Binnenland. TEXEL, 20 JANUARI 1909. De vereeniging „Toelaagfonds" en „Hulpbetoon" opende gisterenavond de rij der jaarvergaderingen van de onder linge vereenigingen, welke alhier gere geld in 't begin des jaars worden ge houden. Beide vereenigingen staan onder het zelfde bestuur en hunne ver gaderingen worden dan ook steeds gelijk gehouden. Door den voorz. werd de verg. geopend met een welkom aan de opgekomene leden. Spr. haalt daarbij even aan dat ook bij deze vergadering, evenals bij de vergaderingen van de meeste andere vereenigingen de opkomst niet groot is te noemen. Moge die minder goede opkomst iets gewoons zijn. iets bijzonders mag het zeker wel worden genoemd, dat het bestuurslid Van Heerwaardo, een der oprichters van de vereenigingen afwezig is, iets wat sedert die oprichting nog nimmer het geval was. Ongesteld heid, gelukkig van geen ernstigen aard, was de oorzaak der afwezigheid van dat zoo ijverig lid van het bestuur. Verder wijst spr. nog op het onge- pastte en hinderlijke, om te gaan praten wanneer men hulp verleent bij het begraven, terwijl spr. eindigt met het uitspreken van den wensch dat de ver gadering zal mogen streken tot bevor dering van den bloei der vereeniging. Behandeld worden thans eerst de zaken van het „Toelaagfonds." De Secretaris leest de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Uit de rekening van den penningmeester blijkt dat totaal was ontvangen aan contributie f 85,25 en aan renten f 18.33, totaal ontvangsten alzoo over 1908, f 103,58, terwijl was uitgegeven voor 3 uitkeeringen f 60. - bodeloon f 8.48G, kosten van vergaderin gen f 5,75 en advertentie f 0,96, totaal der uitgaven alzoo f 75,196 en batig saldo f 28,385, waardoor de bezittingen der vereeniging waren gestegen tot f 741,125. Door de leden G J. Keijser, C, Room en C Gielis werd de rekening met de bescheiden vergeleken en in orde be vonden, zoodat de rekening werd goed gekeurd. De Penningmeester wordt dank gezegd voor zijn net en nauwkeurig beheer. Overgegaan wordt thans tot de ver kiezing van t bestuur in plaats van de bestuursl. N. Huisman en P. J. Kikkert, die beiden herkiesbaar waren en weder met bijna algem. st. werden herkozen. Beiden namen hun benoeming aan. Naar aanleiding van een vraag in de vorige algemeene vergadering gedaan, deelt de Voorz. mede dat het bestuur meent niet te moeten overgaan tot de opneming in het fonds van de vrouwen der ledeD, aangezien voor deze dan ook zou gelden de bepaling dat zij beneden 40 jaar moeten zijn om te kunnen toe treden, door welke bepaliog een groot deel der vrouwen zoude zijo uitgesloten. Aangezien bij de thans volgende rond vraag niemand iets heeft optemerken, wordt overgegaan tot de zaken van „Hulpbetoon." De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit het verslag over het afgeloopen jaar, voorgelezen door den Secretaris, bleek, dat het ledental 213 bedroeg en dat 1908 voor de Vereeniging een goed jaar was. Slechts 2 maal toch had men maar dienst behoeven te doen, terwijl dit vroeger wel eens 8 of 9 maal noodig was geweest. Ook de financieele toe stand was gunstig dank zij de bijdragen van een deel der leden. Totaal der ontvangsten bedroeg f 20,82 en der uit gaven f 7,95; batig saldo alzoo f 12,87. De Voorz. dankt de leden welke hebben bijgedragen voor hun steun en voegt er aan toe, dat voor de andere leden de gelegenheid nog open staat iets bij te dragen. Aangezien by de thans volgende rond vraag niemanü het woord verlangt, sluit de Voorz. de vergadering met een woord van dank voor het aangename vergaderen en met den wensch dat het allen en in 't bijzonder de Vereeniging goe4 mag gaan in het pas begonnen jaar en hy allen op een volgende jaarvergadering weder in gezondheid zal mogen ont moeten. Oudescliild. 