N°, 2244, Donderdag 1 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Van week tot week. l»it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurs op Texel. INVORDERING 'S RIJKS DIRBCTB DBHSTI1VGEN. De Burgemeester dor Gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren nos. 8 en 1 der P9rsoneele belasting over het dienstjaar 1909 invorderbaar verklaard op den 25 Mrt. 1909 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 27 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 20—27 .Maart. In ons Lagerhuis is in de afgeloopen week hut debat ten einde gebracht over de interpellatie van den Winschoter afgevaar digde Dr. D. Bos omtrent de houding der regeering ten opzichte van de invoering der z. g. vereenvoudigde spelling op de scholen. Twee dagen heeft de Kamer zich met deze interpellatie bezig gehouden en hetgeen er over gezegd werd, zal ongetwij feld vooral in onderwijskringen met aan dacht en belangstelling zijn gevolgd. De aanleiding tot de interpellatie moet gezocht worden in het optreden van den minister van binnenlandsche zaken tegen de school- autoriteiten in het district Winschoten die de invoering der z.g Kollewijnsche spelling op de scholen aldaar hadden goedgekeurd. Zooals we reeds vroeger in ons blad ver meldden werd over deze kwestie te Win schoten destijds heel wat stof opgejaagd. De schoolhoofden, die allen de vereenvou digde spelling voorstaan, brachten deze op hun leerplans die door B. en W. en de schoolopzieners worden goedgekeurd. Een aantal ouders die van een partieele invoe ring last en schade voor hun kinderen vreesden, protesteerden bij den raad. B en W. lieten een bespreking toe en verdedigden de invoering dei nieuwe spelling, doch de meerderheid der raad dacht er anders over en nam een motie van afkeuring aan. B. en W. stoorden zich niet aan die motie omdat de raad over de leerplans niets heeft te zeggen, waarop een aantal ouders aan de Koningin verzochten de leerplans niet goed te keuren. Dit nu geschiedde inder daad en de reeds ingevoerde nieuwe spelling moest weer uit de scholen verdwijnen. De Winschoter afgevaardigde, zelf voor stander der nieuwe spelling, keurde de houding der regeering af en hield daarom een interpellatie in de Kamer. Hij deed in den breede uitkomen dat de regeering zich buiten de spellingkwestie behoorde te houden en hij vraagstukken van dergeljjken wetenschappelijken aard die zich zelf ont wikkelen niet in hun loop mocht stuiten, waarbij hy zich ook beriep op de onzijdigheid van vroegere regeeringen by de invoering der tegenwoordige spelling. Minister Heems kerk verdedigde zijn houding en bleef van meoning dat de regeering wel degelijk verplicht was zich met dergelijke vraag stukken te bemoeien omdat anders de belangen van het onderwijs zouden kunnen worden geschaad. Tal van heeren hebben in do Kamer het hunne over do kwestie gezegd, zoowel voor- als tegonstauders der niouwe spelling. Ook Dr. Kuyper bracht het zijne er ovey to tafel, voor het eerst weder na zijn ministerschap het woord voerende. Het resultaat van de breedvoerige be sprekingen is intusschen geweest, dat minister Heemskerk zich bereid verklaarde een Staatscommissie in het leven te roepen dio het spellingvraagstuk nader onder de oogen zal zien. —o—o—o— In ons vorig overzicht maakten we mel ding van de stichting der nieuwe politieke partij, die der Marxisten, de Sociaal Demo cratische Partij, kortweg S. D. P. Ook deelden we met enkele woorden mede, dat er door de „Internationale" pogingen werden in het werk gesteld der S. D. A. P. en S. D. P. bij elkaar te brengen en de broeders weer met elkaar te verzoenen. Dit is evenwel niet mogen gelukken. Het bemiddelingsvoorstel door de „Internatio nale" aan beide partijen aangeboden kon de instemming der 8. D. P. niet verkrijgen en op een in der haast bijeengeroepen partijdag werd het verworpen en werden de voorwaarden opgesteld waarop de Marxisten terug wilden keeren in den schoot van vader-Troelstra. Deze weinig tegemoet komende houdiDg heeft de „Internationale" alles behalve vriendelijk jegens de jonge partij gestemd om maar niet te spreken van den indruk die er dooi in den boezem der S. D. A. P. 