Buitenland. Van haar slechte maag genezen. Predikbeurten. De Burgemeester van Texel verzoekt alle ingezetenen, zoodra door klokgelui zal worden bekend gemaakt, dat ons een Prins of Prinses uit den alouden Oranje stam is geboren, door ontplooiing der vaderlandsche driekleur blijk te geven van hunne vreugde over deze heugelijke gebeurtenis. De Burgemeester HIDDINGH. De Cocksclorp, 6 April. De afdeeling De Cocksdorp van Texels Belang hield gisterenavond eene buiten gewone vergadering. Door den heer H. Visser, voorzitter der atdeeling, werden voorstellen inge diend, welke ten doel hadden, na advies van een deskundige, de grondslagen der vereeniging zoodanig te wijzigen, dat het voortbestaan meer gewaarborgd is, waarmede alle aanwezigen zich konden vereenigen. De opkomst was beter dan in den regel op deze vergaderingen het geval is. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in de maand Maart ingelegd f 349,10, terugbetaald f 1262,45. Het laatst uitgegeven boekje was no. 342. Vreugdeschoten. Ten aanzien van de tijdstippen van de vreugdeschoten is het volgende bepaald Wanneer de gelukkige gebeurtenis bij dag plaats heeft, dan zal het saluut gegeven worden in de uren tussch6n den vroegen morgen en het vallen van de avond-duisternisd.i. ongeveer een half uur na zonsondergang. Geschiedt de geboorte in den nacht dan zullen den daaropvolgenden vroegen morgen de kanonschoten gelost worden tusschsn ongeveer 7 en 8 ure 's ochtends. Dat kin 'm wel opbreken. Een militair moest op het kazerne terrein te Gouda straf-exerceeren, wat niet naar zijn zin scheen te zijn, althans op een gegeven oogenblik wierp bij ge weer en patroontasch op den grond en ging op den loop. Een sergeantmajooi ging daarop naar zijn woning om hem mede te nemen, maar hij was, reeds voorzien van andere kleederen, vertrokken. Een zonderlinge toestand. Sedert eenige dagen vormt zich op een terrein, toebehoorende aan den heer Floris Vos, te Naarden, welk terrein gelegen is aan den Amersfoortschen Straatweg tusschen Naarden en Laren eyen voorbij „De Gooische Boer", een waar zigeunerskamp. Gewoonlijk stonden eenige zoogenaamde woonwagens op hun tocht gestationeerd even voor „De Gooi sche Boer", doch de heer Floris Vos heeft die standplaats door omrastering thans ontoegankelijk gemaakt. In plaats daarvan is thans door hem vldk tegen over de villa van den heer Drees een terrein ompaald en omrasterd met een bord, vermeldende„Standplaats voor woonwagens." Natuurlijk wordt hiervan gretig ge bruik gemaakt, zoodat zeer ten spijt van de in de nabijheid gevestigde be woners, een aantal woonwagens daar hun standplaats kiezen. De bewoners dier woonwagens maken het niet alleen den omwonenden, doch ook den voorbij gangers lastig. Bovendien beeft de politie handen vol werk, omdat de Zigeuners, die daar in een 14-tal wagens kampeeren de omgeving zeer onveilig maken. Hoewel door de genie ook aanvankelijk bezwaar werd gemaakt tegen de ompa- lerij en omrastering, blijkt dat deze is geschied zonder in strijd te komen met de wet op verboden kringen. („Hbld.") Vrijhandel voor den Nederlandschen Landbouw I In no. 49 der blaadjes van de ver eeniging „Het vrije ruilverkeer" wordt de quaestie behandeld van den vrijhandel voor den Ned9rlandschen landbouw. Na een herinnering aan de landbouw crisis in 1880, waarvan ook Nederland te lijden had, wordt uiteengezet, dat de Nederlandsche landbouw zich zonder protectie er bovenop heeft weten te werken. En dan wordt betoogd Gebleken en bewezen is nu, dat de betering in den toestand van den land bouw komen kon langs geheel andere wegen en met geheel andere middelen. Een goed geleide staatszorg voor den landbouw, geheel gericht op technische verheffing van het bedrfjf en op aan moediging of ondersteuning van het 6igen initiatief. Een zeer verbreid en steeds verder zich ontwikkelend