2237. Londag 7 Maart 1909, 22ste Jaargang Nieuws» en Advertentieblad. ?an ei naar Texel. Bi nnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Hit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende HOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, ;6,— TREIN: TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56;6,31 BOOT: Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege vorder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. v 6 J Jaarlijksche toelating van nieuwe leer lingen op tie O. L. Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leerlingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kannen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaren en zes maanden hebben be reikt, waartoe men zich vóór 2-5 Maart a.s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatie bewijs. De leerlingen, die tot de school met uitgebreid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April a.s. het vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor gewoon lager onderwijs met vrucht hebben doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklaring van het hoofd der lagere school waar de leerling onderwijs genoot. Texel den 2 Maart 1909. I)e Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. IIERIIAEIXGSOEFEMXGEiV. De Burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de aanplak borden der gemeente is aangeplakt eene bekendmaking houdende opgave van de korpsen, waarbij dit jaar verlofgangers der Nationale Militie voor herhalings oefeningen moeten opkomen, met ver melding van de tijdstippen, waarop die oefeningen zullen worden gehouden. Texel, den 3 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. TEXEL, 6 MAART 1909. Van de laatste dagen. De invoering van de vroege postdienst sinds 1 dezer, mag ten bewijze strekken dat ten deze mot de winterdienst is gebroken. Met den winter zelve is dat evenwel nog niet zoo het geval, want deze schijnt nog niet voornemens ons te verlaten. Wel hebben we het voor recht om te kunnen spreken van mooi winterweer, in togensteliing van daaraan voorafgaande sombere dagen, doch het liefelijke van de lente doet zich nog steeds wachten. In andere plaatsen vaD ods land, doch meer nog in het buitenland, toont de wintervorst nog meer zijo heerschappij. Ontzettende massa's sneeuw zijn neer gekomen, huizen bedelvend, bet verkeer stakend en door daarbij heerschende stormen veel onheil aanbrengend. Dan hebben we hier nog niet te klagen. Met het aanbrengen van bordjes waarop de Damen der straten zijn ver meld, is dezer dagen een aanvang ge maakt. 't Zijn hoogst eenvoudige aan wijzingen, doch voor den vreemdeling zullen ze toch wel practisch blijken te zijn al is de behoefte er hier niet zoo groot aan als in eene groote stad. Toch zal er ietwat wel in eenige behoefte door worden voorzien; 't geeft daarbij eenig cachet en de kosten zullen geen bres in de gemeentekas maken, want, naar we vernamen, werd het schilder werk geheel om niet er op aangebracht. Aan het Koogereind is een aanvang gemaakt met de demping van het daar aanwezig slootje en gevolgelijk verbree ding van den weg. Wat nu zal volgen? Gisteren had te Helder de indeeling plaats van de daartoe opgeroepen en voor de Nationale Militie, van hier, lichting 1908 en 1909 en wel als volgt: Lichting 1908. Jn. Boon, Gren. en Jag. te 's Gravenhage. L. Ch. v. Scharenberg, 4e Vesting Helder, G. K. Zoetelief, idem idem. Lichting 1909. C. Witte, 4e Vesting, Helder. P. G. Spigt, idem idem. J. A. Barhorst idem idem. Jb. Brouwer, Zeemilitie D. Vonk, idem. W. Drijver, idem. H, van Heerwaarden, idem. Voor die er gebruik van willen maken. Het bouwkundig Instituut „.Jacob van van Kampen," te Amsterdam, zond ons een prospectus van die inrichting, waarin tevens verschillende examenprogramma's enz. enz., zijn