N° 2229., Zondag 7 Februari 1909. 22Bte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, 4 Irit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. TEXEL, 6 FEBRUARI 1909. Aangifte Kiezerslijst. Belanghebbenden worden er aan her innerd, dat aangifte voor plaatsing op de kiezerslijst moet plaats hebhen vóór 15 Februari. Men zie do publicatie in ons nummer van Donderdag 28 Januari. Het verkiezingswerk belooft dit jaar nogal van beteekenis te zijn, men ver- zuime dus niet met de aangifte, wanneer men aan de verkiezingen wil deelnemen. Vergadering Texels Belang. De 4e jaarvergadering van Texel's Belang werd Woensdagavond gehouden in het hotel „de Oranjeboom." Zij werd niet lang na den daarvoor bepaalden tijd door den voorz. geopend met een welkom aan de aanwezige leden en donateurs, wier aantal ook nu, evenals vorige jaren, niet groot was, en met den weosch dat de besprekingen mochten ten goede komen aan de belan gen der vereeniging. De notulen der vorige vergadering daarop door den secretaris voorgelezen, werden ongewijzigd goedgekeurd, deze ontviüg den dank des voorzitters voor diens goede notuleeriDg. Hierop deelt de voorz. mede, dat thans 3 weduwen door de vereeniging worden ondersteund. Spr. voegt daaraan den wensch toe, dat in de eerste jaren dat getal niet veel zal worden vergroot. Verschillende voorstellen waren er van de afdeolingen ingekomen bij bet hoofd bestuur, doch aangezien die alle in strijd waren met de statuten, konden ze niet in behandeling worden genomen. Moch ten de afdeelingen wijziging der statuten wenschen, dan wordt opgave ingewacht welke wijziging wordt verlangd, bij den algemeenen secretaris voor 1 April a.s. Aangezien door de afd. Waal haar voorstel om gedurende 3 maanden nog personen tusschen 35 en 40 jaar als lid toe te JateD, niet door baar was ingetrokken, werd het in afwachting vaD mogelijke statuten-wijziging voor kennisgeving aangenomen. Ook bet voorstel van de afd. Oosterend om donateurs, die reeds voor I Januari 1907 dit waren, tot hun 60e jaar in de gelegenheid te stellen nog lid van de vereeniging te worden, moest hetzelfde lot ondergaan als dat van de afd. Waal. Aangezien het aldeelingsbestuur van de Koog sedert eenigen tijd geen teeken van leven geeft, zijn eenige leden van het Dag. Bestuur besloten aldaar eene vergadering te beleggen, teneinde de zaken daar weer in orde te brengen. Uit de rekening van den penning meester, welke bereids door deafdeelings- penningmeesters was nagezien en in orde bevonden, werd medegedeeld, dat over 1908 van de verschillende afdee lingen was ontvangen na aftrek zoo noodig van bet weduwengeld totaal f 1700,84 en uitgegeven behalve dan dat weduwengeld f 169,73, zoodat de vereeniging over 1908 een batig saldo kan constateeren van f 1531,106 makende met het saldo van vorige jaren zijnde f 5766,25, een totaal bedrag der bezittin gen van f 7297,356. Deze gelden waren belegd op hypotheek, enkele soliede obligaties en de postspaarbank. Meer specifiek waren de netto ont vangsten van de afdeelingen als volgt den Burg f 262,27, den Hoorn f 163,49, Oosterend f 453,21, Waal f59,03, Oude- schild f 269,80, Cocksdorp f 173,95 en Koog f 65,18. De penningmeester ontvangt den dank des voorzitters voor zijn nauwkeurig beheer, terwijl tevens een woord van dank wordt gebracht aan do afdeelings- penningmeesters, die tegenwoordig, nu de zaak aan 't rollen is, de meeste drukte er mee hebbeü. Ook den overigen bestuursleden werd dank gebracht, ter wijl tevens hnlde werd gebracht aan den eere-voorzitter, die steeds toont een warm hart voor Texels Belang te bezitten. Aan 't jaarverslag, thans voorgelezen door den secretaris ontleenen wij, dat het ledental zoowel als dat der donateurs weinig verandering onderging, dat er ondanks er niet evenals in de eerste jaren extra werk werd gedaan om gelden te verznmelen, toch nog een aanzienlijk batig saldo was te boeken en dat eenige leden wilde trachten het aantal leden en donateurs te vergrooten In het bestuur kwam geene wijziging, omdat de vice voorzitter en secretaris weder werden herkozen en hunne benoeming aannamen. Statuten-wijziging is geble ken neodig te zijn. Verder wordt er nog in betoogd, dat Texels Belang in de eerste plaats moet steunen op de lief dadigheid en geen levensverzekering ia. Nadat den secretaris dank is gebracht