Tweede Blad. Texelsche Courant 1 Januari. Van week tot week Binnenland, 33 30 Dec. We hebben de Kerstdagen weder achter den rug en thans maken we ons weer gereed het Oude jaar een afscheidsgroet te brengen en het nieuwe welkom te heeten in het leven. En dat niet alleen, maar tevens te overdenken wat het jaar dat scheiden gaat ons heeft gebracht, hetzij blijdschap of droefheid, voorspoed of ramp, Naar mate de ervaringen van ons leven in 1908 vreugdevol of wel smartelijk waren is in de laatste dagen van het jaar onze wil ook meer of minder tot vreugde en droefheid gestemd. De herinnering aan de vele of weinige gebeurtenissen, die voor ons belangrijk waren in den voorbijsnellen den jaarkring, verlevendigt zich weder in ons en met zeer gemengde gevoelens nemen we straks afscheid van het jaar, dat nieuwe bladzijden van ons levensboek vulde. Met gemengde gevoelens omdat als de voor spoed en het geluk rozen op onzen weg strooide er toch te veel leed van nabij ge zien en medegeleefd werd en als rouw en tranen ons deel waren er toch ook altijd nog wel de een of andere lieflijke herinne ring uit het voorbije jaar in onze ziel is blijven leven. De stemming in de laatste dagen van het jaar is steeds ietwat wee moedig—de vroolijkheid die in het achter liggende jaar ons deel werd, wordt getem perd door den ernst des levens—de smart die over ons kwam heeft haar felste prikkel verloren en is geworden tot een stille be rusting. Tenzij de bloemen nog versch zijn die het vroolijke leven strooide voor onzen voet, of de wonde die het leven in ons hart sloeg, nog niet geheeld is en nog bloedt. Straks zullen van vele kerktorens de klokken het oudejaar uitluiden. De Tijd zal komen om den afgeleefden grijsaard neer te leggen in het graf, waarin al zoovele jaren voor altijd neergelegd zijn en dezelfde Tijd zal het pasgeboren kindje, het nieuwe jaar, binnendragen in het leven. Maar voor de oude grijsaard uitgedragen wordt, scha ren wjj ons om zjjn sponde, om hem met een vriendelijk oog dank te zeggen voor al de zegeningen die hij ons gaf of wel om hem voor het laatst met weenend hart een laatsten verwijtenden blik tot afscheid mede te geven. Wij dagen hem voor de vierschaar onzer herinneringen om over zijn daden het vonnis te vellen, onzen dank te leggen op zijn stervend hoofd of wel om hem te zeggen dat zijn naam voor altijd in zwarte om lijsting zal worden neergeschreven in het boek van ons leven. Maar geldt ook voor ons niet Als voor het nieuwe, het oude jaar gaat zwichten, Dan klimt in 'tWest een rechter op zijn stoel; En om ons komt met ijz'ge doods gezichten Een jury zitten, streng en kalm en koel Ook over ons wordt de vierschaar ge spannen over onze dagen. En tot ons wordt de vraag gericht: Wat hebt ge met de dagen van 1908 gedaan En is het dan niet of daar vele van die dagen met opgeheven vinger tegen ons komen getuigen Zoodat het ons benauwd wordt om het hart Hebben wjj steeds de roeping die het leven op onze schouders legde getrouw vervuld Hebben we steeds geleefd naar den leefregel die Jezus zpn hoorders voorschreefGod lief te hebben boven alles en onze naasten als ons zelf? Ach er is zooveel dat tegen ons getuigt. Hoe dikwjjls was er een klacht op onze lippen terwjjl we dankbaar zingen moesten. Hoe vaak stelden wij tegenover liefde, on dankbaarheid en liefdeloosheid. Hoe menig maal sloegen w(J wonden zonder noodzaak en hoe dikwijls vergaten we de roeping die ons boven alles heilig moest zijn. O, het stervende jaar heeft ons vaak zooveel te verwijten Maar gelukkig dat het nog niet te laat is. Dat er nieuwe dagen komen, dagen waarin we boete kunnen doen voor 't bedreven kwaad, dagen waarin we balsem kunnen gieten in de wonden die onze toorn eens sloeg, dagen waarin we veel kunnen goed maken van hetgeen in het achterliggende tijdperk bedorven werd. Ziet het oude is voorbij gegaan, het is alles nieuw geworden. Dat mag ook gelden voor ons leven. Met nieuwe voornemens bezield betreden we den onbekenden weg die voor ons ligt en bewust van de roeping die ons gegeven is, gaan we voorwaarts het nieuwe leven in. Dan mogen ier al stormen komen, die ons het voortgaan moeilijk maken, doch