N° 2226, Donderdag 28 Januari 1909, 228te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tot week ly 23 Jan. l>it blad verschijnt Woensdag1- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBubg De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen koste loos per post aan den Burgemeester worden toegezonden, met inachtneming van het volgeiid voorschrift: dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan de voorzijde het opschrift: „Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der kieswet" en in de linkerbeneden hoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Texel, den 22 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH, De blijde gebeurtenis die het Koninklijk huis en het Nederlandsche volk met verlan gen tegemoet ziet heeft aan tal van Oran- jelievende vaderlandsche vrouwen gelegen heid gegeven tot een aangenamen arbeid. Overal in ons goede vaderland zijn of worden dames comités opgericht met het doel den verwachten Koninklijke wereld burger als het tenminste een prinsje is dat de ooievaar brengt anders wil de lezer er wel burgeres voor lezen met aardige passende of niet-passende geschenken te overladen. De hoofdsteden van ons land hebben het voorbeeld gegeven die der pro vincies zijn spoedig gevolgd en de minder voorname steden en stadjes komen nu voor den dag. Geen dag schier gaat er voorbij dat de couranten ons geen berichten brengen van nieuwe opgerichte comités en nieuwe huldeplaDnen en heel wat Nederlandsche vrouwen houden zich in deze dagen onledig met het peinzen over een goed antwoord op de vraag wat haar comité interressants kan aanbieden aan of voor de te komen spruit van den alouden Oranjestam. Heel gemakkelijk is dat zeker niet, nu de ooie vaar zelfs bij de komst van een koninklijk kindje geen boodschap vooraf zendt of het een prins of een prinsesje zal zijn dat op komst is. Hoe het zij, de dames spannen zich terdege in en dat streven dat zoo alom wordt gezien getuigt ontegenzeggelijk van warme gene genheid voor onze vorstin en Haar huis. Voor ieder, die den band die OraDje aan Nederland bindt zoo gaarne verlengd zou zien nauwer aangehaald, die het bezit en voortbestaan van ons Oranjehuis op prijs stelt, is dit streven der huldebe- denkende Nederlandsche vrouwen zeer sym pathiek, al zou menigeen wellicht een groot nationaal comité dat namens alle Nederland sche vrouwen een huldeblijk voorbereidde, liever hebben gezien dan al de verschillende comité's hoe één ze ook in hun streven mogen wezen en hadden anderen het misschien passender gevonden om wat minder gewag over de voorgenomen plannen te maken dan thans het geval is. Doch de beste stuurlui staan-dikwijls aan wal en wenschen blijven er toch over onverschillig hoe dergelijke zaken ook aan gepakt worden. De Comité's behoeven dan ook niet allen te vreden te stemmen als ze maar rekening houden met de wenschen van Haar die op het nauwst bij de zaak betrokken is. En omtrent dien wensch behoeven de dames-comités niet in het onzekere te zijn. H.M. stelt de plannen op prijs, zeer op prijs, maar liet toch een verzoek overbrengen aan de Oranjelievende vrouwen n.l. een deel van de voor geschen ken bijeengebrachte gelden te besteden voor liefdadige doeleinden. Dat is een wensch, die onze Vorstin tot eere strekt, waaruit blijkt dat ze kennis draagt van de vele nooden die er zijn in onzen op zoo menigerlei gebied weinig hoopvollen tijd. Er is overal nog zooveel te doen voor de liefdadigheid, die hoe groot ze ook al moge wezen, nog steeds niet toereikend is om al den honger te stillen die er geleden wordt, al het armoeleed te verzachten waaronder in de winterdagen zoo menig huisgezin gebukt gaat. Laten de geschenken gerust iets minder kostbaar worden, zooveel te meer zal er van het bijeengebrachte geld over blijven om leed te verzachten. En waarhetgeschiedt als een gevolg van de Koninklijke roepstem zal daar niet zooveel te grooter zijn de hulde voor Haar, wie te huldigen de wensch der geefsters is? Het was een schoone wensch uit Konink- lijken mond, uit een met het volk mee levend hart die waard is weerklank te vinden overal. o—o o— De Duitsche rijkskanselier heeft in de voorbije week weder eens een redevoering gehouden die, zooals steeds het geval is met alle redevoeringen van Von Bulow de aandacht heeft getrokken en lang en breed in de pers besproken is geworden. Zooals men weet zei hij in 1906 de vriendschap op aan het Centrum, dat naar zjjn meening wat al te veeleischend werd en tot groote verrassing van menigeen wist hij zich een regeeringsmeerderheid te scheppen door de partij der conservatieven en de liberalen onder zijn hoedje te vangen. Nu hadden de politieke profeten al dadelijk hun profetiën klaar, dat dit nieuwe bloc wel geen hoogen ouderdom zou bereiken waar het samengesteld was uit twee par tijen die eigenlijk in 't geheel niet bij elkaar behoorden maar de profeten hadden vergeten rekenschap te houden met de groote politieke stuurmanswijsheid van Von Bulow. Wel was het z.g. bloc dikwijls een blok aan het been voor den kanselier doch hij wist steeds nog zijn middelen zoo juist te kiezen dat de regeeringsmeerderheid behouden bleef. De politieke stuurman schjjnt best de laveerkunst te verstaan. Toch was in den laatsten tijd er eenige verwijdering merkbaar tusschen de con servatieven en den kanselier en de rede die deze nu in de afgeloopen week in den Pruisischen Landdag gehouden heeft, was er blijkbaar geheel op ingericht om de bondgenoten weder in 't rechte spoor terug te brengen. Enkele dingen uit deze rede voering die over verschillende urgente TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cis. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. op Texel. K I E Z E It S L IJ S T. De BURGEMEESTER der Gemeente Texel Gelet op artikelen 11, 12 en 13 der Kieswet: Noodigt de mannelijke inwoners der Gemeente uit, om zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belas tingen zijn aangeslagen, wat de grondbelas ting betreft in een andere gemeente of in meer Gemeenten te zamen, tot een bedrag van tenminste één gulden daarvan door over legging, der overeenkomstig bet bepaalde bv artikel la der Kieswet, voor voldaan geteekende aanslagbiljetten voor den 15 Februari as. te doen blijken. Deze aan slagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden terug gegeven. Nog worden de mannelijke inwoners die op groud van bet bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen' to knnnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15den Februari a.s. aangilte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren het aanslagbiljet, of een door den ontvanger gewaarmerkt, kosteloos af te geven dupli caat daarvan, eeno opgaaf van het bedrag van bet aandeel in den aanslag en <ie noodige bescheiden ten bewijze van het gemeenschappelijk bezit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belang hebbenden teruggegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel 1 b derzelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijst, uitgenoodigd daarvan vóór den 15 Februari a.s aangifte te doen. Wie tot deze aaugifte bevoegd zijn, blijkt uit de artikelen 1 en 2 der kieswet, luidende ARTIKEL 1. De leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal worden gekozen! door de mannelijke ingezetenen des llijks, tevens Nederlanders, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatst verloopen dienstjaar in eene ol meer der Rijks directe be lastingen zijn aangeslagen, het te dier zake ver schuldigde voor of op den lsten Maart voldaan hebben, en a. over het laalstverloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een galden, in de vermogensbe lasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eersle grondslagen van de personccle belasting, zooals die is geregeld bij de Wet van 16 April 1S96 (Staatsblad No 72; of b. indien z'y niet overeenkomstig bet bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan een der vol gende voorwaarden lo. dat zij als hooiden van gezinnen of als alleen wonende personen op den 31sten Januari sedert den lsten Augustus van liet vorige jnar hebben bewoond krachtens huur, een buis of een gedeelte van een huis, waarvoor met of zonder bij behoo renden of in huur gebruikten grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning bestemd, de werkelijke huurprijs per week beiekend, tenminste heeft bedragen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel, of wel achtereenvolgens in dezelfde gemeente twee zoodanige buizen of gedcelton van huizen; of, krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur eenzelfde vaartuig van tenminste 24 kubieke Meter inhoud of 24000 kilogram laadvermogen; 2o. dat zij op den 31sten Januari sedert don lsten Januari van liet laatst verloopen jaar, achtereen volgens bij niet meer dan twee personen, onder nemingen, openbare of bijzondere instellingen ia dienstbetrekking of als inwonendo zonti in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam zijn geweest cn als zoodanig over dal jaar een inkomen hebber, genoten als voor de gemeente of liet gedeelte der gemeente, waar zjj wonen, is vermeld in de by deze wel gevoegde tabel; of dat zij op den lsten Februari in het genot zijn van eeno door eeno onderneming, openbare of bjjzondei'e instelling verleend pensioen of veelcendc lijfronle van gelijk bedrag; met dien verstande dat voor bon die in beide gevnllen verkceren, zoo nnodig, ter boreiking van het vercischte bedrag, bet inkomen, liet pensioen cn de lijfrente worden samengesteld; 3o. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar den eigendom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste f 100 (nominaal) ingeschre ven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van tenminste f50, ingelegd in de Rijkspostspaar bank, in eene gemeentelijke spaarbank of in eene spaarbank, beheerd door het bestuur van eene rechtspersoonlijkheid bezittende vereer.iging, van eene naamlooze vennootschap, van eene coöpera tieve vereeniging of van, een stichting; Onder de bijzondere spaarbanken, bedoeld bij het vorig lid van dit artikel, zijn de banken: opge richt na 1 Mei 1900, alleen begrepen voor zoover en voor zoolang als zij blijkens opgave aan bet bestuur der gemeente, waar zij gevestigd zijD, een waarborgfonds van f 2500(1 by de Neder- landscüe Bank hebben