Binnenland. Men schrijft ons: INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 8 FEBRUARI 1909. Lielitbeeldenavond Hotel Texel. Aan de oproep om Zaterdagavond in „Hotel Texel" de voordracht met licht beelden over vogels, enz., te geven door de heeren Thijsse en Burdet bij te wonen, werd door velen gevolg gegeven; de groote zaal was flink bezet. Op verzoek van genoemde heeren werd de vergadering geopend door den heer Wagemaker, pres. van de Vereeniging tot bevordering van 't Vreemdelingen verkeer. Deze opende de verg. met een welkom aan allen, in 't bijzonder aan de heeren Thijsse en Burdet, en vei heugde zich er over dat zoovelen gehoor gaven aan den oproep om aldaar te verschijnen. De heer Thijsse daarop het woord ver krijgende herinnerde er aan hoe hij juist 19 jaar geleden den Texelschen bodem betrad en hoe hij gedurende de 2Vijaar van zijn verblijf alhier de groote rijkdom van Texels planten- en dierenwereld had leeren kennen en bewonderen. Sedert dien tijd staat Texel zeer hoog bij spr. aangeschreven en na diens vertrek waren er maar weinige jaren dat hij geen be zoek bracht aan dat hooggeschatte eiland, welks natuurschoon gesteld wordt boven alle andere streken door spr. bezocht, zelfs boven Zwitserland. Volgens spr. loopt Texel echter gevaar, evenals zoo menig andere streek in ons vaderland en daarbuiten, zijne rijkdom men te verliezen. Hoe langer hoe meer toch wordt de grond meer productief gemaakt en terreinen ontnomen aan in twild groeiende planten, insecten, vo gels enz. Nu is het spr. zeer goed be kend dat, boe mooi die woeste en half- woeste gronden ook mogen zijn voor den minnaar van natuur, een groot deel er van zal moeten wijkan voor de nood zakelijkheid meerdere grond productief te maken, omdat het aantal bewoners van den grond toeneemt. Laat deze overweging, zegt spr., echter ons er nog te meer voor doen waken niet noodeloos het vele schoone, dat de natuur ons biedt, te verwaarloozen, laat ons alles in het werk stellen om te trachten dat schoone zoo goed mogelijk te bewaren. En juist om daartoe op te wekken en dat doel te bevorderen waren de heeren T. en B. naar Texel gekomen. Texel toch staat aan 't hoofd van de ljjst van de streken, waar de „Vereen, tot behoud van natuurmonumenten" een ruim arbeidsveld kan vinden en daarom was het ten zeerste gewenscht, dat het ledental dier vereeniging alhier wordt uitgebreid en eene afdeeling er van op Texel wordt gesticht, omdat juist daar door meerdere kracht alhier van de Ver. kan uitgaan en beter voor de belangen kan worden gezorgd. Wordt er niet gezorgd voor 't behoud dier natuurmonumenten waaraan Texel zoo rijk is, dan zal het ook alhier gaan zooals op menige andere plaats, waar men, maar thans te laat. inziet, dat men ze verloren heeft laten gaan. Laat Texel intijds er voor waken, zegt spr. Ieder bedenke wel, dat Texel goed bekend staat bij de natuurvrienden en dat het bezoek van dezen steeds zal toenemen, indien de schatten, waaraan Texel zoo rijk is, goed worden verzorgd. Ieder drage daartoe het zijne bij. Gedurende de pauze, welke nu volgde, werd gelegenheid gegeven zich als lid der bovengenoemde vereeniging op te geven, waarvoor de jaarlijksche contri butie minstens 1 1,- bedraagt. Door eenige personen werd van deze gelegen heid gebruik gemaakt en op de daarvoor bestemde lij'steü geteekend. Na de pauze werd een serie lichtbeel den vertoond van verschillende vogels, die nog op Texel broeden, dit vroeger deden en tegenwoordig jammer genoeg Diet meer en van enkele, die mogelijk eenmaal broedvogels zullen worden in dien alles wordt aangewend om ze het leven alhier aangenaam te maken Door den heer Thijsse werden hierbij