N° 2228, Donderdag 4 Februari 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof weck Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis; dat het verzoek van Blanke Co. te de Cocksdorp alhier om op het perceel kadastraal bekend in Sectie A, no. 258 een smederij temogen oprichten door hen ia ingewilligd. Texel, I Februari 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDiNGH. RUIBING, Secretaris GRONDBELASTING. De Burgemeester van TEXEL brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer Gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienst jaar 1908. De verzoekschriften om hermeting of herschatting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht— de bezwaarschriften tegen ambtshalve ver beteringen van misstellingen in de beiast- bare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaar schriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 21 Mei 1870 (Staats blad No. 82) behooren luidens de artt. 16 No. 1, 19 No. 1, 23 derde lid en 41, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, 2 Februari 1909 De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Rijkskeuring van tot dekking bestemde hengsten. 23 30 Jan. Maakten we reeds melding van de ver kiezing programma's van de Liberale Unie en den Vrjjz. Dem. BoDd, thans kan ook een en ander medegedeeld worden omtrent de punten die waarschijnlijk op het pro gramma voor den stembusstrijd van de rechtsche coalitie zullen voorkomen. We zeggen „waarschijnlijk", omdat het pro gramma zelf nog niet vastgesteld is maar door het orgaan der anti-revolutionaire partij een voorloopig programma in over weging werd gegeven, dat ongetwijfeld wel de wenschen weergeeft van de leiders der verbonden partijen. De „Standaard" schiijft o. m. dat vermoed mag worden, dat het program van actie uit niet meer dan vier punten zal bestaan, n.l, lo. Gezins hoofdenkiesrecht, 2o. Verplichte verzeke- kering, 3o. Tariefsverhoogingen, 4o. Gelijk making van openbaar en bijzonder onderwijs ook voor schoolbouw en subsidie-uitkeering. Ter nadere toelichting van deze vier punten zegt het anti-rev. hoofdorgaan o.a.dat de Deputatenvergadering nog onlangs zich met op een na algemeene stemmen heeft uitgesproken voor gezinshoofdenkiesrecht, dat, nu de Staatspensioneering ook kier uit Engeland overwaait de anti rev. partij die uit beginsel daartegen gekant is, te beslister aan haar eisch van verplichte ver zekering moet vasthoudendat waar onze nationale arbeid bitter lijdt onder ons vrijhandelssstelsel de partij het standpunt van bescherming onzen industrie en natio- nalen arbeid niet mag prijsgevenen dat, waar aan de openbare school een te groot privilegio is toegekend door kaar schoolbouw geheel uit de publieke kas te vergoeden terwijlde bijzondere school slechts 25°/0 aan rente ontvangt, op gelijkstelling zal moeten worden aangestuurd door de kosten voor schoolbouw voor beide soorten scholen bij het rijk over te brengen. We zullen nu moeten afwachten water van dit voorloopig programma terecht komt, maar naar het ons wil voorkomen, dan is de kans niet zoo gering dat de verbonden rechterzijde onder de vier aangehaalde leuzen ten strijde zal trekken. o o—o 't Was alweer de Pruisische Landdag die in de afgclcopen week in 't bijzonder om onze aandacht kwam vragen en die opnieuw ons bepaalde bij do verwijdering die tusschen den rijkskanselier en zijn vrienden de conservatieven steeds grooter schijnt te worden. Door de vrijzinnigen en de nationaal- liberalen waren bij den Landdag voorstellen ingediend tot hervorming van het Prui sische kiesrecht. De vrijzinnigen wilden eenzelfden kiesstelsel invoeren als voor den Rijksdag geldende is, terwijl denatio- naal-liberalen voorstelden tot invoering van het geheime en directe kiesrecht met meervoudig stemrecht. Over beide voor stellen werd een lang debat gevoerd en Yon Bulow kreeg harde woorden te hooren van den woordvoerder der conservatieven Von Richthofen, die als zooveel dreige menten beschouwd konden worden aan het adres der bloc-vrienden. Tegelijkertijd wierp hij vriendelijke lonkjes naar de politieke tegenstanders van den kanselier, de Centrum mannen. Hij liet niet onduidelijk uitkomen dat de conservatieven van een hervorming van het Pruisische kiesrechtevenmin wilden hooren als van de voorgestelde successie belasting. Tot het centrum zeide hijo.m. de merkwaardige woorden dat dé tijd komen zal dat de conservatieven en het centrum hoe langer hoe meer datgene wat hen scheidt op den achtergrond zullen plaatsen om de christelijke wereldopvatting te laten gelden, een verklaring die met luide bravo's door rechts en het centrum ont vangen