18 Jan. Zaterdag j 1. had in de Zeven Provin ciën de jaarvergadering van het Zieken fonds „Bezorgdheid wijkt voor eendracht" plaats. De opkomst was niet groot. Nadat do voorzitter, de heer W. Mets den aanwezigen het welkom had toege roepen, werden de notluen der laatstge houden algemeene vergadering en die van alle daaropvolgende bestuursverg. voorgelezen. Hierdoor kreeg ieder reeds een goed denkbeeld van hetgeen het bestuur in het afgeloopen jaar in het belang der vereenigiDg had gedaan. Na de mededeeling, dat de heer J. L. Schagen, die tevens bode van het fonds is, weder met algemeene stemmen als commissaris was herkozen, deed de pen ningmeester rekeniüg en verantwoording over 't afgeloopen boekjaar. Hieruit bleek, dat de ontvangsten hadden be dragen f 972,65 en de uitgaven f 985,06 zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 12.41. De bezittingen bedroegen f 713,586. Na goedkeuring dezer rekening werd de penningmeester voor zijn nauw keurig en richtig beheer bedankt en vervolgens gedechargeerd. In plaats van den niet terstond her kiesbaren commissaris C. Dogger Cz., werd bij herstemming met den heer D. Fz. Krijnen gekozen de heer P. de Waard, die ter vergadéring tegenwoordig zich deze benoeming liet welgevallen. Op voorstel van het bestuur werd na eenige discussie besloten dat leden van twaalf tot 16 jaar slechts recht zouden hebben op een wekelijksche uitkeering van f 2. Dit besluit zou echter niet gelden voor hen, die nu reeds lid waren Hierna leest de voorzitter het contract met dr. Wagenmaker voor, waaraan nog een slotartikel was toegevoegd Niemand der aanwezigen had hierop op of aan merkingen. Bij rondvraag vroegen de heeren A. Boon en B. Beumkes eenige inlichtingen, omtrent vergoeding wegens verpleging elders, omtrent het recht, indien men elders ziek wordt, daar ge neeskundige bulp in te roepen en hoe te handelen, indien de dokter afwezig is en geneeskundige hulp dringend noo dig wordt geoordeeld. De eerste twee vragen werden afdoend beantwoord terwijl de 3e vraag een punt van onderzoek zou uitmaken. Daar niemand meer iets had te vragen of voor te stellen, sluit de voorzitter te ongeveer 9V5 uur met een woord van dank voor den prettigen toon, waarop was gediscusseerd de bijeenkomst. Oosterend19 Jan. De heer Ds. M. v. d. Vegte, te Wol- vega, heeft aangenomen de uitnoodiging van het bestuur der afdeeling van den Ned. Protestantenbond, alhier, om een lezing met lichtbeelden te houden. Het onderwerp zal zijn „Christendom in de maatschappij Vermoedelijk zal de bij eenkomst plaats hebben op 7 Febr. a.s. wat evenwel nader bij advertentie bekend gemaakt zal worden. Vlieland De zangvereeniging „Harmonie" gaf Donderdag 14 Januari haar jaarlijksche uitvoering in hotel Meijer. Evenals steeds bij deze avonden was ook nu een overtalrijk publiek opgekomen. Men had reeds zooveel gehoord van toe bereidselen, men had rede iets moois te verwachten en niemand werd in deze verwachting teleurgesteld. Waar deze uitvoering nu tot het verleden behoort, hebben we de herinnering aan haar groot succes bewaard. Het programma beloofde veel, zang voordrachten en als hoofdnummer de operette „Asschepoetster". Veel bijval verwierven reeds terstond de drie eerste zangnummers, zoowel de koorzang, als het duetHoort gij de wilde golven en het sopraan solo Om middernacht." Het leuke Zeeuwsche paartje, dat daarna z'n entree deed heeft allen kos telijk vermaakt, ze kwamen daar op de Vlielandsche planken aangeklotst, als waren ze zoo uit Goes overgeloopen naar hier „Thijs en Griet werden hartelijk geapplaudiseerd. Hoe werd nu met spanning no. 5 Arschepoetster, tegemoet gezien. By 't ryzen van het scherm zag men een schamel verblijf, waarin een snoezig Asschepoetstertje haar droef leven leefde ze verhaalde daarvan op een wijze, die medelijden deed gevoelen met dat arme kind. Mej. Joh. Bloem heeft een uitste kende vertolking gegeven, zang en spel waren zeer mooi. En hoe goed voldeden ook de overige hoofdpersonen, een stief moeder, zoo barsch, een paar zusters zoo wreed, ais men zich maar denken kan, een tooverheks in een wijde mantel die als Asschepoetsters petemoei haar veel heerlijks belooft. Twee pages om te stelen, in zoo keurige pakjes en zoo goed in hun rol blijvend. In het tweede bedrijf, de koningzaal waar