NT0, 2232, Donderdag 18 Februari 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per S maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de "Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11,-; 3,-; TREIN: v. Helder 5,18'; 7,31 12,13; 4, 7, Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. V RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 20 Februari 1909, des voormiddags te lO'/j ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raad huize dezer Ge meente. Texel, den 16 Febr. 1908. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Onderwerpen ter behandeling: 6—13 Febr. Er kwamen weinige belangrijke gebeur tenissen om onze aandacht vragen in de afgeloopen week. Dat wil zeggen binnen- landsche, want het buitenland geeft vol doende meer of minder belangrijke gebeur tenissen te kronieken. Op politiek en parlementair gebied ten onzent valt er weinig mede te deelen. Alleen kan men het meer nog dan eenige weken geleden merken, dat de voorbereidin gen voor den komende stembusstrijd begon nen zijn. Hier en daar traden in de afgeloo pen weok reods ecnigo politieke kopstukken voor de kiezers op, terwijl door menige kiesvereeniging de laatste viuchten van de z.g. „kiezersteelt" werden binnengehaald. Zooals we reeds eerder in een onzer overzichten hebben uitgesproken, meenden we te mogen verwachten dat een samen werking van de Unie-liberalen met de Vrijz.-Democraten bij de stembus verkregen zou worden. We grondden deze verwachting op het feit dat beide partijen den eisch van algemeen kiesrecht op den voorgrond hebben geplaatst. Tot nog toe evenwel is die samenwerking niet verkregen. Toch is door de Liberale Unie aan de afdeelingen verzocht om tegenover de aftredende Vrijz Democratische kamerleden geen unie-libe rale candidaten te stellen. Nu zou men van den Vrijz. Democratischen Bond een dergelijke maatregel kunnen verwachten, doch tot nog toe is een desbetreffend ver zoek tot de afdeelingen niet gericht. Wel vertelde de „Tel." in de afgeloopen week dat dit geschied was, doch het orgaan van den bond, „Land en Volk" noemde dit bericht onwaar. Zouden de vrijz. demo craten misschien hun kracht willen zoeken in isolement? Van een verkiezingsprogramma der sociaal-democraten hoort men nog niets. Daarentegen veel van de ruzie in de partij. Binnenkort zal nu de buitengewone partijdag te Deventer bijeenkomen om de kwestie vriendschappelijk af te maken of misschien vijandiglijk uit te vechten. Het partijbestuur is overeengekomen aan het congres voor te stellen dat de Marxisten een eigen blad zullen hebben maar dan als bij voegsel van „Het Volk" waaraan dan de onverbiddelijke eisch verbonden is dat het tegenwoordige orgaan der orthodoxschegroep „DeTribune" verdwijnen moet. De redactie van dit blad heeft dien eisch beslist afgewezen en reeds bij voorbaat verklaard zich bij een dergelijke uitspraak der partij niet te zullen neerleggen. In welk geval het partijbestuur zal voor stellen de redactieleden als partijleden te royeeren. Met belangstelling zien we de afloop van deze broederenstrijd tegemoet. Op parlementair gebied is het bijzonder kalm. Wel vergaderde in de afgeloopen week ons Hoogerhuis weder om de begroo tingen te behandelen, maar alles gaat tot nog toe zoo kalm mogelijk als zelden te voren. De heeren schijnen met het huidige kabinet nogal op te kunnen schieten, want van een ernstige principieele bestrijding was tot nog toe geen sprake. Mogelijk dat het legervraagstuk dit gebracht zou hebben van de zijde van oud-minister Staal, doch waar minister van Rappard ziek is en de beraadslagingen niet kon bijwonen bleef het principieel tournooi tusschen de beide leger- autoriteiten achterwege. Zoo leverde de Eerste Kamerdebatten weinig bijzonders op. —o—o—o— Uit het buitenland kwam nogal belangrijk nieuws, waarvan wel het voornaamste was de tot standkoming van een overeenkomst tusschen Duitschland en Frankrijk inzake Marokko, een overeenkomst die allerwege met bljjdschap