N°. 224L Zondag 21 Maart 1909. 22Bte Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN0EVELD DE ROOU, ParkstraatBubg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11, 3, ;6,— TREIN: v. Helder 5,18'; 7,31 12,13; 4,-; 7,- flankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wicbtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. VERGADERING van Hoofdingelanden van het Waterschap „de 30 Gemeensck Polders" op Texel. Zaterdag 37 Febrnari 1909. TEXEL, 20 MAART 1909. T. E. S. O. Menigeen zal mogelijk wel verlangend zijn iets naders te vernemen omtrent den financieelen uitkomst van bovenge noemde onderneming, aangenaam is het ons daarom te kunnen mededeelen, dat eenige dagen geleden de balans er van werd opgemaakt en dat de financieels uitkomst zeer bevredigend moet zijn, zoodat het bestuur gerust de toekomst meent te kunnen ingaan. In de algemeene vergadering van aandeelhouders zal dit naar ons wordt verzekerd wel nader met cijfers worden aangetoond. Vermoedelijk zal die ver gadering plaats hebben in de tweede helft der maand April. Vergadering van 't Nut. Was een vorige maal de vrees voor ijsgang de oorzaak van het niet optreden van den heer Van der Meulen op 't Nut alhier Donderdag was er weder een andere hinderpaal daarvan in den weg. Volgens telegrafisch bericht toch, door den voorz van het Nut dien morgen ontvangen, was de heer v. d. M. onge steld, zoodat ZEd. alhier niet kon optre den. Het bestuur had echter gemeend de vergadering evengoed te moeten laten doorgaan en de secretaris, die reeds meermalen alhier en elders met succes als spreker optrad toonde zich dadelijk bereid de spreekbeurt te vervullen. De opkomst was verre van groot, hetwelk ongetwijfeld wel voor een groot deel moest worden toegeschreven aan het verre van uitlokkende weder en de vuile straten. Nadat door den voorz. de vergadering was geopend met een welkom aan spr. en hoorders en de mededeeling van de oorzaak, waarom nu de heer de Jongh en niet de heer Van der Meulen als spreker zou optreden, kreeg eerstge- genoemde het woord. Deze begon met de mededeeling dat hij hoewel onvoorbereid toch had ge meend aan het verzoek van het bestuur maar te moeten voldoen. Op zijn be kende wijze werd daarop door spreker voorgedragen het opstel van dr. Lauril- lard getiteld„Hoogmoed", terwijl na de pauze alsnog door ZEd. ten beste werd gegeven „Een nutslezing onge veer driekwart eeuw geleden" door ds. Koetsveld en „Een ritje met de omnibus" door dr. Laurillard. Dat de spr. na afloop van elke voordracht luide werd toegejuicht en met aandacht werd gevolgd, zal zeker niet behoeven te worden ver meld, de h3er de Jongh toch heeft reeds lang zijn sporen als declamator en Lauril lard vertolker verdiend. Door den voorz. werd den spr. na afloop dank gebracht en allen een tot weerziens toegeroepen in het volgend leessaison. T)e Oocksdorp. Naar ons wordt medegedeeld zullen dit jaar in Eierland meer suikerbieten voor de fabriek worden verbouwd dan het vorige jaar. De voornaamste reden hiervan is, dat de vracht, welke voor het vervoer van hier naar Oudeschild moest worden betaald, nu niet voor rekening van den verbouwer, doch voor die van den fabrikant zal komen. Waal, 18 Maart. Door H.H. Diakenen der Doopsgezinde gemeente zijn, met ingang van 1 Mei a.s. tot koster en kosteres alhier benoemd Dirk Boon en echtgenoote, thans woon achtig nabij Oosterend. Aan Mej. de wed. Boonacker—Roeper is met ingang van genoemden datum eervol ontslag als kosteres verleend. Koopvernietigende gelreken. Oyer dit voor veehouders zeer belangrijk onderwerp hield mr. J. Woltman te Heeren veen Zaterdag in de afdeeling der Friesche Mij. van Landbouw een interessante rede. De spreker begon met op te merken wat de wetgever verstaat onder, ver borgen gebreken n.l., dat het gebrek van