'werd gewekt. En dat niet alleen. Ook een paar der Marxistische kopstukken w.o. Mr. Mendels konden zich niet met bet besluit der S. D. P. vereenigen en naar verluid moeten ze van plan zijn de nieuwe organisatie den rug toe te keeren. Daarbij heeft de afdeeling Utrecht haar protest tegen het overhaastig genomen en naar haar inzicht onverstandig besluit uitgesproken en het betreurd dat een zoo gewichtig pogen om weer samen te voegen wat een behoorde te zijn door den onwil van de meerderheid in de S. D. P.-vergade ring werd verijdeld. Zooals men ziet is het ook in de nieuwe onvervalschte sociaal-democratische partij al niet „couleur de rose". o—o o Zooals we in ons vorig overzicht mede deelden werd er ter gelegenheid van de indiening der Engelsche marine-begrooting in het Engelsch Lagerhuis nogal door de ministers Kenna en Asquith afgegeven op Duitschland, wiens verontrustende ijver op maritiem gebied het voor Albion noodig maakte ook op vlootuitbreiding verdacht te wezen. De plannen van den Engelschen minister gingen dan ook in die richting wat uit de verhoogde credieten maar al te duidelijk kon blijken. Zooals te begrypen was heeft een en ander de aandacht van Duitschland getrokken en wel inzonderheid de bewering van minister Asquilh dat Engeland wel meer schepen moest bouwen omdat bij een onderzoek gebleken was dat Duitschland niet bereid was in eenig overleg te treden omtrent beperking der vlootuitgaven. Naar aanleiding nu van een daarover gehouden interpellatie in de vergadering der begrootingscommissie uit den Duitschen Rijksdag heeft minister Van Schoen het woord gevoerd en een verklaring afgelegd waarin o.a door hem werd gezegd dat van Engeland nooit officieel een voorstel ge komen was ten aanzien van de vlootpro gramma s, ofschoon er wel eens door de diplomaten het een en ander over gezegd werd. Met nadruk deed de minister uit komen dat Duitschland's wettelijk vastge stelde vlootprogram uitsluitend berekend is op eigen behoefte aan bescherming en geenszins een bedroiging voor welke natie ook. Natuurlijk zorgde de minister ook voor een klinkend slot waarin gewaagd werd van de blijde hoop dat de verhouding tusschen Engeland en Duitschland, trots de vlootuitbreidingen steeds zoo vriend schappelijk als thans zoude blijven. Aan beperking der vlootuitbreiding schijnt men intusschen noch in Duitschland, noch in Engeland te denken. Helaas! —o o—o De staking te Parijs van de post- en telegrafiebeambten behoort reeds tot het velleden. Spoediger dan men verwacht had. Zondag werden de leiders der stakers door de regeering in gehoor ontvangen en werd door dezen de eisch herhaald dat de onder-minister Simyan zou verdwijnen, een eisch waarin de regeering niet wilde treden. Clemenceau gaf de stakers de toezegging dat indien ze Dinsdagsmorgens den arbeid zouden hervat hebben niemand der stakers ontslagen zou worden en alleen discipli naire straffen zouden worden opgelegd. Die Dinsdagmorgen evenwel den arbeid niet hervatte zou onverbiddelijk ontslagen worden. De stakers wilden hiervan eerst niets weten, doch toen ze inzagen dat het der regeering ernst was kozen ze eieren voor hun geld en met groote meerderheid van stemmen werd de staking opgeheven. Parijs herademde Dinsdag weder, want het had den toestand donker ingezien en reeds ontzettend veel last en schade van de staking ondervonden. En in de hoofdstad niet alleen, ook in verschillende andere steden der republiek had de staking ver warring gesticht en schade veroorzaakt. Waar intusschen gebleken is dat de actie der beambten enkel tegen hun chef Simyan gericht was en deze inderdaad wel wat wreed met zijn ondergeschikten schijnt omgesprongen te hebben, verwacht men dat zijn dagen spoedig geteld zijn. o—o—o— Voor de zooveelste maal in den laatsten tijd kunnen we melden dat de dreigende wolken, die weer aan denOost-Europeeschen hemel hingen in de vorige week, weder aan het afdrijven zijn. De vrees voor oorlog schijnt voorloopig weer verdwenen te zijn ofschoon de beide partijen, Oostenrijk en Servië, nog niet tot een vergelijk zijn gekomen. De aandrang der