Bin rs^nlami De Pink Pillen beschermen de gezondheid. kwesties handelde willen we hier even aanstippen. Zooals men weet heeft de regeering een hervorming der belastingen voorgesteld en nu waren het juist de con servatieven die zich tegen de voorgestelde successie-belasting verklaarden. De vrijzin nige bondgenooten waren al dadelijk op de hand der regeering maar ft was zaak voor Von Bulow om de conservatieven van de dwalingen huns weg te overtuigen. En hij heeft dat op vleiende wijze trachten te doen door de vrienden op de noodzakelijk heid te wijzen van deze belasting en op het gevaar dat een vasthouden aan het verzet zou opleveren voor de eenheid van het bloc, Dan stond de kanselier stil bij de aan gekondigde kiesrechthervorming voor Prui sen, die de conservatieven eigenlijk dwars in de maag zit. De kanselier stelde de vrienden gerust. Ja er werd wel aan ge werkt, doch de invoering zou nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. Waar de houding van den kanselier bij de bekende Keizeronthullingen-affaire zeer den toorn der conservatieven had opgewekt achtte Von Bulow thans het oogenblik ge komen de vrienden te doordringen van het besef dat hij zich geheel voor den keizer in de bres had gesteld en hij de beste vaderlander in royalisme voorbijstreefde. En om de maat vol te maken sloot de kanselier met een philippica aan het adres der socialisten en sprak zelfs van plannen voor uitzonderingswetten tegen het roode gevaar. Schooner toekomstbeeld was er voor de conservatieven stellig niet te bedenken geweest. En toch is von Bulow er ditmaal eens niet in geslaagd te bereiken wat bij zich had voorgesteld. Niet alleen zijn de liberalen weinig ingenomen met de redevoering van den kanselier maar ook de conservatieven zijn lang niet bevredigd. Hoe mooi de groote stuurman het dezen keer ook weer trachtte voor elkaar te schipperen 't is hem niet gelukt. De conservatieven zjjn zelfs zoozeer op hem vertoornd dat de algemeene vergadering van de West-Duitsche afdeeling der partij, den kanselier niet eens een telegram van hulde wilde zenden. Dat is zeker geen hoopvol teeken voor de hechtheid van 't bloc en Von Bulow mag zich voorbereiden op minder aangename ervarin gen ten opzichte van zijn belastingplannen. Tenzij het hem gelukken mag door een beter gelukt staaltje van stuurmanswijsheid dan dit laatste de politieke klippen te ontzeilen. o—o—o— Waar we toch even onze aandacht bepaald hebben bij wat door Von Bulow in den Pruisischsn Landdag werd gezegd willen we ook nog even melding maken van een vrij ernstig conflict dat in de afgeloopen week in den Landdag voorviel. In dit regeeringsliehaam hebben eeD 7-tal sociaal democraten zitting,maartegen de verkiezing van 4 dezer is protest aangeteekend omdat er een onregelmatigheid zou zijn begaan bij de stembus en tevens omdat er bij de verkiezing door de sociaal-democraten een ongewettigde dwang was uitgeoefend op de kleine burgerij, dc neringdoenden enz, om ze daardoor te bewegen rood te stemmen. Het protest werd door een commissie uit den Landdag onderzocht en deze kwam tot de conclusie, dat vier der in Juni gekozen leden die thans zitting hebben voor Berlijn niet op wettige wijze gekozen waren zoodat de verkiezing behoorde te worden vernietigd. Dit advies gaf in den Landdag tot heftige debatten aanleiding. Een geweldige botsing ontstond tusschen den vrijzinnigen spreker Fischbeck en de sociaal-democraten. De laatstgenoemden noemden het advies der Commissie een schurkenstreek, maar Fisch beck stelde daartegenover dat de socialisten in de vier Berlijnsche districten een waar schrikbewind hadden uitgeoefend in de verkiezingsdagen. De neringdoenden wer den eenvoudig met boycot bedreigd als ze niet op de partijgenooten gingen stemmen en deze gingen zich overtuigen dat het gebeurde. Fischbeck verweet de socialisten dat ze er een struikrooverspolitiek op na hielden en deze schreeuwden hem tegen dat hij to veel cognac zoop en