dien aard is, dat het gekochte niet beantwoordt aan de bestemming, waar voor het gekocht is. Gewezen werd verder op den korten termijn gesteld voor rechterlijke tusschenkomst, nu 6 weken, na ontdekking van het gebrek. Vroeger was dit 6 weken nadat de levering had plaats gehad. In deze materie dus al groote verbetering. Toch ried spreker den boeren: proce deert nooit om verborgen gebreken, onze procesregeling is duur en omslachtig. Doch, wil men procedeeren, roep dan de hulp in van een vertrouwd veearts, die onderzoekt of de kiem van het gebrek reeds aanwezig was, toen de koop gesloten werd. Geeft hij daarvan een bewijs af, wendt u dan tot een rechtskundig adviseur, die op grond van dat rapport zijn eisch kan instellen. Voor fatsoenlijke ver- koopers is de wet mild, zij zijn er af met teruggave der koopsom, den niet- soliede verkoopers kan de wet dwingen tot teruggave der koopsom, vergoeding van winstderving, kosten en schaden. Maar spreker herhaalde: „Procedeert nooit". Maar daartoe zal het wel niet komen, wijl boer en koopman vaak zoo koppfg tegenover elkaar staan. En spreker vertoonde een plaat voor stellende een koe, de boer trekt aan den kop, de koopman aan den staart, terwijl een advocaat rustig de koe zit te melken. Het onderschrift Ipidt„Wie pleit om een koe, geeft er liever een toe." Dit is zoo zei spreker gericht tegen de advocaten. Maar wat is de oorzaak, dat de advocaat de koe melken kan Enkel de koppigheid van boer en koopman. 't Is om rijk worden te doen! De Woudrichemsche visscher Van P. had „'n ouderwetsche" vangst: In het „Schansche Gat", bij Rossum, bezig met visschen, haalde hij in één trek 5000 pond visch op, waaronder meer dan 1200 p. snoek en 700 p. baars. Je moet maar durven. Te Wageningen heeft een oplichtster in verschillende manufactuurwinkels goederen gehaald op naam van den gemeenteveldwachter van het naburige Renkum, voor wiens echtgenoote zij zich uitgaf. De politie trachtte te vergeefs de brutale vrouw op te sporen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementspi'ijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco pelpost door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Tegenwoordig alle leden. Voorz. J. S. Dijt, Dijkgraaf. Secretaris J. Ruibing. De Voorz. opent de vergadering, de notulen der vorige vergadering worden gelezen en na aangevuld met de opmerking van den heerJ.D. Witte betreffende afsluiting van de Kadijksluis waarop de voorzitter heeft geantwoord, dat het hout er voor bij den opzichter aanwezig is, om ieder oogcnblik gebruikt te worden, goedgekeurd. Voorlezing wordt daarna gedaan van de navol gende ingekomen stukken a. Een verzoek van M. Bakker c.s. om beharding van den weg bij //Hermanshoeve/' onder aanbieding van het kosteloos rijden der benoodigde materialen; de heer J. D. Witte deelt mede, dat de Staat bereid is mede te werken tot beharding van het z. g. //Smitswegje/'. De aanvraag daartoe moet echter van dit bestuur uitgaan en dan twijfelt spreker niet of de Staat zal de totale kosten van aanleg willen dragen de Voorz. wist, dat de Staat zou willen mede werken, echter dat hij zoo'n belangrijk deel zou dragen wist spr. niet, evenmin als dat de onder handelingen van bet Waterschap moesten uitgaan. Spr. verzoekt daarom het Dag. Best. te machtigen die onderhandelingen te beginnen. Beharding van den weg door den Staat en het later onderhoud voor bet Waterschap lijkt spr. niet kwaad de heer Roeper vreest, dat het onderhoud en van het Smitswegje en van den weg bij Her- manshoeve nogal belangrijk zal worden; de vergadering verleent de gevraagde machtiging; het adres wordt aangehouden tot bij de behandeling van de begrooting voor 1909. b. Een verzoek van Jb. Boersen c.s. om beharding van den weg bij Zevenhuizen. Wordt aangehouden tot bij dc behandeling