Binnenland» INGEZONDEN STUKKEN. TEXEL, 10 MAART 1909. Holl. 51. v. Landb. De verg. van de afd. Texel der H. M. v. L. uitgeschreven tegen Maandag avond, was, wat het ledental der afd. betreft, niet ruim bezocht; gerekend echter na het gewone bezoek, kon men tevreden zijn, er waren 30 a 40 leden opgekomen. De voorz, opende deze eerste verg. in het jaar met een welkom tot de aanwezigen, waarbij hij den wensch uitsprak, dat, mochten er donkere wolken in 't verschiet zijn, wat de prijzen van het wolvee betreft, en de langdurige winter thans zeer kostbaar is, 1909 toch een goed jaar zal mogen wezen. De notulen daarna voorgelezen, werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur inzake de vlekziekte bij varkens en de inenting daartegen door verschillende cijfers werden de goede resultaten van inenting aangetoond en aaobevolen dat zulks reeds vroegtijdig b.v. Mei of Juni behoort te geschieden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De aanvraag van de afd. Gouda, om eene bijdrage voor de dit jaar aldaar te houden tentoonstelling bij gelegenheid der alg. verg-, welk verzoek de vorige verg. was aangehouden, kwam nu in behandeling. Het bestuur had gemeend daarvoor f jo.— toetestaan, waartoe besloten werd. Vervolgens werd voorlezing gedaan van de beschrijvingsbrief voor eene alg verg. den 10 Maart te Amsterdam te houden. Als punten van beschrijving komen daarop voor benoeming van een secretaris, in de plaats van den heer Korteweg, welke voor die betrekking heeft bedankt (voordracht de heeren Klaij en de Kanter)wetswijziging van eenig art. in 't reglement betreffende tusschentijdsche vacature van leden voor het Hoofdbestuur, enz. De vraag of naar deze vergadering een afgevaardigde zal worden gezonden, werd nog niet zoo terstond toestemmend beantwoordhet bestuur achtte zulks echter wel wenschelijk, waarcm in dien geest werd beslotenals afgevaardigde werd benoemd de heer Keesom, als diens plaatsvervanger de heer N. Schumaker. Als ingekomen werd alsnog vermeld eenige verslagen en circulaires, zoomede eeDige monsters Zweedsche zaaigranen. Het doen van rekening, daarna aan de orde, maakte ons duidelijk dat de toestand der financiën in eindcijfer was: Ontvangst afd. f 852 Hengst 610 f 1462,- Uitgaaf afd. f 1576,86s Hengst 566,15 f 2143,01s Nadeelig saldo f 681,015 Wij merken hierbij op dat onder de uitgaven afd. voorkomt het nadeelig saldo vorig jaar. l at de rekening de Hengst betreffende, betrekking heeft op het dienstjaar 1907/08. Dat voor 1908/09 daarvoor nog verschillende posten als ontvang zullen moeten worden geboekt, zoodat na geheele afsluiting dezer reke ning het thans bestaande tekort voldoende zal zijn gedekt. De rekening werd nagezien door eene commissie, bestaande uit de heeren Jb. Kikkert PPz., T. C. Bakker en C. S. Keijser. Bij monde van eerstgenoemde werd gerapporteerd dat alles in orde was bevonden en dén Penningmeester dank gezegd voor zijn net en accuraat beheer. Omtrent punt rammenkeuring werd bepaald dat zulks zal plaats hebben de laatste Woensdag van Augustus. De vraag of dit jaar eene tentoonstelling zal worden gehouden, werd ontkennend beantwoord. Door den voorz. werd alsnog de opmerking gemankt, dat spr. heeft gelezen dat afd. welke vóór 1855 zijn opgericht, rechtspersoonlijkheid hebben, doch de na dien tijd opgerichte afd. rechtspersoonlijkheid kunnen aanvragen bij H. M. de Koningin. In verband hiermede heeft de secr. de geschiedenis eens geraadpleegd en daaruit opgediept dat den 17 October 1852 deze afdeeling is opgericht onder den naam afd. Eierland, later heeft meermalen eene naamsverandering plaats gehad, doch de notulen wijzeD aan dat de thans bestaande afd. „Texel" dezelfde is, welke 17 October 1852 werd opgericht. De voorz. zal aan het hoofd bestuur inlichting vragen of deze afd. nu rechtspersoonlijkheid heeft of daar voor nog aanvraag moet worden gedaan. Een verslag omtrent het proefveld achter de Haven, alsmede het resultaat omtrent de opvanging en