2230.. Donderdag 11 Februari 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tot week Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag; der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN6EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. INRICHTINGEN welke Gevaar, Schade ol Hinder kunnen veroorzaken. 30 Jan. 6 Febr. Er ia iu onze vadcrlandsche politieke pers in de laatste dagen weer heel wat te doen geweest over de reeds eerder opgeworpen vraag, wat er met het kabinet-Heemskerk zal gebeuren als straks in Juni bp do algemeene kamerverkiezing door de rechter coalitie de zege wordt behaald. De „Stan daard" het orgaan der ant.rev. partij had zich een onvoorzichtige uitdrukking laten ontvallen en daaruit bad het „Handelsblad" de conclusie getrokken, dat bij een even- tu6ele overwinning der rechterzijde het huidige kabinet plaats zou maken voor een onder leiding van dr. A. Kuyper. Naar aan leiding van deze beschouwing hebben enkele bladen der rechterzijde met groote beslist heid tegengesproken dat er bij een over winning der coalitie een Ivuyperkubinet kan worden verwacht. De „Stand." zelf verweet het „Hbld dat dit de boteekenis van het aanleidend artikol niet juist had begrepen on ook een paar katholieke bladen stelden het „Handelsblad" gerust. Zoo schreef o.a. het katholieke „Huisgezin" het volgende „Onjuist en tendentieus natuurlijk is de bewering, dat na een rechtsche stembus overwinning mr. Heemskerk door dr. Kuyperzal worden vervangen.Een dergelijke vervanging zou tegen alle recht en rede zijn, en de geneigdheid tot zulk een ver dringing (want iets anders ware het niet) dr. Kuyper toedichten, is een aanranding van diens karakter." Ook de „Tijd" gaf op het „Hbld."-artikel een ontkennend antwoord door o. m. te schrijven „Wij voor ons achten het voldoende, onze vrienden op dit eigenaardig „gedoe" te wijzen. Dat iemand der onzen zich daardoor zou laten misleiden, achten wij geheel uitgesloten. Geconstateerd alleen zij lo. dat wij bij de aanstaande algemeene verkiezingen alleen kennen het zitting- nemend Kabinet2o. dat wij dit Kabinet beschouwen, gelijk het in werkelijkheid is, als het Kabinet der geheele rechterzijde 3o. dat ons geen redenen bekend zijn, waarom dit Kabinet bij een overwinning der rechterzijde voor een ander Kabinet zou moeten plaats maken4o. dat ons evenmin eenige party of fractie van de rechterzijde bekend is, door welke voor thans of Jater op Kabinetswijziging wordt aangestuurd." Als we ten slotte nog vermelden dat de „Nederlander", het orgaan der Chr. Histo- rischen eveneens beslist ontkende dat er kans bestaat dat Dr. Kuyper weer aan het bewind zal komen, eenvoudig omdat het Kabinet-Heemskerk geheel beantwoordt aan de eischoverwegend r. k. en a, r. dan is het o. i. voldoende duidelijk dat de meening van velen, dat inderdaad de oud premier weer de leiding van 's lands zaken in handen zal nemen geheel van grond ontbloot is. o—oo Uit het land onzer stamverwanten onder Engelsche vlag, Zuid-Afrika, kwam in de afgeloopen week het bericht dat de poging om de Engelsche Zuid-Afrikaanscbe kolo niën samen te voegen tot een „vereenigd Zuid-Afrika" gelukt zijn. Het congres te Kaapstad gehouden werd metgoeden uitslag bekroond. Toch waren er nog al wat moeielijkheden te overwinnen, inzonderheid ten opzichte van de hoofdsteden, 't Spreekt vanzelf dat ieder kolonie liefst de hoofdstad van het Vereenigd Zuid-Afrika wilde hebben. Ten slotte is men er echter toch klaar mee gekomen. Pretoria zal de zetel der regeering worden, terwijl in Kaapstad die van de algemeene vertegenwoordiging der federatie zal zijn gevestigd. Om de hoofdstad van den voormaligen Oranje-Vrijstaat, Bloem fontein nu niet geheel te negeeren is besloten dat daar het federaLe hoogge rechtshof gevestigd zal worden. Door het Congres is tevens reeds een ontwerp van een grondwet vastgesteld waarvan de tekst evenwel nog niet ge- plubiceerd is. Den 30 Maart zullen die kolonialo parlementen bijeenkomen, om de grondwet nader te bespreken. —o—o—o— In Duitschland heeft men zich in de afgeloopen week druk bezig gehouden met een boek van Adolf Stein, een vurige keizervereerende journalist, dat reeds voor eenige dagen was aangekondigd, en tal van nieuwe onthullingen beloofde te zullen brengen omtrent de eigenlijke oorzaak van de vernederingen die hot Duitsclie rijk iu den laatsten tijd ondergaan moeist. De bedoeling van den schrijver is inzon derheid geweest om den Keizer vrij te pleiten