weder de noodige verklaringen en aan wijzingen gegeven. Ofschoon de platen zeer scherp waren, viel het moeielijk enkelen er van goed te onderscheiden, dank zij de omstandig heid, dat menig vogel wat kleur en tee- kening betreft, juist past in de omgeving waarin hij leeft en daarom moeielijk is te onderscheiden. Alle foto's waren naar de natuur genomen en, zooals de heer T. opmerkte, juist door die foto's naar de natuur werden vele verkeerde mee ningen omtrent de vogels weerlegd. Door den heer Wagemaker werd de vergadering gesloten met een woord van dank aan de heeren T. en B. en aan de hoorders en hoorderessen en een opwek king om allen mede te werken tot behoud van alles wat kan dienen om Texel voor den vreemdeling aantrekkelijk te maken; daardoor toch wordt medegewerkt tot bevordering van den bloei van ons schoon „Texel". Een schitterend succes. Op de plaats van de heeren Gebr. Zijm op Zuidhaffel is men sinds eenige dagen bezig geweest met het boren van een Nortonpomp, welke poging aanvankelijk niet naar wensch gelukte, niettegen staande men een diepte van 10U voet had bereikt. De werkzaamheden zijn thans echter met goed succes beloond op een diepte van 79 voet verkreeg men voldoende water naar ons met zekerheid werd medegedeeld. Gisteren, l.'insdag, werd dit resultaat bereiktgedurende twee uren aanhoudend pompen gaf de pomp voldoende en heerlijk water. Dit succesvolle werk mocht gelukken aan den Hr. Joh. Kriller van Stompetoren, door wien thans verdere pogingen zullen worden gedaan om op de plaats Panorama van den heer Kooij, op Hoogeberg een even goed succes te bereiken. De verkregen uitslag is zeker verras send en zal ongetwijfeld meer dan een aanmoedigen om op dergelijke wijze te trachten ie voorzien in het gebrek aan drinkwater voor bet vee, hetwelk zich hier zoo menigmaal doet gevoeleD. Oudeschild, 2 Febr. De laatste bijeenkomst van NeptuDus is vastgesteld op 23 Februari a.s. De lezing zal dan gehouden worden door den voorzitter, den Heer W. Mets Tz. en de vaste bijdrage door den secretaris, den Heer M Kroon Jbz. Verschillende heeren en dames hebben zich bereid verklaard bijdragen te leveren. Waar schijnlijk zal de hier bestaande meisjes zangvereenigiDg dan eenige liedereD ten beste geven. De afdeeling Oudeschild van Texels Belang hield gisterenavond eene alge- meene vergadering in de Zeven Provin ciën. De opkomst was zeer gering. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen f 412.84 en de uitgaven f 143,40, zoodat aan den algemeenen penningmeester is overge dragen f 269.80. Na eenige discussie werd besloten het voorstel van de afdeeling Oudeschild van den beschrij vingsbrief af te voeren. Den Secretaris werd opgedragen dit ter kennisse van het Hoofdbestuur te brengeD. De aan wezige leden waren allen van gevoelen, dat statuten verandering of wijziging geenszins gewenscht i3. Te ongeveer 9'/j uur, sluit de Voorzitter, de Heer C. Schaap met een opwekkend woord de bijeenkomst. Koog, 31 Jan. HedeD morgen op het strand aange spoeld 26 kisten, gemerkt: E. S. 8132, Wladiwostock Hamburg, inhoudende flesschen met het opschrift Agid Nitric Puriss. Waal1 Febr. De Dames zangvereeDiging 'alhier gaf Zaterdagavond eene goed geslaagde uit voering iu het lokaal van P. Eelman. Ondanks het ongunstige weer was de opkomst van het publiek zeer goed. Een 10 tal zangnummers werd ten gohoore gebracht, een hartelijk applaus bewees, dat bet gezongene de goedkeuring der aanwezigen wegdroeg. Voor afwisseling en tot aanvulling van het programma werden eenige voor drachten ten beste gegeven; deze slaagden alle uitmuntend. De jonge dames, waar van vele voor bet eerst voor het voetlicht kwamen, kweteo