N° 2247, Zondag 11 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland* BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11,-; 3, 6,— TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 10 APRIL 1909. Paschen in aantocht. De feestdagen zijn in zicht en menigeen heeft er zich zeker op gespitst hoe hij of zij die dagen het meest genoegelijk zullen doorbrengen. Twee rustdagen aaneen geeft gereedelijk aanleiding om eenig plannetje te maken. Paschen is dit jaar wat vroeg of de natuur is wat achterlijkwel is de lentezon doorgekomen en mogen we verwachten dat daarop de zomer zal volgen, doch voor 't oogenblik is het natuurschoon nog maar zeer sober. Boomen en planten geven wel alreeds teekenen van leven, doch een groene Paschen, zooals we ons dat wenschen, daarvan is niet veel te verwachten. Ook de berichten van elders zijn in deze niet zoo gunstig. De bloembollen- velden schijnen ook wat achterlijk, en tooien die velden zich al met het trissche groen, gelijk we ook hier kunnen waar nemen, van bloemenschat zal niet zooveel sprake zijn. Toch is Paschen, meer nog dan de Lentemaand het beeld van vernieuwd leven, en die genieten wil van dat nieuwe leven, die opmerkzaam om zich ziet wanneer hij een wandeling maakt door velden en langs wegen, hij zal moeten getuigen dat het nieuwe leven zich overal vertoont, al zij het dan ook schoorvoetend. Paschen herinnert ons aan het ver nieuwde leven ook in geestelijken zin en velen maken gebruik van de op die dagen geboden gelegenheid om een lofzang aan te heffen ter eere van de blijde gebeurtenis waarvan onze Kerkgeschie denis gewaagt. Doch niet minder gaan zeker veler gedachten thans naar het Koninklijk Paleis, waar in deze blijde dagen een nieuw leven wordt verwacht. De voor teekenen daarvan zijn zeker bemoedigend waar wordt verzekerd dat de toestand van 11.M zeer gunstig is en H.M. zich bijzonder opgewekt gevoelt. De Paaschfeestviering zal bij velen verschillend zijn, de smaken verschillen, doch gewaagd is de onderstelling zeker niet dat het Paaschteest thans aanstaande, een feest van bijzondere bet eekenis zal kunnen wezen, 't Zou zeker zijn naar veler wensch. We komen in de politiek. De dit jaar te houden verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, noemt alreeds veler gedachten in beslag, naar we uit verschillende courantenberichten kunnen opmaken. Vergaderingen en lezingen zijn aan de orde en ook namen van candidaten worden reeds genoemd. Ook in het district Helder, waartoe onze gemeente behoort, begint leven te komen en wordt beraadslaagd aan wien de candidatuur zal worden opgedragen, door de verschillende partijen. Van de zijde der S. D. A. P, schijnt met zekerheid de heer C Thomassen, onderwijzer te Amsterdam, candidaat te zullen worden gesteld voor dit district en vrij zeker is het de bedoeling dat genoemde heer zich aan de kiezers zal presonteeren op de lezingen welke voor dezej week worden aangekondigd op verschillende dorpen op ons eiland. Wij verwijzen daarom naar de in dit nummer voorkomende advertentie, ter wille van hen die met de beginselen van den heer Thomassen kennis willen maken. Oosterend, 9 April. Vooral in den polder het Noorden worden vele kievitseieren gevonden. Er is evenwel weinig vraag naar, zoodat de prijzen reeds sterk gedaald zijn. In den omtrek zijn vele schapen met drio en twee lammeren. Bij den veehouder Bas wierp een schaap zelfs vijf lammeren, waarvan vier in leven. Op Buitenlust waar een schaap 5 lammeren wierp, zijn deze allen in leven. Ben Hoorn, 8 April. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Drijver, thans onderwijzer te Rotter dam is benoemd tot onderwijzer bij het M. U. L. O. te 's Gravenhage. Overgenomen op verzoek. Iets over verzouting van H duinwater en over de schelpenvisscherij. Door den heer M. Oosthoek, geneesheer te Scheveningen, werd een adres bij den Gemeenteraad te 's Gravenhage ingezonden, hetwelk wjj op verzoek overnemen. Het luidt als volgt: „Geeft te kennen enz. „Dat Dr. A. H. Pareau bij Waltman te Delft een boekje heeft uitgegeven over de verzouting van 't duinwater met allerlei theoriën, die aan 't obscure grenzen en zonder te zeggen wat de oorzaak vau 't zout worden van 't duinwater is en in toenemende mate zal worden en waarvoor ook de heer J. M. K. Pennink, directeur van