mogendheden schijnt intusschen op Servië wel eenigen goeden indruk te hebben gemaakt zoodat het niet zoo dreigend meer optreed als wel eens vroeger het geval was. Door de mogendheden wordt nu hard gewerkt zoodanige voorwaarden op te maken die beide partijen zullen kunnen bevredigen en zoo houdt men zich op het oogenblik bezig met een voorstel van Engelsche kant dat wel eenig kans van slagen belooft te hebben. Te midden van de Balkan-wederwaardig heden komt nu vrij plotseling een eenigs- zins verrassend bericht. De Servische Kroonprins George, die al zooveel van zich spreken deed en een der eerste opstokers tegen Oostenrijk was, heeft aan den minis terraad medegedeeld dat hij afstand doet van zijn rechten van troonopvolger ten behoeve van zijn jongeren broeder Alexan der. Omtrent de reden daarover loopen de berichten uiteen. Van de eene zijde wordt gezegd dat het in de crisis herhaaldelijk op den voorgrond treden van dezen Konings zoon meer dau eens ernstig gevaar deed ontstaan, wat wel niet ontkend zal kunnen worden, en dat daarom de regeering hem gedwongen moethebben van zijn aanspraken op den kroon afstand te doen, omdat hij een groote hinderpaal was op den weg naar een vreedzame oplossing der Balkan kwestie. Van andere zijde daarentegen wordt beweerd dat de kroonprins, die een ware tiran voor zijne omgeving is, dezer dagen een zijner bedienden doodgeslagen zou hebben en hij daarom tot zijn verzoek gedwongen geworden is. Heel onwaar schijnlijk blijkt dit laatste niet, want in de afgeloopen week is inderdaad een der be dienden van den prins overleden, officieel aan de gevolgen van „nierziekte" en een val, maar officieus aan de gevolgen van een weerzinwekkende mishandeling die hij van prins George onderging. Verschillende Servische bladen hebben zelfs uitvoerig vermeld op welke wijze de prins zijn slachtoffer mishandelde, waardoor in Bel grado de gemoederen zeer verbitterd moeten zijn tegen dit lieve koningskind. Hoe het zij, prins George zal waarschijnlijk zijn rechten op den troon over zien dragen op zijn broeder en dat is op zichzelf al een geruststelling zooals het ook nu reeds eenige verademing brengt dat dit koninklijke heerschap niet meer zoo de stokebrand zal kunnen spelen in de Balkankwestie als hij tot nog toe deed. TEXEL, 81 MAART 1909. Stoombootdienst „De Dageraad." Wij willen er de aandacht op vestigen dat Texels Eigen Stoombootonderneming thans den dienst heeft vastgesteld voor 1 April tot 30 April en die aanvangende 1 Mei. Van 1 tot 30 April 1909. Van Texel, Dagelijks 6,15; 8,15; 11; 3; 6 uur. Van Nieuwediep. Dagelijks 7,15; 9,30*; 12,15; 4,15; 7,30 'des Zondags 10,20 Dienst aanvangende 1 Mei 1909. Van Texel. Dagelijks 4,45*; 6,40; 11; 3; 6 uur. *Des Maandags en na feestdagen 4,15. Van Nieuwediep. Dagelijks 5,45; 9,20*; 12,15; 4,15; 7,30 *Zondags 10,20. Gerekend wordt Amsterdamsche tijd. Wij meenen het voorzichtig om zich een dienstbiljet aan te schaffen, waartoe zeker wel gelegenheid zal worden gegeven. De blijde gebeurtenis. De bladen bevatten in deze dagen kolommen vol van feestelijkheden welke in verschillende plaatsen zullen worden gehouden, wanneer de blijde gebeurtenis een feit zal zijn geworden. Muziek- en zang uitvoeringen staan daarbij op den voorgrond, doch in het overgroote deel van gemeenten wordt bedoeld den kin deren een vreugdedag te bereiden. Hoe zal Texel dit feit gedenken? Wij hoorden daarvan nog niet gewagen, j Maandag had in hotel Texel een vergadering plaats van de Vrijzinnige Kiesvereeniging „Texel". Zooals we zulks bij de meeste vergaderingen van ver- eenigingen gewoon zijn was de opkomst der leden niet groot. Na opening der vergadering werden de notulen der beide vorige vergaderingen gelezen en goed gekeurd. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Aan gezien het bestuur onvoltallig was( de heeren Wagemaker en Kikkert in eene vorige vergadering benoemd hadden hun benoeming niet aangenomen) werd op nieuw overgegaan tot verkiezing van 2 bestuursleden. Ditmaal bleek men ge lukkiger in de keuze, de heeren van 't Hof TEXELSCHE COURANT,

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1