Texels Eigen StooÉootonderneming. Buitenland. Marktberichten. Advertentiën w TANDARTS FEENDERS Woensdag 7 April in „DE LINDEBOOM". Ten strengste verboden Verboden Eieren zoeken Predikbeurten. ADVERTENTIËN Voor de verkieziugeu. Naar ons wordt medegedeeld zal de heer C. Thomassen, onderwijzer te Am sterdam, die bij de in Juni te houden verkiezingen door de afd. Helder der S. D. A. P. candidaat zal worden gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, voor dit district. Vrijdag 16 April a.s. als spreker optreden in het „Hotel Texel" alhier. Oudeschild, 2 April. Woensdagmiddag j.l. was er openbare les in de K. W. B. Tal van moeders, benevens het bestuur waren er heen getogen, om getuige te zijn van de vorderingen der kleinen, waarvan velen den lsten April de bewaarschool zouden verlaten, om naar de O. L. S. over te gaan. De directrice, mej. S. Backer, was voor de laatste maal als zoodanig aan wezig. Het 1 April had zij, na een 15-jarige werkzaamheid haar ontslag aangevraagd en ook eervol verkregen. De voorzitter, de heer W. Mets, was voorzeker wel de tolk van allen, die de K. W. B. eenigszins op prijs stellen, toen ZEd. Mej. Backer dank zeide voor al hetgeen zij voor den richtigen gang van het onderwijs had gedaan en haar namens het bestuur als herinnering daaraan een keurig glad eikenhouten werktafeltje aanbood. ZEd. hoopte, dat haar opvolgster Mej. S. de Wijn in het zelfde voetspoor zou blijven voortgaan. Nadat Mej. S. Backer, het bestuur be dankt had èn voor het keurig geschenk èn voor de hulp en steun, diu zij voort durend bad mogen genieten, gingen de aanwezigen welvoldaan huiswaarts. Nam het aantal leerlingen der O. L. S. hier in de laatste jaren voort durend af, zoodat het zelfs beneden 100 daalde, thans kunnen wij weer een stijging melden. Slechts 8 leerlingen verlieten de school en 18 leerlingen kwamen er met 1 April j.l. bij. Een vreemde handelwijze. Het is moeilijk te begrijpen, wat iemand er aan heeft om een som gelds mede in zijn graf te nemen, tenzij hij nog na zijn dood zijn kleinzieligheid wil laten werken door den een of ander, wien hij het niet gunt, dat geld te onthouden. Dezer dagen overleed te Zuidhorn iemand, die den wensch had te kennen gegeven na zijn overlijden niet te worden ontkleed. Aan zijn wensch werd niet voldaan en in zijn kleeren werd een som van f 550 gevonden. Waarheid of verdichting Een corr. te Winschoten schrijft aan de „Ass. Ct." Naar de „Nieuwe Winschoter Courant" uit goede bron verneemt, is door den heer B. Mulder, 1ste luitenant der infan terie, te Groningen in garnizoen, een model schietschijf uitgevonden, die in de praktijk reeds heeft doen blijken, ver bazende animo bij de schietoefeningen te bewerkstelligen. Het is een solied kasteel, waarin vijandelijke troepen zijn, die verdwijnen, zoodra ze getroffen worden. Voor de ramen en op het dak komen telkens verdedigers in aanslaghouding, die om tuimelen als zij geraakt worden. Yeryolgens, door een goed gemikt schot, ziet men voor de ramen van een der kamers de vlag met het roode kruis verschijnen. Daarna nog een goed gemikt schot, de deur gaat open, en de commandant komt om 't hoekje kijken, wordt deze laatste dan nog juist geraakt, onmiddelijk ziet men de vijandelijke vlag verdwijnen en de witte vlag ten teeken van overgave geheschen. Eindelijk, door een laatste treffer, verschijnen de leden van ons Vorotelijk Huis en het rood wit, blauw stijgt ten top. Het geheel is solide, hoogst eenvoudig en zeer practisch in het gebruik, ook voor vrijwillige schietvereenigingen. Als het maar geen Aprilmop is. Soliede tooningen. Een arbeidersgezin in de gemeente Maasland is op 't kantje af aan een vreeselijk ongeluk ontkomen. Zes jaar geleden werd voor Let station Huister Lucht der Westlandscbe stoomtramweg maatschappij (gemeente Maasland) een oude boerenwoeing onteigend. Later werd deze verhuurd aan twee arbeiders gezinnen. De helft is nu ingestort, een geit en wat kippen weiden onder de puinhoopen bedolven. Een half uur later zou het geheele gezin aan tafel gezeten hebben. Kioaadmllige inbraak. Een inbraak geschiedt zelden uit goed willigheid, doch de heeren treden dikwijls op verschillende wijze op. Bij den een sluiten zij netjes de brandkast open en verlaten met den inhoud kalmpjes het buis, zonder een spoor van hun aanwezig heid achter te latenbij den ander schijnt