bewaring van ier in putten, maakte ons duidelijk dat het bewaren van ier in afgesloten putten groote aanbeveling verdient. Omtrent het proefveld Havenland vernamen wij dat dit in het afgeloopen jaar eerder gereed was dan ander land en dat de opbrengst van dit perceel financieel hooger was dan vroegere jaren de kosten van bemesting schijnen er even wel niet door te worden gedekt het voordeel zal dus moeten worden gezocht hierin dat het land is vooruit gegaan. De daarna gevolgde rondvraag gaf aanleiding tot het bespreken van tuber culose bij het rundvee. De secr. toch meende na de desbetreffende ingekomen lijst van door het Rijk onteigende dieren tot de conclusie te moeten komen, dat óf op Texel niet veel aan tuberculose lijdend vee voorkomt óf dat de veehouders daarop niet genoegzaam toezicht houden en aangifte van doen. 't Was de heer Roeloffs, die als des kundige daaromtrent verschillende inlich tingen verstrekte. Spr. zeide dat tuber culose bij oudere dieren meer optreedt, althans meer waarneembaar is, en schrijft de mindere gevallen alhier vooral tos aan de jongheid van het melkvee bovendien zegt spr. worden de dieren hier goed veizorgd en voldoendestallen zeer goed aan de hygiënische eischen. Uit de verdere bespreking over dit punt bleek ons dat het Rijk niet zoo spoedig tot onteigening overgaat wanneer het dieren betreft voor de consumtie bestemd, meer echter waar het vee voor de fokkerij of melkproductie wordt ge bezigd;- door de mededeeling van ver schillende cijfers werd ons dan ook duidelijk dat vooral in de centra's van groote steden, waar de veestapel in hoofdzaak voor melkproductie wordt benut, de meeste onteigeningen voor komen. Verder was er niets te behandelen en sloot de voorz. de vergadering met dank voor de betoonde belangstelling Voor de Verkiezing. In de vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging te Helder werd, naar wij lezen, met 105 van de 106 uitge brachte stemmeD, besloten Dr. D. Bos op de groslijst te plaatsen voor lid van de Tweede Kamer in dit district. Wij mogen hier zeker wel aan toe voegen dat in de vergadering der Vrij zinnige Kiesvereeniging alhier, den 26 Febr. j. 1. gehouden, Dr. Bos ook met algemeene stemmen op de groslijst werd gebracht. Gisteravond had in het hotel Texel de lezing plaats uitgeschreven door het bestuur der afd. „Texel" van het Hol- landsch Bloembollenkw.-Genootschap, toe gankelijk voor allen die bij de bloem- bollenkweekerjj belang hebben. In aan merking nemende dat het aantal van dezen op ons eiland nog al van beteekenis is, was de opkomst niet groot te noemen. Door den Voorz. den heer W. N. Schu maker werd den aanwezigen het welkom toegeroepen, terwijl Spr. tevens zijn spijt er over uitsprak dat de opkomst niet grooter was. Spr. meende, dat de af wezigen de ware broeders niet waren en behoordën tot hen die meenen alles zelf te weten. Hierop nam ZEd. plaats in het spreekgestoelte om eene lezing te houden over de Narcisvlieg of bij, die helaas ook op Texel zooveel schade aanricht en welke eerstdaags zeker weder aller aandacht vraagt. Vrij uitvoerig werd door spr. genoemde vlieg beschreven. Jammer dat de spr. ter verduidelijking dier beschrijving niet enkele exemplaren in natura kon toonen of eenige teekeningen, waar die vlieg sterk vergroot werd voorgesteld, zeker zou zulks aan het doel zeer ten goede zijn gekomen, aangezien naar ons bleek verschillende personen hetdiertje nimmer nauwkeurig hadden bezien. Door spr. werd echter beloofd een verzameling dier insecten in haar taliijke kleurscha- keerirg' n te willen maken, ten einde die bij eene latere gelegenheid te kunnen toonen. Het insect is oorspronkelijk afkomstig uit de warmere luchtstreken en in ons land ingevoerd met bollen uit die streken. Reeds in 1847 was de plaag in de omstreken van Haarlem zoo groot, dat er een prijsvraag werd uitgeschreven over de vraag hoe het kwaad te be teugelen. Voor 1895 was de vlieg hier onbekend. In dat jaar werd ze hier echter inge