UIT DEN GEMEENTERAAD. INGEZONDEN STUKKEN. Een zieke die navolging verdient Zij geneest zich met de Pink Pillen. Predikbeurten GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize een carbidlantaarn gevonden aan den Burg 1 bruine gevoerde handschoen op het voetpad Oudeschild1 oorbelletje b d. Zwaan 1 kouseband in de Warmoes straat 1 sleutel in de Hoogerstraat 1 kinderhandschoen aan den Burg, een gouden armband b.d. Waal. Naar ons welwillend werd mede gedeeld moeten van de 13 jongelieden die dit jaar voor volledige oefening zijn aangewezen er 7 opkomen met Maart as. terwijl de andere 6 eerst in 't najaar zullen moeten verschijnen. Het contigent bedroeg 19, waarvan 6 voor korte oefening De heer J. L. van Grasstek, cand. hulpprediker te SchageD, heeft het beroep als predikant bij de Herv. Gem. te Oosterend aangenomen. Oudeschild, 18 Febr. Schreven wij in de afgeloopen week, dat „de Dageraad" in de vaargeul nabij den havenmond op een hinderlijk voor werp, waarschijnlijk een steen had gestoten, thans kunnen wij mededeelen, dat m't of nabij die geul van den bodem der zee twee boomstammen benevens een stuk steen zijn opgehaald, waarvan de een de kenteekenen droeg door een vin geraakt te zijn. Terzelfder plaatse ligt naar alle waarschijnlijkheid ook een blad van een vin. Pogingen om dit boven water te krijgen, mochten tot heden niet slagen. Later heffe men nog een steen en stuk hout opgevischt. Binnenkort zal een begin worden gemaakt met de werkzaamheden aan den Oostdijk. Naar men ons mededeelt is een ge deelte van het benoodigde materiaal reeds gearriveerd. De garnalenvloot heeft de geheele week kunnen visschen. De vangst was zeer ongelijk. Ook de prijzen liepen nog al wat uit elkander. Waardelooze Muntbiljetten. Zij die in het bezit zijn van munt biljetten van f 10 en f 50 moeten wel bedenken, dat dit bezit over weinige weken niets moer waard is. Als zij 't blijven bewaren, als tot nu toe, in hunne brandkast, in hunne porte feuille, in een trommel in den grond dit gebeurt! zonder te letten op de herhaaldelijk geplaatste kennisgevingen, zullen zij zien gebeuren dat met den 1 en April van dit jaar hun opgespaard bezit geen andere waarde meer heeft dan die van scheurpapier. Wat zal men dan klagen De muntbiljetten van f10 en van 1 50 zijn reeds lang ingetrokken, maar er is een ruime termijn gesteld om dit papier bij de rijkskassen in te wisselen tegen ander geld. Die termijn loopt af vóór den len April a. s. Er zijn, volgens schatting, neg voor tonnen gouds van die biljetten in omloop. Nog weinige wekeD, en dit gansche bedrag vervalt aan den Staat, als men er niet voor oppast. Ter verduidelijking zij hier aan toege voegd dat bedoeld wordt het papiergeld waarop staat: Muntbiljet Tien Guldenen dat waarop staat Muntbiljet Vijftig Gulden Het papiergeld waarop staat de Neder- landsche Bank betaalt aan toonder Tien Gulden blijft voortdurend inwisselbaar. Een ontploffing. Bij de familie S. te Heemstede, had men een warmwaterstoof op het fornuis gezet. Een poos daarna hoorde men óen harden slag, welke het huis deed dreunen. Men snelde naar de keuken en daar bleek, dat het water in de stoof was gaan stoo- men en dat deze daardoor uit elkaar was gesprongen. Glasruiten, borden, schotels en verder keukengerei waren aan stukken geslagen. Meters ver lagen de scherven Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, daar de dienstbode even te voren de keuken had verlaten. Een buitenkansje. 'tHooge water te Leeuwen heefteen aardig buitenkansje opgeleverd voor de mollenvangers 1 Voor 't wassende water naar de hoogte vluchtende, ver zamelden de diertjes zich bij groote menigte op de hoogste punten der uiter waarden en kaden der buitenpolders. Bij twintigtallen werd6n ze daar afgemaakt. Em begeerlijke betrekking. Voor de betrekking van hoofd dei- Gemeenteschool No. 8 te Nijmegen, hebben zich 162— zegge honderd-twee-en-zestig sollicitanten aangemeld. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd eervol ont slag verleend aan F. Heeroma hoofd der school te Koog en wel met ingang van 1 Mei a.s; de borgtocht opgeheven van den over leden gemeente-ontvanger hetgeen nu gevoegelijk kan geschieden, omdat de rekening over het dienstjaar 1907 was goedgekeurd het verzoek tot verbetering der Schild- sloot, in handen van B. en W. gesteld om preadvies, aangehouden het adres van F. Dekker inzake haven Oost tot onderwijzeres in vak k aan de herhalingsschool te Midden-Eierland werd benoemd Mej. B. W. C. Tabeling, onder wijzeres aan de gewone dagschool aldaar en reeds tijdelijk met dit onderwijs belast besloten tot den bouw van een wasch- boet en eenige kasten, bij en in bet nieuwe gesticht van Weldadigheid. Dit werk totaal geraamd op f 600 zal den aannemer van dat gebouw P. Zoetelief worden opgedragen als bijwerk het voorstel van B. en W. om aan den aannemer van het gesticht de boete kwijt te schelden, wegens te late ople vering van dat gebouw mits deze het financieel nadeel vergoedt dat het arm bestuur er door gehad heeft zijnde f 65 (de totale boete zou anders f 200 bedra gen) werd gewijzigd aangenomen, in zoo verre dat ook geen f 65 behoeft te worden betaald. Vastgesteld werd het suppl. kohier hondenbelasting 1908 op f 13. •idem idem primitief kohier 1909 op f217. id. id. schoolgelden le kw. 1909 op f 717. id id. sup. kohier H. Omslag 1908 op f172. Van onze proefvelden. VIJFTIG JARIG JUBILÉ. Ik meld in Texela krant van heden, Aan ieder die dit lezen mocht, Dat ik nu Vijftig Jaar geleden Dit eiland voor het e6rat bezocht. Was weer de lentemaand verschenen, Dan kwam ik weer van Lutjebroek, Naar 't mij bekende eiland henen En bracht er weder een bezoek Ik kwam dan altijd zaad verkoopen, Aan Texel's burgers hier en daar, Het ging zoo goed als ik mocht hopen, Want altijd had ik puike waar. Steeds bleef ik aan den Burg logeeren, Daar in Dalmeijer's logement, Die menschen mocht ik kennen leeren Sinds ik op 't eiland Texel vent. De man is sedert overleden, En zijne weduwe drijft de zaak, Als kasteleines is zij nog heden, Zoo goed berekend voor haar taak. Nu wil ik openlijk verklaren, Hier in dit veel gelezen blad, Dat ik het in die vijftig jaren Zoo heel goed bij hen heb gehad. Ik wil er altijd gaarne wezen, Ik had het er steeds naar mijn zin, Daarom breng ik mijn dank bij dezen Nu aan Dalmeijer's huisgezin. Dank, aan begunstigers en vrinden, Van Pieter Jong, van Lutjebroek, U allen, hoop ik weer te vinden Als ik uw eiland straks bezoek. Het beste zaad breng ik dan mede, Dat kan ik toonen bovendien, U allen wensch ik toe, de vrede, Het ga U goed, tot wederzien. ZOU HET NOODIG ZIJN 7 Wanneer ik lees, van Comité's Die er in deze dagen, Zijn opgericht, ben ik ontsticht En zou wel willen vragen Is men dan mal, waartoe dit al, Wat zou men toch wel denken Dat Wilhelmien, haar kind misschien Niet alles zelf kan schenken Eén wieg van goud, liet mij nog koud, Maar 't zijn al drie dozijnen Of, minus éen, dit moet naar 'k meen Toch wel bespot'lijk schijnen. De rammelaars zijn ook niet schaarsch, Maar even een-en-tachtig, 't Is al te gek, alom gebrek, Wie vindt zoo iets nu prachtig Begrijp ook wel, vierhonderd stel Voor luiers, maarvan zijde, O I welk een schand, voor Nederland Waar velen armoe lijden; Nu wil men nog, belachljjk toch, Een aantal sokjes geven, Ligt zal men zien, dat men misschien Van gouddraad die zal weven. Fopspeenen nog, reeds met bedrog Wil men het wicht bekoren, Elk ijvert maar, om strijd voorwaar En 't is nog niet geboren I Nog onlangs kwam, van uit Zaandam, Mij 't krantbericht nog tegen, Een vrouwenschaar, geeft daar zoowaar Een toestel om 't tewegen Waar doet men 't voor? O'k ben op 't spoor Neen, vast niet voor 't kindje, O neen, ik gis, men hoopt gewis Op 't on< Ierscheidend lintje Ook ik bemin, onz' Koningin Zoo innig als elk ander, Ook ik waardeer, haar evenzeer Daarvoor ben 'k Nederlander