2240. Donderdag 18 Maart 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. l>it blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 CU. Franco per post door ge heel Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, 6, TREIN: v. Helder 5,18'; 7,31 12,13; 4, 7, Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wicbtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. 6—13 Maart. Van de binnenlandsche gebeurtenissen der afgeloopen week vermocht het debat in de Tweede Kamer over de motie van den heer Schaper wel het meest onze aan dacht tot zich te trekken. Een debat soms zoo scherp als in langen tijd niet heeft plaats gevonden. Door den heer Schaper de sociaal-democratische afgevaardigde van Appingedam was zooals men weet een motie ingediend waarvan het hoofddoel was d6 Kamer zich te laten uitspreken over de wenschelijkheid van de invoering van een wettelijken arbeidsduur van 10 uur. Werd deze motie door de Kamer aangenomen dan zou daarin voor de Regeering een aanwijzing opgesloten zijn dat een eventueel wetsontwerp tot invoering van denlO-urigen arbeidsdag met instemming door onze volksvertegenwoordiging zou worden tege moet gezien. We kunnen hier niet uit voerig op het lange debat ingaan want gedebatteerd is er over deze motie alsof er het heil van het geheele vaderland van afhing. Werd ze van verschillende zy den gesteund, ook de bestrijding bleef niet achterwege. Ofschoon algemeen haast de noodzakelijkheid van een wettelijke regeling erkend werd achtten velen echter de zaak niet voldoende voorbereid en het tijdstip nog niet gekomen om de Kamer door een belofte te dier zake te binden. Ook vreesden velen dat een uniforme werkdag voor alle bedrijven niet ingevoerd kon worden. Of nu deze bestrijding den heer Schaper niet aangenaam was, dan wel of hij het niet ondienstig oordeelde met het oog op de dichtbije verkiezingen wat reclame voor de sociaal-democratie te maken, we weten het niet, maar wel dat hij op ouderwetsche wijze tegen de heeren uitpakte zoodat de iDterrumpties in de Kamer niet van de lucht waren en er zelfs nu en dan een oorver- doovend tumult ontstond, 't Mankeerde er nog maar aan dat niet met inktpotten en andere projectielen word geworpen. Hoe hetzij de Appingedammer afgevaardigde die over heel wat temperament en een scherpe tong beschikt slingerde zijn banbliksems naar links en rechts, maar bereikte daar door nog minder zijn doel dan anders. Want zijn motie word met groote meerder- derheid verworpen. Daarentegen werd aangenomen een motie van den katholieken afgevaardigde Aalberse, die slechts hoel weinig met die van don hoer Schaper verschilde en pas het licht zag nadat de heer Schaper zijn vlammend betoog in de Kamer geslingerd had. De motie Aalberse die aangenomen werd spreekt de wenschelijkheid uit van een wette lijke beperking van den arbeidsduur van vol wassen arbeiders en wel tot die van 10 uur per etmaal, behoudens dringende noodzake lijke uitzonderingen en overgangbepalingen. De beteekenis van deze Kameruitspraak springt in het oog. Verwacht mag althans worden dat straks of later de een of andere regeering met een wetsontwerp tot wette lijke regeling van den arbeidsduur bij de volksvertegenwoordiging komt. De Kamer meerderheid heeft de wenschelijkheid ervan uitgesproken en de regeering is zedelijk verplicht met die uitspraak rekening te houden. Maar toch gelooven we dat er nog wel heel wat daagjes ongereglemen teerd gewerkt zal moeten worden voor een dergelijk ontwerp in het Staatsblad komt. En welk een ontwerp dan nog! Want als er bij een wettelijke regeling al dadelijk tal van uitzonderingen moeten worden vastgesteld en dat zal naar de sprekers in de Kamer meerendeels van meening waren wel moeten dan gaat er alvast veel van haar kracht verloren Toch blijft niettegenstaande dat, het feit op zich zelf dat de Kamer de wenschelijk heid eener regeling uitsprak, eene die waardeering veidient. Want waar de erva ring geleerd heeft dat in heel wat fabrie ken en werkplaatsen overmatig lang gewerkt moet worden en de patroons zelf niet ingrijpeD dan is