zich flink van bare taak. De hoop bestaat, dat in den volgenden winter een gezelschap voor gemoDgd koor kan worden opgericht. ])e Cocksdorp, 2 Febr. Terwijl de jongeling A Dros Dz. te paard door Eiprland reed, schrikte het dier, met het gevolg, dat de berijder er af viel en zijn been boven den enkel kneusde. De beer A. Breesnee, nabij wiens hofstede het ongeval plaats voDd, zorgde er voor, dat de jongeling naar huis werd gebracht, waar later door dr. Wagemaker heelkundige hulp werd ver leend. Een dure zaak. De Atjeh-correspondent van de „Sum. Post" schrijft d d. 22 Dec.Met de vorige Padangboot vertrokken van hier weder naar hun standplaats de rechter commissaris, de officier van justitie en de substituut-griffier, allen van den Raad van Justitie te Padang, welke heeren hier bijna drie maanden hebben vertoefd om het onderzoek inzake den beruchten diefstal van 's lands kas in het vorige jaar gepleegd. Een kostbaar onderzoek van reis- en verblijfkosten maar ook in zijn gevolgen, want een buitengewoon groot aantal zal als het proces begint, uit heel Atjeh, te Padang moeten verschijnen men raamt die kosten alleen reeds op minstens een balije ton. Bat zal niemand venvonderen. Men weet, dat de Amsterdamsche dames het voornemen koesteren aan H. M. een prachtwieg aan te bieden. „Een gewoon meDsch" zegt de Am sterdamsche briefschrijver van de „Pr. Gron. Ct." die voor zulk een meubel crèmekleurig satijn noodig heeft, gaat daarvoor naar een winkel en is, hoe lastig men ook wezen mag, met uitzoeken gereed in een kwartier, desnoods in een half uur. Voor de aanstaande Koninklijke wieg gaat dat echter niet zoo glad. Want niet één dame heeft te beslissen, doch het geheele damescomité en zooveel hoofden, zooveel zinnen 1 Wat de een mooi vindt, woidt door de ander ver weggeworpen. Zoo zijn de Amster damsche dames veertien, zi gge: veertien dagen bezig geweest om de crèmekleur te bepalen Dat gold een kleinigheid, doch het is te hopen, dat men het over de verdere details eerder eens wordt; anders bestaat er kans, dat de dames met het prachtige geschenk, dat tusschen twee haakjes, f 10,000 zal moeten kosten, te laat komen. Van onze Proefvelden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Beleefdelijk verzoek ik u een plaatsje in uwe courant voor het volgende. Ik vermeen als magazijnmeester van de Noord- Hollandsche Vereeniging het Witte Kruis afd. Texelde woorden in de vergadering van de Vereeniging (Vooruitgang is ons doel) gesproken, door het lid L. van Scharenbeig, niet onwecrlcgd in de courant Ie mogen laten voorbij gaan ten minste is volgens mijn gevoelen een nadrukkelijk protest, tegen deze woorden hier nog wel op zijn plaats. Ik breng door deze de woorden nog eens in herinnering, zooals zij bij die gelegenheid gesproken zijn geworden. (Door het bestuur wordt thans voorgesteld aan 't Witte Kruis eene jaarlijksche bijdrage te ver- leenen van f 10. (Het lid Ij. van Scharenberg verklaart er zich tegen omdat het geld volgens hem door de armen wordt verzameld en deze van 't Witte Kruis toch geen nut hebben.) Dat is eene grove onwaarheid. De eerste per soon, die van het Witte Kruis alhier gebruik maakte, was een arme en hocvele armen zijn er na dien tijd niet geweest die er nut van hebben gehad, dat zouden velen met mij kunnen getuigen. Ik zou ze uit het register moeten opsporen,als ik dit precies kon doen. Dit blijft echter altijd een delicate zaak, daar men 't begrip arm ver of niet ver kan uitstrekken en zal ik dit achterwege laten. Dit wil ik echter nog zeggen. Kan het lid Ij. van Scharenberg bewijzen dat de armen van bet Witte Kruis geen nut hebben, of gevoelt hij zich voldoende weerlegd