Marktberichten. was opgekomen om dezen wedstrijd bij te wonen. Voor dammers was het een prettige en leerrijke avond tevens. Eventueels liefhebbers van dammen brengen wij tevens in herinnering, dat de Dam- en Schaakclub nog gaarne eenige meerdere leden zou tellen; de club houdt des Donderdags hare speel avonden, waarop liefhebbers geïntrodu ceerd kunnen worden tegen 10 cent de contributie is f 0.50 per jaar, dus voor niet één liefhebber een bezwaar om lid te worden. Oosterend12 Jan. Zaterdagavond j.l. vergrderde de af- deeling Oosterend van „Texels Belang" in het café Duinker, alhier. Slechts 30 leden en donateurs waren opgekomen, wat evenwel, in vergelijking van een vorig jaar, als een goed bezette vergadering mocht beschouwd worden. Aan de orde waren de gewone huis houdelijke zaken, waarvan medegedeeld werd, dat de penningmeester der afdeeliDg in het laatste boekjaar ontvangen heeft f 478,16, waarvan aan den algemeenen penningmeester kon afgedragen worden worden f 452,21. Tot lid van 't Bestuur werd met algemeene stemmen herkozen de heer M. Kikkert, die door het Bestuur wederom tot Secretaris werd aangewezen. De heer Kikkert vond deze herbenoe mingen goed, en werd daarmede door den voorz. gelukgewenscht. De beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering werd daarop besproken. Besloten werd tegen alle voorstellen te zullen stemmen en alleen goed te zullen vinden, dat personen, die voor 1 Jan. 1907 donateur geworden zijn, tot hun 60ste jaar lid zullen kunnen worden. Een der ledeu wenschte bij advertentie tot deelname en begunstiging op te wekken. Verder gaf de rondvraag niets ter bespreking waarom de vergadering met de beste wenschen voor de vereeniging gesloten werd. Oudeschild. 12 Jan. Door het bestuur van den Texelschen Schippers- en Visschersbond is het vol gende schrijven ontvangen. De Minister van "Waterstaat, a i. be schikkende op het adres van het bestuur van den Texelschen Schippers- en Vis schersbond te Oudeschild op Texel om verbetering te doen aanbrengen in de toestand van de haven op Texel bij het Oudeschild geeft aan adressant te kennen dat de Regeering reeds in het jaar 1907 aan het Provinciaal bestuur van Noord-Hol land heeft medegedeeld, bereid te zijn de verbetering van de haven te Oude schild op Texel te bevorderen, mits de gemeente Texel en deprovincieNoord-Hol- land op voldoende wijze in de kosten bijdragen en het beheer en onderhoud dier haven bij de genoemde gemeente blijve. 's Gravenhage, 11 Januari 1909. Voor de slachtoffers der aardbeving in Italië. Jhr. mr. De Marees van Swinderen, Minister van Buitenlandsche Zaken, de voorzitters der le en der 2e Kamer, be nevens de Commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën doen, door middel der pers, een beroep op den weldadigheidszin onzer landgenooten voor de vele noodlijdenden in Italië 1 Aardbevingen in Noord-Amerika. WASHINGTON, 12 Jan. Berichten, hier uit Bellingham ontvangen, zeggen, dat de Noordwestkust bijna overal ge troffen is door de aarbeving van gisteren. Te Port Townsend werd eenige schade aangerichtdaken en; vensters werden vernield, pijpen van de waterleiding sprongen, zoodat de huizen overstroomd werden. De uitgedoofde Mount Baker heeft gedurende den korten tijd weder vulka nische werkzaamheid vertoond. -Een deel van den aap weg. i Te Terapel wonen een paar oude menschen, die in een zak „de aap" bewaarden: een