voor zijn degelijk en keurig verslag, volgt de gewone rondvraag, welke dit opleverde, dat een paar leden der afd. Koog wordt medegedeeld, dat de verga dering aldaar vermoedelijk Woensdag a s. zou plaats hebben. Hierop werd de vergadering gesloten met een woord van dank voor de belangstelling en de beste wenschen voor de vereeniging. Feestavond Texelsche IJsclub. De feestavond van de Texelsche IJsclub, welke Donderdagavond in het hotel Texel werd gehouden, is naar wensch geslaagd. Tot deze vermelding zouden wij ons kunnen bepalen, want daarmede is zeker gezegd wat er van te zeggen valt. Bevredigen zou zulks echter niet, want bet publiek verlangt in den regel eene kleine uiteenzetting en daaraan willen wij dan ook voldoen. De Voorz. de heer Wagemaker opende de bijeenkomst met een welkom tot de aanwezigen. Spr. gaf te kennen dat volgens de statuten de Tex IJsclub ieder jaar hare leden een feestavond moet aanbieden, veelal wordt daaraan gevolg gegeven door het opvoeren van een Operette. Omdat Operettes evenwel veel geld kosten en de IJsclub (als meer andere vereenigingen)geen geld beeft, was men dit jaar daarvan afgeweken (en het vorig jaar dan M. d. V. en had men de voorkeur gegeven aan een varieerend programma, hetwelk minder kostbaar is door de belanglooze medewerking van velen; devoorz.zegt voor die medewerking dank, van het publiek vraagt hij toe geeflijkheid voor hetgeen ten gehoore zal worden gebracht, dat in korten tijd moest worden voorbereid. Het programma wees aan 14 ver schillende nummers, voor muziek en voordrachten No. 1. was een marscta, door het orchest, en al terstond gevoelde toen ieder, dat de avond goed zou wezen dat nummer sloeg in het orchest bestond uit piano-, strijk- en blaasmuziek vol en breed wgs dit eerste nummer, en we deden ons zelve do viaag „waar drommel, haalde men toch zulk 'n orchest vandaan En toch, 't waren de eigen burgers. De daarop volgende voordrachten, 't zij zang, recitatief of muziek, verwierven allen een dankbaar applaus, waaronder niet het minst het bijspel „In politiek", hetwelk een der nummers was. No. 11 stond ingevuld met een vijftal vraagteekens en dat nummer blijft voor ons nog steeds in dezelfde situatie. We weten het nog niet. 't Was ook zoon gek nummer. No. 13 stond ingevuld als „Verrassing" en bleek ook een ware verrassing te zijn 't stelde in 't kort eene vergadering voor van de Rederijkerskamer „U. d. I", behandelende een tot haar gericht ver zoek van de IJsclub, om voor den feest avond bare medewerking te willen ver- leenen, teneinde het daardoor mogelijk te maken, (bij gebreke aan „moos" zooals een der leden zich uitdrukte) op goedkoope wijze aan hare verplichting te kunnen voldoen. In rijmtrant weergegeven, gaf het behandelde op deze vergadering een aan- genamen indruk van de joviale omgang der leden van U. d. I. onderling en de ongedwongen uiting van meeningen-welke de leden bezielt. Zoo hoorden w e o. a. naar aanleiding van de laatst gehouden Statenverkiezing opmerkingen welke nogal raak waren. Het besluit van de vergadering was om medewerking te verleenen door verschillende voordrachten en slottens door een revue over het afgeloopen jaar, een Nieuwjaarwen'sch, voor te dragen door Thomasvaer en Pieternel. Na enkele minuten pauze werd toen de Revue en Nieuwjaarwensch uitge sproken „op z'n Tessels" naar Pieternel zeide, door een tweetal personen oud- Texelsch gekleed. Pieternel klaagde over den lagen prijs van schapen 9n lammeren, enz., „dat was de eerste catastrop" zeide ze vervolgens moest de onvoldoende ver lichting der gaslantaarns (te korten tijd) het van Thomasvaer ontgelden; daarna was de Dageraad het onderwerp en de Autobus en de boot van Bosman, aan wien de post weer was gegund, hetwelk geenszins Pieternel's goedkeuring weg droeg en den betrokken Minister geen lof- woord bezorgdede expositie (ten toonstelling) in het afgeloopen jaar gehouden vond nogal genade, doch de primitieve huisvesting moest een veer laten, evenzoo de eerepoort welke ver kondde dat Texel „vooruitgang wil" en welker verlichting zooveel te wenschen overliethet vuurwerk waarvoor de burgerij het geld bijeenbracht verwierf geen grooten lof van Pieternel, ook al omdat bet „achter 't stek" afgestoken werd. Daarna volgde een niet malsch oordeel over de „ruzie" tusschen B. en W. en het