N° 2238, Donderdag 11 Maart 1909. 228te Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖE VELD DE ROOLJ, Parkstraat, Bubg op Tbxel. KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel, maken bekend, dat een afschrift van het primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 19U9, gedurende vijf maanden, van 'den 9 Maart 1909 tot en met den 9 Augustus 1909, ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Texel, den 8 Maart 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. HIUDINGH. VIS S C H E R IJ. De Burgemeester van Texel, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de navolgende bekendmaking is aangeplakt: De Commissaris der KoniDgin in de provincie Noordholland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten van 3 dezer no. 99 tot wijziging van hun besluit van 3 Februari j.l. no. 10 tot bepaling van het tijdstip waarop de jacht op houtsnippen en op waterwild en de visscherij zullen worden gesloten; Gelet op art. 11 der „Jagtwet" Brengt ter kennis van belangheb benden dat Gedeputeerde Staten hebben be sloten het bepaalde sub/van hun boven aangehaald besluit van 3 Februari 1909 no. 10 te wijzigen, zoodat het luidt als volgt dat - met uitzondering van de visscherij met aalkorven, aaldobbers, aalreepen en palingfuiken op aal, paling en grondelin- gen, die met het schepnet of de gebbe om kleine vischjes te vangen voor de aaldobbers en die op snoek in de gemeente Texel de visscherij met alle overige vischttuigen op snoek en baars van 15 Maart 1909 en die op de overige visch- soorten van 31 Maart 1909 tot nadere aankondiging zal zijn gesloten blijvende de overige bepalingen van het aangehaalde besluit van 3 Februari 1909 no. 10 van kracht. En zal dit besluit in het Provinciaal Blad worden geplaatst en voorts in iedere gemeente van Noordholland wor den aangeplakt. Haarlem, 5 Maart 1909. De Commissaris der Koningin voornoemd, YAN TIENHOVEN. Texel, den 8 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. NATIONALE MILITIE. 37 Febr.—6 Maart. De Liberale Unie is thans gereed met haar verkiezingsleuze. In de afgeloopen week werd de algemeene vergadering te Amsterdam gehouden, waarin het door het Hoofdbestuur voorgestelde verkiezings program in behandeling kwam. Zooals te verwachten was werd het ontwerp bijna ongewijzigd door de vergadering overge nomen. De verkiezingsleus zal thans luiden als volgt: „Bij de a. 8. Juni-verkiezingen zal de Liberale Unie met handhaving der vrijzin nige beginselen, zooals die in het verkie zingsprogram van 1905 zijn neergelegd, vóór alles krachtig propaganda maken voor algemeen kiesrecht, na voorafgaande grond wetsherziening en voor een sociale her vorming, bij voorkeur in de richting van Staatspensioneering, om tegemoet te komen in de nooden van die medeburgers, wien het niet gelukt is, als zjj oud geworden zijn, in eigen levensonderhoud te voorzien." Kiesrecht en ouderdomsverzekering zullen alzoo door de Unie op den voorgrond worden gebracht in den komenden verkiezingsstrijd, twee onderwerpen die ongetwijfeld urgent zijn. Immers in bijna alle politieke partijen is men overtuigd dat ons tegenwoordig kies stelsel verbetering dient te ondergaan, uit breiding behoeft, en ook niet minder dat de verzekering tegen de gevolgen van den ouderdom een der noodzakelijkste nood zakelijkheden van den tegenwoordigen tijd is. Jammer dat de partijen het lang niet eens zijn over de vraag op welke wijze deze sociale vraagstukken dienen te worden opgelost, omdat dit juist de spoedige oplos sing zelve zoozeer in den weg staat. Intu8schen we weten nu wat de Liberale Unie wil. Hoe ze over het kiesrechtvraag- stuk denkt is reeds een vorig jaar gebleken en de laatste algemeene vergadering heeft thans de richting aangegeven waarin de oplossing van het vraagstuk der ouderdoms verzekering zal worden gezocht. Dat zal zjjn „bij voorkeur in de richting van Staatspensioneering.Zooals men weet had het hoofdbestuur in het concept de vraag op welke wjjze de pensioneering moest worden geregeld, opengelaten, doch de vergadering vond het wenschelijker wat nauwkeuriger uit te drukken wat de Unie wilde. Het hoofdbestuur had daar geen bezwaar tegen, vond de staatspensioneering