uwe Kalikoeien en Veulenmerriën, op de markt van Maandag 8 Feb. a.s. Hollandsche Maatschappij v. Landb. Buitenland. °V1 ar kt beric hten. Tandarts Feenclers LEZING op Zaterd. 6 Febr., Onderwerp„Bemesting" Een WOONHUIS Predikbeurten- ADVERTENTIËN. Dinsdag O «a'ebra.s. LANGEVELD DE ROOIJ VERZEKERT JC. JCeesom, te <Rtirg J'exel, voor verdere reinheid noodig geacht wordt, 't zij het doode voorwerpen of personen betreft; zulke zaken behooren niet in een keuken tehuis en een andere gelegen heid zagen wij er niet voor bestemd; toch bestaat daaraan groote behoefte. Ook het aanbrengen buiten, van urinoir en privaten mag niet als overdaad worden aangemerkt. Ook omtrent de verlichting schijnt nog geen beslissing te zijn genomenof het zal zijn door gas- of petroleumlicht is een nog onbeantwoorde vraag. Door de daarstelling van dit gebouw heeft de gemeente a gezegd, ze zal nu ook b moeten zeggen. Een bezoek aan de inrichting zal onze gemeenteraadsleden van het noodzakelijke er van overtuigen. De ingebruikneming van het gebouw is vermoedelijk spoedig te wachten en wij vertrouwen dat het publiek dan in de gelegenheid zal worden gesteld de inrichting te bezichtigen. Worde daar van dan ruim gebruik gemaakt en mogen de bezoekers het dan niet bij bezichtigen laten, doch yan hunne ingenomenheid doen blijken door eenige (ruime) gift, om daardoor beheerders in staat te stellen de installatie van dit gebouw in overeen stemming te brengen met hetgeen daartoe wordt vereischt. Het is eene inrichting, een gebouw, waarop Texel trotsch mag zijn en datdoor iederen bezoeker van Texel, iederen vreemdeling zal kunnen worden bezien; dragen daarom velen een steentje bij om het geheel naar den eisch te brengen. Want van het bestuur zal voor een goed onderhoud en bewerking van dit huis zeker nog groote uitgaven worden gevraagd voor versterking van werk krachten. Bij de llerv. Gem. te Oudeschild is als pred. beroepen ds. H. J. Engelkes, pred. te Kolhorn. Marktdag. Wij herinneren er aan dat gedurende de wintermaanden de 2e Maandag van de maand gelegenheid is tot het houden van markt, dat zal dus nu a.s. Maandag zijn. Temeer willen wij daaraan herinneren omdat naar verluidt, een koopman van elders is te wachten tot het aankoopen van vette schapen, als anderzins. Ben Hoorn5 Febr. Gisteravond gaf de rederijkerskamer „Oefening kweekt Kunst" hare tweede uitvoering. De zaal was meer dan vol. De zustervereeniging van Oudeschild was eveneens opgekomen. In aanmerking genomen, dat de ver- eeniging eerst haar tweede .uitvoering gaf, werd er kranig gespeeld. De stukken „Heerenknechts, Een raadsvergadering te Koekamp, Emancipatie, of zonder vrouwen is geen leven, en Barbier brugwachter" vielen zeer in den smaak. Telkens klonk een hartelijk applaus. Tot slot werd nog gegeven: „Voorname lui". Een zeer geanimeerd bal besloot den zeer goed geslaagden avond. Oudeschild5 Febr. Gisteravond is „De Dageraad" geres taureerd weder in de haven gekomen en heeft hedenmorgen haren geregelden dienst hervat. De Baron Rengers is weder vertrokken. De afgeloopen week is voor de garnalenvisschers over het algemeen niet gunstig geweest. Behalve, dat het ruwe weder het uitzeilen soms bijna onmogelijk maakte, was de vangst niet groot en vielen de prijzen niet mee. Naar men ons mededeelt heeft Mej. S. Backer tegen 1 April a.s. wegens verandering van betrekking, ontslag aangevraagd als onderwijzeres aan de K. W. B. alhier. Ruim 