van de be^rooting voor 1909. c. Een schrijven van het gemeentebestuur van Texel, houdende mededceliug, dat de Raad in de kosten van beharding vnn den weg over den Pijpersdijk een bijdrage heeft toegezegd van f 400. d. Een schrijven van den Commissaris der koningin houdende medcdceling van de herbe noeming en eedsaflegging van den beer J.S. Dijt als dijkgraaf. Naar aanleiding van deze mededeeling feliciteert de heer Joh. Keijser den heer Dijt, daarbij memoreerende dat de afgcloopcn 5 jaren veel strijd en arbeid hebben gekost, doch dat evenzeer veel tot stand is gekomen. Alles op te noemen vindt spr. onnoodig, doch dat het speciaal den dijkgraaf veel moeite en werk beeft gekost zal men wel met hem eens zijn. Ilij hoopt, nat de eerstvolgende 5 jaren niet zooveel zullen vragen. Spr. wenscht nogmaals den dijkgraaf geluk met zijne herbenoe ming en kan niet nalaten ook het Waterschap daarmede geluk te wenschen. Do heer Dijt dnnkt den hoer Keijser voor zijne woorden en spreekt de verwnchting uit in de volgende 5 jaren even gcnoegelijk te zullen samenwerken. e. Procesverbaal van opneming van boeken en kns van den penningmeoster. Alles werd in orde bevonden, de booken wezon aan in ontvang f 80271.19® in uitgaaf f 65942.43® batig saldo f 14328.76 Met het oog op dit belangrijke knsgeld stelt do voorzitter voor f 3000, tydcïjjk lo Iconen aan do gemeente h 3'/j °/0 en f 8000, op prolongatio uit te zetten bij de Ontvang- en Belnnlkas to Amsterdam. Met nlgeincono stommen wordt hiertoe besloten en de stukken sub c, d en e voor kennisgeving aangenomen. II. Wordt overgegaan tot het opmaken van de beraming van hetgeen in 1910 aan onderhoud etc. voor de zeewaterke'erende werken dient te worden besteed. Bij de bespreking van het gewoon onderhoud stelt het bestuur voor hem te machtigen 50 last stortsteen aan te koopen zoodra de noodzakelijkheid tot storten zal zijn gebleken de heer KI. Roeper begrijpt niet waarom met storten bij Nieuweschild zal worden gewacht als de peilingen nu reeds verdiepingen aanwijzen de heer Joh. Keijser is er niet voor direct te storten, als het niet noodig is, met het oog op de losplaats voor schepen de heer Eelman merkt op, dat sedert de tot standkoming van den Oosterweg, daar ter plaatse niet meer gelost wordt, waarop de hr. Jb. Keijser zegt, het dan beter te achten, dat direct tot storting wordt overgegaan de Voorz. meent, dat het gerust aan het Dag. Best. kan worden oveigelaten. Blijkt na de peilingen in Maart dat storting noodig is, dan zal het bestuur zulks niet nalaten de heer Eelman maakt de opmerking, dat de dommekracht voor de Oostersluis indertijd is geleverd door Breman te Oosterend voor f 45. Hij heeft gedurende 30 jaren goede diensten bewezen. Thans heeft Breman zich bereid verklaard er een te levereE voor f 60 a f 65 de opzichter zegt echter, dat de tegenwoordige dommekracht te zwaar loopt en heeft nu de levering opgedragen aan Slaman te Oudeschild terwijl er f 70 voor is uitgetrokken; de voorzitter antwoordt hierop, dat de opzichter deze zaak in de bestuursvergadering heeft toege licht. Ehn nieuwe dommekracht is noodig en waar de zelf gemaakte te zwaar loopen is getracht fabriekswerk te krijgen; dat is echter niet gelukt. Derhalve is men weer bij den smid terecht gekomen. 