N° 2220, Donderdag 7 Januari 1909, 228te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave- ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. i 5 Jan. We zijn weder een nieuwen jaarkring ingetreden en geene onzer lezers zal het aan gelukwenschen zegenbeden ontbroken hebben in de laatste dagen. Ook schrijver dezes wenscht de zijne daar nog aan toe te voegen. Moge 1909 voor de lezers van dit blad een jaar van veel zegen zijn De dagen van herdenking liggen thans weer achter ons en de rusteloos voortjagende tijd voert ons al weder van gebeurtenis tot gebeurtenis. De Oudejaarsavondstemming is reeds geweken en onze aandacht wordt weer in beslag genomen door hetgeen er belangrijks om ons heen voorvalt. Ook in de achterliggende week waren er opnieuw meer of minder belangrijke ge beurtenissen die tot ons spraken en die we als naar gewoonte in de herinnering wenschen terug te roepen. Op politiek en parlementair gebied was de afgeloopen week arm aan nieuws. Onze Kamer is met vacantie om nieuwe krachten te garen voor het slotgedeelte van hftar laatste zittingsperiode. Nu dat'mag daü ook wel, want 't is hard werken geweest in de laatste weken voor ons lagerhuis. Avondzitting op avondzitting, die meer malen zelfs tot middernacht duurden, niet tegenstaande de Kamer vroeger dan anders met den begrootingsarbeid was begonnen 't Was weer de oude kwaal der veelspre kendheid, waaraan de heeren laboreerden en waarover ouder gewoonte ook weder in sommige bladen geducht is geklaagd. Zij die er vermaak in scheppen een statistiek te maken van de Kamerdebatten hadden dan ook weer een aardig kluifje, want er zijn weer heel wnt kolommen der Hande lingen volgepraat. De Haagsche correspon dent der „Telegraaf" is reeds met zjjn statistiek gereed gekomen zoodat we alvast weten wie der heeren het royaalst met den „nationalen tjjd" heeft omgesprongen. En 't is wel opmerkelijk dat het de sociaal democraten zjjn die bovenaan op 't lijstje staan. In alle opzichten waren zij hun po litieke tegenstanders de baas. De kleinste partijgroep in de Kamer nam voor haar redevoeringen 284 kolommen der Hande lingen in bezitdan volgen de uni-liberalen met 264, de katholieken met 197, chr. his- torischen met 172, de vrijz. democraten met 132, de anti-revolutionairen met 128 en ten slotte de oud liberalen met 108 ko lommen. De 24 uni-liberalen hebben te zamen dus nog lang zoo veel niet gespro ken als de 7 sociaal-democraten, wat nog beter uitkomt als men het gemiddelde neemt rekening houdende met de sterkte der verschillende fracties. Dan komen we tot het resultaat dat gemiddeld zijn gehou den door: 1 soc.-dem. lid 18redevoeringen a 40 kolom 1 chr. historische 10 redevoe ringen a 20 kolom1 oud lib. 7 redevoe ringen a 12 kolom; 1 vrjjz.dem. 6 rede- a 12 kolom 1 uni-lib. 7 redevoeringen a 11 kolom; 1 anti-rev. 4 redevoeringen a 8 kolomen 1 kath. 4 redevoeringen a 8 kolom. Het grootste aantal redevoeringen hield de sociaal-democraat Hugentholtz ten wiens name niet minder dan 80 komen, terwijl diens partijgenoot Troelstra met 66 kolommen d6r Handelingen bovenaan staat op het lijstje van hen die het grootst aantal kolommen druks wisten te vullen met hun redevoeringen. Op alle linies dus een overwinning van de sociaal-democraten. —o-o-o— De ruzie in de sociaal-democratische arbeiderspartij, waarover we voor eenige weken het een en ander zeiden, is nog maar steeds niet bijgelegd. De berichten der laatste dagen wijzen er integendeel op dat de kwestie eerder verscherpt, dan kalmpjes verloopt. De heeren Helsdingen en Schaper hebben naar aanleiding van het- besluit van het partijbestuur inzake de houding tegenover de Marxisten ontslag genomen als leden van dat bestuur en weer naar aanleiding daarvan is een refe rendum uitgeschreven of de Partij een buitengewoon congres zal houden dan wel of zij de ruzie op het gewone Paaschcon- gres zal uitvechten. Tot een buitengewoon congres zal wel worden besloten. De afdeeling Enschede, b.v. sprak de wensche- lijkheid daarvan reeds in een' motie uit en de heer Troelstra schreef in „Het Volk" een lang artikel, waarin ook de noodzake lijkheid van een buitengewoon congres bepleit