IST° 2221. Zondag 10 Januari 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE R 0 0 IJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,—; 7, TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56;6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondags 10,20. Men lette er wel op dat de met een aaDgeteekende treinen des Zondags niet rijdeti. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar, ofkoopein onzen boekhandel een spoorboekje a 10 Ct. TEXEL, 9 JANUARI 1909. Vergadering Schuttevaer. Door de afd. Texel van Schuttevaer werd Donderdag in 't café „Den Burg" alhier hare gewone jaarvergadering ge houden. Volgens gewoonte werd die ook thans goed bezocht. Door den voorz. werd de vergadering geopend met een hartelijk welkom aan allen, verder wijst spr. op het doel der vereeniging welke is, werkzaam te zijn in 't belang der schipperij, terwijl spr. tevens herinnert aan een schrijven van het hoofdbestuur waarin wordt aange drongen alleen voorstellen te doen welke het algemeen belang beoogen en niet die welke alleen van persoonlijk belang zijn. Verder deelt spr. de agenda voor deze vergadering mede, terwijl hij eindigt met het uitspreken van de hoop, dat deze bijpenkomst welke zich reeds ken merkt door goede opkomst z;ch ook als gewoonlijk zal kenmerken door een gezelligen en aangenamen toon. Door den secretaris wordt hierop mede gedeeld dat van het bestuur der zuster- vereeniging het bericht was ontvangen, dat men verhinderd was die vergadering te bezoeken, terwijl van Oudeschild hoewel men herhaaldelijk eene uitnoodi- ging had gezonden, in 't geheel niets werd vernomen. Daarna kest de secretaris de notulen voor der vorige vergadering. Deze wer den goedgekeurd, terwijl den secretaris dank wordt gebracht voor zijne uitste kende notuleering. Ter tafel komt hierop de rekening van den penningmeester. De ontvangsten bestonden uitbatig saldo vorige jaar f 3,12 en contributie leden f 25, totaal dus f 28,12, terwijl uitgegeven was voor reis- en verblijtkosten van den afgevaar digde naar de algemeene vergadering te Zwolle f 13.80, afdracht contributie aan 't hoofdbestuur plus overmakingskosten f 12,55, advertenties f —.68 en verschot ten secretaris f —.35 totaal f 27.38. Batig saldo alzoo f - .74. Door de leden D. Mets en G. J. Keijser werd de reke ning nagezien en in orde bevonden, waarna de rekening wordt goedgekeurd. Ingekomen was van de vereeniging „Betracht het Goede" te Oosterend een verzoek om adhaesie aan haar verzoek tot plaatsing van een gasboei in plaats van denrooden ton no 7 op Texelatroom, zoo mogeljjk met rood en wit licht. De plaatsing van deze gasboei zou zeer in 't belang zijn der schipperij en ook voor marine-vaartuigen. De secretaris deelt mede er over te hebben geschreven aan den heer Vlieger doch dat zooals hij later vernam op het adres afwijzend was beschikt evenals op een adres van de schippers- en visschers- bond te Oudeschild om een lichtboei. Die aanvragen worden echter geno teerd, maar er is jaarlijks een bepaald bedrag beschikbaar voor dat soort boeien, welke veel kosten en de meest noodige worden eerst geplaatst. Overgegaan werd thans tot verkiezing van 2 leden van 't bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren Jb. Bakker Phz. en A. de Waard. Met overgroots meerderheid werden beiden weder herkozen. Bij de thans volgende rondvraag, wijst het lid P. Keijser Tz. op de ondoelmatige loskraan op de haven. In overweging wordt gegeven bij het gemeentebestuur aan te dringen op de plaatsing van een ijzeren kraan op een andere plaats en geschikt voor de heffing van zware lasten. Dit punt gaf aanleiding tot eenige dis cussie, waaruit bleek, dat allen het met den voorsteller eens waren, die verbe teriDg in deze hoog noodig achtte, alleen over het soort van kraan en de zwaarte der lasten welke er zoo mogelijk mede moeten kunnen worden gelicht, liepen de meeningen nogal uiteen. Besloten werd dan ook dit aan het gemeentebestuur over te laten. Het lid P. Moojen wenscht betere bediening aan de sluis te Vreeswijk. Spr. zou wenschen, dat de schepen in die sluis beter werden geregeld evenals zulks te Utrecht plaats beeft. Besloten wordt daarop aan te dringen. Het lid P. Bakker wenscht betere regeling van de gewone tonnen aan het einde van 't oude Vlie. Volgens spr. zou plaatsing van nog een ton meer of desnoods meer uit elkaar plaatsen van de thans daar liggende tonnen zeer gewenscht zijn. 