het hun minder te doen te zijn om geld, dan wel om aan hun vandalisme bot te kunnen vieren. Zoo brachten ongenoode gasten dezer dagen, een be zoek aan het onbewoonde huis van mevrouw D. Raadt geb. Kahn, te Hattum. Alles werd opengebroken, op een vreese- lijke wijze namen de dieven kostbare kasten en meubelen onderhanden en goten ten slotte pretroleum over alle aanwezige goederen. Door een verbroken raam zijn de heeren in- en uitgegaan. Merkwaardigerwijs wordt niets vermist en zoo zal de maatschappij „Mercurius", bij welke maatschappij de benadeelde verzekerd was, slechts de schade aan de meubelen hebben te vergoeden. Vergiftigd. Bij een kruidenier op de Raamgracht te Amsterdam werden dezer dagen dcor een juffrouw z.g. hoestballetjes gekocht. Kort nadat zij de balletjes had gebruikt werd zij zeer ernstig ongesteld. Onmid delijk moest zij naar het gasthuis worden vervoerd waar de maag werd uitgepompt. De Justitie liet beslag op de vermoedelijk ondeugdelijke waar leggen, en heefteen scheikundig onderzoek gelast. Blijde gebeurtenisgrapjes. Het is gebeurd met minister H., die, dezer dagen van de hoofdstad naar de hofstad reizedde, in Haarlem zijn hoofd uit het portierraampje stak, om van den krantenjongen wat luchtige lectuur te koopen. Hij riep „Hé, AlloIs de nieuwe „Prins" (tijdschrift) er al?' En die kwajongen antwoordt „Nee, nog niet 1.... Daar zult u nog 'n week of wat op moeten wachten." („Hbld"). Van den Haagschen Toren. De „Torenwachter", die in de „Middelb. Ct." onder bovenstaand6n titel over Haagsche aangelegenheden pleegt te babbelen, vertelt o.m. dat prof. Kouwer 's nachts ten paleize in Den Haag logeert en overdag in Utrecht is. De schrijver concludeert daaruit, dat de blijde ge beurtenis dus niet lang meer op zich zal laten wachten. Omtrent de kraamkamer-geschonken, die nu langzamerhand beginnen toe te stroomen, vertelt de „Torenwachter", dat ze alle secuur ontsmet zullen worden. De medische faculteit heeft daartoe ge adviseerd. Over de wieg, die aangeboden zal worden, hoorde hij een dezer dagen vertellen, dat de constructeur van dit nuttige meubel met de handen in het haar zit. „Het voorwerp is zoo goed als af, maar lang niet tot genoegen van vele dames, die in het comité zitting hebben. Het is dan ook geen gekheid om aan alle wenken, die den ontwerper zijn gegeven, te voldoen. Aan de wenschen van niet minder dan 37 dames moest hij tegemoet komen. Stel u voor37 dames, die bijna allen ook kinderen hebben gehad en dus van wiegen verstand hadden, moeten er haar goedkeuring aan hechten Zeer verstandig heeft de maker toen maar besloten zijn eigen gang te gaar; maar dat hij er geld op toelegt, zooals ik vernam, is, deze bijzondere omstan- standigheden in aanmerking genomen, wel te begrijpen. Het moet een prachtstuk van meubel-, manden- en kantwerkers- kunst zijn. Luilekkerland. Te Winschoterzijl worden grooto hoe veelheden aal, waaronder van 7 tot 10 pond zwaar zijn, gevangen. Er wordt van Pekela met sluizen gestroomd en nu wordt de aal door het vuile fabrieks water flauw. En juist de grootste soort schijnt er 't eerst last van te hebben. Ze leggen den kop op den wal en laten zich zoo maar vangen. Een vluchteling. Een man te Amsterdam, die nog een paar maanden bad te brommen wegens verzet tegen de sterkere macht, werd door de politie van huis gehaald. Ge willig ging hy mee, tot hij, op de Brouwersgracht gekomen, boenen maakte. De politieman zag geen kans hem in te halen, en ten einde raad, leende hjj van een slagersknecht een flets, en zette den vluchteling na Plotseling nam de vervolgde een kloek besluit en sprong in de Brouwersgracht. Hierop had de gerechtsdienaar niet gerekend, en aan vankelijk stond hij beteuterd te kijkeu, maar ten laatste wist hij raad en riep een roeibootje aan. Zoo wist men met vereende krachten den man weer te achterhalen. Een oplichter-in-t-groot. Hij heette Simson, en hij was een Simson, op 't gebied der oplichterij n 1. De Parijsche politie toonde zich sterker Simson en arresteerde den held, die be schuldigd wordt van oplichterij tot een bagatel van minstens 20 millioen francs, van ontelbare slachtoffers. Hij bracht aandeelen aan de markt van een groote fabriek, waar kunstmatige caoutchouc werd vervaardigd. Om het publiek volkomen te bedriegen, had hij te Croissv een modelfabriek laten bouwen, waarvan de drie reusachtige schoor- steenen groote rookwolken uitbliezen. Uit het ingestelde onderzoek is ge bleken, dat op deze „grootsche" onder neming in het geheel slechts 4 arbeiders werkten, wier eenige taak bestond in het stoken van de ketelvuren. Dat was dusveel rook 6n weinig caoutchouc 1 CORRESPONDENTIE Een abonnee te Nieuioendam welke ons kennis gaf verhuisd te zijn naar Amster dam, Marnixstraat 52, 1 hoog, wordt verzocht ons zijn naam op te geven, hetwelk hij verzuimde. Burgerlijke Stand der Gemeente Teiel. Zondag 4 April 1909. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. *8, Den 7den April 1909- "IP" «F"" 4 -7 Den 12en April a.s. DANKBETUIGING. Van 27 Maart tot en met 2 April '09. GEBOREN: Johanna, d.v. Lambertua Halsema en Pietertje Brouwer (Eierl.) Jan, z v. Machiel Kuip en Harretje Witte (de Westen.) ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD. Geene. OVERLEDENCornelia Zijm, 54 jaar, echtgenoot van Neeltje Smit (Zuid- haffel) Maria Garritaen, 64 jaar, weduwe van Arie Eelman (Eierland.) LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 portemonaie inh. 1 cent (Steeneplaatr), 1 tabakspijp en een zakmes (Weverstraat) 1 zwarte handschoen. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin 10 uur de. Kijne. Openbare Belijdenis, (Kerkcollecte. Koog. Nam. half 3 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds, Smits, 's Avonds 7 uur ds. Melchers. van Ursum. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. (Bevestigiog nieuwe lidmaten.) Oosterend. Voorm 10 uur ds. Boeke. (Bevestiging nieuwe lidmaten.) Cocksdorp. Nam. half 3 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Koosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Schagen, 1 Apr. Aangevoerd: 37 Kalikoeien 1 120,a f 225— 10 Vette Koeion 1 160 a 235; 10 Geldekoeien f 110 a f 165 200 Nuchtere Kalveren f 7 a f 20, 230 Overhoudors f 14,a 22, 15 Vette Varkens 44 a 46 cent per Kg. 80 Biggen f 11,a f 14, Boter f 1,10 a f 1,20 per K.G. Kipeieren 1 3,75 a f 4,25 per 1001 Leiden, 2 April. Ter markt werden heden a ngevoerd 7 Stieren f 148,— a 1255,-; 341 Kalf- en Melkkoeien f 173 a i 318; 129 Vari koeien t 120 a f 230; 239 Vette Ossen en Koeien i 185a f 340 41 Kalveren (vette) f 64 a 1 112 221 Kalveren (magere) 1 4al 8,— 191 Schapen (vette) 1 19,— a f 28. 802 Schapen (weide) f 14 a f 25; 631 Magere Varkens f 19- - a f 44, 383 Biggen f 6,00 k f 13,00; V.P. N. EIEREN VEILING. 2 April. 1909 f 4,25 tot I 5,90 p. 100 stuks. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, MAARTEV C. DIJKER EN AXTJE KOORIV, hunne 45-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hunne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. w k Jft Zevenhuizen, Texel. af? VÜF hopen onze geliefde Ouders, J. VAK GURI» EN J. VAX GURP—Wiegel, den dag te herdenken, waarop II ASzij voor 50 jaar in den echt zijn?®'s rff* verbonden. Paterson N.-J. Noord-Amerika. Uit naam van hunne w dankbare kindereu, J. Eelman C. EELMAN-van i Met dezen betuigen wij onzen hartelijkcn dank voor do vele blijken van belangstel ling op den 20en Maart ondervonden. P. KALIS Sz. M. KALIS—Slot. P.II.Polder, 2 April 1909. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij do ziekte, overlijden en do teraardebestelling van mijn innig ge liefden echtgenoot, betuig ik mijn oprechten dank. Wed. C. VAN HEERWAARDEN-Srnit. de Cocksdorp, 2 April 09. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij bet overlijden en de teraardebestelling van onze geliefde Zuster, Dieuwertje Raven, Wed. A. List, ondervonden, onzen hartelijkcn dank. Inzonderheid aan den ZeerGe). Heer Dr. v. d. Vegt voor zijn jarenlange behandeling. Namens do familie, A. RAVEN. de Cocksdorp, 3 April, Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling bij ODze 25-jarige Echtver eeniging ontvangen, betuigen wij bij deze onzen hartelyken dank. K. BROUWER en Echtgenoote. Den Burg, April 1909. De aandeelen zijn, behalve voor de aandeelhouders in wijk B, tegen inwisseling der kwitanliën to ver krijgen b(j de Hoeren F. ZEGEL Kz. vooi wijk S. C. KUIP Jr. K. J. DE JON Gil W. IJSBR. KOPPEN O. KLAAS KUIPER H. ARIE DROS Pz. E, DE RAAD VAN BEHEER. is op te 12 uur te spreken eieren lo zoeken of overpaden te maken op de hofstede Duinoord". op de landerijen bi hoerende bij do Hofstede Wagoninge», Eioiluud.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2