werd begroet, niet het minst door de Duitsche en Fransche naties beide. Marokko heeft zooals de lezer weet in den laatsten tijd heel wat strubbelingen gegeven tusschon de beide landen. Duitsch land zag steeds met een wantrouwend oog neer op de Marokko politiek van Frankrijk. Hot verdacht deze maar al te zeer geen goede bedoelingen te hebben en waar aan Frankrijk bij de acte van Algeciras ten opzichte van Marokko eenige politieke voorrechten waren gegoven als een gevolg van het feit dat Marokko grenst aan de Franscho bezittingen, daar was Duitschland steeds bij de hand als het vermoedde dat de republiek ook maar één streepje over den door de Algeciras-akte getrokken schreef ging. Dat gaf meermalen verwikkelingen af, die zelfs in de dagen van de deserteurs kwestie te C asablanca zoo ernstig waren dat werkelijk oorlogsgevaar bestond. Door de nu gesloten overeenkomst willen beide regeeringen een eind aan den meer of minder gespannen toestand maken. Duitschland erkent daarin dat Frankrijk politieke voorrechten bij den sultan mag hebben, terwijl Frankrijk van zijn kant belooft, de Duitsche belangen en handel te zullen bevorderen. Als beide zich nu maar aan de overeen komst houden, mag men wat geruster de toekomst tegemoet zien. o—o—o Het Berlijnscne publiek, ja zelfs het geheele Duitsche volk,'heeft zich inde afgeloopen week verheugd betoond. Niet alleen omdat de Marokko-overeenkomst daartoe aanleiding kon geven, maar tevens ook om het bezoek van Engelands Koning, dat de hoofdstad van het rijk te beurt viel. Koning Eduard toch heeft aan zijn voor nemen gevolg gegeven en met zijn gemalin het aangekondigde bezoek aan zijn neef Keizer Wilhelm gebracht, werd door deze en de geheele Keizerlijke familie schitterend ontvangen en zag zich ook door het Berlijnsche publiek een „blije incomste" bereid. Nu kan er over deze vorstenontmoeting verschillend gedacht worden maar het staat ontegenzeggelijk vast dat ze een zeer hoopvol teeken is, waar ze plaats heeftin een tijd waarin de verhouding tusschen de Duitsche en Engelsche natie nogal wat te wenschen overlaat. Ongetwijfeld zullen de beide naties door dit bezoek nader tot elkaar gebracht zijn en dat is al veel gewonnen. De vriendelijke ontvangst die de vorstelijke bezoekers ten deel viel in de Duitsche hoofdstad moet in Engeland een aangenamen indruk hebben teweeg gebracht terwijl de verklaring van Koning Eduard dat hij niets liever wenschte dan mede te werken door zijn bezoek aan de bevordering der goede verstandhouding tusschen Duitschland en Engeland in het Duitsche rijk met voldoening is begroet. Zooals te doen gebruikelijk is werden er ter gelegenheid van het bezoek der hooge gasten ia het keizerlijk paleis schitterende feesten gegeven en was de stad zelf in een feestkleed van honderden vlaggen gestoken, —o—o—o— Ook van minder prettige dingen valt er te vertellen deze keer. En dan denken we allereerst aan de parlementaire moeie- lijkheden waarin Oostenrijk verkeert. Zooals men weet is de Rijksdag naar huis gezonden moeten worden wegens het wangedrag der Tsjechen bij de indiening van de nieuwe taalwet. Daardoor is bewezen dat de huidige minister-president von Bienerth er niet in geslaagd is zijn zending te vol. brengen. Zooals de lezer zich zal herinneren regeert het kabinet-von Bienerth nog niet lang. Het trad op ter ver vanging van het kabinet Beek toen dit niet by machte bleek den partijstrijd tusschen Duitschers en Tsjechen bij te leggen. Von Bienerth zou toen dat zaakje even opknappen om als hij den vrede tot stand had gebracht het beleid over te geven aan een zakenkabinet, dat boven de partijen zou staan. Tot een bijlegging van den strijd is het niet kunnen komen en waar de parlemen taire machino vastzat en er voorde toekomst nog dadelijk geen herstel te verwachten was, heeft van Bienerth .getracht een nieuw kabinet samen te stellen wat hem gelukt is. Maar ofschoon dit kabinet zich heeft aangediend als eene voor beide partijen verzoenenden