verkieselijker dan andere stelsels, doch wenschte uitdrukkelijk rekening te houden met de stelling dat de pensioneering binnen het bereik van 's lands financieele draag kracht moet liggen. De Unieliberalen hebben derhalve wel het beginsel van staatspen sioneering geaccepteerd, doch volstrekt nog niet het stelsel dat de Bond voor Staats pensioneering gaarne ingevoerd zou zien —o—o o Behalve de bovenaangehaalde Unio-ver gadering viel er ook al heel weinig belang rijks voor binnen onze landpalen. Toch mag niet onvermeld blijven dat de honderd jarige geboortedag van nu wjjlen onzen volksdichter Dr. J. P. Hejje herdacht werd Zijne vele kinder- en volksliodjos z\jn eens weder in herinnering gebracht in tal van bladen en geschriften terwijl te Amsterdam een feestavond belegd werd ter gedachtenis viering van dezen verdienstelijken vader lander, die 't liefst van zjjn land, zijn zee en de glorierijke geschiedenis zong. De volksdichter is met eere herdacht. De Duitsche Rijkskanselier beleeft van de ingediende belastingplannen tot nog toe niet veel plezier. Men kan nu juist niet zeggen dat de toekomst er voor hem hoopvol uitziet. Integendeel, zooals de kwestie thans aanligt schijnt een crisis lang niet onmogelijk. En het opmerkelijke van de zaak is, dat de moeielijkheden niet komen van de zijde zijner, politieke tegenstanders maar juist van den kant zijner bloc-vrienden en wel hoofdzakelijk van de zijde der conservatieven. We hebben er reeds eerder op gewezen, dat de kanselier een handige stuurman is, die het bloc-scheepje tot nog toe voor stranding wist te behoeden, doch ten slotte kunnen er omstandigheden komen waarin het blijkt dat de beste stuurmans kunst moet falen. Von Bulow heeft in zijn bloc bijeen weten te brengen partijen die eigenlijk niet by elkaar behooren, wier inzichten ver uiteenloopen. Moet het in gewone omstandigheden al moeilijk zijn beide zooveel verschillende partjjen te believen hoeveel te moeilijker zal dat gaan als er de duiten bij in 't spel komen. Dat nu is het geval met Von Bulow. Er moet geld zijn, veel meer geld dan tegenwoordig, 't steekt niet op enkele millioenen en de conservatieve heeren van het bloc hebben er niet tegen dat daarvoor nieuwe belastingen komen mits zy en hun vrienden maar niet al te veel moeten betalen, een motief waarvoor de andere, de radicale heeren van het bloc weinig gevoelen. Over de kwestie is natuurlijk oneenigheid ontstaan, waar over we in den laatsten tijd al meer dan eens het een en ander vermeldden en waarbij de conservatieven het niet onder stoelen en banken staken dat ze in geen geval genoegen wenschten te nemen met de voorgestelde successiebelasting, ten spijt zelfs van Von Bulow's redevoeringen en smeekbeden om toch mede te werken dat hij de millioenen kreeg om Duitschland ook in financieel opzicht groot te maken. De politieke tegenstanders van den kanselier, de mannen van het Centrum lieten boven dien niets onbeprotfd om het water troebel te maken en in de afgeloopen week kwam zelfs het bericht dat ze met de conserva tieven bezig waren tot een accoordje te bomen. En dat moet haast gelukt zijn ook, zoodat de 'bladen konden melden dat de conservatieven en het Centrum overeen gekomen waren de voorgestelde successie belasting te verwerpen en daarvoor in de plaats te stellen een verhooging van de bijdrage die elk der bondsstaten aan's Rijks schatkist moet afdragen. Von Bulow zag het gevaar al naderen en liet niets onbeproefd om met de leiders der bloc-partijen tot vergelijk te komen. Hjj hield zelfs een vergadering met hen doch tot een goede overeenstemming schijnt het niet te zjjn gekomen, ofschoon de kanselier zich bereid verklaarde de belas ting op de nalatenschappen te laten vallen. Intusschen heeft de financieele commissie van den Rijksdag zich over de belastingen uitgesproken en door de leden van het bloc schijnt in zooverre overeenstemming te zijn verkregen dat het tot een compromis kwam. Volgens dit compromis zal de belasting op de nalatenschap verdwijnen, maar zullen daarentegen de bondsstaten aan het Rjjk een belasting, geheven van het vermogen afdragen die tot April 1914 niet meer dan 100 millioen mag bedragen. De vrijzinnigen van het bloc hebben voor