N° 2227. Zondag 31 Januari 1909. 228te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland, BOOT- EN SPOORDIENST l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, TREIN: v.Helder 5,18*;7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56;6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30;12,15; 4,15; Zondags 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE DELASTIXCEiX. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 1 der GRONDBELASTING over het dienstjaar 1909 invorderbaar verklaard op den 21 Jan. 1909 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 28 Januari 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 30 JANUARI 1909. Lichtbeeldenavond. De voordracht met lichtbeelden over de Amerikaansche Missiën worden overal gunstig beoordeeld, werd door ons in een vorig nummer geschreven en thans nu ook alhier die voordrachten hebben plaats gehad en wij er getuigen van waren, kunnen wij niet anders dan volmondig toestemmen dat wij liet volkomen met bovengenoemde uitspraak eens zijn en zeker allen, welke met ons die voor drachten bijwoonden. Dank zij de groote ro9p welke er van uitging was het noodig dat niet alleen Woensdagavond, doch ook Donderdag zoo'n voordracht moest plaats hebben, de zaal in hotel „de Zwaan" toch kon Woensdag op verre na niet allen bevat ten, zoodat velen teleurgesteld weder moesten terug keeren. De voordrachten werden gegeven door den Eerw. Pater Seynave en werd opge luisterd en verduidelijkt door tal van lichtbeelden, welke over 't algemeen zeer duidelijk te onderscheiden waren ook voor hen, die zich achter in de zaal bevonden en zelfs ondanks de vele rook welke het zien voor de oogen wel wat pijnlijk maakte. Een verzoek om het rooken te staken, ware zeker niet geheel misplaatst geweest. Op zeer onderhoudende wijze werd door den spreker een beschrijving gege ven van de reis naar de binnenlanden van Afrika, waar ook de spreker zelf eenige jaren had gearbeid, een reis welke door het binnenland verre van gemakke lijk is, aangezien die wegens gebrek aan betere vervoermiddelen ten deele te paard of os, doch grootendeels te voet moet worden afgelegd en dagen ja weken lang duurt. Het heete klimaat sloopt 's menschen- lichaam daar in hooge mate, zoodat men er spoedig oud en afgeleefd is. Op 40 jarigen leeftijd is men er reeds stokoud te noemen. Het leven der Pater-missi- onarissen en der geestelijke broeders en zusters, welke hen in hun arbeid ijverig ter zijde staan is er verre van gemak kelijk en eischt algeheele toewijding. Tal van dingen zijn er buiten het moor dend klimaat, waarmede zij te kampen hebben. Onder meer wordt door spr. gewezen op het feit dat er zoo'n legio negertalen zijn en dat, wil men de inboorlingen iets leeren, men natuurlijk eerst bekend moet zijn met hun taal. Die verschillende talen moeten dus worden geleerd en bij gebrek aan studieboeken er voor moet men ze zelf schrijven. Als men eenmaal de taal kent, kan men beproeven ze iets te leeren, doch ook dit gaat verre van gemakkelijk en er is daarvoor veel beleid en geduld noodig; de negers toch zijn nog ware kinderen en zou men wat vlug vooruit willen, ze zouden eenvoudigweg loopen en niet meer terug komen. Bij het onderwijs aan de ouderen moet het grootste deel van den tijd worden besteed aan hetgeen voor hen grapjes zijn en maar betrekkelijk weinig tijds blijft voor godsdienstoefening over. Vooral bet lot der kinderen trekt zich de missie sterk aan en eenige honderden van deze worden door haar opgevoed en ten deele verzorgd. Tal van kinderen worden n. 1. ontnomen aan hen, die er hun werk van maken kinderen te stelen, terwijl tevens menig kind gered wordt, dat omdat het minder sterk is, anders zou worden afgemaakt; ook tal van slaven worden door toedoen der missionarissen bevrijd. Voortdurend wordt gestre den tegen het afgrijselijke