als we getrouw zijn om te volbrengen wat het volle mensch-zljn van ons vraagt, zullen we temidden van 's levens rumoer vrede en kalmte in ons gemoed hebben. Laat ons met die begeerte vervuld treden aan de sponde van het stervende jaar, dan zal het ons zijn of de stervende voor het laatst zegenend zijn handen zal uitstrekken boven ons hoofd en hij zal al onze beleden onvolkomenheid medenemen in zijn graf. —o—o—o— De donkere mistige triesterige dagen voor 't Kerstmis zijn weer doorleefd en de Kerstdagen hebben hun intrede gedaan met helder vriezend weder. Licht na de don kerheid. Zoo werd het Kerstfeest in dubbele mate het feest van het licht, en was er een reden te meer om het opgewekt te vieren. Voor menigeen onzer lezers zal dan ook Kerstmis een vroolyk Kerstmis geweest zijn gelooven we. Wel hebben we mis schien niet gesmuld in plumpudding en vette ganzen zooals men dat aan de over zijde van het Kanaal in de Kerstdagen pleegt te doen ook zijn we waarschijnlijk niet aangenaam verrast geworden met tal van geschenken, waardoor onze Oostelijke buren hun „Weihnachtsfeier" maken tot hun feest bij uitnemendheid; en sedert het licht uit Bethlehem's kribbe neergevallen is in den nacht van het heidendom onzer voorouders brengen we ook geen dankoffers meer aan den Zonnegod omdat hij zijn baan weer verlengen gaat en bij iederen dag weerhooger zal stijgen op zijn blinkende wagen boven ons hoofd maar niettegen staande dat alles hebben we een vroolijk Kerstmis mogen vieren. Als er reden was een blij feest te vieren, dan was het wel inzonderheid dit jaar. Een blij Kerstfeest voor allen die zich vader- ander voelen en den band liefhebben die het verleden tusschen Neerland en onR Oranjehuis vlocht. In de donkerheid van de sombere dagen van Kerstmis is een vriendelijk licht ge vallen en de triesterige Kerstweek is eene geworden van bijzondere beteekenis voor ons land en volk. Er is een gejuich op gegaan in 's Lands vergaderzaal, dat zich voortgeplant heeft naar alle oorden van ons vaderland en dat overal weerklank vond. De heugelijke tijding is gekomen waarnaar reeds lang verlangend werd uitgezien door ieder die zijn land en volk en vorstenhuis bemint, de tijding dat het wé&r is wat in stille vreugde reeds lang werd vermoed dat n. 1. onze geëerbiedigde Vorstin in blijde verwachting verkeert. Menige stille wensch zal in deze dagen van Kerstfeestvreugde bp de herinnering aan het kindeke van Bethlehem uitgegaan zijn naar de Hooge Vrouwe, die het Moederschap blijde ver wacht en uit menige vrome ziel zal een stil gebed ten hemel zijn gestegen voor Haar. En nog een andere reden om een blijde Kerstmis te vieren was er. Was door veien zoolang reeds in stilte gevreesd dat de stem der kanonnen de stemming voor het Kerst feest zou verstoren dat het wederstre vende Venezuela op harde wijze tot rede zou moeten worden gebracht—geluk kig die vrees is thans voorbij. Ook die tijding was als een vriendelijke zonnestraal in de triestigheid van de donkere dagen voor Kerstmis. Zonder dat er een druppel bloed gevloeid heeft zal de kwestie worden opgelost en daarvoor past dankbaarheid. Het ryk van den dictator Castro is uiteen gevallen, de kans om ooit weer den heer- sch6r te spelen over zijn volk en de vreemde mogendheden is voor altijd voorbij. Het complot dat hij tegen den vice-president Gomez had gesponnen om dezen uit den weg te ruimen, heeft de kroon op zijn werk gezet en zijn voet zal waarschynlijk nim mer den Venezolaanschen bodem weer be treden, want de gevangenis zou hem er wachten Nu zijn heerschappij geëindigd is en de hem gezinde regeering door een nieuwe is vervangen, kon ook het beruchte decreet, dat de aanleiding tot de vijande lijkheden was, ingetrokken worden en is onze oorlogsschepen in de West-Indische wateren aangezegd de actie te staken tegen Venezolaansche schepen. Een vertegen woordiger van de Venezolaansche regeering is reeds naar Europa onderweg om over een vreedzame oplossing der kwestie te onderhandelen. Onze Regeering heeft door haar tactvol optreden zich een lauwer gevlochten. Ze wist juist op het geschikte oogenblik doel treffend in te grijpen en dat getuigt er van dat ze