dit voorstel gestemd onder uitdrukkelijk voorbehoud dat ze desnoods bij een tweede lezing een andere houding kunnen aan nemen. Ze willen eerst even de kat uit den boom loeren. Gelukt het den conserva tieven ook de regeering voor dit compromis te winnen en de vrijzinnige stemmen te behouden, dan is Von Bulow en het bloc opnieuw behouden, 't Slot is dan evenwel dat de agrariërs een flinke overwinning hebben behaald, —o—o—o— De Vereenigde Staten hebben in de afgeloopen week hun nieuwe president gekregen. Roosevelt heeft zijn waardigheden aan zijn opvolger, zijn vriend Taft, over gedragen en maakte zich gereed eerstdaags zijn jachtgeluk te beproeven in de wouden van Afrika. Vooraf heeft hij echter heel wat handjes ten afscheid moeten geven en honderde souvenirs in den vorm van zijn met handteekening voorzien portret. Hy zal zich wellicht heel prettig gestemd gevoelen nu de last van het presidentschap van zijn schouders op die van zijn vriend is over gegaan. Want Roosevelt was een man met veel werklust en initiatief en voor zoo iemand geeft het presidentsambt handen vol werk. Daarbjj kwam nog dat hij in den laatsten tijd niet al te best met de heeren van den Senaat kon opschieten, waarover hij zich weliswaar niet heel druk maakte, doch dat hem toch stellig geen genoegen kan geweest zijn. Intusschen, hij heeft den presidentszetel den rug toegekeerd en bij zijn afscheid wordt hem in de pers de hulde niet onthouden, die hij in zijn 8-jarig bestuur wel verdiend heeft Ook voor den nieuwen president Taft was de afgeloopen week een drukke. Moest de heer Roosevelt zijn getrouwen ten afscheid ontvangen, de heer Taft moest zijn huis maar openstellen voor de velen die hem welkom kwamen heeten in zijn nieuw ambt. Bovendien had Donderdag de plechtige inhuldiging plaats. Voor Washington was de afgeloopen week door de presidentsverwisseling een feest- week. Duizenden vreemdelingen waren overgekomen om de huldiging van president Taft van nabij te zien en er zouden bij die gelegenheid stellig nog duizenden meer gekomen zijn om den nieuwen „heerschar" te huldigen ware het weder de feestgangers maar wat gunstiger geweest. Want het leek wel of het weer het er nu eens op gezet had aan al de feestelijkheden den luister te ontnemen. Hevige sneeuwstormen overvielen de treinen met feestgangers en bij dozijnen bleven ze op hun weg naar Washington in de sneeuw zitten zoodat duizenden die vol verwachting den langen tocht naar de presidentsstad hadd6n aan gevangen, al hun verwachtingen den bodem zagen ingeslagen. Over de inhuldigingsplechtigheid zelve vermelden we alleen dat president Taft tot het Congres zijn eerste presidenteele redevoering hield, waarin hij een soort programma ontwikkelde van hetgeen hij tot stand denkt te brengen. Uit het geheel bleek dat hij het voetspoor van zijn vriend Teddy niet zal verlaten, zooals trouwens te verwachten was. Niet tevergeefsch heeft Roosevelt zich zoo geintresseerd voor Tafts verkiezing. Hij kan thans gerust de reis naar Afrika aanvaarden overtuigd dat zijn vriend in het „Witte Huis" den arbeid zal voortzetten op den ouden voet. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat bij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 8 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Oproeping in werkeljjken dienst van Zeemilicien- Veilofgangers der lichting 1907. De Burgemeester van Texel maakt bokend, dat de in deze gemeente govcstigdc zeemilicien-ver- lofgangers, wier namen hieronder zjjn vermeld, by deze, ieder togon het achter zijnen naam aan gegeven tijdstip, krachtens art. 142 der Militiowet 19Ö1, in workelijken dienst worden opgeroepen, ten einde gedurende don tijd van vijf weken te worden geoefend JAN VONK, op 23 Manrt, aan boord van de //Heemskerk/' te Willemsoord. De opgeroepen verlofgangers bchooren zich, ieder op den voor hem bepaalden dag, te twaalf uren des middags of zoo spoedig mogelyk na dit uur, aan te meidon aan boord van hot schip, waarop zij zullen worden geoefend, gekleed in hunne bij hun vertrok met groot-verlof modoge- nomen militairo klcedingstukkcn en voorzien van hunne kooigocdcron, zoomede van hunne zak boekjes. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1