Eerste Blad. Zaterdag wordt geen Crt. uitgegeven. N°. 2219. Vrijdag 1 Januari 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Oudejaarsavond. Bin nenlancL Dit blad verschijnt Woensdags en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R O O IJ, Parkstraat, Burg op Texel. Voorbereidend Militair Onderricht. Onderzoek ter verkrijging van een Bewijs van voorgeoefendheid. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan het in Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Woensdag, den 13en Januari 1909, des voormiddags te 91/» uren in de Infanterie kazerne binnen het fort Erfprins" te Helder. Texel, den 30 December 1908. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Nog zijn we onder den indruk van het „Vrede op aarde," hetwelk op het Kerstfeest langs het gewelf van zoo menig bedehuis klonk, of wederom is voor ons allen een tydstip van beteekenis daar: de Oude jaarsavond. Wekt het Kerstfeest tot blijde gedachten, de Oudejaarsavond spreekt meer tot het gemoedsleven van iederen mensch. „Wat eenmaal was, komt nimmer weer," zong de dichter ten - Kate, en op den Oude jaarsavond gevoelen we, vooral rijperen van leeftijd, zeker de diepe waarde van deze woorden. „Wat eenmaal was, keert nimmer weer," herhalen we, en gevoelen we, wanneer we op den Oudejaarsavond, in gedachten het jaar nog eens voor ons laten afrollen. Wat al leed werd niet in menig gezin aange bracht door de wreede hand des doods, die hier een zorgzamen vader, daar weder eene zorgvolle moeder, weder elders een lief kind wegnam.Menige plaats is ledig op den Oudejaarsavond, en met weemoed wordt herdacht aan Vader, Moeder, broeder en zuster, of ook wel aan andere betrek kingen, welke in den loop van het jaar aan zoo menigen kring werd ontrukt. De dood ontziet niemand; niet slechts ouderen in leeftijd, doch ook menschen in de kracht van het leven doet hij vallen; daaraan her innert ons zelfs de verkiezingsstrijd welke van het Oude in het Nieuwe jaar ons vergezelt. Wij wijden een traan aan die van ons zjjn weggegaan, doch we moeten berusten in het onvermijdelijke, mogen wij bedenken des dichters woorden „Bij 't Nieuwe jaar weer nieuwe hope, Nog altijd wordt de aarde groen. Doch niet enkel droeve herinneringen, ook wel blijde, zal de herdenking van het afgeloopen jaar bij velen doen oprijzen. Wat niet al vervulde wenschen, blijde gebeurtenissen in het familieleven, voor spoed in zaken, zullen door menigeen wel licht mot dankbaarheidworden herdacht. Zoo zal voor meer dan eon do vreugdezang luider nog klinken dan de treurzang. Gelukkig dezulken, welke dat voorrecht deelachtig mochten worden, zij hebben groote reden tot dank en tot tevredenheid. En wanneer we dan allen de rekening opmaken over het afgeloopen jaar, laat ons dan niet vergeten ons zelve af te vragen of tegenover het goede wat ons deel was, we hebben voldaan aan den plicht der dankbaarheid, door ook weder te geven, door te doen wat plicht geboodt, te doen wat op onzen weg lag. Evenals in elke boekhouding heeft ook het levens boek van iederen mensch een credit- en een debetzijde, men vergete dit niet, en „Wordt het heden ook verleden Weet: dat 't ons toegerekend blijft. Wanneer we een blik laten gaan over het afgeloopen jaar, in algemeenen zin, dan zal niet altijd tevredenheid de boven toon hebben. Onheilen bleven niet uit: mijnrampen, overstroomingen, branden, spoorwegonheilen, scheepsrampen, ze eisch- ten alle weder tal van menschenlevens het spook der werkeloosheid waart rond in zoo menige plaats en getuigt niet van een voordeelig jaar of van een goeden tijd. Het zwaard bleef bij menige verwikkeling gelukkig in de schede, doch meer dan eens dreigde het gevaar dat Europa als 'tware in vuur en vlam zou worden gezet, 't Was een gouden tijd voor fabrikanten van oorlogsmaterieel, voor departementen van oorlog en marine, die een goede aanleiding vonden om hunne begrootingen met eenige duizenden te verhoogen, ten koste