menscheneten, eene zonde, welke daar diep is ingeworteld en moeilijk kan worden uitgeroeid. Met geweld daartegen op te komen is niet mogelijk, slechts met zeer veel beleid en zeer langzaam voorwaarts gaande kan men hierin eenige verbetering bren gen, terwijl snel voorwaarts gaan alles onvoorwaardelijk zou bederven, slechts door uitbreiding van het Christendom bestaat kans op een langzaam verdwijnen van 't kwaad. Voortdurend werd door den spreker gewezen op de goede werking van den godsdienst, meermalen toonde ZE. aan hoe bij het heidendom de vrouwen en kinderen feitelijk niet anders zjjn dan slavinnen en slaafjes van den man, en dat door het christendom aan dien ver keerden toestand een einde wordt ge maakt. Geschiedde zulks reeds honderden jaren geleden in onze streken, daar in de binnenlanden van 't zwarte wereld deel verkeert het volk nog in groote onwetendheid en moeten de zegeningen van 't Christendom nog worden verbreid. Ieder die iets voor zijn arme verdrukte natuurgenooten over heeft, drage iets bij, om ook zijn medemenschon in die zegeningen te doen deelen. Vergadering; V. I. O. D. De vergadering van de Vereeniging „Vooruitgang is ons Doel". Donderdag avond in 't café Den Burg gehouden, was flink bezocht, behalve het bestuur waren bijna 100 leden aanwezig. Trecies op tijd werd de vergadering geopend door den directeur, welke allen het welkom toeriep, terwijl spr. tevens zijn leedwezen er over uitspraak, dat een paar eereleden, n.l. de heeren Van Heerwaarden en Haakman, door onge steldheid verhinderd waren de vergade ring bij te wonen. Spr. wijst er verder op, dat evenals gewoonlijk ook nu weder door 't bestuur verslag zal worden gedaan van zijne werkzaamheden in het afgeloopen jaar, terwijl daaraan thans nog een voorstel van beteekenis aan wordt toegevoegd. Met hart en ziel zegt spr. spant het bestuur zich in de belangen der ver eeniging zoo goed mogelijk te behartigen. Het gevoelt veel er voor, en rekent ook op aller steun bij hun streven het ionds zoo goed mogelijk te doen zijn. Spr. hoopt, dat de leden zullen bedenken dat het bestuur elk voorstel steeds zeer rijpelijk overweegt, voordat het dit ter tafel brengt en dat ook de leden bij de behandeling er van niet ondoordacht op- of aanmerkingen zullen maken. Door den secretaris worden hierop de notulen gelezen. Deze worden, aangezien niemand er iets op heett aan te merken, goedgekeurd. Aan 't verslag over het afgeloopen dienstjaar, daarop eveneens door den secretaris voorgelezen, ontleenen wij dat 1908 een gunstig jaar was voor de ver eeniging. Er ontvielen de vereeniging toch slechts 8 leden door overlijden, 5 door bedanken en 20 door vertrek naar elders, terwijl er 96 nieuwe leden bij kwamen. Waardoor het aantal leden gestegen was tot 1900. Totaal hadden er 12 uitkeeringen plaats, terwijl dat gerekend naar het totaal aantal sterfgevallen in deze ge meente 19 hadden moeten zijn. Ongeveer een derde deel der bevolking van Texel is namelijk bij de vereeniging verzekerd en er hadden in 1908 57 sterfgevallen plaats. Verder was in dat verslag opgenomen eene opgave van het aantal personen welke sedert 1898 de minimum en de maximum contributie betalen, daaruit bleek, dat het aantal leden van 2 cent per week voortdurend stijgt en dat der hoogere klassen daalt, terwijl ten slotte nog er op wordt gewezeü, dat 't bestuur uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het te ver was gegaan door drie maanden vrijstelling van contributie te geven, redenen waarom nu ook een voorstel werd gedaan, dit punt weer te herstellen. De Voorz. brengt den Secretaris dank voor zijn keurig verslag en voegt daaraan toe dat deze weder op nieuw benoemd weid als zoodanig en die benoeming had aangenomen tot groot genoegen van het bestuur en ook zeker van alle leden. Door den Penningmeester wordt thans rekening gedaan van zijn gehouden beheer over het dienstjaar 1908 De ontvangsten bestonden uit Contribution f 2314.71 Renten 661.366 Polissen 5.05 Totaal f 2981.125 Uitgegeven was aan Bodeloon f 890.416 Uitkeeringen (7 van f75, 1 van f30 en 4 van f6) 579,— Kosten vergaderingen 58.956 Dr. Keesom voor wisk. onderz. 