N° 2250, Donderdag 22 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. BOOT- EN SPOORDIENST Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT: v.Texel 6,15; 8,15; 11,—; 3,—6, TREIN: v. Helder 5,18*; 7,31 12,13; 4,-; 7,- Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. TREIN: a. Helder 8,27*; 11,20; 2,56; 6,31 BOOT: V. Helder 7,15; 9,30; 12,15; 4,15; 7,30 Zondag komt 'n trein 9,32, uaart boot 10,20. Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, voor die der treinen Green- wichtijd, alzoo 20 minuten later. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat het kohier no. 2 der Personeele belasting over het dienst jaar 1909 invorderbaar verklaard op den 17 April 1909 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 17 April 1909. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. VERZOEKSCHRIFTEN ter bckoming van jacht- eu vischakten en kostelooze machtigingen tot het schieten vun schade lijk gedierte. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel maken bekend, dat voor het nieuwe seizoen, aanvangende 1 Juli a.s, en eindigende 30 Juni van het vol gende jaar, ter Gemeentesecretarie kos teloos verkrijgbaar zijn blanco verzoek schriften ter bekoming van jacht- en vischakten, van kostelooze vergunningen tot 'uitoefening der visscherij, zoomede van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte. Belanghebbenden worden in hun eigen belang uitgeuoodigd hunne aanvragen en vergunningen zooveel mogelijk vóór den 1 Rei a.s. ter Secretarie in te dienen, Texel, den 14 April 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester, RUIBING, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op Dinsdag 27 April en zoo noodig op Woensdag 28 April 1909 eene schietoefe ning zal worden gehouden met kanonnen van licht kaliber (6 c. M.) opgesteld te fort Erfprins te Helder, tegen in schijf, welke in het Zeegat wordt gesleept. Bij deze schietoefeningen, waarbij de gebruikelijke veiligheidsmaatregelen zul len worden toegepast, wordt het gedeelte van de Heldersche zeewering, dat voor het genoemde fort ligt, onveilig gemaakt. Texel, den 25 Maart 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 10-17 April. De S. D. A. P. is thans ook gereed met haar program voor de komende verkiezin gen. In de afgeloopen week, n.l. op de beide Paaschdagen en den dag daarna werd te Rotterdam het congres der partij gehou den, waarop het verkiezingsprogram behan deld en vastgesteld werd. In verband met de gebeurtenissen van den laatsten tijd was dit congres met meer belangstelling dan anders tegemoet gezien. Toch bracht het weinig bijzonders, behalve dan het verkiezingsprogram, 't Was er zelfs be trekkelijk kalmte als men tenminste onder kalm verstaan wilzonder herrie, want er heerschte een opgewekt leven, dat zich meer dan eens in luid gejuich en bravo geroep te uiten zocht. Het congres stond geheel in het teeken van de overwinning van den heer Troelstra, dien dan ook het leeuwenaandeel van de toejuichingen ten deel viel. Opnieuw bleek welk een „uit-" stekende persoonlijkheid hij in de partij is, welken invloed zijn pakkend woord op de schare zijner volgelingen kan hebben. Zooals boven gezegd stelde de partij dan haar verkiezingsleuze vast. Door het partij bestuur was het volgend program voorge steld a. Algemeen kiesrecht b. Staatspensioneering. c. Tienurendag. d. Uitbreiding van de ongevallenwet. e. Woningkwestie. Lang en breed werd over deze punten beraadslaagd nadat eerst door Mr. Troelstra in een rede van 2Vs uur een beschouwing over den huidigen politieken toestand en dien der andere politieke partijen was ge geven en uitvoerig de richting was aan gewezen waarin de S. D. A. P. in den komenden tijd zal gaan. Het resultaat was dat het bovenaangehaalde verkiezings program ongewijzigd aangenomen werd. Een voorstel van de afdeeling Amsterdam om Jen verkiezingsstrijd alleen te voeren onder de leuze van het algemeen kiesrecht werd verworpen na ernstige bestrijding door den heer Troelstra, die uit deed komen dat het door het bestuur