aard, hebben nog de Duit schers noch de Tsjechen het met gejuich binnengehaald. Zoo zal het nog zeer de vraag zijn of een verbroedering der beide rassen in de naaste toekomst verwacht mag worden. —oo o— Niet alleen de Oostenrijksche ook de Italiaansche regeering zit in moeilijkheden. De beweging tegen Oostenrijk en daardoor ook tegen het Drievoudig Verbond neemt in Italië steeds grooter afmetingen aan. Niet alleen onder de bevolking maar ook onder de leden van het parlement. Vooral het besluit van Oostenrijk om niet de Italiaansche faculteit aan de universiteit te Triest te verbinden heeft in Italië kwaad bloed gezet en de regeering vreesde terecht dat daarvan bij het weder bijeenkomen van het parlement gevaarlijke interpellaties het gevolg zouden zijn. Bovendien hadden de regeerings maatregelen inzake het reddings werk in Calabriê en op Sicilië aanleiding tot ernstige critiek gegeven, die in de kamer stellig weerklank zou vinden. Door dat alles was de positie van het kabinet verre van aangenaam en men voorzag reeds een ministrieele crisis zoodra de kamer weer bijeen zou zijn. De koning evenwel die in de huidige omstandigheden het kabinet ongaarne ziet heengaan, heeft nu een andere weg tot voorloopige oplossing gekozen n.l. door de kamer te ontbinden. Tijd gewonnen is veel gewonnen maar of het op den einduitslag van invloed zal zijn staat te bezien. De mogelijkheid is groot dat het Italiaansche volk de regeering een verre van regeeringsgezinde kamer op het dak stuurt en dan kan men de gevolgen wel gissen. TEXEL, 17 FEBRUARI 1909. De Stoombootdienst. De herinnering aan de gewijzigde dienst der boot, zie ons vorig nummer, kan wellicht een enkele 'n teleurstelling heb ben bezorgd. Dat is evenwel niet onze schuld; wij raadpleegden de dienstrege ling en brachten deze in herinnering, omdat niets naders bekend was gemaakt. De directie der boot heelt echter gemeend met 15 Februari nog geen veranderde dienstregeling intevoeren. (Zie adv.) Vergadering V. P. N. Zaterdag hield de afd, Texel der Y.P.N. hare jaarvergadering in het hotél „de Lindeboom." Nadat door den voorz de vergadering was geopend, ODgeveer een half uur over den tijd, met een welkom aan de opgekomenen in 't algemeen, en de buitenleden onder deze in het bijzonder, werd door den secretaris een verslag voorgelezen over den toestand der afd. Aan dat verslag ontleenen wij, dat de afdeeling 4 jaar geleden opgericht met velerlei bezwaren had te kampen gehad en verschillende dingen had ondernomen, welke niet naar wensch waren geslaagd, zoo was ook nu weer gebleken, dat het exploiteeren van een broedmachine met kunstmoeder voor de afdeeling een nadeelig saldo opleverde. Had men aanvankelijk te kampen met de daarbij behoorende lampen enz. nu was alles in uitstekende staat, maar het voor de helft der kuikens welke er mede worden uitgebroed verhuren er van, bleek zelis niet uitvoerbaar, zooals ver- TEXELSCHE COURANT. 1 Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Verzoek F. Heeroma om eeruol ontslag als hoofd der school te de Koog. 3 Voorstel tot opheffing oan den borg tocht uan den ouerleden gem.-ontu. 4 Voorstel formatie stembureaux. 5 Voorstel inzake de grensregeling uan het Mierrterglop. 6 Verzoek tot uerbetering uan de Schild- sloot. 7 Adres F. Dekker inzake het maken uan een hauen nabij Oost. 8 Benoeming onderwijzeres in uak k bij het herhalingsonderwijs te M.-Eierland. 9 Voorstel tot aankoop uan den onder- 9rond uan de school te Zuid-Eierland. 10 Voorstel tot het bouwen uan een wasch- boet enz. bij het Gest. u. Weldadigheid. 11 Voorstel tot kwijtschelding uan de boete uan den aannemer uan het bouwen uan het Gesticht uan Weldadigheid. 12 Vaststelling suppletoir kohier Honden belasting 1908. 13 Alsuoren primitief koh. Hondenb. 1909. 14 Alsuoren primitief koh. Schoolqelden. 1e kwartaal I909. 15 Alsuoren suppl. koh. H. Omslag 1908. 16 Alsuoren prim. koh. H. Omslag 1909.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1