N° 2218. Donderdag 24 December 1908. 22a e Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. De Uitgevers van de „Texelsche Courant" berichten, dat uithoofde de Kerstdagen, Zaterdagmiddag geen nummer Van deze Courant wordt uitgegeven. Het eerstvolgend nummer zal zijn het Nieuwjaarsnummer"Vrijdag 1 Januari 1909. In verband daarmede zal den volgenden dag, Zaterdag, geen Courant verschijnen. Advertentiën, eventueel voor dat nummer opge geven, worden in het Nieuwjaarsnummer opgenomen (behoudens tegenbericht). Tevens wordt in het Nieuwjaarsnummer de gelegenheid geboden tot het plaatsen van NIEUWJAARSGROETEN, a 20 ct. contant, niet meer dan 5 regels beslaande. Wij herinneren er aan dat voor het opuragen van dergelijke Nieuwjaars- jaarsgroeten niemand voor ons rondgaat. Beleefd verzoeken wij, advertentiën als bedoeld, aan ons bureau te bezor gen of op de dorpen door tusschenkomst van de hulppostkantoren aldaar. Advertentiën of bijdragen voor het Nieuwjaarsnummer moeten Woens dag in ons bezit zijn. De Uitgevers. Aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel vestigen de aandacht van hen wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1890 geboren mannelijko personen, oi van hun vader, moeder, voogd of curator, op de bepalingen derMilitiewet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901) betreffende de in schrijving voor de nationale militie, welke bepalingen zijn aangeplakt op de gemeente aanplakborden in de verschillende dorpen. Zij die ingevolge die wetsbepalingen in deze gemeente voor de militie moeten wor den ingeschreven, moeten hiertoe bij hen, Burgemeester en Wethouders, ter gemeente secretarie tusschen den ln en 31n Januari 1909 worden aangegeven. Yoor het doen van de aangifte ter in schrijving zal meer bepaald gelegenheid worden gegeven op WOENSDAG, den 6n januari 1909, des voormiddags te 10 uur. Texel, den 22 December 1908. Burgemeester en Wethouders vnd., HIDDINGH, De Secretaris, RUIB1NG. 13 19 Dec. De veronderstelling dat aan den Vene- zolaanschen dwingeland, president Castro, wel eens den toegang tot de Fransche republiek zou kunnen worden ontzegd, is gebleken onjuist te z(jn. Castro is te Bor deaux aan land gestapt, heeft een dagje te Parjjs vertoefd en is vervolgens over Keulen naar Berljjn vertrokken zonder dat hem door de Fransche regeering ook maar een stroobieed in deD weg werd gelegd. De Fransche pers was daarover ook niet zeer gesticht en vond dat de regeering wel wat al te vriendelijk was tegeo den geweld hebber die door den Franschen vertegen woordiger uit zjjn land te zetten, de Fran sche natie een sing in het aangezicht had gegeven. Wat de juiste reden zal geweest zijn dat de Fransche regeering den prés. van Venezuela ongemoeid liet is nog niet met juistheid te zeggen, doch waarschijn lijk zal de regeering aan de mogelijkheid gedacht hebben dat de belangen van de Franschen die zich in Venezuela bevinden zeer geschaad zouden geworden zijn door een te streng optreden tegen president Castro terwijl ook diens uitdrukkelijke verklaring dat hj) alleen naar Europa was gekomen om een operatie te ondergaan het aan de regeering gemakkelijk maakte niet al te streng tegen den president op te treden. Of deze inderdaad zoo ziek is als hij het wil laten voorkomen js echter wel zeor de vraag vooral als men een kijkje heeft genomen van de menu der spijzen die Castro te Parijs met den noodigen wijn besproeid naar binnen wist te werken. Niet onmogelijk is het dan ook, dat de ziekte maar voorgewend is en Castro naar Europa is gekomen om onderhandelingen te voeren of om zich aan de gevolgen van zijn optreden te onttrekken. Want dat dat optreden wel eens andere gevolgen kan hebben dan menigeen ver wachtte is zeer wel mogelijk. Onze regeering heeft, na heel wat lankmoedigheid, thans aan de VenezolaaDsche bestuurders duide lijk gemaakt, dat het geduld ten slotte uitgeput raakt. Zooals de berichten luiden houden de Nederlandsche oorlogsschepen zich bezig met het buitmaken van de vaartuigen die in Venezolaanschen dienst zjjn. Op het oogenblik, dat we dit schrijven zijn er reeds een tweetal kustwachtvaar tuigen te Willemstad binnengebracht door onze schepen, nadat