wordt. De leider der sociaal demo cratische Kamerfractie vreest terecht dat de verkiezingsactie er onder zal lijden als het Paaschcongres gewjjd wordt aan een bespreking van de kwestie. Het Paasch congres moet een verkiezingscongres worden waarop men zich voorbereid op den strijd bij de stembus van dit jaar. Hoe eerder dus de zaak uitgevochten wordt hoe beter. Nu daarvoor is thans nog de tjjd. De S. D. A. P. krijgt dus waarschijnlijk twee congresen in dit jaar het jaar dat voor haar niet onder zeer gunstige omstandig heden is geboren. oo—o We kunnen helaas het „buitenlandsch gedeelte" van ons overzicht niet aanvangen met over heugelijke gebeurtenissen te vertellen. Integendeel, het nieuwe jaar heeft zijn intrede gedaan, terwijl geheel de beschaafde wereld onder den indruk verkeerde van de vreeselijke ramp die het zuiden van Italië op zoo ontzettende wijze teisterde. De kuststreken van Calabrië en Cicilië aan de Straat van Messina zijn in een spanne tijds door een aardbeving, die haar wederga niet vindt, zoo goed als geheel verwoest. Behalve de schoone steden Messina en Reggio zijn een groot aantal kleine plaatsen in puinhoopen her schapen, waaronder duizenden, tienduizen den, ja men spreekt zelfs van drie honderd duizend verpletterd begraven liggen. Al kunnen we ons ook niet het rechte begrip vormen van de vreeselijkheid van den toestand die er in de geteisterde streken moet heerschen, toch sidderen we reeds als we de ellenlange verslagen lezen die over de ramp en het lijden der getroffen bevolking door de groote bladen gegeven worden. Onbeschrijfelijk groot is de jammer daar in de zoo schoone streken aangericht. Een onderaardsche vulkaan tot uitbarsting gekomen joeg het zeewater huizenhoog op en deed een vloedgolf ontstaan die alles, van de wankelste tot de hechtste ge bouwen, in een deed storten als een kaar tenhuis. En alles ging zoo vlug in zijn werk dat de bevolking geen tjjd had ljjf en goed te bergen en zij die niet omkwa men dit enkel aan een af ander gelukkig toeval te danken hadden. De reuzenkracht der elemonten is weer ontketend geworden en 't is of we in deze dagen meer dan ooit onze eigen kleinheid n nietigheid gevolen. —o—o—o— Geen wonder dat er in de voorbije week weinig dc aandacht geschonken word aan de andere buitenlandsche gebeurtenissen, waar de reuzenramp schier aller belang stelling en deernis tot zich trok. 't Was of al de kwesties hoe belangrijk ze ook mogen zijn op den achtergrond werden gedrongen en men alleen den blik onaf gebroken moest blijven richten naar het oord der verschrikking, dat eenige dagen geleden, door zjjn schoone ligging nog het troetelkind van de Natuur scheen te zijn. Nu waren er evenwel in de achterlig gende week ook weinig andere gebeurte nissen van eenig belang te vermelden. De parlementen zijn meest alle met eenige dagen vacantie en bovendien deden zich in de laatste dagen geen internationale geschillen voor, die den Enropeeschen hemel met donkere wolken bedekten. Alleen uit het verre Oosten kwam eenig belangrijk nieuws. Het betreft Servie en wijst er op dat de troon van Koning Peter aan het wankelen is. Reeds lang heerscht er in dit land groote beroering onder de bevolking, naar aanleiding van de annexatie van Herzegowina en Bosnië, door Oostenrijk. De Serviërs willen den oorlog, doch de regeering is verstandiger en ook Koning Peter wordt als een rem tegen het gewapend optreden beschouwd. Nu is dezer dagen gemeld dat de regeering inplaats van aan Oostenrijk den oorlog te verklaren met dit land weder het handelstractaat in alle stilte heeft vernieuwd en dat heeft den storm tegen het gezag opnieuw ontketend. Als men de berichten gelooven mag, dan bereidt de bevolking zich op een revolutie voor, die niets anders ten doel moet hebben dan de huidige dynastie omver te werpen. In verschillende bladen is dan ook reeds openlijk of bedekt te verstaan gegeven aan Koning Peter dat hij in zijn eigen belang zal handelen als hij afstand van de kroon doet en het land verlaat. Dat zal misschien ook nog wel het ver standigste wezen van den vorst die door Koningsmoordenaars ten troon verheven is, wil hij althans niet het gevaar