de Amsterdamsche waterleiding vreest. Zoutwater en zoetwater dat zich niet zou vermengen zonder rechtstreeks van elkander gescheiden te zjjn door een on doordringbaar tusschenschot is niet denk baar. Dus zoo een ondoordringbaar tusschen schot is er nog. Zij bestaat uit een natuurlijk strand en duin. Dat natuurlijk strand en duin is gevormd uit stuifzand waarvan elke korrel is omgeven door een korstje kalk, afkomstig van de door de eeuwig durende golfslag fijn gesleten schelpen. Zie J. W. Retgers zamenstelling van 't duinzand van Nederland bfj Joh. Müller te Amsterdam 1891. Noot bladzijde 25. Met iederen liter water dat de waterleiding uit de duiDen haalt gaat een zekere hoeveel heid stof verloren, afkomstig van die korstjes die om de zandkorrels zitten en dat maakte volgens de onderzoekingen van Dr. Josselin de Jong in 1905, ruim twee millioen kilo's uit voor de Haagsche waterleiding. Die twee millioen kilo's kalk enz. jaarlijks onttrokken aan 't tusschenschot tusschen zout en zoet water door de Haagsche waterleiding, moet leiden tot vernietiging van dit tusschenschot tusschen de zee en de waterleidiug, wat dan onherstelbaar zou blijken. Werden er geen schelpen govischt dan zou de zee zooveel kalk geven dat het tusschenschot tusschen zout en zoet water bleef bestaan en nieuw duin zou opwaaien van stuifzand met kalkkorstjes. Stuifzand zonder kalkkorstjes is zeer goed voor een zandhoop, waai geen water voor blijft staan, dat vloeit weg. De vernietiging van de kustvisscherij, veroorzaakt door de schelp visscherij (Duymar v. Twist) is te wijten aan water staatsingenieurs, die in strijd met de wetenschap een staatsrapport over de schelpvisscherij hebben laten uitbrengen. Minister v. d. Sleijden heeft door zijn neef Dr. Hoek en Gerrit van Diesen (eerste Dr. honoris causa van Delft) dat gruwelijk stuk bestaan. In dat rapport staat de onzin wat menschenhanden kunnen weghalen geen schade doet. Vroeger schepte de voerman D. v. Duijn de schelpen dioog van het strand, dat was de eenige te Scheveningen. Later kwamen er negentig schelpenvisschers die de schelpen uit 't water haalden met 't aas van de visschen er in. Waren de schelpen blijven liggen (nü worden ze allen weggehaald), zouden zij bij vloed door de visschen zijn leeggegeten. Iedere schelpvisscher rekende per week 100 kar of kubieke meter gemiddeld af. Nu halen zij 30 kar weg per week en het aantal schelpvisschers is ook verminderd, omdat door 't weghalen van de schelpen met 't aas ook het voortteelen van die weekdieren is verminderd en ze geheel worden uitgeroeid. Alleen door dat ellendige advies van Dr. Hoek zijn te Scheveningen alleen drie duizend koopkrachtige gezinnen in arme werkeloozen veranderd; de reederij is naar verhouding uitgeput. Dat over alle visscherij plaatsen aan de Noordzee en aan de Zuiderzee door Hoek's moordkuil adviezen de werkeloozen ook in alle groote gemeenten jaarlijks toegenomen zijn, dat 't Rijk jaarlijks tientallen vau millioenen kost Reden waarom ik UEdAchtbaren verzoek de schelpvisscherij te doen ophouden en niet te sloren aan de ingenieurs die allerlei praatjes verkoopen b. v. dat de stoomtrawlers de boel dood visschen. Er zouden nooit stoomtrawlers geweest zijn als ze de kustvisscherij niet hadden vernietigd; dan zou de tong geen f 1.— zijn gaan kosten, wat de coupon-knippers lekker heeft gemaakt. Dat ze f 70.000.— voor één stoomtrawler zijn gaan uitleggen en toen in diep water de paarplaatsen der visschen zijn gaan verstoren waardoor de kustvisschers niet gevischt kon worden. Nu zijn de stoomtrawlers bij dozijnen ver kocht bij faillisement voor een tiende van den kostenden prijs. Verder beweren de ingenieurs dat de zee de schelpen terugneemt. Die onzin spreekt Prof. Martin in zijn Dies Ovatie tegen. Die zegt op bl. 22 dat een oever, wal of strand uit schelpen voortkomt. (De ingenieurs zijn hier onbevoegden). Hoe weinig waterstaats ingenieurs denken, kan men zien uit de bewering van den Inspecteur-Directeur van Waterstaat Welcker, die in Februari 1903 in een vergadering van hetKon.Aardrijks- kundig Genootschap zeide, dat als de zee te Scheveningen door de duinen heendrong 6r een hoogte tusschen Den Haag en Scheveningen was van zes meters waarvoor de zee bleef staan. De platte Scheveningsche weg was hem nog nooit