ver- eenigingsleven, dat niet gewacht heeft op regeling door wettelijke bepalingen, maar dat gedragen wordt door de be langstelling en toewijding der leden. Eu bovenal ook de ontwaakte en sedert wakker gebleven energie bjj den boeren stand, zich uitend vooral in een woekeren met den grond en met de bedrijfsmiddelen. Deze drie factoren hebben elk voor zich en allen te zamen meegebracht, dat de Nederlandsche landbouw zonder protectie waarlijk de vergelijking met het gepro tegeerde buitenland zeer goed kan door staan. De plaats op de wereldmarkt heeft de Nederlandsche landbouw veroverd door goed en goedkoop te produceeren. Elke verhooging van het invoerrechten tarief zal door stijging van de goederen- prijzen de productievoorwaarden voor den landbouwer ongunstiger maken. En hem dus niet steunen, ma8r bemoeilijken in zijn bedrijf. Tegenover deze protectie-lasten staan voor den Nederlandschen landbouwer geen protectie lusten. Overal wordt geld uitgeklopt. De besturen van waterschappen in Friesland gaan geld maken uit het zoeken naar kievitseieren. Zoo geeft het bestuur van „De Warren" tegen een bepaalden prijs eene vergunning uit om één dag op de landerijen te mogen eierenzoeken. Het bestuur van 't waterschap „Pot- schen" heeft dat recht verpacht aanéén persoon en wel voor f 35. Er moet al menig eitje gevonden worden, voordat dit bedrag er uit ge maakt is. Het nut der politiehonden. De Haagsche politiehonden blijven zich verdienstelijk maken. In de jongste nachten werden door de politie vele personen bekeurd voor 't vangen van spreeuwen met slagnetten in het lage hout in den omtrek van den Waaldorperweg. De honden door kruisen het hout en verraden door blaffen de aanwezigheid der stroopers, die zonder deze hulp voor de agenten door de duisternis niet waarneembaar zijn. Luchtvaart in Nederland. Naar de impressario J. Schürman uit Parijs aan de bladen schrijft, zijn van 1 Mei tot 31 December de luchtscbippers Delagrange en Pierrou door hem ge- engageerd. voor de som van 600.000 frs, om met de hem toebehoorende vlieg machines, systeem-Delagrange, systeem- de Blériot en systeem-Voisin eenige vluchten te doen in eenige groote steden van Europa. Tusschen 1 en 15 Mei vinden op stijgingen plaats in Den Haag en Am sterdam, op daarvoor ingerichte en afgesloten terreinen van 80.000 a 100,000 vierk. meter. Alle contracten zijn reeds gesloten. Kant met ooievaars. Als men denkt, dat alleen de binnen- landscbe zakenmenschen hun voordeel in de blijde gebeurtenis zoeken, heeft men het mis. Dezer dagen ontving een Amsterdamsch winkelier een soort kant, van een Fransch fabrikant, waarin ooievaars geweven zijnWij krijgen dus dames met een ooievaar op den schouder. Men denke aan de oude heks met den uil I Een woesteling. De Amsterdamsche politie heeft, „op verzoek" een kerel moeten inrekenen, die met geweld een woning in de Ege lantierstraat was binnengedrongen, daar den boel had stuk geslagen en zijn vrouw, die zich daar ophield, met een mes in de zijde had verwond. In het Binnengasthuis, waar de vrouw werd verbonden, bleek dat de wonde niet gevaarlijk was. Sociaal-democraten in angst. De leden der Sociaal-Democratische Arbeiders-Partij te Ouderkerk, hebben den Minister van Justitie om bescher ming verzocht ter gelegenheid van de te wachten blijde gebeurtenis ten Hove. Tbans zyn daar dientengevolge een 6-tal rijksveldwachters van elders gede tacheerd. Amcrikaansch Een der nieuwste nieuwigheden die uit Amerika worden bericht is een brandkast die alleen open kan gaan door den stem van den eigenaar, 't Is het werk van een uitvinder te Denver in Colorado. In de deur der biandkast is, in plaats van een sleutelgat, een mondstuk en om de kast te openen moet de eigenaar op een veer drukkeD, die een fonograaf- cilinder in beweging brengt en dan in het mondstuk het bepaalde