loopen het lot te deelen van zijn voorganger die zoo wreed om het leven gebracht werd. Temeer daar de inwendige toestand van Servië ook op economisch gebied, met den dag slechter wordt. Ook de financiën van het land zijn geheel in de war. Een groote staatsschuld is er al en de staatsontvang- sten nemen gestadig af. Nu is de regeering van plan een leening te sluiten van 200 miljoen francs en tot dekking daarvan een brandewijn-monopolie in te stellen. Kenners van het land beweren evenwel dat als dit monopolie ingevoerd wordt, dit een revo lutie slechts kan verhaasten, omdat het volk zich dergelijke belastingen nimmer zal laten welgevallen. Komt er geen geld dan staat een staatsbankroet voor de deur, legt de regeering het volk zwaardere financieele offers op dan komt er opstand. Geen prettig vooruitzicht voorwaar. Neen Koning Peter zal niet onverstandig doen als hij zijn biezen pakt. —o—o—o— Met de oplossing der Balkankwestie wil het nog maar niet vlotten. Thans zijn opnieuw do onderhandelingen tusschen Oostenrijk en Turkije afgebroken, naar aanleiding van het feit dat Oostenrijk terug krabbelt ten opzichte van het geven ran een geldelijke schadevergoeding, Naar verluidt is dat een gevolg van de wauwil- ligheid der Hongaarsche r6geering in een schadevergoeding toe te stemmen. Hoe het zjj de toestand wordt er weer ernstiger door. TEXEL, 6 JANUARI 1909. Verkiezing Prov. Staten. Bij de Dinsdag gehouden herstemming voor een lid der Prov. StateD, werden uitgebracht 4050 stemmen. Daarvan bekwamen de heeren A. P, Staalman 2144 stemmeD, J. J. Verfaille 1906 Zoodat tot lid van de Prov. Staten voor het district Helder is gekozen de heer STAALMAN. Dammen. Op verzoek van de Dam- en Schaakclub „Vermaak door Oefening" zal de heer Broekkamp, redactenr van de damrubriek in „de Amsterdam mer" en schryver van de „Damspeler"" en „Jonge Dammer", op Zaterdag 9 Jan. a. s. een simultaan- séance geven in het clublokaal van boven genoemde club, hotel „de Oranjeboom". Aanvang des avonds 7VS uur. Intro ductie en deelname voor de séance is voor allen geheel vrij. Oucleschild, 28 Dec. Door het Bestunr van den Texelschen Schippers en Visschersbond is het vol gende schrijven ontvangen De Minister van Waterstaat, beschik kende op het adres van het bestuur van den Texelschen Schippeis- en Visschers bond te Oudeschild, waarbij verzocht wordt een onderzoek te doen instellen naar de aanwezigheid van een voor de scheepvaart hinderlijk voorwerp op den zeebodem op ongeveer 200 M. uit den wal ten westen der haven van Oudeschild en zoo mogelijk over te gaan tot oprui ming daarvangelet op de ingekomen ambtsberichten, geeft aan adressant te kennen, dat bij een ingesteld onderzoek het bedoelde voorwerp niet is gevonden, doch dat zoo de belanghebbenden te eeniger tijd de plaats daarvan nauwkeurig kunnen aanwijzen, dienaangaande mede- deeling kan worden gedaan aan den opzichter van den Rijkswaterstaat te Den Helder, zullende vervolgens, bij geble ken nooizakelijkheid maatregelen kunnen worden genomen, om het voorwerp van Rijkswege te doen opruimen. Den Hoorn, 4 Jan. Ds. Scherpenhuysen heeft aan zijne gemeente bekend gemaakt, dat hij het beroep naar den lip en Landsmeer heeft aangenomen. Oosterend, I Jan. Gisterenavond heeft Ds. M. Kramer afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente, alhier, met eene prediking, naar aanleiding van het tekstwoord „De eeuwige God zij u eene woning", (Deut. 33 27 a Ds. Kramer aan vaardt heden zijne nieuwe betrekking als Directeur der Voogdijinrichting te Leiderdorp, 5 Jan. Voor eenigen tijd ontving de heer J. L. van Grasstek, candidaat tot den heiligen dienst te SchageD, toezegging van beroep bij de Ned. Herv, Gemeente, alhier, wat door Z. Eerw. werd aangenomen. Thans is dit beroep officieel uitgebracLt. Vlieland. De heer J. C. Dekker, onderwijzer alhier, is in gelijke betrekking benoemd te O. en N.- Pekela. Het lichtschip de „Uitlegger, ge stationeerd ter Vlierede, is wegens ijs gang binnengehaald. In den loodsdienst wordt nu voorzien per ijsvlet aan den Noordoosthoek. De gasboeien in storte- melk zijn opgenomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1