Ik hoop dat God, haar levenslot, Met liefde zal besturen Ed dat haar heil, steeds zonder peil Nog jaren lang moog duren I Geniet zij vreugdik ben verheugd, 'k Zal tot mijn dood haar eeren, Maar, naar ik denk, zal ze elk geschenk Van wie ook refuseeren. Als men mij vraagt, wat mij behaagt Wat ik dan wel zou wenschen Dat voor al 't geld, werd daargesteld Een „huis" voor arme menschen. O, jamen sticht, goed ingericht, Wel „huizen" maar, voor rijken Maar hulpe biên, aan arme liên, Och kom, laat naar je kijken I O, Nederland I mijn Vaderland Wilt ge huldeblijken toonen, D&n liefd' en min, hot brengt gewin God zal 't u zeker loonen. Brengt troost en hulp, in hut en stulp, Het zal u niet berouwen Dftór stemt meê in, uw Koningin, Ik durf dit vast vertrouwen. Want nu mijn vraag,noemtme in den Haag Dit eerste, huldeblijken Hij die dit denkt, is vast gekrenkt Want, 't zal er niet naar lyken. A. A. KOOPMAN. Nieuwendam 16-2-'09. Op hoop van zegen Zondag 21 Februari 1909. Wocnsdag 24 Februari. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijno Donderdag: 25 Februari, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Rooseboom. Bemestingsproeven te Hoogkarspel en West woud. In 1907 werden voor het eerst in beide hierboven genoemde gemeenten rijksproef velden aangelegd om de werking van kunst mest na te gaan, met de bedoeling te onder zoeken aan welke meststoffen de grond be hoefte had en tevens deze te vergelijken met de gewone bemesting. Proef bij den heer Jacob Snip Sr. te Bin- nenwijzend. Het proefveld was 4,3 A. groot en werd verdeeld in 6 perceeltjes. De bemesting was: perc. I 7 kg super 14%, 5 kg pateDtkali, 4 kg Chili; perc. II koemest; perc. III als 1, doch zonder Chili; perc. IV als I, doch zonder kali; perc. V als I, doch zonder super; perc. VI onbemest, Het proefveld bestond uil zware klei, ter wijl de eerste vrucht aardappelen waren en de tweede suikerbieten. De aardappelen wa ren 22 Maart gepoot. Het super en kali wer den 11 Maart gestrooid en ondergespit, het Chilisalpeter den 13 April uitgestrooid. Den 7en Mei werden de suikerbieten tusschen de aardappelen uitgezaaid. De aardappelen werden gerooid op 18 en 19 Juni en gesor teerd in grootekleine en kriel, die resp. per ]/2 HL. opbrachten f 2,85, f 1,15 en f 0,20, ter wijl de in het najaar geoogste bieten op brachten f 6,per 1000 kg. De geldelijke opbrengst (van beide oog sten) der 6 perceelen bedroeg: f 15,69; f 13,49; f 12,99; f 14,99; f 15,44 en f 13,14. De opbrengst van den volledigen kunstmest (perc. 1) was hier dus beduidend hooger dan van koemest (perc. 2), terwijl de bc- mestingskosten bij 1 lager waren. Verge lijkt men de opbrengsten van 1, 3,4 en 5. dan blijkt dat „de gunstige werking van den kunstmest zoo goed als uitsluitend aan de stikstof" moet worden toegeschreven, want perc. 3 zonder Chilisalpeter gat slechts f 12,99 en bleef f 2,70 in de minderheid bij perc 1 met Chilisalpeter. „Op grond van dit resultaat mag dus worden aangenomen dat op het land, waar bet proefveldje aangelegd was, aan phoe- phorzuur geen behoefte is, dat aan kali geen of althans uiterst weinig gebrek be staat, maar dat een stikstof bemesting nood zakelijk is om goede opbrengsten te ver krijgen" aldus het verslag. En dat op zware klei. Ook hier blijkt weer, dat zelfs op den vruchtbaren grond Chili dienst doet. P. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) komen de ondergctcekenden tot U met het volgend dtingend verzoek: j.l. Vrijdag 5 Februari werd het eiland Wieringen in rouw gedompeld door een plotseling opgestoken storm, die twee z'yner kloeke visschers roofde door het omslaan van bun schuit, op nauw 200 meter van de haven, waar zij een veilige schuilplaats dachten te vinden. Niets kon tot redding worden gedaan en ten aanscbouwe van zeer velen verdronken zjj en werden door den feilen stroom mcdegeslcurd. Een van hen laat de weduwe met drie kleine kinderen, waarvan de oudste nauw negen