volkomen met den toestand in Venezuela op de hoogte was. Een zoo voorspoedige afloop hadden we niet durven verwachten en dat het voor velen een aanleiding was om het Kerstfeest des te opgewekter te vieren, wie zal het betwyfelen TEXEL, 31 DECEMBER 1908. Verg. nfd. Texel n. HI. v. L. De vergadering van de afd. bovengemeld Maandagmorgen in „de Lindeboom" ge houden, was op het bepaalde uur nog maar matigjes bezocht, zoodat het extra halfuurtje er bij kwam eer de verg. door den Voorz. werd geopend. Deze deed zulks met een welkom tot de aan wezigen, waarna hij den Secr. verzocht voorlezing te doen van het behandelde in de vorige vergadering. De notulen werden daarop gelezen en onveranderd goedgekeurd. Mededeeling werd daarna gedaan van de volgende ingekomen stukken van de afd. Hoorn, met verzoek om te steunen het door die afd. te doen verzoek op de komende alg. verg., om in 1910 de alg. verg te Hoorn te houden, hetwelk voor kennisgeving wordt aan genomen; van de afd, Gouda, houdende verzoek om fin. steun voor de tentoonstelling aldaar te houden 31 Aug.— 3 Sept. 1909, bij gelegenheid van de alg. vergadering der Maatschappij; wordt aangehouden tot een volgende vergadering. Nog was ontvangen, van het Hoofd bestuur, eenige circulaires, in het belang van den landbouw; deze werden aan belanghebbenden uitgereikt. Ook was ontvangen een verslag over vee-verloskundige hulp in Nederland. Mededeeling werd gedaan van het houden der landbouwcursus, waaraan door 20 leerlingen wordt deelgenomen. Verder werd nog medegedeeld dat de Hengst van de afd. is verkocht aan den heer D. de Vries, te Haarlemmermeer, voor f 500. Van den heer Nobel was een bericht ingekomen dat bet volgend jaar de proef met het proefveld en de ierproef zullen worden herhaald; - de Secr. die hierover een beredeneerd verslag had willen uitbrengen, was door ongesteldheid daarin verhinderd geworden. Ten slotte deelde de Voorz. nog mede dat 6 Febr. a. s als spreker van het Hoofdbestuur voor de afd. zal optreden de heer G. v. d. Molen, van Vlaardingen, die eene lezing zal houden over „bemes ting met kunstmeststoffen van wei- en hooilanden, in verband met ontwatering." Eenige discussie ontstond naar aan leiding hiervan doordien van eenige zijde den wensch werd geuit dat over vee- voedering zou worden gesproken. Meer andere leden hadden ook gewenscht dat de leden zich omtrent het te behandelen onderwerp hadden kunnen uitspreken. Er scheen echter moeielijk verandering in aantebrengen, zoodat men zich neer lag met hetgeen werd toegezegd. Daarna volgde verkiezing bestuursle den. Aftreden moesten de heeren Keesom Voorz, (herkiesbaar) en de heeren Roeloffs en Jb. Jb. Roeper (niet herkiesbaar.) Gekozen werd tot voorz. de heer Keesom, tot leden van bestuur de heeren D. Keijser Hz. en K. T. Bakker. De heeren Keesom en Bakker ter vergade ring aanwezig namen de benoeming aan den heer Keijser zal van zijne benoeming kennis worden gegeven. De agenda was biermede afgewerkt. Door een der leden werd opgemerkt dat hij wel eenige mededeeliDgen had verwacht omtrent den fin. afloop der tentoonstelling. Zulks gaf aanleiding dat door den Penningmeester eenige cijfers werden medegedeeld, waaruit kon blijken dat het waarborgkapitaal benoodigd is. Aangezien nog geen zuivere rekening kon worden opgemaakt en die alsdan op de gecombineerde verg. der afdeelingen moet worden gedaan, moeten wij de thans gedane mededeeling beschouwen als voorloopig, onder ons. Gevolgen van deze mededeeling waren echter dat een nog al scherpe discussie ontstond naar aanleiding en als gevolg van het groote feit in de September maand. Daarna had nog eene langdurige dis cussie plaats hoe er in te voorzien nu de Hengst is verkocht. Het bestuur meende een afwachtende houding te moeten aannemen wat van particuliere zijde zou worden gedaan. Van de zijde van eenige leden werd den wensch gehoord een Hengst te huren, terwyl weder van andere zijde de oprichting van eene Hengstenveree- niging werd aanbevolen. In ieder geval men wenschte den steun der afdeeling bij de poging tot verbetering van het paardenras. In het breede werd er over gediscus- seerd en ten slotte iu den geest