bedrag van f 510. Ze moesten uit en gaven hun spaar- duitjas in bewaring aan een buurvrouw. Toen die den schat terugbracht, ontbrak er volgens de oudje3 f 245. De buurvrouw beweert nimmer geld in bewaring te bebben gehad. Om hengelaars te doen water landen Door de visscheis Dirk Burger en zonen te Berg Ambacht is Zaterdag met de zegen in den Berg-Ambachtschen boezem ruim I860 pond witvisch, snoek, baars enz. gevangen, in één trek zelfs ruim 100 pond. Zooals de ouden zongen Op den Oudejaarsdag van 1908 ging een bruidspaar van Purmerend op schaat sen naar Ilpendam, om het huwelijk te laten voltrekken. In 1846 trouwde de grootmoeder dezer bruid ook op den laatsten dag des jaars te Ilpendam, en toog zij ook per schaats derwaarts met haar aanstaanden man. Holbeiooners in Nederland. De heer H. G. Lammens, te Katwijk aan Zee deed een eigenaardigeontdekking: Toen hij zich met zijn beide zoons in zijn hoenderpark bevond, zakte een der jongelui plotseling in den grond. Nu werd er een groote ruimte onder den grond zichtbaar, zóó groot, dat een niet al te talrijk gezin er gemakkelijk in kon wonen. De zoldering was gevormd van planken, die, om het inregenen te belet ten, dakpansgewijze op elkaar waren gelegd. Op deze zoldering was een twee decimeter dikke laag zand aangebracht. Om in het onderaardsche hol af te dalen diende een houten ladder, tegen een der wanden neergezet, boven welke ladder zich een luikje in de zolder toegang ver leende tot de woning. En daarbinnen vond men nu: een tafel, een stoel, een fleschje inkt, een pen, een paar man chetten, een mes, een ganzenspel met een paar dobbelsteenen, enz. De ontdekking was weldra in het dorp bekend, en aanstonds gingen velen een kijkje nemen. Het is niet onmogelijk, dat het hol tijdens de strenge koude in de vorige week aan een paar zwervers tot woning heeft gediend. Ruimt uw oude muntbiljetten op. De gelegenheid tot inwisseling van muntbiljetten staat nog tot een April a.s. open bij de betaslmeesterskantoren alsmede bij de Nederl. Bank te Amster dam, bij haar bijbank en bij haar agent schappen en correspondentschappen le klasse. Toch wel erg Een moeder te Zwaagdijk kwam tot de ontdekking, dat 's nachts muizen hadden geknaagd aan de handjes en voetjes van haar 2-jarig kind. Onmiddelijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, die gevaar voor bloedvergif tiging gelukkig nog kon afwenden. Twee knaapjes verdronken. Het ijs, dat in den winter die achter ons ligt, zoovele slachtoffers maakte, deed zulks voor eenige dagen geleden ook nog te Nieuw-Vennep vanwaar wordt gemeldZaterdag waagde zich een 8 jarig jongetje op het ijs in de Hoofdvaart, alhier. Het ijs brak en het knaapje geraakte te water. Een zijner vriendjes, een 13-jarig ventje zag hem vallen en wilde hem redden. Het moedige knaapje kwam evenwel ook in het wak terecht, met het treurige gevolg, dat beiden verdronken. Fietser door een koe aangevallen 1 Op de Leebrug onder Haarlemmerliede is de heor I., uit Haarlem, die daar met zijn rijwiel passeerde, aangevallen door een koe, die gelijktijdig over die brug werd geleid. Het woedende dier stiet hem van zijn voertuig af, waardoor de heer I. zoodanige kwetsuren kreeg, dat hij zich in de naastbijzijnde woning voorloopig moest laten verbinden, om later per tram naar Haarlem te gaan en zich daar onder geneeskundige behandeling te doen stellen. De telefoon in dienst der