vrij zeker van de sociale vraagstukken, welker oplossing steeds weder meer op den achter grond werden geschoven, trots de vele nooden welke geen uitstel dulden. Treurig verschijnselBittere ironie van het „Vrede op aardedat nog pas zoo luide werd gehoord. Ook Nederland zag zich genoodzaakt tot een gewapend optreden, doch gelukkig werd er geen bloed vergoten en brachten de laatste dagen berichten, welke mogen doen vermoeden dat het zwaard in de schede zal blijven. Een gelukkige tijding welke niet minder voldoening zal geven, als het blijde bericht hetwelk van het Koninklijk Huis tot ons kwam. Voor Texel was het jaar een belangrijk jaar, zij het dan ook dat we zeker met gemengde gevoelens zullen terugdenken aan zaken van beteekenis waarvan zooveel werd verwacht. De alg. verg. der H. M. v. L., met den aankleve van dien, kan nu eenmaal niet met onverdeeld genoegen worden herdachten de Eigen Stoomboot onderneming die als merkwaardige datums mocht aanteekenen „7 Febr. Kiellegging ;- 27 Mei van stapel loopen en 4 Aug. Intocht Dageraad," zag zich aan het einde des jaars deerlfjk teleurgesteld-in de ver wachting dat zij met het postvervoer zou worden begunstigd. Waarop we echter wel met voldoening mogen wijzen, dat is op de verbetering van vele wegen, met welk werk nog steeds zal worden voortgegaan. Dat visscherij en landbouw zich kunnen beroemen op een bijzonder voordeelig jaar zouden wij niet durven zeggen. Toch werd door Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck in de verg. der Kon. Ned. Landbouwmaat- schappij den 22 dezer te 's Gravenhage verklaard„De landbouw verkeert in deze dagen bij ons te lande in „bloeienden toestand." De werkende stand vond een bescheiden bestaan, doch ruimeverdiensten bleven haar vreemd. En zoo zou er meer zijn op te noemen, waar bij licht ook veel schaduwzijde is waar te nemen. We zullen het hierbij echter laten, ieder vuile maar aan wat volgens hem aan dit resumé ont breekt. We nemen afscheid van het jaar 1908, al is het ook met gemengde gevoelens doch we willen er ons over verheugen dat ons het voorrecht werd gegeven zijn op volger te begroeten. Moge 1909, liet Nieuwe jaar, ons allen ten zegen zijn. TEXEL, 31 DECEMBER 1908. Van de Feestdagen. Het waren donkere dagen in de natuur, de Kerstdagen; de lucht was grauw en somber en een onaangename koude trof wanneer men zich buitenshuis begaf. Tot het maken van wandelingen lokte het weêr niet uit [en het gewenscht genot van ijsvermaak liet op zich wachten; gelukkig dat vriezend weêr en 'n heldere dag den opvolgenden Zondag daartoe beter gelegenheid schonk, al was het ijsvermaak niet van gevaar ontbloot. Aan den avond van den 2den Kerstdag was het daarom voor velen zeker eene welkome gelegenheid om zich te begeven naar het Kerkgebouw der Hervormden alhier, waar Kerstfeest werd gevierd met de leerlingen der Zondagschool en waar een sierlijke Kerstboom prijkte. En er waren weder velen opgegaan om aan deze feestviering deel te nemen of er toeschouwer van te zijn. Geheel volgens programma werd het feest gevierd: Na een openingswoord en gebed, wisselden vertellingen, en zang zoowel van de kleinen als van alle aan wezigen, elkander af, terwijl in den tusschentijd de kinderen werden ont haald en de Kerstboom werd ontstoken. Een vriendelijk aanzicht boodt weder de versierde met prijsjes beladen verlichte Kerstboom, welke weder met veel zorg was gereed gemaakt. Zeker wel allen die dezen avond het Kerkgebouw bezochten, namen eene aangename gedachte mede huiswaarts. Ook de beminnaars van tooneeispel, welke zich iets later op dien avond naar „Hotel Texel" begaven, hebben voor zeker genoegen gesmaakt door hetgeen daar ter aanschouwing en ten gehoore werd gegeven, terwijl, Daar wij meenen te mogen verwachten, het fin. voordeel van den avond, voor de fondsen der Alg. bewaarschool niet onbevredigend zal zijn geweest. De zaal toch was vrij goed bezet en de Voorz. der alg. bewaarschool die de bijeenkomst opende met een welkom tot de aanwezigen, sprak dan ook zijne te vredenheid uit over de goede opkomst. Al terstond bracht hij een woord van dank aan de leden van de Red.