15 jaren is zij aan deze inrichting werkzaam geweest, eerst als helpster en later als hoofd. Vele ouders zullen haar voorzeker met leedwezen zien vertrekken. Oosterend, 5 Febr. Nut en Genoegen zal hare laatste bijeenkomst houden op Zaterdag 13 Febr. a.s. De heer L. J. Kikkert zal alsdan eene lezing geven, terwijl eenige andere personen verzocht hebben eene bijdrage te mogen leveren. Gewoonlijk wordt de laatste vergade ring met een bal besloten, wat ook nu zal gebeuren. Wij herinneren tevens aan de geannonceerde lezing met lichtbeelden, op Zondagavond in de Ned. Protest an ten b. De heer J. H. Kuijper, vroeger alhier, thans onderwijzer teBeveiwjjk, is als zoodanig benoemd aan school 5 te Haarlem. »- De heer Joh. Koning Sz. is opnieuw voor den tijd van drie jaren op de zoogenaamde „schuttingbesteding" tot buurtheer benoemd. Waal4 Febr. Eet hier bestaande „Ziekenfonds" hield eergisteren zijne jaarvergadering in het lokaal van A. P. Eelman. De opkomst der leden was zeer goed. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat 19u8 voor de vereeniging niet ongunstig was geweesteen batig saldo bleef in kas over. Besloten werd, om ook breukbanden, indien die noodig waren, aan te schaffen voor rekening van het Ziekenfonds. In de plaats van den Beer D. C. Bruin, die als bestuurslid moest aftreden, werd gekozen de heer D. Boon, die de benoe ming aannam. De Voorzitter sloot hierop de verga dering met de beste wenschen voor de vereeniging. Tom geloofde zij het. Een oud vrouwtje in een der achter buurten van een onzer groote steden hoorde met hardnekkig ongeloof de ver halen aan, di6 er liepen omtrent de blijde verwachting waarin H. M. de Koningin verkeert. Dezer dagen, toevallig een krant in handen krijgend, riep ze in verrukking uit„Ja, nu moet ik toch wel gelooven dat er een koningskind op komst is. 't Staat hier zwart op wit. De min(ister) van Binnenlandsche Zaken is aan 't Hof ontboden. Het ijs dat verdwijnt. Te Breda zijn twee jongens van 16 en 18 jaar, die zich nog op het ijs van de singelgracht der Militaire Academie waagden, daar doorgezakt en verdronken. Werking van de arbeidswet. Met 1 Febr. is in werking getreden de arbeidswet, meer bekend als het arbeidscontract. Door die wet zouden worden geregeld de verhoudingen tusschen patroons en werklieden, huisvrouwen en dienstboden, enz. enz. Door die wet zouden allo misstanden worden opgeheven, naar men meent. En wat doet zich nu voor Op vele plaatsen werkstakingen, vooral aan fabrieken, en dit tengevolge van de contracten welke de patroons volgens de wet den arbeider voorleggen, welke laatste evenwel meermalen wei geren het contract te teekenen. Bij de werkstaking welke daardoor alroeds zjjn ontstaan, voegt zich nu nog het feit dat enkele patroons dreigen hunne fabrieken te zullen stop zetten. Mager resultaat van zoo'n wet. A ardschuiving in de Preanger. Op 5 Januari werd uit Weltevreden aan de „Sumatra Post" geseind. In den nacht van |30 December had een vreeselijke ramp plaats bij Pendjaloe op 29 paal van Tasik Melaja: een groote aardstorting, die het heele 30 meter diepe dal vulde en de ualkampongs be dolven heelt, 200 a 300 menschen zijn levend begraven. Van redding is geen sprake Reeds dagen te voren hadden de steile wanden diepe scheuren vertoond. De wedans waarschuwde de bevolking vele malen om te verhuizen. Men bleef echter, omdat de padi moest gesneden. Den laatsten avond zond