visscherij. In Noorwegen heeft men een nieuwe toepassing gemaakt van de telefoon, namelijk door haar dienstbaar te maken aan de visscherij. Een zeer gevoelige microfoon wordt in een waterdicht gesloten kistje, ver vaardigd van zeer dun metaalplaat, in de zee afgevierd. Goed geïsoleerde draden verbinden het met een ontvangtoestel, dat aan boord van het visschersvaartuig wordt opgesteld. Men heeft nu opgemerkt, dat elke vischsoort een anderen invloed op de microfoon uitoefent, zoodat uit den toon welke men aan boord opvangt, men in de eerste plaats kan opmaken, dat een school visschon nadert en vervolgens welke vischsoort bet is. Dat deze toe passing der telefonie voor de visscherij van groot belang kan zijn, behoeft wel geen verder betoog. (Zeitschrift für Schwachstromtechnik.) Besmettelijke veeziekte. Van den landbouwer Van W., te Haarlemmermeer, bij wien mond-en klauwzeer was uitgebroken, zijn niet minder dan 50 stuks vee onteigend, waaronder 18 koeien, een 10-tal schapen en 20 varkens. De dieren zijn in goed gesloten ver huiswagens naar het abattoir te Am sterdam vervoerd, om daar afgemaakt te worden. Thans zal de geheele stal met bijbehooren ontsmet worden. Een oudje. Te Groningen is in den ouderdom van 102 jaar overleden de weduwe Qeerte de Brande, geb. Sluiter. Voor de loodgieters een buitenltansje. Het aantal door de hevige vorst ge sprongen waterleidingbuizen is in Amster dam eenvoudig niet te tellen. De lood gieters daar hebben het op Nieuwjaarsdag Zaterdag en Zondag ongelooflijk druk gehadéén patroon kreeg in 2 dagen niet minder dan 300 boodschappen om iemand te sturen voor een lek in de waterleiding. Geen wonder, dat er heel wat klanten langer hebben moeten wachten, dan hun lief was. Waar de winter al niet goed voor is. Voorspelling omtrent 1909. De bekende Parijsche waarzegster, ma dame Thèbes, is weer aan het voorspellen geweest. Madame Thébes is de eerste de beste niethet komt wel niet altijd uit, wat zij zegt, maar het is meestal goed gevonden en het getuigt vaak van helder inzicht. Een redacteur van de „Temps" is haar nu gaan vragen, wat er in het jaar 1909 te wachten stond. 1909 Zal een „rood" jaar zijn, zei ze. Waarschijnlijk zal de hoogste spanning worden bereikt tusschen Augustus 1909 en Februari 1910. Indien op dien datum Europa niet op zijn grondvesten geschud is door een oorlog en indien de rest van de wereld niet diep geschokt is, zal een nieuw tijdperk aanbreken in een betrek kelijke kalmte Mercurius (de handel) zal, althans voor een reeks van jaren, over Mars (den oorlog) hebben gezegen- vierd. Het lot zal met „coups de théatre" te werk gaan. Onze bondgenooten (Rusland en Enge land) zullen niet meer zijn, wat zij thans zijn wij zullen nieuwe bondgenooten bij de oude voegen, maar zoo, dat de strijd, waarin we gewikkeld worden een geheel ander verloop zal krijgen. Te land zullen we succes hebben, ter zee zal het ons vergaan. De zee zal bovendien boosaardig zijn en de handelsvloot van ons en onze buren zal lijden op een manier, zooals wij nog nooit hebben ge kend... Het vuur zal onze koloniën teis teren en voornamelijk de Aziatische kust waar wij ernstige rampen zullen hebben. Het gevaar voor geheel Europa komt van een koloniaal en Afrikaansch vraag stuk. (Marokko Het gevaar voor een oorlog zal in 1909 het grootst zijn. Verder voorspelde madame Thèbes vreeselijke dingen voor Frankrijks zui delijk deel. En