werd. Von Bulow beleeft op zoo'n manier niet veel genoegen aan zijn bloc-vrienden. Uit de houding der conservatieven in de laatste dagen aangenomen valt duidelijk op te maken dat deze een aanleiding zoeken om von Bulow den bons te geven. Geen succes siebelasting, geen nieuw Pruisisch kiesrecht is hun eisch en daaraan zal de kanselier wel moeilijk kunnen voldoen. Volharden de conservatieven bij hun tegenstand dan bestaat er niet veel kans dat de beide wets voorstellen er door zullen gaan, en dan is het lot der regeering beslist. De horizon is dus niet heel helder voor den kanselier, maar de laatste belichten brengen toch nog enkele lichtpunten. Naar luid daarvan is de conservatieve partij nog niet totovereeDstemming gekomen over de successiebelasting en de kieswet. De stemmen die er in den Landdag tegen gehoord zjjn spraken niet namens de geheele partij en zoo zou er nog wel eenige kans bestaan dat een deel der conservatieven ten slotte toch maai om het bloc niet in gevaar te brengen de zijde van Von Bulow zal kiezen. Wat de bovenaangehaalde voorstellen der vrijzinnigen en natioDaal-liberalen be treft deze werden met de hulp der conser vatieven verworpen en daar de door de regeering in te dienen kieswetvoorstellen in hoofdzaak met die der nat -liberalen overeen zullen komen, wordt het in elk geval e6n gewaagd spel. —o—o—o— De Duitsche Keizer heeft in de afgeloopen week, Woensdag, zijn BOsten verjaardag mogen vieren. Op plechtige wijze is dit feest in het keizerlijk slot en in de slot kapel gevierd en ook werd er de gebrui kelijke wapenschouwing gehouden. Niet alleen het Keizerlijke huls, ook de Duitsche natie heeft den dag waarop de vorst een halve eeuw geleden het eerste levenslicht aanschouwde, met grooten luister en bij zondere opgewektheid gevierd. De bladen kwamen met zeer waardeerende artikels over de houding van den Keizer in den laatsten tijd en lieten niet na er den nadruk op te leggen dat het Duitsche volk en zijn Keizer in alle omstandigheden één is en de zelfopofferende houding van den monarch de klove die er geslagen was, weder heeft gedicht. Hoe het den Keizer zelf te moede zal zijn geweest op dezen bijzonderen feestdag wie zal het zeggen. Ongetwijfeld is zijn vreugde niet onvermengd geweest. Als h\j terugdacht aan de donkere Novemberdagen zal het hem geweest zijn alsof deze nog donkere schaduwen wierpen op de vreugde van zijn feest. —o-o—o— De in den laatsten tijd reeds ietwat gespannen verhouding tusschen Oostenrijk en Italië is er in de afgeloopen week nogal niet beter op geworden. Aandenltaliaansche minister van buitenlandsche zaken, Tittoni was door dien van Oostenrijk de belofte gedaan, dat aan de universiteit te Triest een Italiaansche faculteit zou worden ver bonden, iets wat de Italiaansche regeering noodzakelijk achtte voor de bevordering der goede betrekkingen tusschen beide landen. Afgaande op de van Aehrentahl ontvangen belofte stelde Tittoni de Itali aansche regeeriDg en kamer gerust en wachtte het besluit der Oostenrijksche regeering af. Thans is dit bekend gemaakt maar het blijkt dat Aehrentahl zijn belofte niet heeft gehouden, want de Italiaansche faculteit zal aan de universiteit te Weenen en niet aan die te Triest gevestigd worden. Na de bekendmaking van dit besluit stond men al dadelijk in Italië klaar om Tittoni te verwijten dat hij de regeering en de kamer om den (uin geleid had en deze trok zich dat zóó aan, dat hij zijn portefeuille ter beschikking wilde stellen. Op aandrang van den heer Giolitti den Italiaanschen minister-president is Tittoni op zijn besluit teruggekomen omdat de regeering over tuigd was dat Aehrentahl de schuldige is. 't Geval heeft intusschen in Italië een storm van verontwaardiging doen opgaan en de verhouding tusschen de beide staten is er niet beter op geworden, zooals te begrijpen is. o o—o Uit Oost Europa komen weer alarmee- rende berichten. Had de overeenstemming tusschen Oostenrijk en Turkije de verwach ting doen ontstaan dat de grootste moei lijkheden die de oplossing van de netelige Balkaukwestie in den weg stonden, thaDS overwonnen zouden zijn, in de afgeloopen week heeft opnieuw een andere en eveneens groote moeilijkheid van zich doen spreken. De verhouding tusschen Bulgarije en Turkije is n. 1. plotseling zeer gespannen geworden. Zooals men weet waren tusschen de regeeringen van beide staten iD den laatsten tijd onderhandelingen gaande omtrent de door Bulgarije aan de Porte te betalen schadeloosstelling. Men kon het daarover niet recht eens worden. Bulgarije bood ruim 80 millioen francs aan doch"Tur kije vroeg 140 millioen. Een vrij belangrijk verschil nogal. Daar