opgenomen. Het doel van deze inrichting is om door correspondentie-onderwijs eene vol ledige cursus te geven tot grondige op leiding voor Architect, Bouwkundige, Bouwkundig- of Waterbouwkundig-op zichter of - teekenaar. Als voordeelen van het correspondentie- onderwijs op gewoon onderwijs wordt aangegeven dat het veel minder kostbaar is, omdat de leerling zich niet ter plaatse van de inrichting behoeft te vestigen. Hij blijft in do plaats zijner inwoning of kan zich tijdens de studie vestigen waar hij wil en intusschen zijn gewone dagelijksche werk blijven verrichten. Verder zullen wij er niet over uitwijden; wie onzer lezers hieromtrent iets meer wenscht te weten, zal wel doen door oen prospectus aan te vragen aan het Instituut bovengemeld. 't Onderstaande werd ons ter opname toegezonden De Und. Vereeniging te Waal, heeft onlangs zijn voorjaarslevering gehouden van lijnzaadkoeken, waarvan een monster werd opgezonden naar het Rijksland- bouwproefstation te Hoorn. De uitslag was als volgtgehalte aan eiwitachtige stoffen 31,4 pet., vet 11,1 pet., vocht 13,U pet, en zuiverheid voldoende. Terwijl er gecontracteerd was, gehalte 31 X 11 X 14, met void. z. is er ruim schoots aan de garantie voldaan. In het geheel werd er 35,000 k g. aange voerd, prijs f 10,95 per 104 k.g. Oosterend, 5 Maart. De visschers van hier hebben gemeend eenig geld beschikbaar te moeten stellen voor de noodlijdenden door de ramp te Wieringen. Namens de handelsvereeniging „Wil- helmina" en de visschersvereenigiDg „Betracht het Goede" is een bedrag van f 25 voor dat doel overgemaakt aan den heer W. A Möller, die lid is van de Commissie voor Helder. Op 21 Maart a. s. hoopt ds. Onnekes van Helder op te treden voor den Ned. Protestantenbond, atd. Oosterend. Dit zal de laatste bijeenkomst zijn die in dezen winter gehouden wordt. Vlieland, 4 Maart. Dinsdagavond werd door velen een helle vuurgloed opgemerkt in de richting Harlingen, men veronderstelde, dat daar brand zou zijn. Gisterenmorgen vernam men dan ook spoedig, dat in Harlingen de schouwburg geheel was afgebrand. De schouwburg, een houten gebouw, was in enkele uren een prooi der vlam men. Er werd juist door een gezelschap gerepeteerd. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. In de Rijkspostspaarbank ten Post kantore alhier werd in de maand Febr. ingelegd f 613,25 terugbetaald f 310,26 Het laatst uitgegeven boekje was no. 341 O, die Drankwet. Tot welke, men zou haast kunnen zeggen draconische, toepassing de Drank wet kan leiden, is weder eens te Leeu warden gebleken Een zeer geacht ingezetene, kruidenier van beroep, verkoopt tevens sterken drank in het kleine (likeuren.) In November kwam een opgeschoten knaap van 15 jaar in den winkel om kruidenierswaren te koopen. De jongen was echter niet door een meerderjarige vergezeld. Een inspecteur van politie kwam er spoedig op los eu maakte proces-verbaal tegen die overtreding der drankwet op. Voor het kantongerecht erkende be klaagde het feit. Hij voegde er aan toe, dat hij in de inmiddels verstreken 6 weken misschien nog wel duizendmaal een gelijke overtreding had gepleegd. Als hij kinderen, die boodschappen voor hun ouders kwamen doen, om kruide nierswaren te koopen, niet mocht toe laten, zou hij zijn deur wel mogen sluiten! Hoe kon hij bovendien in vele gevallen weten, dat het kinderen beneden 16 jaren waren Honderden winkeliers te Leeuwarden en in andere plaatsen verkeeren in hetzelfde geval. Het mocht hem echter niet baten de kantonrechter veroordeelde hem, overeenkomstig den eisch van het O. M., tot een geldboete van f 5 subsidair 2 dagen hechtenis. Wij schrijven Maart. Zondag j.l. werd te Veendam op de in dezen winter hoogst merkwaardige ijsbanen van het sportterrein een wed strijd gehouden voor paren in het schoon- rijden. Zeker eenig in ons land. Op