86. Gratificatie Penningmeester 50.— Advertentiën en drukwerk 8.20 Porto's, enz 2.01 Terugbetaalde contributie 6.165 Totaal uitgaven f 1180.846 Batig saldo over 1908 1S00.28, makende met het reeds in kas zijnde van vorige jaren een totaal bedrag van f 16976,656. Door de leden L, J. Kikkert, C. Smit en J. D. Roeper was de rekeniDg bereids nagezien; door eerstgenoemde werd ver slag uitgebracht over dat onderzoek. Spr. deelt mede dat aan de boekhouding niets mankeert, wel heeft het sprekers aandacht getrokken, dat de Penningm. er een reusachtig werk aan heeft. Verder merkt spr. op dat bij het noemen der post van f 86, van 't onderzoek door dr. Keesom ingesteld, er van sommigen een „hè" werd gehoord. Spr. acht dit bedrag niet te hoog in vergelijking van honorariums van f 150 of f 180 welke meermalen worden berekend voor het controleeren van een eenvoudige boek houding. De commissie stelt voor de rekening goed te keuren. Overeenkomstig dit voorstel wordt besloten, terwijl de voorz. de commissie dankt voor de door haar genomen moeite en den penningmeester voor diens accu raat beheer. Overgegaan wordt thans tot het ver kiezen van een commissaris van toezicht in plaats van den commissaris J. J. Bakker, welke niet dadelijk herkiesbaar was. Na tweede vrije stemming werd bij herstemming tegen bet lid J. D. Roeper gekozen bet lid IJ. Brouwer. Deze was wegens ambtsbezigheden niet tegenwoordig, doch kwam tegen het einde der vergadering toch nog. Op de vraag of hij zijne benoeming aannam en na de mededeeling dat de verhouding der stemmen was geweest 56 tegen 42 stemmen, verklaarde hij de benoeming aan te nemen, welke mededeeling met luid applaus werd begroet. Door 't bestuur wordt thans voorge steld aan 't Witte Kruis eene jaarlijksche bijdragen te verleenen van f 10.— Het lid L. van Scharenberg verklaart er zich tegen, omdat het geld volgens hem, door de armen wordt verzameld en deze van 't Witte Kruis toch geen nut hebben. Ook het lid M. Dalmeijer verklaarde er zich tegen. De secretaris wiens voorstel het oor spronkelijk was geweest, verdedigt het voorstel. Spr. ontkent dat V. I. O. D. enkel is voor de armen, het is voor allen zegt spr. Het is ook aller belang het Witte Kruis te steunen, wierdoel het is, het leed van anderen, vooral ook dat der armen te verzachten. Verder werkt het Witte Kruis ook in 't voordeel van Y. I. O. D., doordat het medehelpt de ziekten te bestrijden. Onze zuster verenigingen op andere dorpen steunen het ook, terwijl de kosten van f 10,— per jaar, d.i, slechts 'A cent per lid en per jaar toch weinig beteekent. Het lid M. Dalmeijer meent te weten dat het bestuur straks zal voorstellen de contributie met een halve cent te verhoogen en vindt het niet goed nu weer te besluiten een balve cent per lid uit te geven voor 't Witte Kruis, dat is geven en weer nemen. Door den boekhouder wordt de op merking gemaakt dat hier de halve cent per jaar en per week wordt verward, terwijl het lid L. J. Kikkert een lans breekt voor het Witte Kruis, wier doel het is ziekten te voorkomen en verzachten en dus ook sterfgevallen te voorkomen. Volgens spr. werkt het Witte Kruis wel degelijk in 't voordeel van V. I. O. D. De Voorz. betuigt zijn leedwezen over de verkeerde beschouwing omtrent het streven van 't bestuur, maar acht het beter het voorstel maar in te trekken. Aan de orde komt nu het hoofdpunt der vergadering: het voorstel van het bestuur tot wijziging van 't reglement. De Voorz. herinnert hoe meermalen en ook verleden jaar door de leden was TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1