straks het hofbal zou plaatshebben), zag men een statig vorstelijk paar, langzaam voortschrijden gevolgd door den stoet gasten. Heeft niet de jonge blonde prins aller hart gewonnen Met Asschepoetster, herschapen in de schoon ste dame van 't bal, komt hem (haar, mej. A. van Westen) een woord van hartelijken lof toe. Hij was zoo natuurlijk die verliefde prins. Ook de laatste bedrij ven, waarin Asschepoetser meer en meer een gelukkig einde van haar treurig lot tegemoet gaat, boeiden de aandacht van allen. Hoe goed werd er voortdurend gezongen en gespeeld. Uit 't daverend applaus bleek, hoe de operette ieder had voldaan, welk een schittterend succes was behaald. Dit succes is naast den heer Donia, directeur der zangvereeni ging, te danken aan Mej. W. Meijer, dia de niet lichte taak van accompageeren op zeer verdienstelijke wijze heeft vervuld Twee zangnummers volgden daarna vooral no. 7 waarin de sopraansolo telkens zoo goed werd gezongen door mej. D. Bakker, vond hartelijken bijval. „Een reis per vliegmachine" voordracht voor een heer en een dame (de heer Donia en mej. E, van Westen) deed het publiek onbedaarlijk lachen. Met het paartje, dat zwevend in hooger sferen veel had gezien, zonder in hun gezellige schuitje gezien te worden, maakte men in gedachten het tochtje mee. Heerlijk zoo'n luchtschipDrie Tyrolerinnen droegen toen zeer levendig en vroolijk een stukje voor, getiteld „Holderalderi- toderijto". Het was voor Vlieland bui tengewoon actueel, een paar ondeugend heidjes, alleen begrijpelijk voor de bewoners van dit aantrekkelijk oord, sloegen in. Met een drietal opgewekt en frisch gezongen koornummers, werd de uitvoe ring besloten. De heer Molenaar, burgemeester, dankte den heer Donia met eenige harteljjk waardeerende woorden en de hoofdpersonen van den avond werden niet vergeten. Het publiek toonde volle instemming met deze woorden. Na afloop werd natuurlijk gedanst, de stemming den geheelen avond zoo vroolijk mogelijk, was steeds stijgend. Oud en jong genoot met volle teugen. De zangvereeniging handhaafde haar oude roem, schenke zij aan Vlielands publiek nog menigen, even genotvollen avond. Vrijdagmiddag had aan boord van de postboot Alkmaar Packet VI (de Min. Kraus vervangende) een ernstig ongeval plaato. De boot baande zich met groote moeite een weg door het ijs, opgepakt voor de haven van Harlingen. Het roer brak en door het rondslaan van het stuurrad werden de kapitein, de stuur man en een matroos gewond, deze laatste vrij ernstig. De sleepboot „Voorwaarts" bracht de post en passagiers voor de eilanden over. Huldeblijken aan de Koningin. 't Wordt langzamerhand wel eoD beetje gekoveral, in elke stad en weldra in elk dorp, richt men comité's op, die ieder op z'n eigen houtje aan het werk gaan voor een huldeblijk aan de Koningin bij de a.s. blijde gebeurtenis. Allerwegen gaan dan ook reeds protesten tegen deze onverstandige versnippering van krachten opmen begint aan te dringen op een heid, op samenwerking, en o.a. de „N. R. Ct. betoogt dat heel het volk had moeten samenwerken voor één doel en dat het aan H.M. zelf de keuze van dat doel had moeten overlaten. l)e Ver. Staten en Venezuela. Venezuela en de Vereenigde Staten zijn het eens geworden over den grond slag van de regeling der geschillen. Een protocol, de verschillende gevallen waar over men geschil heeft, vermeldende, zal in handen van het Haagsche Hof van arbitrage gesteld worden. Het be ginsel van scheidsrechterlijke oplossing was een der punten, waarop Buchman volgens zjjn opdracht moest aandringen. hij gaat naar school. Te Breda is een getrouwd jonkman, oud 19 jaren en vader van twee kinderen, wegens wederspannigheid tegen de politie naar de tuchtschool oyergebracht. Tableau 1 Werkverschaffing te Groningen. In de vorige week is begonnen door tiet minder dan 100 werkloozen uit Groningen om den arbeid op de heide gronden te Ide, toebehoorende aan den Bond van Orde voort te zetten50 per sonen zullen zich bezighouden met den arbeid der heide-ontginning en de andere 50 