van elke beschuldiging die in de Novemberdagen zoo ruimschoots naar het gekroonde hoofd werden geslingerd. De korte inhoud, door verschillende feiten gestaafd komt hierop neer dat de „bureau cratie" alleen de schuldige is en de Keizer zich zjjn constitutieele positie bewust, daarvan het slachtoffer geworden is. De schrijver beleeft tot nog toe evenwel niet veel genoegen van zijn werk, want van alle kanten wordt het aan een felle critiek onderworpen. En men schijnt het er volmaakt eens over te zijn dat de door Stein aangehaalde „historische feiten", alle historische waarde missen. En of hij zijn Keizer nu zoo'n groote dienst bewezen heeft door al de schuld op de „bureaucratie" te schuiven en het voor te stellen alsof de Keizer voor die „bureaucratie" het hoofd heeft gebogen, is wel twijfelachtig. Evenwel meer waarde dan aan een kletspraatje zal niemand die het „zelfbewust" optreden van den „Ober-Kiiegsheir" gadegeslagen heeft aan de z g. Stein-onthullingen wel niet hechten. —o—o—o— Door Rusland is een poging gedaan om de beide kibbelende Balkanstaten, Bulgarije en Turkije samen te brengen. Rusland wil aan Bulgarije de 82 millioen francs, voor schadevergoeding aan Turkije, leenen tegen een zeer kleine rente en zonder dat Bulgarije daardoor aan Rusland ook maar eenige contröle op zijn aangelegenheden of bijzondere waarborgen behoeft te geven. Daar Turkije evenwel meer eischt dan 82 millioen stelt Rusland voor het resteerende gedeelte te kapitaliseeren en daarvan door Bulgarije jaarlijks een gedeelte rente te doen afbetalen. De voordeelen dezer voor stellen vallen in 't oog. Bulgarije komt op een goedkoope manier en zonder het eigenlijk goed te merken van zijn schuld af. Turkije krijgt wat het begeert en het onbaatzuchtige Rusland dat zijn voorstel deed uit pure liefde voor het behoud van den vrede krijgteen wit voetje bij Bulgarije en dientengevolge grooter invloed op den Balkan. Wel blijken Engeland en Frankrijk ten zeerste ingenomen met het Russische voorstel, doch Duitschland en Oostenrijk willen er niet veel van hooren. Wat er nog van terecht komt moet de tijd nog leeren daar de onderhandelingen nog druk aan den gang zijn op het oogenblik dat wij dit schrijven. —o—o—o— In de Oostenrijksche kamer is in de afgeloopen week weer eens getoond hoe de rassenhaat zelfs de volksvertegenwoor digers tot ongehoorde dingen kan brengen. Zooals de lezer weet kunnen de Tsjechische elementen het lang niet met de Duitschers vinden en de positie der Donau regeering wordt daardoor dikwijls verre van aange naam. Want als ze de een of ander wets- voordracht ter tafel brengt dan kan ze 't haast niet zóó aanleggeu dat beide partijen tevreden en kalm aan de behandeling deel nemen, omdat meestentijds een der partijen bij de andere meent te worden achteruit- gesteld. In de afgeloopen nu week waren het de Tsjechen, die zich weer eens geweerd hebben. Door de regeering is een nieuwe taalwet ingediend waarin naar 't oordeel der Tsjescheu teveel rechten aan het Duitsch wordt toegekend. Ze besloten daarom een voudig de behandeling van het ontwerp onmogelijk te maken opde van ouds bekende wijze. Nauwelijks had de minister zijn mond geopend om het standpunt der regee ring uiteen te zetten of een helsch lawaai brak los. Een der afgevaardigden liet een groot formaat fietsbel weerklinken, een ander speelde lustig op een hoorn, een derde liet een wekkerklok ratelen, een vierde ontlokte hartverscheurende tonen aan een harmonica en zoo voort. Zelfs hadden de volksvertegenwoordigers vier regenmachines meegebracht opzettelijk voor deze gelegenheid vervaardigd, toestellen waarmee men op het tooneel hetgeruisch van den regen nabootst en die alles over stemmen. 't Slot van het gekkenspel is geweest, dat het huis van Afgevaardigden vooreerst vacantie kreeg. —o—o—o— In het donkere Czarenrijk staat men aan het begin van een reusachtig, opzienbarend en niet minder afschuwelijk schandaal proces. Door de politie te Petersburg is namelijk de vroegere chef der geheime politie, Lapoekkin, gevangen genomen. Het schijnt vrijwel vast te staan dat ditheerschap toen hij nog in dienst was, met verschillen de anarchisten in het buitenland in ver binding stond en op de hoogte was met al de terroristische aanslagen die voorbereid werden. Zijn voornaamste handlanger was een zekere Azef een der invloedrijkste leden der anarchistenbende te Parijs en deze hield hem tegen rijke bezoldiging volkomen met de voorgenomen aanslagen