als ik hem hior openlijk de verzekering geef, dat ik zelf persoonlijk, nog niet lang geleden een ruststoel met kussings bij een arme gebracht heb. Als u dit leest, dan hoop ik voor u, dat u van schaamte begint te blozen en moge inzien, dat de woorden door den voor zitter van uwe vereeniging gezegd, waar zijn en op u van toepassing. Als hij bij de opening van de vergadering zegt o.a. (Ik hoop, dat dc leden niet ondoordacht op- of aanmerkingen zullen maken.) U van Scharenberg hebt eene ondoordachte opmerking gemaakt. Wijl u dit gedaan hebt omtrent onze vereeni ging, neem ik de vrijheid ook uwo vergadering eens te critisecren, in 't bjjzonder uwe woorden. Ik doe dit in den vorm van een causerie, waaruit u moge ontwaren, dat ik bet bestuur van //Vooi uitgang is ons doel" ten hoogste waardeer en u en nog andere stuurlui die aan den wal staan ten hoogste laak, en dat u verdere ver dachtmakingen van het Witte Kruis moge nalaten. Jan. Heeft u gelezen, welk een groot bedrag de vereeniging «Vooruitgang is ons doel" bezit; je zoudt er naar watertanden. Piet. Dat lijkt heel veellaat er eens een epi demie ontstaan of laat er eens 30 uitkeeringen inplaats van 12 moeten plaats hebben, dan zou je het al anders beginnen in te zien. Jan. Als de hemelt valt, dan hebben wjj allen een blauwen slaapmuts op; ik redeneer als het lid van Scharenberg «er is geld-'derhalve moet je beginnen de zaken te wantrouwen en het bestuur van zorgeloosheid te betichten, dan toon je ten minste dat je durft. Piet. Vindt je dat nu mooi van dien man, ik wou je wjjzer hebben. Het bestuur waarvan de mccstcn gratis werken, spant zijne uiterste krachten in om de vereeniging tot bloei te brengen; laat zich door een wiskunstig adviseur voorlichten, om zeker te zijn, dat de vereeniging niet tot ondergang zal geraken, door het heflcn van te Inge contributie of door te lange vrij stelling daarvan er. spiegelt zich aan andere verccnigingen, die dientengevolge zijn te gronde1 gegaan. Wat verlang je nog meor. Mjj dunkt die menschen zijn wakker. Zij verzetten de bakens voordat het te Rat is, daarom, leve de wakkere bestuursleden van //Vooruitgang is ons doel." Jan. Je wordt welsprekend, je hebt mij bekeerd. Ik geloof nu dat de menschen met de beste bedoelingen handelen en zeer verstandig ook. Voor die f 86,hebben zij ten minste nu zekerheid en zekerheid doet rustiger voort schrijden, dat geld zal de vereeniging ook de dood niet doen, maar wel zorgeloos te lage contributie heffen. Wil je wel gelooven, dat die ondoordachte woorden van het lid van Scharenberg, mij zoo wantrouwend hadden gemaakt. Het klonk zoo overtuigend, dat (k de kluts kwijt raakte, ik zal die woorden nog. eens aanhalen. «Het lid van Scharenberg kan zich met het 2e voorstel van het bestuur niei vereenigen, spr. meent, dat wanneer de financiën goed staan, dat dan het bestuur te zorgeloos wordt en dat hierin de fo ut schuilt. Spr. acht die berekeningen allemaal geheel onnoodig en beweert dat de berekeningen van deskundigen a 11 ij d gefaald hebben.// Piet. Dat doet inij genoegen, dat ik je bekeerd heb. Ik verheug mij er in, dat je nu inziet, de waarheid van het Fransche spreekwoord La critique est aisée, mais l'art est difficile. Dat wil niet zeggen, dat men geen critiek mag uitoefenen, oh neenopbouwende critiek is zelfs zeer nuttig, maar steeds af te breken, zonder zich rekenschap te geven, waarom men iets zegt, te critisecren alleen om te critiseeren, is nadeelig en dat deed van Scharenberg. Het bestuur van «Vooruitgang is ons doel" handelde niet zor geloos, omdat de financiën goed stonden integendeel zij wantrouwden zich zeiven en daarom raadpleegden zij een deskundige, het