ze eerst de Venezo- laansche bemanning gelegenheid hadden gegeven aan land te gaan. Of dit optreden met een oorlogsverklaring van de zijde der Venezolaansche regeering zal worden gevolgd moet nog blijken. Wel heeft ze geprotesteerd bij de Imogendheden doch dat zal haar niet veel baten, daar zoowat allen gaarna aan Venezuela een pak slaag gunnen Er loopen bovendien geruchten van een revolutie die uitgebroken zou zijn in Vene zuela en dat daarvan iets aan is geven de berichten wel te vermoeden, Er moet n.l. in Caracas reeds ernstig zijn gevochten tusschen aanhangers van Castro en zijn regeering en revolutionnairen. Waarschijnlijk dat als dit overzicht onder de oogen der lezers komt er wel meer bijzonderheden over den stand van zaken bekend zullen zijn. De oogen van iedereen zijn met groote belangstelling naar onze West gericht en waarschjjnljjk dat gewich tige gebeurtenissen voor de deur staan, —o—o o 't Is in den laatsten tijd lang niet alles „couleur de rose" in de sociaal-democratische arbeiderspartij. De pogingen destijds aangewend om de Marxisten en de Revisionisten tot elkaar te brengen zijn niet gelukt en tbans schijnt de rusie zoo hoog te zullen loopen dat er een offlcieele scheuring dreigt tot stand te komen. Zooals men weet heeft de redactie van de „Tribune" heel wat moeten hooren over haar critiek op Troelstra 's werkloo- zoninterpellatie en de daaruit gevolgde polemiek is van dien aard geweest dat het partijbestuur der SD.A.P. er hard over sch\jnt te denken de drie redacteuren van de „Tribune" voor royement voor te dragen. Toch schjjnt men nog voorloopig tot een overeonkomst te zijn gekomen. Er is een vergadering gehouden waarin het Partijbe stuur met de redactieleden een samenspre- king had over de kwestie en de bovenge noemde redactie moet na lange warme discussie de toezegging hebben gedaan dat ze zich voorloopig onthouden zal van ver dere stappen als het partijbestuur zijn be lofte aan de redactie wil geven hetzelfde te doen. Daaromtrent moet door het partij bestuur nog een beslissin g worden genomen. De gedachte aan de algemeene verkiezingen hebben de heeren wat toeschietelijker ge maakt. Met het oog op die verkiezingen is oneenigheid in de partij allerminst ge- wenscht. Er komt dan ook geen buiten gewone algemeene partijdag zooals men eerst vermoedde, Maar als de verkiezingen achter den rug zijn —o—o o De hemel die in den laatsten tijd Oostelijk Europa steeds donkerder en onheilspellender werd, begon in den afgeloopen week wat op te klaren. Dat geeft weer eenige ver ademing want inderdaad groeide in den laasten tijd de vrees haast met den dag, dat de kans op een vredelievende oplossing van het geschil tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije weldra geheel verkeken zou zijn. De onderhandelingen, tusschen Weenen en Konstantinopel omtrent de annexatie van Bosnië en Herzegowina, waren reeds afgebroken. De Boycotbeweging tegen Oostenrijksche goederen in Turkije' duurde onverminderd voort en de regeering van Keizer Frans Jozef zag zich genoodzaakt aan de Turksche den eisch te stellen deze boycotbeweging krachtig tegen te gaan alvorens van een minnelijke schikking sprake kon zijn. Thans schijnt de regeering in Konstantinopel eenige toezeggingen te hebben gedaan ook Oostenrijk is zijn tegen stander wat te gemoet gekomen, zoodat de onderhandelingen weder konden geopend worden, 't Is nu maar te hopen dat tot een vergelijk wordt gekomen, want alleen daardoor kan de weg geëffend worden om aan de balkanverwikkelingen een einde te maken. Hoe eerder dit gebeurt, hoe beter, want zoolang het daar op het schiereiland nog roeren en gisten blijft, zoolang blijft ook de vrees voor Europeesche verwikkelingen niet denkbeeldig. Door de Balkankwestie toch is de verhouding tusschen de Euro peesche mogendheden nogal gewijzigd. De Russische regeering die eerst aan die van Oostenrijk-Hongarije verklaarde geen bezwaren tegen de annexatie van Bosnië en Herzegowina te hebben, kwam later met de uitdrukkelijke eisch, dat de annexa tie een punt van bespreking op de te houden conferentie der mogendheden zou uitmaken, iets waartegen Oostenrijk-Hon garije zich vanaf het begin met hand