van het bestuur besloten. Door een der leden werd er op aan gedrongen om de z.g. wintermarkten in stand te houden en verzocht dat van wege het bestuur daarop de aandacht zal worden gevestigd. Verder had niemand meer iets voor te stellen waarna de voorz. de aftredende bestuursleden een woord van dank brengt, een koit overzicht over 1908 geeft en met de beste wenschen voor het jaar dat komen zal, de vergadering sluit. Den Hoorn28 Dec. De eerste Kerstdag vierden de leer lingen der Zondagschool hun jaarlijksch feest in de kerk der Ned. Herv. Gemeente Een keurig versierde prachtig verlichte kerstboom was opgericht. De kinderen werden onthaald op chocolade en andere snuisterijen en ontviügen bij het naar huisgaan ieder een paar aardige cadeau tjes, bestaande uit een scheurkalender en een aardig boekje. De heer de Jongh van de Waal, die door het bestuur van de afdeeling „Den Hoorn" van Texelsch Belang was uitgenoodigd in het begin der volgende maand ten voordeele der bovengenoemde vereeniging een voordracht avond te houdeD, heeft bericht gezonden, aan die uitnoodiging geen gevolg te kunnen geven. De vorige week zijn aan het horntje de eerste zinkstukken neergelaten. Oosterend28 Dec.- „Nut en Genoegen" heeft Zaterdaga vond hare tweede vergadering in dit saizoen gehouden. Er was veel volk. De Voorzitter gaf eene lezing van Koop- mans van Boekeren, getiteld „De vlucht des Apothekers", waarnaar met aan dacht geluisterd werd. Eenige dames en heeren gaven op ver dienstelijke wijze de volgende kamer stukjes ten beste „Een fijne familie." „Sijn en Trijn," „Wie zal mijn vrouw worden?," en „Wullem en Siene van Krabbendieke." De heer IJ. Koppen droeg voor „Stu dent Boemel" en „Moeders Pappot" terwijl de voorzitter nog voorlas „Een Konkelpot-geschiedenis". Met het een en ander vermaakte de verhadering zich zeer. Toen de voorzitter dan ook dank aan allen bracht, geschiedde dit onder luid applaus. De volgende vergadering zal gehouden, worden op Donderdag 14 Januari a. s. wanneer eenige heeren van Oudeschild eene lezing en bijdragen zullen geven. Voor de kinderen van de Zondag school der Hervormden had men hier een fraaien kerstboom opgericht, waarbij kleinen en grooten op den 2en kerstdag hebben genoten. Ook in de bijzondere school had men voor jong en oud feestelijkheden bereidt en daar ook heeft het Harmonie-gezel schap, dat onlangs werd opgericht, zich laten hooren. Oudeschild, 22 Dec. Den 2den Kerstavond werd door de Rederijkerskamer T. A. V. E. N. U. met groot succes opgevoerd „Arme meisjes" oorspronkelijk tooneelspel in 4 bedrijven door Nelly Hoekstra, Kapteijn. De viij ruime zaal van den heer Vos was flink bezet. Wat de opyoering be treft, deze zou men bijna onverbeterlijk kunnen noemen. De rollen waren uit stekend verdeeld, en werden door allen zonder onderscheid, flink vertolkt. De dames hadden de zwaarste rollen te spelen. Haar komt in de eerste plaats een woord van dank toe voor de aan gename uurtjes, die zij allen hebben bezorgd. Doch niet minder geldt dat woord van den directeur den heer C. Schaap, onder wiens leiding, de wer kende leden het zoo ver hebben kunnen brengen. Te ruim 11 uur was het stuk afgepeeld. Een gezellig en prettig bal hield velen nog laat bijeen. Gisterenavond, 27 Dec. waren velen opgetrokken naar de N. H. kerk, om zich te scharen rondom den fraaien Kerstboom en te luisteren naar de Kerst liederen, door een aantal jonge dames gezongen en naar de woorden van Ds. Eügelkes van Kolhorn, die zich eerst met eenige gepaste woorden tot de ou deren richtte en daarna door het voor lezen eener kerstvertelling den jongeren een denkbeeld trachtte te geven van de werkelijke beteekenis van het Kerfstfeest, Aardig werd er gezongen en een wel verdiend woord van lof komt toe aan hen of haar die, die zich zooveel moeite hebben getroost dit feest zoo wel te doen slagen. Den 2en Kerstdag kwam „De Da geraad" desmiddags om 1 uur niet aan Al spoedig hoorde men, dat er iets niet in orde was, en weldra bleek dat de roosterkleppen van de circulatiepomp waren gebroken. Des avonds kwam de „IJmuiden" van Gebrs. Zürmuhlen met

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 5