op de hoogte. Dit is 't evenwel niet wat Lapoekkin vooral schuldig maakt. Hij deed veel afschuwelijker werk. In overleg met zijn handlangers zette hij aanslagen op touw, verschafte geld en wat er meer noodig was om een aanslag uit te voeren en werd daarvoor door de reactionaire die er bij den Czaar en de regeering de vreesin wilden houden, vorstelijk beloond. Er wordt beweerd dat hij zoo de hand zou gehad hebben in bijna alle terroristische aanslagen der laatste 8 jaren en dat hij met de moord op grootvorst Sergiusen minister Plehwe vooraf volkomen bekend was. Natuurlijk wekken deze ont hullingen in Petersburg groot opzien, temeer omdat Lapoekkin veel familie heeft in de hoogste kringen. In de afgeloopen week heeft de zaak ook een onderwerp van bespreking in de Doema uitgemaakt. Er werden interpellaties gehouden over „het organiseeren en uit voeren van tenoristische aanslagen door agenten der regeering." Lange, heftige debatten werden er gevoerd en de oppositie stelde de regeering ronduit verantwoordelijk voor de vermoording van grootvorst Ser- gius en andere personen Ten slotte werd een commissie benoemd die binnen tien dagen een uitgewerkt rapport moet indienen Zoodat we er binnenkort wel meer van zullen hooren. TEXEL, 10 FEBRUARI 1909. De Marktdag. De zoogenaamde wintermarkten zijn met die van Maandag j.l. weder voorbij. In jaren werd daar geen gebruik van ge maakt, doch de wenschelijkheid om van die markten gebruik te maken, in de vergadeiing van de landbouw ter sprake gebracht, heeft voor dit jaar tengevolge gehad dat althans eens in Jan. en Febr. er weder gebruik van werd gemaakt, niet het minst dezen laatsten marktdag, mogelijk wel tengevolge van het gerucht dat een handelaar van elders alsdan inkoopen dacht te doen. Volgens opgaaf werden aangevoerd 40 lammeren, 43 schapen en 7 rammen. Van den handel valt niets te gewagen, naar men ons mededeelde werd niets verkocht. TEXELSCHE COURANT. Abomiementsprys per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de maatschappij tot detail verkoop van petroleum „de Automaat" te Rotterdam om op het perceel kadastraal bekend in Sectie X, uo 1266 een inrich ting tot het bergen van benzine te mogen oprichten door hen is geweigerd. Texel, 8 Februari 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDD1NGH. RUIBING, Secretaris NATION ALE MILITIE. LICHTING 1910. De Burgemeester van Texel brengt het navol gende ter openbare kennis, inzonderheid van de ingcschrevenïn voor de lichting van 1910. Voortaan zullen de ter volledige oefeninginte lijven lotelingen eeuer lichting worden afgeleverd in twee gedeelten, namelijk in een voorjaarsaandecl welks ailevering tusschen 1 en 15 Maart, en in een najaarsaandeel, welks aflevering tusschen 16 en 30 September zal plaats hebben. Daar de reden van vrijstelling wegens broeder- dienst in den vervolge reeds moet bestaan op 1 Augustus van het jaar, waarin de loteling, over wien uitspraak moet worden gedaan, voor den Militieraad zijne aanspraak op die vrijstelling zal hebben te doen gelden, zou het geval zich voor doen, dat van twee opvolgende broeders, van wie de oudere in het loopende jaar moet worden ingelijfd en de jongere is ingeschreven voor de lichting van het daarop volgende jaar, deze jongere broeder in bedoelde zitting van den Militieraad den dienst van dien ouderen broeder niet zou kunnen inroepen tot staving van zijn recht op vrijstelling wegens broederdienst, indien deze oudere broeder werd afgeleverd bij het najaars aandeel. Om dit bezwaar te ontgaan, zullen de lotelingen, die een jongeren broeder hebben, welke in voren- vermelde omstandigheid verkeert, steeds worden afgeleverd BIJ HET VOORJAARSAANDEEL Bij de inschrijving voor de lichting van 1911 en volgende lichtingen zal bij de aangifte ter inschrijving reeds dadelijk aanteekening worden gehouden van hen, wier aflevering, bjj aanwijzing ter volledige oefening, om de hiervoren vernielde reden steeds in het tijdvak van 1 tot 15 Maart behoort te geschieden. Voor de ingeschrevenen der lichting van 1910 zijn de daarvoor vereischle gegevens uitemard ter Gemeentesecretarie niet bekend. Mitsdien worden de ingeschrevenen voor de lichting van 1910, die een broeder hebben, welke in Januari 1910 moet worden ingeschreven voor de lichting van 1911, veizocht zich zoo dra m o g e 1 ij k ter Secretarie aan te melden. Texel, den 3 Februari 1909. Do Burgemeester der Gemeente, W. E. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1