voerd in een partij trosnarcissen door den kweeker J. M. Stiggelbout, van elders hierheen gehaald. Sedert dien tijd is het kwaad hier sterk toegenomen, zoodat in 1900 bij spr. b.v. reeds V» der bollen door het kwaad bleek aangetast. Volgens spr. mag gerust worden aan genomen, dat elke vlieg minstens 100 eieren legt, waaruit de maden voort komen. Die eitjes worden in Mei door de vlieg hier en daar op den grond gelegd. De vraag is nog niet opgelost op welke wijze de made uit dat eitje in den bol komt. Als kenmerken van door de made te zijn aangetast, noemt spr. eene indeuking aan de voeten, waarin dan tevens een klein bruin puntje zichtbaar is en verder de indeukbaarheid van den bol. Ofschoon de made in de narcisbollen thuisbehoort, komt zij een enkele maal ook wel eens voor in de sneeuwklokjes welke aan de narcissen zijn verwant, doch nimmer in tulpen ofhyacintenbollen. In Maart of April verpopt zich de made. Zij kruipt dan uit den bol recht naar boven, zoodat de poppen altijd te vinden zijn recht boven of iets terzijde van de aangestoken bollen. Na de pauze, die thans volgde werd door spr. meer stilgestaan bij de middelen ter bestrijding. Volgens het bekroond antwoord van Van Eden in 1847 moet men de besmette bollen zorgvuldig af zonderen van de goede en ze niet wegwerpen ook niet in 't water, omdat de maden een taai leven hebben. Ver branden is meest afdoende. Een laag asch of kalk op den besmetten grond tegen den tijd dat de vliegen uit de poppen komen, dood de uitkomende vlie gen, maar dat is volgens spr. voor de bollen nadeelig. Volgens de heer A. C. van Groene- wegen en hiermede is spr. het eens, is het een beter methode de poppen te verdelgen. De plaats waar deze zich bevinden is bekend, n.l boven de aan gestoken bollen. Door het bovenste laagje zand uit te zeven, kan men de poppen vinden en vernietigen. Ook het aanleggen van z g. vangbedden raadt spr. aan. Door dr. Ritsema Bos werden tal van proeven genomen om een middel te vinden ter verdelging der maden. De uitslag van die proeven was, dat tot heden feitelijk niets beter was bevonden dan de bollen gedurende eenige dagen in water te laten liggen. Volgens spr. is dit middel goed. Men dient de bollen dan echter in dichte zakken te doen, aangezien de maden na enkele dagen er uit kruipen en dan kunnen worden gedood. De bollen mogen hoogstens 14 dagen in het water verblijven. Behalve het zoeken der poppen en maden is ook het vangen der vliegen aan te raden, de beste tijd daarvoor is in den morgenstond, wanneer ze uit de poppen komen. Ook in den tijd van het paren zijn ze gemakkelijk te vangen. Spr. wekte allen met aandrang op mede te werken tot bestrijding van het kwaad. Luid applaus was het loon van den spreker voor diens leerrijke lezing. Uit de verdere beprekingen die thans volgde, bleek, dat men elders minder aandacht schenkt aan het kwaad, dat ook echter daar verre van ontbreekt, zooals meermalen blijkt, wanneer men van elders bollen betrekt. Nadat door den heer J. S. Dijt een woord van dank was gebracht aan den heer Schumaker voor diens leerrijke lezing, werden de niet-leden verzocht de zaal te verlaten, aan welk verzoek gereedelijk Werd gevolg gegeven. Oudeschild, 9 Maart. De rederijkerskamer T.A.V.E.N.U. gaf Zaterdag 6 Maart en Zondag 7 Maart j.l, in de „Zeven Provinciën" eene uitvoering van „Mathilde" en „Een slaaf der eubiothiek". Beide avonden was de zaal vol. Wat de opvoering betreft, deze kan uitstekend genoemd worden. Ieder der spelenden was goed in den rol. De leider, de heer Schaap kan tevreden zijn. Den tweeden avond woonde de leden van de zustervereeniging te Den Hoorn de uitvoering bij. Uiterst voldaan togen zij huiswaarts. In den loop de voorgaande week arriveerde hier een vaartuig met'mate- riaal, bestemd voor den Oostdijk. Met bekwamen spoed begon men te lossen en als het weer nu eenigszins meeloopt kan het werk gauw wat opschieten. De Cocksdorp. Schipper C. van Heerwaarden van hier heeft in het Noordhollandsch