zij voorzag groote schan dalen, waarbij vrouwen zouden zijn be trokken. In Duitschland verwacht zij diepgaande veranderingen. De slageD, die daar vallen, zullen de wereld verbazen. Rouw bedreigt de keizerlijke familie. Oostenrijk is de groote mogendheid der toekomst. Een vrouw zal grooten invloed krijgen daar en Frans Jozefs opvolger zal onder dien invloed zijn land hervormen. Ook in Engeland staan groote veran deringen te wachten en wordt rouw gewacht, droeve rouw. In Amerika herstelt zich de kalmte, maar daarop weer nieuwe rampen. Rusland houdt zjjn regeering. Spanje opent een schit terende toekomst voor zijn vorst. Dub bele rouw in Italië in Rome idem idem. Enorme beweging rond den St. Pieter en de Consulta. Kronen zullen vallen. Niet de gewich tigste zal het meeste lawaai maken haar val zal de meeste gevolgen hebben voor den vrede... Voor Grasland. Raadgevingen voor de zieken- Amsterdam, 11 Jan. Aangevoerd: 256 Runderen, le kwal. 70 d 74 et. 2e kwal. 64 a 68 ct. 3e kwal. 60 a 63 ct. S 165 Molk- en Kalfkoeien f 135 a f 280, 43 Nuchtere Kalveren f 10,f 15 10 Schapen 1 20 d f 24, 714 Vette Varkens 44 a 46 ets. Purmerend, 12 Jan. Aangevoerd 313 Runderen waaronder: 208 vette koeien 60 d 72 Ct. per KG. nfi Gelde koeien f 110 d 160. Molkkooien f 150 d 240. 9 stieren. 91 vette kalveren f 0,75 a f 0,95 p. Kg. 205 Nuchtere kalveren f 11a f 29 2096 Schapen f 20,— d f 28,00 prijsh. h. stug, 440 Lammoron f 14,a f 20, 389 vette varkens f 0.44 a 10,48 per Kg.; 44 magere varkons f 14 a f23,00; 105 biggen f 5 a 1 9 kipeioren f 5.25 a f 6,25 por 100; Er gaat voer het grasland t<y;b niets boven den natuurlijken mest van koeien of varkens, beweert menige hoer. Ook beeft die veel vooi op kunst mest. Want stalmest is een volledigo meststof, dien de grassen langzaam opgebruiken; je ziet er dus een goede nawerking van in bet tweede jaar. 't Gras groeit er piacbtig door. En dat is niet te verwonderen, zal een meer ontwikkeld land bouwer er by voegen, wnnt de declen, waaruit de aarde gevormd wordt, de bumus, vindt men wel in stal-, doch niet in kunstmest. Zeker, dat is alles waar. En tochI Stalmest is een volledige meststof, die echter heel goed nagebootst kan worden door volledigen kunstmest, bestaande uit kainiet, slakkenmeel en cbilisalpeter. De na werking van kunstmest is in bet tweede, zelfs in het derde jaar zeer goed merkbaar. Maar nu de humus. Ik geef direct toe, dat humus bepaald noodig is op lossen zandgrond en op stijve klei. Als men echter weet, dat een duchtige'lgifl stalmest een laagje humus op 't land brengt zoo dik als een lucifer, dan begrijpt men ook, dat zoo'n humusaanvoer gerust buiten beschouwing kan blijven. Geeft men zeer veel humus, bv. als straatvuil of slootaarde, dan wordt de zaak anders. Doch dan is 't middel veel erger dan de kwaal. Met straatvuil wordt de boer gewoonlijk bedrogen; 'tis veel te duur en 'tzit vol steenen en derge lijke waardelooze deelen, Nog slimmer wordt het als men veenbagger op knikarme gronden brengt. Dat gebeurt elk jaar in de meeste streken. Het gevolg daarvan is: veel zuring, stekels (disleis), en andere onkruiden. Verder minderwaardigen slap gras, dat erg krimpt bij het hooien Buiten dien eet het vee niet graag van een aldus bemest grasland. De fout is: men maakt't land zuurder. Kunstmest voor grasland bestaat in den winter uit de goedkoopste soorten kainiet en slakken- meel. Voor eenige