jaren telt, in hoogst benarde omstandigheden achter. Als van elders geen steun komt moet het huisgezin van den braven, alom beminden viascbcr tot diepe, diepe armoede vervallen. Wanneer een noodkreet, vanwaar ook, tot ons kwam, bleef Wieringen,door mcdel(jdcn bewogen hooit achter ook zijn penningsken le offeren op net. altaar van naastenliefde. Nu, nu een der onzen in nood verkeert komen wij tot U met de bedehoort ons verzoek en help ons in ons pogen het lot der arme weduwe, die alles verloren heeft, zooveel mogelijk te ver zachten. Spoedig helpen is hier gewenscht. Opent uw hart en uw beurs en zendt uw gaven aan den penningmeester onzer commissie den heer A. Pereboom, of aan een der mede-ondergeteekenden. Wieringen, Februari 1909. F. C. A. H. L Cavaljé, Burgemeester. Notaris H. A. J. v. d. Speek Obrecn, VVcth. Dr. R. L. H. Koops, Lid van den Raad. A. Peereboom, Lid van den Raad. W. J, Bruul, Gemeente Secretaris. J. J. A. M. Krook, Pastoor. M. Onnes Mz., Doopsgezind predikant. A. I. Reinders, Hervormd predikant. H. Bax, Hervormd predikant. J. Dijkstra, Godsdienstonderwijzer. L. Spaander, Hoofd der O. L. School. H. J. Pool, Hoofd der O. L. School. L. Berghuis, Hoofdonderwijzer. J. Kaptein, Voorz. d. Visschersvereeniging. Wij hebben den volgenden brief ontvangen, die naar wij hopen, onder de oogen zal komen van eenige jonge meisjes wier gezondheid te wenschen overlaat. Veel geluk zou er het gevolg van kun nen zijn, want de zieken hebben slechts het voorbeeld te volgen van baar die den brief on derteekent, om dezelfde resultaten te verkrijgen als zij, en die haar zoo groote voldoening heb ben gegeven. (Phot. C. Henning, Middelburg) Mej. S. M. Roddenhof. «Ik ondergeteekende, Mej. S. M. Roddenhof, geboren Tak, Oude Deldensche Weg, 458 a. te Borne (Overijsel) heb het voorrecht te verklaren dat de Pink Pillen mij volkomen genezen heb ben van mijn toestand van bloedarmoede, dat zij mij krachten en een goede maag hebben weer gegeven. Sedert langen tijd was mijn gezondheid achteruitgegaan; langzaamaan had ik mijn krachten verloren, en mijn gezonde kleur bad plaats ge maakt voor bleekheid. Mijn eetlust, weleer zoo goed, was wisselvallig geworden en verminderde ten slotte zoo erg, dat ik mij eer door dwang dan uit behoefde voedde. Ik had geen wil van mijn voedsel, maar vermagerde steeds. Altijd had ik reden tot klagen, nu eens over deze, dan over gene ongesteldheid: schele hoofdpijn, zenuwpijnen of benauwdheid, en mijn leven was wel treurig geworden daar ik altijd lijdende was. Eindelijk heb ik den goeden inval gehad de Pink Pillen te beproeven, waarvan iedereen zoo veel goeds zegt, en dank zij die weldadige behandeling heb ik spoedig mijne goede gezondheid van vroeger weergevonden//. De Pink Pillen genezen wel degelijk de bloed armoede en alle ziekten die slapte van het bloed en zwakte van het zenuwstelsel tot oorsprong heb ben. De Pink Pillen bezorgen bloed met iedere gift en versterken de zenuwen. Het is een zekere weinig kostbare en gemakkelijk te volgen behan deling, die geen enkele ernstige verandering in de levenswijze en de gewoonte noodig maakt en n weinige dagen een merkbare verbetering geeft. De Pink Pillen zijn onovertroffen legen bloed armoede, bleekzucht, algemcene zwakte, maag pijnen, schele hoofdpijn, zenuwlijden, heupjieht, rheumatiek. Prijs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Kijne. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm, 10 uur ds. Kijne. 's Avonds 7 uur ds. Scholto van Hoer Hugowaard. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser Oosterend. Nam. half 3 ds. Visser Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. balftien ds. Rooseboom Nam. 2 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Vm. 10 uur ds. Scberpenhuysen. 's Avonds Geen dienst. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn, 's Av. 7 uur ds, Schorpenhuyson

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2