woord spreken, dat op dien cylinder staat. De trillingen van de stem die het sesams- woord spreekt moet volmaakt overeen komen met de stemtrillingen die op den cylinder staan gegrift, anders zal de brandkast niet opengaan. Water naar de zee dragen? De Burgemeester van Texel Overwegende, dat nu de gewone schoonmaak is aangebroken er veel papier enz. zal worden opgeruimd Waarschuwt den inwoners van den Burg, papier, scherven en dergelijke voorwerpen afgezonderd te houden van de asch, indien zij er prijs op stellen, dat de gemeente-reiniger die voorwerpen weghaalt. Texel, den 6 April 1909 De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH, Den Hoorn6 April. Indien de blijde gebeurtenis in ons Koninklijk huis valt buiten een der komende feestdagen, dan zal in de Her vormde Kerk alhier een openbare dank stond worden gehouden van ongeveer een half uur en wel des morgens half elf van den dag, volgende op dien, waarop de tijding is bekend geworden. Was het aantal leerlingen der openbare school alhier voor enkele jaren ruim 80, thans is het slechts 42. Oudeschild, 6 April. Gisteren werd bij den havenmeester alhier aangebracht, een zwaar anker, waaraan zich nog een stuk staaldraad bevond, opgevischt door de bemanning van T X. 87, schipper F. Blom. Nadat de moddermacbine, ongeveer 3 weken in werking geweest was om de haven op verschillende plaatsen uit te diepen, is zij Zondagmorgen j-J. weder naar elders vertrokken. Hedenmorgen omstreeks 4 uur bewoog zich boven ons eiland een lucht ballon, waarin zich drie heeren uit Berlijn bevonden. Het plan bestond naar Engeland over te steken, doch daar de wind niet gunstig was, besloot men hier to dalen. Dit geschiedde dan ook en omstreeks 6 uur had men tusschen Zuidewind en Jb. Witte vasten grond onder de voeten. Alles werd zoo spoedig mogelijk ingepakt en op 2 wagens naar de haven vervoerd, zoodat de reizigers om 11 uurmetde boot konden vertrekken. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, tei kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Woensdag den 14 April 1909, des voormiddags te lOVg ure in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, den 6 April 1909. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH. Onderwerpen ter behandeling 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Goedkeuring begrooting algemeen Weeshuis 1909 enz. 3. Aanbieding gemeenfeuerslagouer'08. 4. Vaststelling kohier uan schoolgelden ouer het 2e kwartaal 1909. 5. Vaststelling uergoeding tijdelijk hoofd der school te de Koog. 6. Voorstel uerleening gratificatie aan den gemeente-opzichter. 7. Voorstel ruiling uan grond met D. J. Bruin te den hoorn. 8. Voorstel aankoop grond uoor de te bouwen school te Zuid-Eierland. 9. Adres inzake uerloskundige hulp uoor Eierland. 10 Adres inzake aanleg uan een hauen nabij Oost. 11. Verzoek Mej. H. A. de Vries-Heeroma om eeruol ontslag als onderwijzeres in uak k aan de o. I. school te de Koog. 12. Benoeming hoofd der school te de Koog. 13. Idem uan eene onderwijzeres in uak k aan de school te de Koog. 14. Idem commissie tot onderzoek recla mes Hoofdelijken omslag. 15. Reclames Hoofdelijken omslag. Wij hebben van Mej. S. van Pelt, geb. de Bes, wonende te IJselmonde, Oostelijk no. 83, den vol genden brief ontvangen «Ik heb veel en langen tijd aan mijn maag geleden, en om u een denkbeeld te geven van mijn lijden heb ik u maar te zeggen dat ik zoo ver was, dat ik mij mijn voedsel moest ontzeggen om het niet te verteren te hebben. Daarbij, en ondanks dat mijn eetlust zeer zwak was, onder vond ik telkens wanneer ik had gegeten, zelfs zeer weinig, brandingen in de holte van mijn maag, een groote dorst en ook walgingen en hoofdpijn. De slechte toestand van mijn maag maakte dat ik bloedarmoede kreeg en langzaam aan mijne krachten verloor. Zoo kwam er een oogenblik dat ik volkomen uitgeput was en ik had maar even te loopen om buiten adem te ge raken. De Pink Pillen die ik heb gebruikt, na heel wat andere geneesmiddelen nutteloos te heb ben beproefd, zijn uitstekend geweest. Zij hebben mij niet maar een tijdelijke verlichting bezorgd, maar een volkomen genezing. Ik zeg volkomeD, want niet alleen lijd ik nu niet meer aan de maag en verteer mijn voedsel goed, maar ik heb ook op 54jarigen leeftijd al mijne krachten weer gekregen.