opgevallen, ook 't bestaan van 't Kanaal evenmin, zie de couranten van dien tijd (bij mij in te zien). M. OOSTHOEK. Over de te wachten gebeurtenis. Nu alles zoo vol is over de heuglijke gebeurtenis, die onze Koningin tegemoet ziet, mogen w(j ook wel eens beluisteren, hoe men buiten onze grenzen over deze blijde verwachting spreekt. „Deze Vorstin" schrijft de Zuid-Afri- kaansche „Volksstem" in de ginds gebrui kelijke spelling onzer taal, „deze Vorstin bekleedt 'n unieke plaats in de waardeering barer tijdgenoten. Terwijl de onverbiddelijke kritiek met 'u sterk vergrootglas elke daad van andere staats-hoofden ontleedt en de scherpe teken-pen der politieke karikatu risten geen enkel gekroond individu pleegt te sparen, verkeert Koningin Wilhelmina in 'n sirkel van devote oplettendheid die niemand er aan denkt te verstoren door ruwe en grove spot. „In dagen, toen machtige heersers in weerwil van de overwegende stemming onder hun volkeren de onzijdigheid schonden, in een ongelijken en wanhopige worstelstrijd, ten bate van de sterkste oorlogvoerende partij, in de dagen toen 't scheen alsof enkel karakterlozen in staats- paleizen woonden, is er een vorstelike figuur geweest, die 'n uitzondering maakte op de onmannelike gedragslijn van Europa's monarchenen die figuur was die ener vrouw, welke regeerde over 'n klein land, dat geen kanonnen nog veldtochtsplannen had te bieden aan de overweldigend sterkste mogendheid der aarde." Uit het Duitsche rijk. Wij behoeven het niet te verbloemen dat voor onzen grooten Duitschen buurman de geboorte van een troonopvolger van een bijzondere beteekenis is. Bij ontstentenis toch van zulk een Koningspruit zouden ons onaangename verwikkelingen over de troonopvolging zeer waarschijnlijk niet bespaard blijven, en het is zeer te vreezen dat de gevolgen daarvan ons nauwer aan Duitschland zouden binden dan onseigenlijk wel lief is. Want al stellen wij Duitschland's vriendschap op hoogen prijs, onze onaf hankelijkheid en waardigheid gaan ons boven alles. Ook in Engeland ziet men de groote gebeurtenis met belangstelling tegemoet. De „Daily Mail" geeft, met Engelsche practische nuchterheid, uiting aan de stemming der Engelschen, die zeer goed beseffen, dat de geboorte van een Neder- landschen troonopvolger van groote be teekenis is voor de verhouding der Euro- peesche mogendheden, met name de groote tegenstanders en mededingers Engeland en Duitschland, voor welke de ligging en de volkomen onafhankelijkheid van ons land van zoo groot gewicht is, „Nooit, zegt het blad, hebben de vrienden van den vrede in Europa zoo vurig naar een kind verlangd". Het is wel goed, dat wij, gemoedelijke Hollanders, eens worden attent gemaakt op de groote beteekenis van de gebeurtenis, die ons Vorstenhuis verwachtdie gebeur tenis is meer dan een liefelijke idylle, meer dan een nationale verheugeniszij is ook van groot internationaal belang. Posterijen. Naar aanleiding van ingekomen klach ten betreffende het met port belasten van zoogenaamde prentkaarten, wordt onder de aandacht gebracht, dat deze kaarten alleen dan op den voet en tegen het tarief der gedrukte stukken kunnen worden verzonden, als zij, behalve het adres en de aanduidingen uitsluitend op de bestelling betrekking hebbende, geen andere na den druk aangebrachte aan duidingen en bijvoegingen bevatten, dan de vermelding van den naam, het beroep en de woonplaats van den afzender en van den dag der afzending. Prentkaarten, waarop andere schrifte lijke mededeelingen of aanduidingen voorkomen, behooren te worden gefran keerd volgens het taiiet der briefkaarten. Zij moeten dan echter ook overigens voldoen aan de voor briefkaarten gestelde voorwaarden. Een vreemd bericht. De correspondent te Winterswijk van de „Graafschapper" zendt het volgende aan zijn blad „Evenals ten vorigen jare heeft de Oranjevereeniging besloten ter gelegen heid van de heuglijke gebeurtenis in het gebouw „Irène" een feest te organiseeren" „Even als ten vorigen jare"?? Geen slecht baantje. De burgemeester van Numansdorp rekende de raadsleden in de openbare vergadering voor, dat de gemeenteveld wachter daar door de vele bijbaantjes een inkomen heeft van f 1200. Menig advokaat zou willen dat hij er op rekenen kon. TEXELSCHE COURANT. O flankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1