'I Is echter niet de bedoeling den een boven den ander te bevoordeelen, doch zooveel mogelijk elk een beurt te geven. Spreker betwijfelt ten zeerste of de dommekracht in kwestie 30 jaren oud is. Waar indertijd besloten is de te graven sloot onder den IJsdijk niet in het bestek voor de dijkverbetering op te nemen, stelt het Dag.Best. voor machtiging te verleenen tot onderhandsche aanbesteding voor het doen graven eener sloot, breed 12 M. op volzee 2 M. diep beloop I op 1 van de Waaldersluis tot den Spangerweg. Niet alleen dat daardoor een betere uitwatering zal worden verkregen, ook de berm zal er boter door woiden en de rijweg breeder. Na voorlezing van bet daarvan opgemaakt bestek en de raming van kosten vraagt de hr. H. J. Keijser of niet kan worden volstaan met verbreeding van de bestaande sloot tot op 10 M. de heer KI. T. Bakker meent van wel. 10 M. breedte is voldoende en 2 M. diepte is niet noodig. Een belangrijke besparing op de kosten zal het eveneens geven do heer H. J. Keijser vindt 2 M. diepte ook wel wat veel, doch zou zich er mede kunnen vereenigen als de bestaande sloot werd ingestoken op 12 M. De belendende eigenaren zouden dan den uitkomendon grond kunnen krijgen. Hierop vraagt de heer Roeper, heeft het bestuur het recht den grond te plaatsen op het land van belendendo eigenaren De heer Joh. Keijser meent dat, waar voor weinig meer kosten de dyk verbeterd kan worden niet mout worden geaarzeld daartoe over te gaan. Bij verbreeding van de bestaande sloot komt men te nauw aan den berm. Na nog eenige discussie komt het voorstel van het Dag. Best. in stemming en wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de heeren W.A. Eelman en KI. T. Bakker. Alsnu komt aan de orde het voorstel van het Dag. Best. tot verhooging van den dijk van de Schanssluis tot den Prins flendrikdijk tot op 3.50 M. boven volzee en het brengen van den weg van den djjk op den berm. Na voorlezing van het ontwerp-bestek zegt de heer Lap dat het gewenscht zou zijn, als het midden van den weg werd gehouden op 2'/, M. uit den dijk, welk gevoelen de vergadering deelt. Do heer KI. Roeper meent, dat indertijd besloten is, den dijk te brengen op 3.30 boven volzee, terwijl de heer Koning zegt niet in te zien waarom do dijk hier moet worden gebracht op 3.50 M. en overal elders op 3.60 M. de Voorz. vindt 3.60 M. ook boter en vraagt of bij de vergadering daartegen bezwaar bestaat. Het blijkt van niet. Dit voorstel wordt aangenomen met op een na algemeeno stemmen, dio van den heer Eelman. Do gebeclo beraming met een totaal cijfer van f 32573.90 wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met op cbn na algemeene stemmen, die van den heer Eolmnn. Daarna wordt overgegaan lot de artikelsgewijze behandeling van de keur en wordt zij voorloopig vastgesteld met op een na algemeene stemmen die van den heer KI. T. Bakker. Bij dc rondvraag vestigt de heer Eelman er de aandacht op, dat de üostcrwcg bij Oostcrond bij gewono winters vrijwel onder water zal staan. Vorbctering kan worden aangebracht als achter Oostcrond tot de sloot een greppel wordt gemankt van I Meter, doch hieraan ia hot bezwanr ver bonden, dat een greppel doorgaans verstopt raakt. Een koker zou beter zijn. De Voorz. zegt een ingrijping toe zoodra er water is. Daarna viaagt de heer Eelman of al iets bekend is omtrent een verzoek van Eierland betreffende de uitwatering door het Noorden, waarop de Voorz. antwoordt officieel niet, doch officieus weet hij, dat zoodanig verzoek is te wachten. De heer Jb. Nz. Kikkert wijst op het vele te loor gaan van onderhoudsmateriaal liggende bij langs de wegen. Veel daarvan raakt in de slooten. Voorziening daaromtrent is zeer gewenscht. Mede beveelt hij aan, nu in de keur het verbod is opgenomen met de wielen op het paardenpad te rijden, waarschuwingsborden te plaatsen. Nader onderzoek en zoo mogelijk voorziening wordt hem door den Voorzitter toegezegd. Aan het Dag. Best. wordt machtiging verleend tot aankoop van plm. 50 M3 grint. Op voorstel van den Voorzitter wordt daarna nog besloten der gemeente toe te staan de sloot langs het land van Jnh. D. Roeper aan het begin van den Koogerweg, te dempen mits te allen tijde voor eene goede doorwatering wordt zorg gedragen. Daarna wordt de vergadering gesloten.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1