dronken was. Er werd over en weer bravo geroepen en gefloten een heel tumult dus. Maandag komt de Landdag weer bijeen, —o—o—o— De Vereenigde Staten en Japan hebben zooals men weet met elkander een trouw verbond gesloten, maar de gele broeders hebben gelegenheid gehad in de laatste dagen om zich eens recht boos te maken op hun Amerikaansche bondgenooten. De regeering van Californië had met opzij zetting van het verbond door de Bonds- regeering met Japan gesloten een drietal anti-Japansche wetten ingediend en een er van was zelfs reeds door het paxlement aangenomen. Deze wetten veibieden aan den Japanner eigendommen te hebben in Californië of daar aan het hoofd te staan van een naamlooze vennootschap, terwijl verder een afzonderlijk deel van de Staat aangewezen werd waar de geeltjes hun tenten mochten opslaan. Groote veront waardiging natuurlijk in Tokio en al spoedig ging van daar een protest naar Washington. President Roosevelt heeft zich nu met de kwestie bemoeid en op zijn aandrang heeft de gouverneur van Californië van het parlement gedaan gekregen, dat de behan deling der gewraakte wetten een week geschorst werd. Waarschijnlijk zal nu wel intrekking volgen, tenzij de regeering van Californië zelf liever met de ontwerpen wil staan of vallen. Dat ze evenwel nu nog tot stand zullen komen is niet te denken. TEXEL, 27 JANUARI 1909. Bij Kon. besluit is benoemd tot dijk graaf van het Waterschap „de Dertig gemeensch. polders op Texel1'' de heer J. S. Dijt. Voorhrachtavond in „Hotel Texel." De karakterkomiek, de heer Groen, van Alkmaar, zou Zondagavond in „Hotel Texel" optreden, naar was geannonceerd. De heer Groen is hier geen onbekende persoonlijkheid als komiekzanger en op grond daarvan was de verwachting zeker gewettigd dat een goed bezoek aan deze gelegenheid zou te beurt vallen. Aan die verwachting werd zeker niet geheel voldaan, de opkomst was tamelijk en 't waren vooral jongelieden welke het auditorium uitmaakten; slechts 'n enkele meergevorderde in leeftijd merkten we onder de hoorders op. De verschillende voordrachten door den heer Groen ten beste gegeven, waren er op berekend de lachlust op te wekken en men kon het de jongelui aanzien dat ze zich meermalen kostelijk amuseerden naar het ons bij een vluchtig bezoek voorkwam. 'tWas een rechte jongelui-avond, en voor zulk een publiek is de heer Groen zeer zeker een geschikt persoon. In zoovt-rre kwam dus de avond tot zijn recht. Of de ondernemers ook tevreden zulleu zijn geweest over den avond, aan een gissen daarna wagen wij ons niet. Lichtbeelden avonden. Meer dan ooit komen de lichtbeelden avonden in zwang en zijn ze gewild. Let kan dan ook zeer zeker zijn nut hebben het gesproken woord door beelden te verduidelijken. Voor deze week worden we er nog al ruimschoots mede begiftigd: heden avond (Woensdag) in „de Zwaan" „een reis in Afrika," waarop wij in ons vorig nummer de aandacht vestigden; Vrijdag avond in het Kerkgebouw der Herv. Gem. alhier, naar werd geannonceerd, waarvan het onderwerp ons niet bekend is en Zaterdagavond in „Hotel Texel" „voordracht met lichtbeelden, over vo gels," enz. (zie achterstaande adv.) Deze avond gaat blijkbaar uit van de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer', alhier, en is bij deze Vereeniging zeker ter goeder plaatse. Vooral de studie, de vogelenwereld be treffend, trekt vele vreemdelingen naar hier en dat getal belooft zeker nog grooler te zullen worden wanneer gevolg wordt gegeven aan de plannen om de schorren bi) den polder „Eendracht" tot een veilige broedplaats voor vogels inte- richten. Uit dit oogpunt beschouwd kan de te wachten avond van Zaterdag a s. van veel belang zijn ook voor de Vereeniging voor vreemdelingenverkeer, en die daar voor iets gevoelt, zoomede voor de vogel wereld, hjj of zij zal goed doen Zaterdag avond naar „Hotel Texel" op te gaan. Voor personen boven de 16 jaar is de toegang geheel vrjj, financioel bezwaar is er dus niet. Mogen