-kamer U. d. I. voor hunne bolanglooze mede werking tot dezen avond. Aan het publiek verzocht hij een zacht oordeel over hetgeen ten tooneele zou worden gevoerd. De Kamer had voor dezen avond een tooneeispel in studie genomen, waarover we ons verheugden. „De dochters van Haseman," was de titel van het gekozen stuk, een zeer lief .tooneeispel, dat de krachten van dilettanten, bij goede studie niet te boven gaat Het stuk heeft een goede strekking, er zit moraal in; - de gevolgen van de zucht naar te hooge of minder oordeelkundige opvoeding van kinderen, wordt hier duidelijk voor oogen gesteld en kan strekken tot leering voor hen die willen leeren. Ieder der medespelonden streefde er naar om de haar of hem toegedachte rol naar eisch weertegeven en gelukte dit niet altijd ten volle, de vele lieve too- neeltjes welke te aanschouwen werden gegeven, getuigden 6r van dat de be teekenis werd gevoeld van de rol welke men moest weergeven, dat men er in zat. Zoo althans was de indruk bij ons en dat wij daarin niet alleen staan daarvan getuigde zeker wel de ademlooze stilte, de groote aandacht, waarmede tot het einde toe het spel werd gevolgd en het ten slotte a a n houdend applaus, hetwelk er toe noodzaakte dat de medespelenden bij open gordijn den dank der aanwe zigen in ontvangst moesten nemen. De Kamer deed eene goede keuze met de opvoering van dit tooneeispel; niet tegenstaande op een avond als deze doorgaans een zeer gemengd gezelschap bijeen is, wist het spel allen te boeien en werd tot het einde toe de loop van het stuk met belangstelling gevolgd. Voor ons is zulks een bewijs, dat het tooneeispel, alzoo toegepast, in waarheid een leerschool kan zijn. Vinde de Kamer er aanleiding in om op deze wijze voort te gaan; - wij zullen haar in dit genre gaarne meermaleD voor het voet licht zien komen. o— Het record geslagen. De wintervorst heeft zijn intrede ge daan; dat nu is volstrekt geen Dieuws, doch we willen opmerken dat het optreden van den wintervorst thans nog strenger is dan het vorig jaar. Toen toch was bet ook met Kerstmis dat het begon te vriezen en moest op den Nieuwjaarsdag reeds de overtocht over het Horntje geschieden. Dit jaar evenwel, bij een gelijktijdig begin van vriezend weder, moest reeds na een paar dagen, den 29sten, de overtocht over het Horntje plaats hebben. De wintervorst laat zijn heerschappij dan ook geducht gevoelen in deze dagen. Vergadering N'. O. G. Donderdag, 24 Dec. vergaderden de leden der afdeeling „Texel" van het N. O. G. in „De Oranjeboom". 13leden en 1 gast waren aanwezig, die allen door den voorzitter hartelijk welkom geheeten werdeD, terwijl een woord ter nagedach tenis aan den heer T. Roeper, die tot aan zijn dood lid der afdeeliDg was, gesproken werd. Eenige ingekomen stukken werden behandeld. Voor e9m vergadering die op 23 Jan. te Alkmaar gehouden zal wor den, werd als Afgevaardigde gekozen de heer H. Groenewold en als Plaatsvervan ger de heer J. Daalder. Tot Vice-voorzitter werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de heer L. J. Kikkert. Door den heer J. Bouwman werd ingeleid het onderwerp „Het schrijfonderwijs". Eenige schrijfcur sussen werden daarbij ter tafel gebracht. Een gezellig debat volgde. Besloten werd de bijdrage in portefeuille te houden, terwijl de volgende vergadering werd bepaald op 3 April 1909. Alsdan zal de heer A. Toet een onderwerp inleiden. Waal, 28 Dec. Door de Stemgerechtigde leden in de Herv. kerk werd als Notabel herkozen de heer Jac, Former, en gekozen de Deer Alm. Eolman, in de plaats van den heer C. Sluisman, die 20 Maart a.s. de gemeente gaat veilateD. De gekozenen namen hunne benoeming aan. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiin. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1