jaren kreeg men reeds aardige resultaten met slakkenmeel alleen, doeh op den duur moet het land daardoor verarmen, Met kainiet alleen wordt de bemesting veel beter. Want deze laatste meststof bevordert de vorming van stevige stengels en veel blad. Dus 't gaat niet zoo gemakkelijk liggen bij slecht weder. Hermoes, stekels, zuring, slechte grassen, onkrui den moeten op den duur er onder door als men jaar op jaar met kainiet terugkomt, 't-Arbeids loon is een groot bezwaar bij 'tgebruik vanstal- mest, straatvuil en slootaarde. Bij kuustmestge- bruik is het bijzonder vlug besteld. En zie nu eens in 't voorjaar, 't Vee eet bij voorkeur de kunstmestperceelen kaal af, doch laat die met stalmest onaangeroerd. Daarom, landbouwers, als 'tvee van uw land af is, aan het strooien.'t Liefst bij droog en stil weder. Zoowel voor welig als voor schraal land kunt ge gebruiken 6 a 10 zak kainiet en 6 a 10 zak slakkenmeel. Tot't einde van den winter toe gaat dat, doch hoe vroeger, hoe liever. Men veroudert veel te gauw, op dit punt zijn wij het allen eens. Wij moesten daarom nooit vergeten dat de jaren van lijden dubbel tellen en ons vóór onzen tijd doen oud worden. Toch moet men zich verwonderen bij het waarnemen dat zoovele menschen nalaten voor zich zeiven zorg te dragen. Wij gelooven wel dat gij niet tot dezen behoort, maar integendeel dat gij slechts een verlangen hebt, uw verloren gezondheid terug te krijgen. Gij zult zeker tevreden zijn hier een aanwijzing te vinden en een goeden raad te ont vangen. Daarom brengen wij een brief onder uw aandacht. Mejuff. H. M. Verkeul, 11a Plantage-Eransche laan te Amsterdam, heeft ons het volgende ge schreven //Het is nu al tien jaren dat ik door bloedar moede ondermijnd ben. Ik zag er slecht uit en had langzaamaan al mijne krachten verloren. Ik at niet meer en was altijd vermoeid. Ik had dik wijls duizelingen, verduistering van het gezicht en oorsuizingen. Ook was ik onderhevig aan schele hoofdpijn, slaaploosheid en zulk een erge benauwdheid dat ik verplicht was drie tot vier malen te blijven stilstaan om een trap op te klim men. Ik had zonder eenige uitwerking verschei dene geneesmiddelen genomen en wist niet wat er van mij worden zou. Toen heb ik eindelijk de Pink Pillen genomen, en nauwelijks was ik met die weldadige behandeling begonnen of on middelijk deed zich een verbetering voor. Nazes doozen te hebben gebruikt, was ik volkomen ge nezen.// Wij zouden u honderden van dergelijke geval len kunnen aanhalen, maar daartoe ontbreekt ons de plaats. Wij raden u ten zeerste aan een proef met de Pink Pillen te nemen en wij zyn zeker dat zij u even goede resultaten zullen geven als aan Mejuff. H. M. Verkeul. De Pink Pillen zijn natuurlijk niet voor een enkel persoon gemaakt. Zij zijn goed voor alle leeftijden en voor alle gestellen. Wat zij voor den een hebben gedaan, zullen zij voor allen doen. De Pink Pillen zijn aangewezen om een groep van kwalen te bestrijden die oogenschijnljjk ver schillend zjjn, maar denzclfden oorsprong hebben: de slapie van het bloed en de zwakte van het zenuwstelsel. Die ziekten zijn bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen,schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjioht, rheumatiek, neurasthenie. Prjjs f 1,75 de doos, f 9,— per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilid, Hoofd-depöthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2