met het verrichten van zandgravingen Die kan van geluk spreken. Van het dak van een in aanbouw zijnd huis in de Rustenburgerstraat te Amsterdam viel een 17 jarige loodgieter op straat. Ontsteld snelde men toe, het ergste vreezend, doch tot aller blijde verbazing stond hij alwoer op zijn beenen: hij was op een hoop mul zand terecht gekomen, was ongedeerd, doch danig geschrokken. Na in een café in de buurt waf op zijn verhaal te zijn gekomen, toog hij weder aan den arbeid. Dolle koe. Een landbouwer moest een koe leveren aan een slager te Vlissiogen. Op weg daarheen rukte het dier los van zijn geleiders en liep het kanaal in. Eenige lieden zetten de koe met een roeibootje na en hielpen het zeer ver moeide dier bij de petroleumtanks op den wal. Toen de koe weer vasten grond voelde, zette hij het op een loopen en vertoonde teekenen van dolheid, zoodat niemand haar durfde naderen. Ten slotte werd zij door middel van een schot afgemaakt. Wie hoog klimtvalt laag. In de schuur van den landbouwer E. H. te Blijham, was het in een der nachten niet pluis. Daar klonk aanhoudend een ongewoon gerommel en gestommel. Fluks het licht opgeotoken en een onderzoek ingesteld eerst in de stal. Daar bleek een koe in de gelederen te ontbreken. Weer gerommel iu de rich ting der turf. Nu daar gekeken, en jawel ons koetje stapje juist van de turfhoop op den zolderheel voorzichtig poot voor poot. Toen zij echter haar schreden verder richtte, bleek de zolder tegen haar gewicht niet bestand. Krak, krak ging het en de koe kwam van den zolder in de keuken terecht. Wat weet zoo'n koe ook van hoog klimmen en laag vallen De aarde die onrustig is. Sedert de ramp in Zuid-Italië schrikt men reeds, als men 't woord aardbeving of aardschok hoort I Blijkens een telegram uit Kaapstad, zijn er in laatste dagen in verschillende streken van Zuid-Afrika aardschokken gevoeld, o.a. te Johannesburg. Een held zonder zwaard. Een jong arts te Parijs, Louis Bazy, heeft het Legioen van Eer gekregen wegens zijn zelfopofferend gedrag bij een operatie. Als assistent verleende hij daarbij hulp en kreeg etter uit een wonde in het oog. Hij wist dat het oog verloren was, wanneer hij het niet onmid- delijk reinigde, doch bleef op zijn post bij den zieke tot het einde der operatie. De patient werd gered. Doch Bazy heeft na een lijden van 9 maanden zijn oog verloren. Een geestelijke als landbouwkundige. Dat was mijn eerste gedachte, toen ik het boek: „Bemesting op zandgrond door H. W. Roes, kapelaan te Deurne," ter hand nam. Wat kan dat nu voor bijzonders wezen! Wat weet een geestelijke nu van bemesting! Met een bedenkelijk gezicht begon ik te lezen. Maar ik bleef lezen, ik was verwonderd, ik verbaasde mij hoe langer, hoe meer. En geen wonder! Nog nooit heb ik een practischer boek over bemesting gelezen. Hoe eenvoudig, hoe duidelijk spreekt de schrijver tot de boeren. Geen ijdele theoriën, neen juist zooveel als noodig is tot een goed begrip der moderne bemestingsleer. Telkens en telkens weder de praetijk van den landbouw. Geen dor heid van stijl, geen deftige geleerdheid, maar klaarheid en duidelijkheid op ieder bladzijde. En dat deze goede eigenschappen het boek maken tot een vraagbaak van den landbouwer, behoeft geen verder betoog als ik u mededeel, dat in nog geen twee jaren tijds reeds de 5do druk verscheen, terwijl de 3e en 4e druk bij de verschijning reeds uitverkocht waren. Do prijs, drie stuivers, kan voor ongeveer 450 bladzijden degelijke lectuur niet te hoog genoemd worden, het is haast voor niets. Op iedere boerderij, in het huis van ieder die met den landbouw iets te maken heeft, dient het boek een eeroplaats in te nemen. Do algemeene bemesting, deel I, dient ge- en herlezen te worden, moet ieddr land- bouwor in zijn hoofd hobbon. Deel II bohandelt do bemesting der voornaamste landbouwgewassen in het bij zonder. Daar dient men een keuze te doen. Doch al teelt men sommigo gewassen niet, de lozing van alle hooidstukkon zal u geens-

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2