kanaal, ongeveer ter hoogte van West Graftdijk, een been zeer ernstig gebroken. Het geraakte tusschen een sleeptros en het boord van zijn vaartuig. Ook zijn knecht geraakte bekneld, doch deze kwam er gelukkiger af. Dr. A. Dros van West-Graftdijk ver leende de eerste hulp, waarna de patient naar het Ziekenhuis te Alkmaar werd vervoerd, waar hij eene week of zes zal moeten vertoeven. Enkele visschers houden zich on ledig met het visschen naar kokkels. De prijzen zijn laag, doch er valt hier anders niet veel te verdienen. Den Hoorn, 8 Maart. Gisterenavond gaven de Christelijke zangvereenigingen van den Hoorn en den Burg, beiden onder directie van den heer Q. Huyser, eene uitvoering in de Herv. Kerk alhier. Nadat de bijeenkomst door ds. F. A. Visser met gebed was geopend en door ZE. eene toespraak was gehouden, werden eenige nummers door de beide koren gezongen. Ondertusschen werden door Mej. T. Jonker keurig een paar solo's gezongen, begeleid door vioolspel van de drie heeren Lap. Ook Mej. Maat van den Burg maakte zich zeer verdien stelijk door haar gezang. Te ongeveer half tien werd de bijeenkomst gesloten met dankgebed door Ds. Visser. Vlieland8 Maart. Mej. G. J. Molenaar, kweekelinge te Haarlem, legde met goed gevolg examen af in de Nuttige Handwerken. Duizend pop. Te Amerongen is bij een alleenwo nende dame, die de deur 's nachts niet op slot doet, voor 1000 gulden aan effecten en geldswaardige papieren ge stolen. De dame, die een weinig doof is, had niets bemerkt, 't Is wel oen beetje erg duur om zoo te leeren 's nachts de deur goed te sluiten Zij geneest van hare pijnen op 76-jarigen leeftijd. Te oud om te genezen? IVeen. De Pink Pillen bewijzen het. EERE WIE5I EERE TOEKOMT! Maandag 20 Februari werd van wego de Maatschappij ter bevordering van Land bouw en Nijverheid in bet Westerkwartier Provincie Groningen, te Oldehove eene tentoonstelling van zaaigranen, peulvruch ten en zaden gehouden. O. a. werd door do eigenaren van de hof stede „Groningen" in den polder't Noorden (Texel) ingezonden monsters Strübe's- en Probsteier-Haver, op hunne hofstode „Gro ningen," te Texel, verbouwd. Zij hadden de eer hunne Strübe's-haver met den eersten prijs bekroond to zien. Te Leens, waar eene dergelijke tentoon stelling werd gehouden, worden beide soorten Haver bekroond. Voorzeker een aardige reclame voor Texel, inzonderheid voor land wat voor vier jaron als 't ware nog voor de vogels lag, en tevens oen bewijs wat landbouw wetenschap, op practische wijze toegepast, vermag. Een groot doel van do behaalde eer komt zeker toe aan den hoer B. C. Lap Dz. te De weduwe Maria Gelderblom, geb, de Haan, oud 76 jaren, woont te Streefkerk, wijk R. 110. Zij is op merkwaardige wijze van baar rhcumatiek genezen door de Pink Pillen. //Sedert 17 jaren, schrjjft zij, leed ik aan pjjnen en niet alleen aan rheumatische pijnen in de bee- nen maar bovendien aan aanhoudende spit in den rug en jichtpijnen in de heup. Men beweerde dat mijn kwaal ongeneeslijk was en dat ik te oud was om te genezen. Evenwel ben ik gezond sedert ik de Pink Pillen heb gebruikt. Ik ben oud en mag niet hopen de gezondheid van mijn twintigste jaar weer te vinden; maar wanneer ik nu van tijd tot tijd de Pink Pillen neem, ljjd ik niet, heb ik geen pijnen en gevoel me betrekke lijk heel wel.// Kunnen oude menschen iets beters verlangen. Zij moeten dan ook niet wanhopen. De be handeling met do Pink Pillen zal jaren aan hun leven toevoegen en leven in hunne laatste jaren brengen. De Pink Pillen zijn onovertroffen tegen bloed armoede, bleekzucht, algemeene zwakto, maagpij nen, zenuwpijnen, schele hoofdpijn, heupjicht, rhcumatiek, neurasthenie. Prjjs f 1,75 de doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilió, Hoofd-depótbouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJ3 en verder by verschillende apothekers en goede drogisten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.)

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2