beide partijen blijkbaar van geen toenadering wilden weten en op hun stuk bleven staan was de toestand al een weinig verontrustend. In de afgeloopen week evenwel werd het er niet beter op. Bulgarije toch liet bekendmaken dat het zijn leger ging mobiliseeren met het oog op de dreigende houding van Turkije, dat steeds maar troepen naar de Bulgaarsche grens zond. Bulgarije is nu druk in de weer zijn troepenmacht bij de grenzen te ver sterken en Turkije blijft niet achterwege. Daardoor is ongetwijfeld een gevaarlijke toestand ontstaan en de mogendheden zullen de handen vol hebben de gemoederen weer wat te kalmeeren. Gelukkig hebben beide partijen verklaard dat ze niet tot eenigen aanval zouden overgaan, doch alleen zich tegen een aanval zullen verdedigen. Als ze zich daar nu maar aan houden dan komt er geen oorlog. Ook stemt nog moedgevend dat noch Bulgarije noch Turkije voor oorlogvoeren gereed zijn en de duiten voor veel beter doeleinden kunnen gebruiken. Toch is de toestand gespannnen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebbenden lo. dat volgens beden ontvai.gen bericht de gewone ityks-voorjaarskeuringen van tot dekking bestemde hengsten in 1909 voor zooveel deze provincie betreft, zullen gehouden worden te Haarlem op 23 Februari a. s. 2o. dat de eigenaar of houder, die een hengst ter keuring wensebt aanlebieden, verplicht is daarvan ten minste drie weken vodr de keuring vrachtvrij eene schriftelijke en onderteekendc aan gifte te zenden aan den Secretaris der provinciale regehngscommissic, den heer W. TEENGS te Alkmaar, met opgave van a. muim en woonplaats van den eigenaar en bonder; b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kcnteckencn van den hengst, benevens indien deze in een stamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer; o. zoo mogelijk afstamming van den hengst zoowel van vaders als moederszijde en naam en woonplaats van den fokker; 3o, dat een hengst na bovenvermelden termijn aangegevon, van de keuring is uitgesloten, tenzij de commissie geen bezwaar tegen toelating heeft en de eigenaar of houder vóór den dag der keuring cefie som van tien gulden bij voornoemden Secr. stCrl; 4o. dat inschrijvingsbiljellen voor de keuring vrachtvrije schriftelijke en onderteekendo aan vraag van eigenaars of houders van hengsten door den Secretaris der regclingscommissie voornoemd zullen worden verstrekt. Texel, den 1 Februari 1909. Burgeui. en Wcth. voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris 11UIBING. NATIONALE MIL! LICHTING 1910. TIE. Do Burgemeester van Texel brengt bot navol gende ter openbare konnis, inzonderheid van de ingeschrevenen voor de lichting van 1910. Voortaan zullen de ter vollcdigo ocfeninginte lijven lotelingcn ccner lichting worden afgeleverd in twee gedeelten, namelijk in ecu voorjaarsaandccl welks aflevering tusschcn 1 en 15 Maart, en in een najaarsaandcol, welks aflevering tusschen 16 en 30 September zal plaats bebbon. Daar do reden van vrijstelling wegens broeder- dienst in den vervolgo reeds moet bestaan op 1 Augustus van bel jaar, waarin de loteling, over wien uitspraak moet worden gedaan, voorden Militieraad zijne nansprnak op aio vrij ling zal bobben to doen gelden, zou bot geval h voor doen, dat van twee opvolgende broeders, van wie de oudore in bet loopende jaar moet worden ingelijfd en de jongere is ingeschreven voor de lichting van het daarop volgende jaar, deze jongere broeder in bedoelde zitting van den Militieraad den dienst van dien ouderen broeder niet zou kunnen inroepen tot staving van zijn recht op vrijstelling wegens broederdienst, indien deze oudere broeder werd afgeleverd bij het najaars aandeel. Om dit bezwaar te ontgaan, zullen de lotelingen, die een jongeren broeder hebben, welke in voren- vermelde omstandigheid verkeert, steeds worden afgeleverd BIJ HET VOOBJAARSAANDEEL Bij de inschrijving voor de lichting van 1911 en volgende lichtingen zal bij de aangifte ter inschrijving reeds dadelijk aanteekening worden gehouden van hen, wier aflevering, bij aanwijzing ter volledige oefening, om de biervoren vermelde reden steeds in bet tijdvak van 1 tot 15 Maart behoort te geschieden. Voor de ingeschrevenen der lichting van 1910 zijn de daarvoor vereisebte gegevens uiteraard ter Gemeentesecretarie niet bekend. Mitsdien worden de ingeschrevenen voor de lichting van 1910, die een broeder hebben, welke in Januari 1910 moet worden ingeschreven voor de lichting van 1911, veizocbt zich zoo dra m o g e 1 ij k ter Secretarie aan te melden. Texel, den 3 Februari 1909. De Burgemeester der Gemeente, W. F. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1