burgerlijk armbestuur in zake het gesticht, hetwelk hetB. A. tot aftreden noopte, en ten slotte moest de late oplevering van het gesticht, hetwelk op 1 Dec. bepaald was, doch dat wel Mei kan worden, naar Pieternel wel eens hoorde zeggen, het ontgelden; de bevolking van dit gesticht primitief geïnstalleerd in een boerenwoning, schuur en koestal, en dat in den winter, was wat al te mal. Thomasvaer bracht daarna de burgerij zijn goede wenschen voor het Nieuwe- jaar en Pieternel voegde er eenige wenschen aan toe (van een vrouw te verwachten) omtrent deblijde gebeurtenis waarovor heel Nederland het beeft. Een stormachtig applaus verwierf, naar men kan denken dit verrassings nummer. Aan het einde van dit gedeelte van het programma bracht de Voorz. een woord van dank aan allen die iets hadden ten beste gegeven en werd tot het tweede deel, het bal overgegaan. Wij hebben dat bal maar aan de lief hebbers overgelaten 't was bereids reeds half één geworden, wel wat laat voor de ouderen welke anders het dansen nog wel eens willen aanzien en ook wat laat voor de jongeren die naar het bal hunkerden. Dat men met d9ze opmerking voordeel doe, ten einde bij latere gelegenheid ook geen „striem" te krijgen van Pieternel bij eene eventueele revue. Doch 't was een mooie avond en dat verzoet veelgeheel door eigen kracht ten uitvoer gebracht, was het, zooals de Voorz. in zijn sluitingswoord zeide, even als „eigengebakken brood" dat daardoor des te lekkerder smaakt. Worde zulk een avond nog door meer anderen gevolgd. Het gesticht van Weldadigheid. Onder de goede zaken, waarop Texel mag bogen als de vrucht van het jaar dat achter ons ligt, meenen we te mogen noemen het „Gesticht van Weldadigheid" het gebouw aan de Noordwestzijde van ons dorp, dat door de wijze zorg van ons Gemeentebestuur daar is verrezen ter vervanging van het indertijd bestaande gebouw, dat niets beter was, gelijk wij schreven, dan een verblijf om 't een en ander op te bergen wat niet meer dien stig is voor gebruik, in dit geval personen welke de maatschappij niet meer tot dienst kunnen zijn. In ons nummer van Zondag 26 Juli wijdden wij aan die oude inricbtiDg een uitvoerig verslag en voegden daaraan tovrns toe, eene beschrijving van de nieuwe inrichting, zooals dat uit de teekening mocht blijken. Wij schreven toen „Het gebouw toch zal bevatten flinke „woonkamer voor de mannen en vrou- „wen (welke kan worden gescheiden), „slaapkamer voor vrouwen en idem voor „mannen, ziekenkamer, keuken, maga zijn, kelder, zoomede kamer voor bestuur „en woonvertrekken voor den Vaderen „de Moeder, Yerder merkten wij in de „indeeling nog op een zestal kleinere „kamertjes, welke vermoedelijk ten dien- „8te van gehuwde personen of voor mo gelijk alleenwonenden zullen worden „benuttigd. In 't kort: de teekening wijst „aan een gebouw dat met zijn aangenaam „uiterlijk, ruim entree enz., een vrien delijk tehuis zal bieden aan hen die in „de droeve noodzakelijkheid komendaar „te moeten aankloppen". Het gebouw is thans gereed en zal naar wij vernemen, wellicht spoedig ten gebruike aan het B. A. worden over gedragen. Wij hadden het voorrecht hetzelve te mogen bezien en het geheel, nu in werkelijkheid, voldeed ons niet minder dan toen wij de teekening er van zagen. Het gebouw geeft uitwendig, doch Diet minder inwendig een vriendelijk aanzicht, en zij, wier omstandigheden noodzaken daar om huisvesting aan te kloppen, zullen er ongetwijfeld een goed tehuis vinden, en wanneer wij vei der rekening houden met de bekendheid dat voor de verpleegden in deze inrichting goede zorg wordt gedragen, dan ziin wij geneigd inplaats van „arme oudjes" dat weieens den mond ontglipt, te spreken van „goed verzorgde oudjes." De verpleegden in deze inrichting zullen kunnen zeggen „dankbaar" doch beheerders er van zullen daaraan moeten toevoegen „niet voldaan." De aandachtige bezichtiging toch van het gebouw door schrijver dezer regelen, die met dergelijke inrichting practisch niet onbekend is, merkte nog al leemten op. Dat eene andere indeeling wellicht meer gewenscht zou zijn geweest, daar over zullen wij niet uitwijdeD, daaraan valt niet te veranderen, doch waar wij wel op willen wijzen dat is op het ont breken van eene goede gelegenheid tot behandeling van de wasch en hetgeen TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1