velen van hunne belangstelling doen blijken. De namen van de heeren Burdet en Thijsse waar borgen ten leerrijken avond. Waal26 Jan De afd. Waal van Texels Belang hield gisteiavoud haie nuishouditijke vergado ling bij A. P. Eelman. Tegenwoordig waren 13 leden en donateurs. De rekening van deu Penningmeester werd goedgekeurd. Als bestuurslid van de afdeeling werd herkozen de heer Jac. Former, die de herbenoeming aannam. Na bespreking van den beschrijvings brief voor de alg. verg. op 3 Febr. a. s. sloot de Voorz., de heer J J. Bakker, met een opwekkend woord de verg. Oucleschild26 Jan. Sedert Zondagmiddag j.l. neemt „do Baron Rengers" den dienst van „de Dageraad" waar. Deze is naar het dok vertrokken, om eenige herstellingen en verbeteringen te ondergaan. Voor hen die nog nooit een ijsploeg hebben gezien bestaat nu gelegenheid, want „de Baron Rengers" heeft er een. Door de vorst der laatste dagen is er voor den mond der haven en langs de steenen veel nieuw ijs ontstaan, wat bij aanhoudend vriezend weer voor de vis- scherij wel weder eens eens tijd van gedwongen rust kon geven. Meldden wij laatst, dat door de alhier bestaande rederijkerskamer T.A. V. E. N. U. „Kleine menschen" in studie was genomen, thans moeten wij berich ten, dat hiervan door verschillende om standigheden is afgezien en "Mathilde", een tooneelspel en „de slaaf der eubio- thiek" een blijspel, zullen worden opge voerd. Oosterend26 Jan. Gelukkig is er in de garnalenbeweging verandering ten goede gekomen. De vangsten waren in de vorige week ruim en de prijzen aanmerkelijk hooger dan in de voorafgaande weken. De vogelvanger D. te Oost bemach tigde j.l. Zaterdag met een slagnet, dat hij in zee uitgespannen heeft, 6 levende rotganzen en 1 levende zwaan Vlieland. Donderdagavond j.l. had in het loge ment Cupido de derde lezing van „Nut en Genoegen" plaats. Werd er de beide vroegere bijeenkomsten geklaagd over weinig publiek, ditmaal liet de opkomst niets te wenschen over, de zaal was zeer goed bezet. Nadat door den heer voorzitter de aanwezigen waren welkom geheeten, deed de zangvereeniging „Harmonie", die dezen avond wilde opluisteren, door hare medewerking, eenige liederen hooren die zeer in den smaak vielen. De heer J. C. Dekker trad als spreker op en droeg op uitstekende wijze voor. Het buitenverblijf van meneer Ekko, door de Sinclair. Dit uiterst komisch verhaal heeft de aanwezigen kostelijk vermaakt, hartelijk werd de spreker ua 't eindigen zijner voordracht toegejuicht. Na de pauze deden de zangeressen zich tot aller groot genoegen nog eenige keeren hooren en droeg de heer Donia nog voorDe Spaarpot, humoristische vertelling uit het Engelsch door Jacobs. De heer Schaafsma dankte na afloop allen voor hunne medewerking, in het bijzonder werd de heer J. C. Dekker een waardeert nd woord van dank ge bracht, tevens van afscheid van „Nut en Genoegen wegens aanstaand vertrek naar elders. Een geanimeerd bal besloot den genoe- gelijkon avond. Aan het huldeblijk, aan te bieden aan H. M. de Koningin door Noord Hol land boven het IJ, wordt ook medege werkt door deze gemeente. De werkzaamheden aan de ijsbaan hebben in de afgeloopen week een einde genomen. De baan is er nu, ziet er uitstekend afgewerkt uit, met stevige wallen, voorzien van omheining. Vlak bij het dorp gelegen in eene beschutte vlakte, zal deze Ijsbaan eenmaal zeker een bron van genot voor liefhebbers van schaatsenrijden kunnen werden. Een natter najaar dan dat van 1908 zal er wellicht datgene aan toevoegen wat daar nu alleen nog maar ontbreekt water 1 gestremd en de Zuiderzee begint weer aardig ijs te vertoonen. Verschillende ijsbanen worden alweer geopend en wedstrijden worden beraamd. Dat er al weer menige roekelooze knaap door den breekbaren vloer is gezakt, spreedi van zelf. Te Heerenveen zijn twee jongens verdronken. Ook te Zuiderwoude is een knaap ver dronken; evenzoo een knaap te Bergu- merdam en een knaap te Markenshoek Beloonde