't Bestuur belooft er over te zullen spreken met het lid A, de Waard onder wiens gebied het is, en die toen nog niet ter vergadering was, doch later nog kwam. Het lid Jn. Rab Jbz. zou wenschen een zwarte ton of drijf baken bij den Texelschen wal ter hoogte van „den Dooden hond", (tusschen de keet van den P. H. dijk en 't Horntje werd als nadere plaatsaanwijzing opgegeven.) Ook dit wordt door de vergadering wenschelijk geacht. Het lid D. Bruin klaagt over de motor booten welke ondanks het verbod in de haven van Amsterdam bijna geregeld met volle kracht varen. Het lid J. Rab Sr. meent, dat daar voor een persoonlijke klacht van de 3 beurtschippers bij den havenmeester reeds voldoende zou helpen, dit wordt echter door deze sterk betwijfeld, waarom wordt besloten van de klacht aan het hoofdbestuur kennis te geven. Het lid J. Zuidewind betoogt het wenschelijke van verdieping der geul door het slik bij Enkhuizen. Ook dit wordt door allen wel gewenscht geacht. Het lid P. B. Keijser zou wenschen dat de booten niet zoo hard de haven instoomen. Ofschoon soms het met „volle kracht" de haven inkomen wel eens noodig kan zijn, wordt toch toegegeven, dat dit lang niet altijd noodig is, terwijl het voor de schippers groote last geeft en soms vrij schadelijk kan zjjn. Besloten wordt daarop te wijzen en op verbetering aan te dringen. Het lid D. Mets klaagt over de minder goede regeling bij het sleepen van sche pen, waardoor het soms zeer lastig is zoo'n sleep te passeeren, zonder gevaar te loopen averij te maken. De voorz. zegt, dat daarover geregeld geklaagdwordt, doch dat dit tot heden weinig resultaat gaf. Door hetzelfde lid wordt nog gevraagd welk scbip er moet stoppen, wanneer men elkaar bij een brug ontmoet, ter wijl men elkaar volgens reglement in de brug niet mag passeeren. Geantwoord wordt dat dit wordt aan gewezen door een roode vlag. Nog wordt er door hetzelfde lid op gewezen, dat zij terwille van een feest eener zwem-en roeivereeniging geruimen tijd verplicht waren bij Haarlem te blij ven liggen en met hen meer anderen. Spr. noemt dit wel wat kras. Het lid J. Rab Jnz. wenscht de adres sen van Oosterend en Oudeschild om gasboeien nog te steunen en bij „Schut tevaer" hulp te vragen. Volgens spr. moet steeds maar weer worden aange drongen om die boeien. In Zeeland zijn er veel van die boeien en hier weinig. De voorz. meent, dat men wel eens door te veel te vragen, niets kan krijgen. Besloten wordt echter, om als Oude schild er weer om vraagt, dit adres te steunen. De vraag of er een afgevaardigde naar de op 27 dezer te Gouda te houden algemeene vergadering zal worden ge zonden, wordt met op een na algemeene stemmen bevestigend beantwoord. Gekozen wordt als zoodanig het lid G J. Keijser en als diens plaatsver vanger het lid D. Mets. Door het lid P. B Keijser wordt het wenschelijke betoogt dat met den afge vaardigde vooraf de beschrijvingsbrief wordt nagegaan. Het lid A. de Waard geeft in over weging aan te dringen op vorbetering van de haven aan Den Oever op Wie- ringen, deze wordt wel uitgediept doch niet onderhouden. Het lid .T. Rab Sr, stelt voor aan het hoofdbestuur te vragen om medewerking ter verkrijging van een nieuwe haven. Tegen dit voorstel bleken echter velen der aanwezigen gekant. Er waren er zelfs die de haven liever nog slechter zagen, omdat zij vreesden, dat bij ver betering der haven ook grootere schepen er zouden komen, waardoor zij met hun kleinere schepen zouden benadeeld worden Door het lid S. Keijser werd nog ter sprake gebracht „de Steiger achter Oost" welke zoo gewenscht was, terwijl verder ter sprake kwam vergrootiDg opslagruimte door het maken van een sas of door een schutsluis, verbreeding van den havenmond enz. Daarna werd de vergadering meteen tot weerziens in het volgepd jaar dooi den voorz. gesloten. Ook op