de ijsbanen van het sportterrein te Veendam wordt nog eiken avond bij electrisch licht schaatsen gereden. De straatjongen in de vogelwereld. Door de betaling der piemiSn door de landbouwafdeeling Haarlemmermeer, zijn ruim 21000 musschen en musscheneieren vernietigd 1 De atdeeling zal met die maatregelen voortgaan en overweegt of ook naburige afdeolingen zullen worden verzocht in die richting te willen medewerken. Schandelijk. Een brutaal stuk op hetgebied van roo- verij en inbraak heeft zich Zondagnacht afgespeeld in het gehucht „De Kreek" in Noordbrabant. Twee oude menschjes, de echtgenooten B., hadden het plan opgevat om, na heel hun leven gewerkt, zich afgesloofd en de zuurverdiende penningen opgespaard te hebben, stilletjes te gaan leven. Eenige koeien en kalveren werden door hen dezer dagen verkocht, waarvan nieuw huisraad werd gekocht, zoodat zij nog ruim f 600 aan baar geld in huis hadden. Eerstdaags zou manlief dit naar zijn bankier brengen. De roover- bende welk in West Noord-Brabant bestaat, schijnt lont geroken te hebben, want Zondagavond ongeveer half negen kwamen een viertal gemaskerde mannen het huis binnen. De echtelieden, welke al te bed lagen, hoorden geraas, waarom de man opstond om de oorzaak hiervan te vernemen. Zoodra hij een voet buiten de bedstede zette, werd hij bij de borst gegrepen, geboeid en in den kelder geworpen. De vrouw werd uit het bed gehaald en, met een revolver op de borst gericht, werd zij genoodzaakt de plaats aan te wijzen en de sleutels te geven waar het geld bewaard werd. Daarna trokken drie der benden naar die plaats, terwijl de overgeblevene de vrouw en kelderdeur bewaakte met een revolver in de hand. Toen de buit bemachtigd was, werd de vrouw gebonden haar een prop in den mond geduwd en in de gang naast het huis nedergelegd. Daarop verdwenen de schurken. 's Morgens werd de vrouw door een buurvrouw in de gang gevonden. Zij bevrijdde haar en ging naar de politie. Een leuke jassendief. Een bezoeker van café „Neuf" te Amsterdam miste Zondagavond zijn jas. Terwijl nog naar zijn eigendom gezocht wordt, treedt een andere heer met zijn jas gekleed het café binnen. Een jassendief was n.l. eerst in „Neuf aan het werk geweest en had de daar gestolen jas even later weer in „Suisse" tegen een nieuwer model verwisseld. De eigenaar van het laatste kleedingstuk had zich alzoo in de jas moeten steken, die vroeger in den avond in „Neuf" was ontvreemd en nu door den eigenaar werd erkend. Het toeval wilde dat een kellner uit „Neuf", toen hij te 11 uur naar huis ging, deDzelfden Duitscher café „Polen" zag binnenstappen, die 's middags iD „Neuf" had zitten bitteren, 't Trok zijn aandacht, dat de man geen jas droeg. De kellner waarschuwde het personeel in „Polen" dat nu goed oplette. Even na 11 uur stapte de Duitscher in „Polen" weer op, na een der beste jassen aangetrokken en een parapluie mede genomen te hebben. Hij werd echter door de keil ners gegrepen en aan de politie overgeleverd, 't Bleek nu al gauw, dat hij inderdaad de modieuse en verander lijke jassendief was. Opgepast met drukwerk. Wij maken het publiek opmerkzaam, dat tengevolge eener verscherpte aan schrijving van het hoofdbetuur der pos terijen op de postkantoren streng toezicht wordt gehouden op ongeoorloofde schrif telijke bijvoeging of mededeelingen bij drukwerkzendingen. Dientengevolge worden ook alle prent briefkaarten, als drukwerk gefrankeerd, voorzien van de aanwijzingen p.f., gegroet m.h.g. enz., met port belast, of, indien deze bekend zijn, aan de afzenders terug gegeven. Dit bericht in de Delftsche Courant voorkomende, kan wellicht ook voor hier goed zijn te weten. TEXELSCHE COURANT. f Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O v. Heider 5,18'; 7,31 12,13; 4,-; 7,- Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1