de wedans een bode tei waarschuwing. De zware regens van den voorgaanden dag had let de aarde losgeweekt en over een lengte van anderbalven paal neer gestort. Zware boomen en huizen wer den weggesleept. De boomen staken uit dbn grond met de wortels omhoog hier en daar steken ook lijken uit den grond, soms zonder armen en beenen. Van rrgeeringswege is nog niets van de ramp gemeld. Bit is het nieuwste te New-York. Het was niet voldoende, dat de kelner schoenen met gummizolen droeg en ge luidloos over de dikke tapijten schreed. M"n heeft immers vooral in kleinere lokalen het een of ander onder vier oogen te bespreken. En deze als geheimzin nige geesten af en aan zwevende wezens doken steeds dan uit den een of dan uit den andereD onzichtbaren hoek op als men hen 't minst noodig had. Daarom wil men den kelner in 't geheel niet meer en de New-Yorksche restaurateurs scbjjnen bereid aan dezen wensch te gemoet te komen. Bij liet binnentreden van het restaurant bestelt men de verlangde gei echten aan hot buffet en gaat dan bij een tafeltje zitten. Als de spijzen gereed zijn, weer klinkt een electrisch tafelschelletje. Nu drukt de bezoeker op een knop, het middenstuk van de tafel zinkt naar beneden en verschijnt direct daarna evenals het „tafeltje dek je" uit het sprookje, met de gewenschte gerechten weer voor de oogen van den gast. Het is de heer John Murray die deze verdwijnende en weer te voorschijn ko mende tafels heeft laten pretendeeren en die er ook in zijn restaurant gebruik van maakt. Het zal dus niet lang meer duren of kelners en het daarbij behoorende fooien geven zullen in New-York niet meer voorkomen als deze uitvinding opgang maakt, zegt de Hotelhouder. Eigenaardige liefhebberij. Op alle gebied heeft men dilettanten. Zoo heeft nu de Kopenhaagsche politie een dilettant-brandstichter gep; kt, die de laatste dagen een kleine twintig branden heeft aangestoken allemaal in één wijk, zonderdat men hem had kunnen snappen. Na weer een brandje te hebben gesticht, werd hij door de politie in zijn kraag gepakt, 't Was een 15-jarige drukkersleerling, die op 't politie bureau althans een 15 tal branden dadelijk bekende gesticht te hebben. Dienzelfden middag had hij nog in twee andere huizen, die hij open zag staan, een vuurtje ge stookt. Hij deed dat voor zijn plezier. Het aanrukken van de spuiten met al de beweging, die dat medebrengt, was het heerlijkst wat hij kende en daarom verschafte hij zich dat genot terwijl hij boodschappen deed. Tien menschen verdronken. De hevige wind welke gisteren voor een oogenblik heerschte, heeft elders veel ongelukken veroorzaakt, waarvan zeker wel het ergste is dat te Diemen 8 menschen zijn verdronken bij het overvaren met een pont, welke omsloeg. Een vischschuit van Wieringen de haven van den Oever aldaar willende binnenloopen, liep tegen een der hoofden en verbrijzelde. De beide opvarenden verdronken. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 kouseband en 1 hoedenspeld, gevonden te den Burg1 hoed gevonden op den weg tusschen de Waal en Eierland 1 paardenkluister en 1 Amerik.mesthaak, gevonden te Oudeschild. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Rij kspostspaarbank. Het Bestuur der afd. Texel, H. M. v. L. vestigt de aan dacht van belanghebbenden is op Maandag 8 Februari van 11-12 in „de Lindeboom" te spreken. Te huur tegen 1 Mei Zondag 7 Februari 1909. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur ds. Kijne. WaalVoorm, 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm, 10 uurds. Boeke. 's Avonds 7 uur ds. de Jougo, van Andijk. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser Dankzegging Oosterend. Nam. balf 3 ds. Smits. Cocksdorp. 's Avonds 7 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Roosebooin Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur do hr. Nijdam. Proponent te Leeuwarden Woensdag 10 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 'e Avonds 7 uur ds. Kijne Donderdag 11 Februari, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. Behagen, 5 Fob. Aan voerd: 12 Kallkoeien f 160,— a f 225—; 60 Vette Koeion t 160 a 1300; 2 Geldekoeien f 120 a i 140 20 N uchtere Kalveren 1 10 a f 25, 200 Overhouders 1 13,— a 18,50 40 Votte Varkens 42 a 48 cent per Kg. 30 Biggen f 8,— a f 12,00; Boter f 1,50 a f 1,60 per K.G. Kipeieren i 4,00 a f 4,50 por 100; V.P. N. EIEREN VEILING. 5 Febr. 1909 1 5,15 tot 1 6,65 p. 100 stuks. Leiden, 5 Feb. Ter markt werden heden a ngevoerd 15 Stieren f154,— a 1240,—; 130 Kalf- en Melkkoeien f 174 a 1 318, 90 Varekoeien 1 108 a f 246; 227 Vette Ossen en Kooien f 182a t 310 37 Kalveren (vette) I a 64 I 174 50 Kalveren (magere) f8af 12, 296 Schapen (vette) f 17,— a f 81. 43 Schapen (weide) f 16 a f 23; 262 Magere Varkens f 16-- a f 35, 71 Biggen f 5,00 k f 12,50; Van 30 Jan. tot en met 5 Febr. '09. ONDERTROUWD: Jau Schaatseuberg en Anna Carolina Elisabeth Schaap (Eierland.) GETROUWD: GEBORENGeene. OVERLEDEN: Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Januari 1909 Ingelegd f 8629,815 Terugbetaald 9069,91 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3291. Gedurende het jaar 1908 werd totaal ingelegd f 131406,14® terugbetaald t 139445,43 hopen onze ouders, WILLEM SLAMAN EN DIE WEKT. JE SPREEUW hunne 30-jarige echtvereenigiug te herdenken. Hunno dankbare Kinderen. Oudeschild, 5 Febr. Hiermede betuigen wij onzen hartelijkcn dank aan allen, die ons hulp hebben ge boden voor en bij het overlijden van onzen lieven zoon en broeder Jan Medejia. Noorden. E. MEDEMA, Echtgenoote en kinderen. Mevrouw IIIDDINGH—Swellengrebel betuigt haren hartelijken dank aan allen, die zoo vriendelijk geweest zijn hunne me dewerking te verleenen b(j het verzamelen van giften voor het geschenk aan H. M. de Koningin. De inzameling bracht op de som van f 123,43. Het Bestuur voornoemd, H. W. KEESOM, Voorz. Jac. KIKKERT Nz., Secr, Hoofdgracht 13, Helder, berichten door deze, dat zij met eenige dagen zullen beschikken over het bedrag der nog niet afgedane posten. Voor eene gereede afdoening bou- den zij zich beleefd aanbevolep. Afdeeling TEXEL. 'savonds 7Va uur iu hotel Texel. Spreker do WelEd. Heer G. van der Molen uit Vlaardingen. en over de naueeleu van te veel water. Toegang alleen voor leden der II. M. v. L. Namens het best. der afd. Texel, H. W. KEESOM, Voorz. Jac. KIKKERT Nz., Secr. tegen do gevaarlijko risico van het WEIU'KN, iu de HOLLANDSCHE BRAND- en VEEVERZEKERING Mij, Opgericht te Oud-Karspel 1816. Directeur EECEN. Dit kost slechts O/, met volle uit- keering der verzekerde waarde, tot verdero inlichtingen wende men zich tot don ver tegenwoordiger dor Maatschappij, bij wien ook lijsten van uitbetaalde schade van bet vorige jaar ter inzage liggen. voor klein gezin in de Waalderstraat. Adres G. G. KIKKERT, Gravenstraat,

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2