bestuur heeft dus juist andersom gehandeld als hij beweerde. Nu nog die vermakelijke! woorden pralerij! Spr. acht die berekeningen alleniaalgeheel onnoodig en beweert dat de berekeningen van deskundigen a 11 ij d gefaald hebben. Als u nu nog zei, somtijds, dat was nog iets, kon nog eenige waarheid bevatten, maar altijd, dat is bepaald een leugen. U hebt zeker weinig van de wereld gezien, anders zou u zeker wel begrijpen, dat al die bouwwerken, bruggen, tabellen van levensverze keringen enz door deskundigen zijn o n tworpe n en berekend en dat vele van die werken goed waren en zijn, ,inplaats van slecht, of zooals u zegt en denkt, dat deze door werklieden zijn gemaakt, zonder behulp van deskundigen. De deskundigen hebben dus zekerlijk ook hun nut, evenals de werklieden, die hunne plannen uitvoeren. De hemel beware ons voor zulk eene absolute veroordeeling van het werk van anderen, zonder zelf in staat te zijn, er iets anders en beters voor in de plaats te kunnen stellen, als L. van Scha renberg en anderen in die vergadering deden. Na groete en mijn dank voor de plaatsing, teeken ik. D. MENTZ, Magazijnmeester Witte Kruis Afdeeling Texel. //De ondergeteekende W. Romijn, bediende in het seminarie Hageveld, te Voorhout, verklaart dat sedert hij de Pink Pillen heeft gebruikt, hij veel gezonder is. Tengevolge van kouvatten en herhaalde koortsen, was mijne gezondheid slecht geworden en ik kon mijne kraihten, mijn slaap en mijn eetlust maar niet terug krijgen. Men heeft mij toen het gebruik der Pink Pillen aan geraden, en deze pillen hebben mij zeer veel goed gedaan. Ik heb opnieuw krachten en eetUst en ik slaap rustig.// De Pink Pillen zijn een uitstekend middel om de krachten te herstellen, aan de herstellenden weer te geven wat de ziekte hen heeft ontnomen en hen op de been te helpen. Zij zijn een kost baar middel voor al degenen die werken en die, om hun betrekking te behouden, de dagen van ziekte te behooren vermijden. Zij zijn onovertroffon tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeenc zwakte, maagpijnen,schele hoofdpijn, zenuwpijnen, heupjiebt rheumatische pij nen Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burgen omstreken bij dc firma T.BUIJS en verder. b(j verschillende apothekers en goede drogisten. Werking van het Chilisalpeter in vergelij king met die van zwavelzuren ammoniak op bloemkool. I. In 1906 zijn in de gem. Koedijk (NH) proe ven genomen om bovengenoemd meststoffen met elkander te vergelijken bij de teelt van bloemkool; in 1907 werden deze proeven voortgezet. Het daartoe bestemde proefveld werd tevens gebruikt om de werking vun patentkali na te gaan en ook de verschillend 3 sterkten van de stikstofbemesting. Gebruikt werd voor eerste gewas vroege Langedijkor\ bloemkool en voor tweede gewas Reuzen- bloemkool, waardoor tevens kon worden nagegaaD of de ammoniak beter nawerkte dan het salpeter. De 8 perceelen elk 26 A. groot verkregen de volgende bemesting: Perc. 1: 15 kg chili; perc. 2: als 1 -f- 10 kg patentkuli; perc. 3: 126 kg zwavclz. amm.; perc. 4: als 3 -f- 10 kg patentkali; perc. 5: 21 kg chili; perc. 6: als 5 -f- 10 kg patentkali; perc. 7. 17 kg zwavelz. amm.; perc. 8: als 7 -f- 10 kg patentkali. Bij hel bepalen van de uitkomsten word gelet op bet aantal kooien van de le kwaliteit en bij de vroego Langcdijkor tevens op den datum van het snijden, om te weten waar hot gewas het suelet grooido. Het totaal aantal kooien (vr. Langed.) van do le en 2o soort bedroog op de perc.: perc. 1 133 en 27; perc. 5: 148 en 17; 2: 134 en 29; 6: 156 en 15; 3: 145 en 21; „7: 152 en 22; 4; 137 en 32; 8: 155 on 13;

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2