heldenmoed. Op Terschelling had Zaterdag de uit reiking plaats van 19 zilveren medailles met getuigschriften van de N. en Z. Holl. Reddingmaatschappij aan de moedige bemanning van de Terschellinger redding boot, die hij de scheepsramp op 24 Nov. toen het Italiaansche schip „Fernando" in de buitengronden gestrand was, de uiterste pogingen deed om de opvarenden te redden, hetgeen gedeeltelijk gelukte, doch waarbij een grondzee de redding boot over den kop gooide, tengevolge waarvan drie der roeiers hun graf inde golven hebben gevonden. Kersenstelen. De vraag is onlangs gedaan waarvoor kersensteleu gebruikt worden Iemand schrijft nu het volgende Gedurende mijn verblijf in Glasgow merkte ik op, dat, wanneer wij kersen hadden gebruikt (die daar nog al duur zijn 6 pence per pond,) de dienstboden de stelen bewaarden, deze waschten en daarna in den oven droogden. Was er onder mijn personeel iemand, die erg hoestte, dan werden de gedroogde ker senstelen klein gesneden, in een trek potje gedaan, en getrokken als thee elk uur een kopje. De hoest bedaarde dan spoedig en genas na eenige dagen geheel. Een slechte lijd. Van do 300U Scheveningsche visschers zijn er 25Ü ter trawlvisscherlj; de ove rigen zijn werkloos. De winter teruggekeerd. Van alle kanten des lands, 't Noorden vooral, komen weer ysberichten. Reeds is de vaart op vele plaatsen opnieuw Wij hebben van Mcjulfr. Helena Suzanne Ste vens, oud 21 jaren, den volgenden brief ontvangen: //Ik heb het genoegen u te berichten, dat de Pink Pillen mij volmaakt genezen hebben. Gedurende drie jaar heb ik geleden aan zwakte en aan bloedarmoede. Mijne beenen.en in het bjjzondor mijn linkerbeen, weigerden mij te dragen. Dikwerf had ik schele hoofdpijn, duizelingen en steken in de zijde. Ik was bleek en had gebrek aan eetlust. Sedert ik de Pink Pillen genomen heb, ben ik uitstekend gezond//. Deze brief was vergezeld van de volgende verklaring: Mej. Stevens. (Cl. W. Moonen Arnhem) //Wij ondergeteekenden A. Stevens en echtgenoote wonende te Arnhem, Bentincketraat, verzekeren dat het nevensgaande getuigschrift met onze volledige toestemming gegeven en geheel naar waarheid is. Onze dochter heeft gedurende drie jaren veel geleden en wij hebben zeer voor haar gevreesd. Wij hadden haar herhaalde malen onder behandeling gesteld, maar telkens was zij even ziek als te voren bij ons teruggekeerd. Nu is zij, dank zij de Pink Pillen volkomen hersteld, zij is krachtig en wij kunnen lange wandelingen met haar maken zonder dat haar dit vermoeit//. De Pink Pillen beschermen de gezondheid. Door hare zeer krachtige werking op liet bloed en op het zenuwstelsel maken zij het hem, die vermoeid en krachteloos is, mogelijk, na eene gemakkelijke en weinig kostbare behandeling van enkele dagen, het volledige bezit van zijne krachten en do volmaakte werking van al zijne orgnnen terug te vinden. Dat vraagstuk van een nauwkeurig evenwicht der gezondheid is wel een der belangrijkste, en wij zouden willen dat gij daarvan wel overtuigd waart, in het bijzonder in dit tijdperk, wanneer, onder den invloed van dc bjjzondero weersgesteld heid en van het jaargetijde, de epidemische zieklcn alle gestellen bedreigen die slecht toegerust zijn om zich te vordodigen. Alle dagen hebt gij voorbeelden onder uwe oogen of in uwe omgeving die u tot ernstig nadenken moeten brengen. Er zijn, helaas, vele monsohen die zich voorstellen dat zij van de ziekte niets te vreezen hebben en die geen rekening willen houdon met do waar schuwingen die de nntuur zelve hen geeft. De Pink Pillen zjjn onovertrolfon legen bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, rhcumatick, zenuwpijnen, heupjiebt. Prjjs f 1,75 de doos, f per li doozon. Verkrijgbaar by Snabilió, Iioofd-depöthoudor voor Nederland, 7 Groote Markt to l'.oltcrdam, voor den Burg en omstreken bij de (irmr. T. BUIJ8 en verdor bij verschillende apothekers en goedo drogisten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2