en tand heeft verzet. Dat Rusland dien eisch stelde is waarschijnlijk een gevolg te noemen van de meer en meer in kracht toenemende pan-Slavische beweging in dat Rijk anders gezegd, van het meer en meer tot uiting komende solidariteits-gevoel van het Russi sche volk met hun stamverwanten op den Balkan. En als men nu in aanmerking neemt, dat Rusland in zijn optreden tegen Oostenrijk door Engeland gesteund werd, die de oude vijandschap van vroeger heeft afgelegd zoodat het wel schijnt of de Engelsche eenhoorn tot over de ooren verliefd is op den Russischen beer dan is ook te begrijpen dat Rusland zoo streng aan zijn eischen blijft vasthouden, Turkije niet zoo gauw de vlag voor de Donau- monarchie strijkt en de Balkanvolken, met name de Serviërs nog steeds om den oorlog blijven roepen. Komt nu een vergelijk tusschen Weenen en Konstantinopel tot stand dan kan de eisch van Rusland ver vallen en zijn we een heel stuk verder. De vrees voor een gewapend conflict is dan mede zeer verminderd, omdat Servië en Montenegro, als Turkije tevreden gesteld is en Rusland geen voorwaarden meer heeft, het wel niet zal wagen den oorlogs fakkel te ontsteken. Dat schijnt ook de Oostenrijksche regee ring te hebben begrepen, vandaar dat haar houding wat toeschietelijker is geworden en het zelfs tot betalen van een schade vergoeding aan Turkije bereid is. Een oorlog zou Oostenrijk dan ook zeer onge legen komen, omdat de rust in het land nog niet eens hersteld is en vooral omdat in een oorlog over de Balkankwestie de andere Europeesche mogendheden meege sleurd zouden worden. Rusland en Engeland zonden Turkije bijspringen en waarschijnlijk Frankrijk ook, terwijl Oostenrijk aangewezen zou zijn enkel op Duitschlands steun. De houding van Italië, die wel nog tot den Driebond behoort wekt te weinig vertrou wen voor Oostenrijk om zich op diens steun te verlaten. Ieder die zich een voorstelling kan maken van de vreeselijke gevolgen die een gewapend conflict in het Oosten na zich zoude sleepen, zal dan ook hopen dat spoedig een vergelijk worde getroffen waardoor de groote belang hebbenden in de Balkan-kwestie tevreden worden gesteld. De kleinere zullen zich dan wel in het onvermijdelijke schikken, —o—o—o— Maakten we in ons voorlaatste overzicht melding van de mogelijkheid, dat in Marokko de strijd om den Sultanszetel opnieuw zou losbranden, volledigheidshalve moeten we thans ook vermelden, dat de majesteit van den nieuw opgestanen Sultan Moeley Mohammed slechts van korten duur is geweest. Moeley Hafid schijnt zijn gezag goed gevestigd te hebben want het was hem mogelijk den rebelleèrenden broeder als een gevangene voor zich te laten brengen 6n als de rechters niet wat meer ontferming kenden dan hun heer, dan zou Moeley Mohammed al een kop kleiner zijn gemaakt. Thans zit hij achter de tralies, levenslang, terwijl de Sultan de aanhangers van zijn broeder-opstandeling te vuur en te zwaard zoekt te verdelgen. —o—o—o— Voor Turkije was de afgeloopen week eene van bijzondere beteekenis. Vrijdag toch heeft de plechtige opening van het nieuwe parlement plaats gehad, in tegenwoordig heid van den Sultan die door het volk geestdriftig werd begroet. Er werd een Troonrede voorgelezen, waarin smart werd uitgesproken over het optreden van Bulgarije en Oostenrijk-Hongarije tegen hetTurksch gezag en voorts gaf het staatsstuk aan wat het Kabinet van den Padisja denkt te doen. Daaruit blijkt dat de jong-Turk- sche regeering met kracht de hervormingen ter hand wil nemen. Eerst zullen de financiën verbeterd en daarna het onderwijs geheel hervormd worden. Ook het leger en de vloot zullen verbetering ondergaan. 't Is niet het eerste parlement dat Turkije bezit. E6n dertig jaren geleden werd ook de constituoneele regeeringsvorm ingesteld, een parlement werd gevormd maar alleen door den Sultan die op een goeden dag de heeren zonder vorm van proces weer naar huis zond. Thans heeft Turkije evenwel een heusch kabinet zooals andere Euro peesche Staten, door het volk gekozen. Met belangstelling mag de verdere ontwik keling van Turkijes staatkundig leven te gemoet worden gezien. TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1908 | | pagina 1