gedeponeerd 4o. dat zij met goed gevol" hebben afgelegd een examer, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeer.en maatregel van het bestuur en in verband slaande met de benoem baarheid tot eenig ambt, de vervulling van eenige betrekking of de uitoefening van eenig bedrijf of beroep. ARTIKEL 2. Onder hen, die den leeftijd van vijfentwintig j jaren hebben bereikt, verstaat deze wet hen die dien leeftijd hebben bereikt voor of op den 15 Mei. De aanslag der vrouw in de Rijks directe be lastingen geldt voor haren man, die van minder jarige kinderen wegens goederen, waarvan hun vader het vruchtgebruik heeft, voor hunnen vader. Aanslagen in de Rijks directe belastingen, waar voor eerst na 31 December van het laatstverloopen jaar een aanslagbiljet is uitgereikt, blijven voor de toepasssing van het bepaalde bij art. 1 buiten aanmerking. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroe rende goederen eener onverdeelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste dén gulden bedraagt. Door den aanslag in de grondbelasting, in art. 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijksop- oentcn verstaan. Aanslag in de vermogens- bedrijf- of perso- necle belasting geeft geene aanspraak op kiesrecht indien hij het gevolg is van eene met de waarheid strijdige aangifle. Bij de berekening van denwerkelijken huurprijs die ook verscbuldipd kan zijn in den vorm van contributie aan eene coöperatieve bouwvereeniging wordt maandbuur tot weekhuur herleid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50 en vindt geen aftrek plaats van de som verschuldigd voor gas- of waterleiding, ingeval deze in den huurprijs is begrepen. Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. lb 2o. eerste lid, worden vrije woning of inwoniug en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij genoten worden, vermeld in de bij deze wet gevoegde label; enkele vrije kost op bet bedrag, vermeld in de laatste kolom ver minderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel Overigens komt alleen geld in aan merking. Ten aanzien van vrije kost wordt geen rekening gehouden met, den Zondag of algemeen erkende Christelijke feestdagen, of, voor zooveel Israëlieten betreft, met den Sabbath. Indien de aard der werkzaamheden in een bedrijf medebrengt, dat zij in den regel een ge- deelle van het jaar niet worden uitgeoefend, wordt ter berekening van den tijd gedurende welke iemand volgens het vorig artikel in dienstbetrek king is geweest, de tijd medegeteld, gedurende welken de werkzaamheden waarvoor hij in dienst is, hebben stilgestaan, ock indien gedurende dien tijd de dienstbetrekking lijdelijk was opgeheven. Indien het inkomen, bedoeld iD art. lb. 2o., als vast week-, veertiendaags-, maand-of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwon ding gedurende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale bedrag te zijn genoten. Indien in de plaats vao een inkomen, bedoeld in art. lb, 2o., eene tijdelijke ongevallenrente wordt genoten, wordt deze, zoo lang zij wordt genoten, in rekening gebracht tot een bedrag gelijk aan het normale loon. Inkomen, pensioen on Tyfrontc, bedoeld in art. lb 2o der vrouw geldt voor haren man, dat van do inwonendo mindorjnrige kinderen voor de helft voor hunnen vader. Indien gedeelten eener gemeente in de bij deze wet gevoegde tabel afzonderlijk worden ge noemd, wordt de grer.s tusschen die gedeelten door Ons, Gedeputeerde Stalen geboord, bepaald en wanneer verandering van omstandigheden daar toe aanleiding geeft, gewijzigd. Van deze besluiten wordt medcdceling gedaan in do staatscourant, met byvocging van do ndviczen van Gedeputeerde Stalen, voor zoover by de besluiten van die adviezen is afgeweken. Vol'ois artikel 20 der Wet is voor hen, die krachtens vroeger gedano aangifte op de loopi nde kiezerslijst voorkomen, hernieuwde aangifte on- noodig,indien de plaatsing op die lijst berustte op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zij op 31 Januari alsnog helzelfdo huis of een gedeelto van hel zelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; 2o. genot van lijfrente en pensioen; 3o. bezit van een inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld ot van een inleg in een spaarbank; 4o. aflegging van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte wei noodig voor hen wier plaatsing op de lijst berustte op lo. bewoning van een buis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zij niet meer op 31 Januari hetzelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig be wonen of 2o. genot van inkomen in dienstbetiekking of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen of lijfrente. Aan hen, die verkeeren in het laatste ODder no. 2 vermelde geval, wordt door den Burgemeester een aangiftebiljet ter invulling toegezonden. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der kieswet, is voor zoover de gemeente TEXEL betreft, het volgende bepaald Gemeente of deel der Gemeente Huur prijs 1 b. lo. Minimum inkomen bedoeld lb. 2o. vrije wou of inwon. n artikel 2 vr.kost en inw 2 TEXEL. 11,- f300 f37.50 f200

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1