bet plicht dat de overheid ingrijpt, al gaat het desnoods ook met wat moeielijkheden gepaard. In zoo menig opzicht is de arbeider weinig meer dan een lastdier en ontbreekt hem tijden lust zich te leeren verheffen boven het dag-aan-dag even drukke gezwoegleven. Ook hij moet in de gelegenheid zijn te genieten van het gezinsleven van den rijkdom zijner kinderen. En als door de aanneming der motie in deze richting een stap is gedaan, dan verdient hij die het initiatief nam een woord van hulde, onver schillig tot welke party hij behoort. De Fransche minister van financiën Caillnux is met zijn belastingwetten voor spoediger geweest dan zijn Duitschen collega van Syndou tot nog toe was. Want onze Duitsche naburen zitten nog steeds met de belastingwetten dwars in de maag. Wel is er tusschen de conservatieven en vrij zinnigen van het bloc een vergelijk getroffen doch die geldt maar voorloopig en de liberalen krabbelen al weer terug, terwijl Von Bulow intusschen al weder naar een nieuwe oplossing van het conflict op zoek is. De Fransche regeering daarentegen heeft haar. nieuwe belastingwet tot heffing van een inkomstenbelasting in plaats van de andere er met vlag en wimpel doorgekregen in de Kamer. Wel heeft het nog al wat voeten in de aarde gehad voor en aleer men zoover was doch het succes voor minister Caillaux zon anders ook te groot zijn geweest. Toch waron er onder de voorstanders van het beginsel der wet een vry groot aantal dat de wet niet wilde verwerpen om het beginsel, maar overigens de hoop uitsprak dat de Senaat er nog maar het e6n en ander aan mocht ver beteren. Of dit zal gebeuren moet de tyd leeren, dooh kans daarop bestaat er wel. o—o—o— In Italië hebben in de afgeloopen week de verkiezingen voor do Kamer plaats gehad. Zooals men weet werd de oude Kamer ontbonden omdat de regeering meer moeielijkheden vreesde van de zijde der leden naar aanleiding van de verhouding met Oostenrijk en van het optreden der regeering bij de ramp die Zuid-Italië trof. Niet zonder eenige spanning nu werd de uitslag der verkiezingen afgewacht omdat ze een votum waren van het Italiaansche volk over de regeeringsdaden. Nu, het is een votum van goedkeuring geworden, want de samenstelling der kamer mag in het belang der regeering worden geacht. Wel heeft er een kleine opschuiving naar links plaats gehad, doordat eenige clericalen het veld voor de socialisten moesten ruimen, doch de regeering houdt een voldoende Kamermeerderheid achter zich. Een opmerkelijk feit bij deze verkiezingen was, dat de katholieken druk aan de ver kiezingen deelnamen. Zoo als men wellicht weet is er een Pauselijk rescript dat de Italiaansche katholieken verbiedt zich met de verkiezingen te bemoeien, doch dit bevel werd thans opgeschort en in breede scharen trokken de geestelijken en andere geloovigen ter stembus. Dit gaf soms aanleiding tot wanordelijkheden want de katholieken werden niet altijd even hartelijk begroet. Behalve enkele relletjes liepen de ver kiezingen overigens vrij kalm, kalmer dan men het in Italië gewend is en stellig ook verwacht had. Want overal waren de troepen in de kazernes geconsigneerd. Ze behoefden evenwel niet uit te rukken en de geheele verkiezing liep af zonder dat er een droppel bloed behoefde te vloeien. De Balkanverwikkelingen blijven nog maar steeds onverminderd onze aandacht vragen. In den laatsten tijd was het inzonderheid de gespannen toestand tusschen Oostenrijk en Servië die ernstige reden tot ongerustheid heeft gegeven. En nog is het conflict tusschen beide rijken nog niet opgelost. Zooals de lezer weet bleef Servië nog steeds vasthouden aan zijn eischen tot territoriale schadevergoeding van Oos tenrijk voor [de annexatie van Bosnië en Herzegowina. De Donauregeering weigerde beslist op die eischen in te gaan en evenmin op die van Rusland om de annexatie van Bosnië en Herzegowina te onderwerpen aan het oordeel eener internationale con ferentie. Servië's houding werd steeds dreigender waarschijnlijk mede onder de verwachting dat Rusland als het tot een ooilog kwam wel een handje zou willen