// Indien gij aan de maag lijdt, indien gij eene levensregel moet volgen, indien gij met zorg uw voedsel moet kiezen, kunnen de Pink Pillen u het geluk weeigeven te eten wat u was verboden. De Pink Pillen zullen uw maag versterken en verkwikken, er alles aan geven wat zij noodig heeft voor een goede spijsvertering. De Pink Pillen geven bloed en versterken de zenuwen. Zij zijn onovertroffen tegen bloedarmoede, bleek zucht, algemeene zwakte, rbeumatiek, zenuwpij nen, heupjicbt, zenuwuitputtÏDg. Prijs f 1,75 do doos, f 9,per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-depóthouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burg en omstreken bij de firma T. BUIJS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Een eigenaardig opschrift, zal menigeen zeggen, voor een mededeeling over onze proefvelden. Wij verzoeken onzen lezers echter op het vraagteeken te letten. Reeds verleden jaar en eerder hebben wij er op gewezen, dat de vlinderbloemigen, (erwten, booDen, klaver, enz.) het verinogen hebben stikstof uit de lucht door middel van bacteriën als voedsel gebruiken, zoodat men zou zeggen „een opzettelijke stikstof bemes ting voor die gewassen is niet noodig". Het toedienen van Chili bij dezen groep van planten zou dus zijn „water naar de zee dra gen" m.a. w. geven, wat de plant langs anderen weg ook kan verkrijgen. En toch... Maar laat ons zien in hoeverre stikstof bemesting ook bij de vlinderbloemigen goede uitkomsten kan opleveren. Een proef is ge nomen bij den heer Kooiman te Assendelft op min of meer zuren grond. Het proefveld was 6 Aren groot en werd verdeeld in 6 even groote stukken. Perceel I bleef onbemest. Perceel U ontving 8 Kg. super 14 pCt., 6 K.g. kali (patent), 4 Kg. Chili en 50 Kg. kalk, Perc. Ill als H, doch zonder super, Perc. IV als II, doch zonder kali, Perc. V als II, doch zonder Chili, Perc. VI als II, doch zonder kalk. De kalk werd begin Januari, de overige meststoffen werden 4 April op de perceelen gebracht. Kort na den laatsten datum wer den de erwten uitgezaaid, terwijl deze den 29en Augustus werden godorscht. De oogsten waren als volgt: Perc. I 13,85 Kg.Perc. II 28,52 Kg.Perc. III 26,08 Kg.Perc. IV 22,82 Kg.Perc. V 21,19 Kg.; Perc. VI 17,93 K.g. Het blijkt zeer duidelijk dat in de eerste plaats deze groDd behoefte had aan kalk en dat de andere meststoffen eerst goed werkten, indien op den zuren grond kalk was aangebracht. Bovenaan staat de volledige bemesting. „Wat de andere voedingsstoffen betreft, aldus het verslag, blijkt zoowel aan stik stof als kali en pbosphorzuur behoefte te zijn, want op alle perceelen, waar één dier bcstanddeelen niet toegediend werd, had dit een vermindering van de opbrengst ten govolg. In vrij sterke mate was dit zelfs 't geval met de stikstof, hier in den vorm van Chilisalpetcr aangebracht. Niet tegenstaande de erwt tot do stikstofverza melaars gerekend wordt, was deopbreDgst van perceel 5 zonder Chili belangriik lager dan van perceel 2 met Chili." Dit verschil bedroeg 28,52 21,19 7,33 Kg. Hieruit blijkt dus, dat „het water naar de zee dragen" of stikstofmest bij stikstof- verzamelaars nog nut kan doen. P, Vrfjdag 9 April (Goeden Vr(jdag) HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm 10 uur ds. Kijne, (Voorbereiding) 's Avonds 7 uur ds. Kijne (H. Avondmaal) REINIGINGSDIENST.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2