Donderdagavond werd de vergadering gehouden van den afd. Den Burg van Texels Belang. Naar ons welwillend werd medege deeld werd de rekening van den penning meester in orde bevonden Totaal dei- ontvangsten was f 421,06 en dat dei- uitgaven f 162,70, zoodat een batig saldo van f 258,36 was afgedragen aan den penningmeester van het hoofdbestuur; de uitgaven bestonden in hoofddaak uit weekgeld voor een weduwe en bodeloon. Besloten werd verder dat de leden van het bestuur direct herkiesbaar zouden zijn, terwijl er inplaats van twee, vier commissarissen zouden zijn. Aftreden moest alleen de heer IJ. Brouwer, zoodat nu 3 leden van 't bestuur moesten worden gekozen. Gekozen werden hier voor de heer IJ. Brouwer en de heeren P. Dalmeijer en F. Kalis, terwijl later eerstgenoemde door het bestuur werd herkozen als voorzitter. De voorstellen van de afd. Oudeschild en van de Waal om personen van res pectievelijk hoogstens 50 of 40 jaar nog onder zekere voorwaarden als lid aan te nemen gaf aanleiding tot veel discussie. Over deze voorstellen zal echter in de eerstvolgende alg. verg. definitief worden beslist, indien het hoofdbestuur ze beide mocht ter tafel brengen. Waal, 8 Jan. De derde leesavond van „Nut en Ge noegen had Woensdag jl. plaats. Een 50 tal personen vulde de zaal van A. P. Eelman. Als spr. trad op de heer de Jongh, die als lezing had gekozen„Beelden uit mijn jongenstijd," door ds. Laurillard. Na de pauze gaf spr. nog 2 bijdragen, eene van ernstigen en eene van luimigen aard. Met aandacht werd het voorge- dragene aangehoord en een luid applaus was sprekers loon. De laatste Nutsavond zal worden ge houden einde Februari, alsdan zal een tooneelstuk worden opgevoerd. De Cocksdorp. Evenals in veel vorige winters is op nieuw gebleken van hoeveel waarde de post tusschen Texel en Vlieland is. Tijdens de vorst heeft schipper Buijs eiken dag met de ijsvlet gevaren en geen enkele aansluiting gemist Er was wel een mannetje meer noodig voor het zware en moeielijke werk, doch kosten noch moeite werden ontzien om vertraging te voorkomen. De post van Terschelling kwam hier langs, daar de gemeenschap van dat eiland met Harlingen was verbroken. Ook de verbinding tusschen Terschelling en Vlie land was, gebrekkig, zoodat ééne post verzending zelfs twee dagen vertraging ondervond. Het had weinig gescheeld of men had op Terschelling niet op tijd kunnen stem men voor een lid der Provinciale Staten. De stembiljetten hadden al eenigen tijd op Vlieland gelegen; doch het gelukte nog juist bijtijds aan de motorboot „Vlie land" dezelve op Terschelling te bezorgen. Thans is, zoover het oog reikt, geen ijs meerS van de kust te zien. Minister Bevers. Dinsdagavond is mr. J. G. S. Bevers Minister van Waterstaat, plotseling ovorleden. Nadat de minister het depar tement, na afloop der gewone werkzaam heden des middags had verlaten deed hij tegen den avond een wandeling door het Bosch in de richting zijner woning vergezeld van mevrouw Van W., met wier echtgenoot, het vroegere Kamerlid de thans ontslapene in nauwe vriend schapsbetrekking stond. Op hot wan delpad langs den Koekamp gekomen, ge voelde de heer Bevers zich plotseling onwel en stortte, door een beroerte ge troffen, neder. De voerman van een met een paard bespannen wagen stelde deze ter beschikking om den ljjder naar diens huis in de Daendelstraat over te brengen. Hoewel mevrouw Bevers da delijk geneeskundige hulp repuireerde, gaf de heer Bevers reeds een kwartier later den geest. Sedert 11 Februari 1908 was mr. Be vers Minister van Waterstaat. Tevoren was hij in Den Haag verscheidene jaren wethouder van publieke werken, nadat bij, zich als advocaat in de residentie gevestigd hebbende, tot lid van den ge meenteraad was benoemd. Het stoffelijk overschot zou heden (Zaterdag) op de R.K. Begraafplaats ter aarde worden besteld. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs pes- 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverlentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 C Groote letters en Vignetten worden naar plaatsrnim berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1