helpen. Die hoop is evenwel verdwenen want Rusland heeft Servië den raad ge geven mede in overleg met de mogendheden van een verder verzet af te zien en de dreigende houding te laten varen in het belang van den vrede. Dat is al eenige dagen geleden doch Servië gaf geen ant woord op de Russische nota, doch verscherpte daarentegen wel zijn houding tegenover de Donaumonarchie. Dat begon Oostenrijk ten slotte te vervelen en het meende dat het nu eens tyd werd Servië de duimschroe ven aan te zetten. Het richtte een schrijven aan de Servische regeering waarin het deze verzocht binnen 3 weken te berichten of zij bereid was de dreigende houding te staken, vriendschapsbetrekkingen met Oos tenrijk aan te knoopen en zich te onder werpen aan den raad door de mogendheden gegeven om van haar eischen inzake schade vergoeding afstand te doen. Wilde Servië dit niet dan zou Oostenrijk zijn grenzen voor Servië sluiten. Aangezien nu Servië veel uitvoert inzonderheid naar Oostenrijk zou een dergelijke maatregel den handel en de landbouw een geweldigen slag toe brengen. Dat heeft Servië ingezien en thans is reeds het antwoord op de Russische nota verzonden, waarvan de inhoud in 't kort hierop neerkomt dat Servië verklaart boven alles den vrede te willen en in 't belang daarvan afstand doet van al zijn eischen om geldelijke, territoriale econo mische schadevergoeding. Het geeft al zijn belangen in handen der mogendheden en verwacht dat deze over de Bosnische kwestie een rechtvaardige beslissing zullen nemen. Servië wil dus ophouden met de sabel te rammelen en mogelijk dat de donkere wolken in het Oosten nu weldra weer afgedreven zijn, temeer daar Oostenrijk om aan Rusland tegemoet te komen thans ook wel reeds half en half bereid is de mogendheden een woordje mee te laten spreken in de kwestie. We willen het beste maar hopen. TEXEL, 17 MAART 1909. Van voorbije en komende dagen. Terwijl we in de bladen mochten lezen dat te New-York de winter eens klaps was verdwenen en had plaats gemaakt voor het heerlijkste lenteweder, dat heeren die des morgens nog met de pels aan naar hunne kantoren togen, des avonds in hemdsmouwen met den jas over den arm terugkeerden, en de dames in zomertoiletten uit wandelen gingen, (gelukkige New-Yorkers) tijdens dat we dit mochten lezen, werden we Zondag hier onthaald op zoo'n groote massa sneeuw als waarmede de winter ons nog niet had begunstigd en welke het geboomte een éénig mooi aanzicht gaf. Voor de veehouders werd dat zeker echter wel een zorgvolle en kostbare geschiedenis, voor den veldarbeider een nieuw oponthoud in de werkzaamhedeü, voor de straatjeugd een welkome gele genheid om zich te vermaken Zoo verschillen toch maar veler belangen. Mocht nu maar deze toegift van sneeuw de slotperiode wezen van de heerschappij van den wintervorst, gedurende zoo ongeveer vijf lange maaDden; waDt wanneer half Maart de communicatie te land, voor vervoer van post, personen en goederen nog per slede kan geschieden, dan is het zeker welletjes. Eene welkome gelegenheid was het dan ook Zondagavond, na het gedwongen binnenshuis blijven, om zich naar Hotel Texel te begeven en te gaan hooren naar de muziek welke de beroemde Jacob Kelder, van Purmerend; de har monica-virtuoos, aan zijn instrument wist te ontlokken. De opkomst van belangstellenden was zeker bevredigend en de concertgever kon tevreden zijn niet alleen over de goede opkomst van het publiek, doch ook over de onverdeelde aandacht welke aan zijn spel werd geschonken. Die aandacht bewees alreeds de inge nomenheid van het publiek over hetgeen ten gehoore werd gebracht, terwijl het daverend applaus na afloop van ieder nummer, daarvan nog te sterker getuigde. 't Mag dan ook gezegd dat de heer Kelder zijn goeden naam als virtuoos ook hier wist te handhaven. Harmonica spel zooals ons dat hier in den regel wordt voorgezet, biedt Diet zoo heel veel aanlokkends, doch harmonicaspel zooals de heer K. dat levert, dat is voor velen eenig. Geen wonder dan ook dat TEXELSCHE COURANT. O —o—o—o— —o—o—o

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1