voorge stelde program alle wenschen bevat die in het Nederlandsche volk leven. Ook de bij de eventueele herstemming aan te nemen houding der S. D. A. P. werd besproken. De heer Troelstra ontvouwde daarover zijn denkbeelden, die hij later in een motie belichaamde, welke motie even eens werd aangenomen. Besloten is by herstemmingen de voorstanders van alge meen kiesrecht te steunen, doch met geen der andere partijen een compromis te sluiten. In bijzondere onvoorziene gevallen zal het partijbestuur beslissen. Er heerschte op het congres, zooals bovon gezegd een rechte geestdriftige stemming, dank zij de daverende redevoeringen die door den leider Mr. Troelstra werden afge stoken. Natuurljjk werden door dezen de afgedwaalde balsturige Marxisten ook niet vergeten en dat de spreker allesbehalve met hen ingenomen is, bleek maar al te duidelijk uit het advies dat hij onder don derend hoerageroep aan het Blot van zijn groote redevoering gaf, n.l. dat de Neder landsche arbeiders do nieuwe partij moeten dooddrukken. Mr. Troelstra is geen spreker die zijn woorden eerst op een goudschaaltje legt, 't is bekend en dat de partijen der tegenstanders de burgerlijke partijen even eens menige veeg uit de pan kregen is te denken. o—o—o— Zooals we in ons vorig overzicht mede deelden had de expresident van Venezuela Capiano Castro toen hem den toegang tot zijn vaderland geweigerd werd een pied- a-terre gezocht op de Fransche bezitting Martinique. Evenwel nog maar nauwelijks aan land bereikte hem de boodschap der Fransche regeering dat hij in haar bezitting niet zou worden gednld en tegelijk daarmede ontving hij de mededeeling dat ook de Engelsche en Amerikaansche bezittingen voor hem gesloten waren. Dat waren geen prettige boodschappen voor de gevallen Venezulaansche grootheid en deze was ook nog maar zoo dadelijk niet bereid zijn koffers te pakken. Hij beantwoordde het Fransche uitzettingsbevel met de mede deeling dat hij ziek was en dus onmogelijk kon vertrekken. De Fransche regeering die zich niet met een kluitje in het riet wilde laten sturen, zond een geneesheer, die den ex-president onderzocht en deze besliste dat Castro niet ziek was, althans voldoende sterk was om een zeereis te doen. Doch Castro bleef bij zijn beweren hij klaagde over vreeselijke pijnen in de onderbuik en de nieren en uit een rnensch- lievend oogpunt eischte hij uitstel van het uitwijzingsbesluit. De gouverneur van Mar tinique dacht er evenwel anders over. Hij dreigde met geweld als Castro niet vrij willig ging. Nog gaf deze de kamp niet op hij was doodziek, kon niet vervoerd worden meende hij. De gouverneur zond drie dokters, die allen na onderzoek ver klaarden dat alles wat Castro voorwendde maar larie was en toen het dreigen niet hielp werd de eens bijna almachtige dictator met den sterken arm der politie gevangen genomen en op een draagbaar naar het Fransche schip, de „Versailles" overge bracht, Natuurlijk protesteerde hij heftig, maar het baatte hem niets. Als een banne ling wordt hij thans naar Frankrijk ge bracht. Al zijn hoop dat hij nog eens weer de teugels van het bewind in Venezuela in handen kon nemen is in rook opgegaan en waarschijnlijk is er voor goed een einde gemaakt aan al zijn heerschzuchtige droomen. Door niemand beklaagd of getroost zal hij voortaan zijn leven moeten slijten ver van zijn schoon vaderland, waar hij eens haast onbeperkte macht bezat en waar hij den draak stak met de mogendheden aan wier genade hij thans overgeleverd is. Sic transit glorie mundi...... —o—o—o Uit Turkije kwamen in de afgeloopen week berichten over ernstige gebeurtenissen. Er is nl. een revolutie uitgebroken, een revolutie die niet tevergeefs ondernomen werd en geen ander doel had dan de hui dige regeering omver te werpen. Het begon met een beweging onder de soldaten, die hun officieren gevangen namen de vaan des opstand ontplooiden en naar het par lementsgebouw trokken om dat te bezetten. Het gepeupel sloot zich dadelijk bij de soldaten aan en voor den zetel der regeering in Konstantinopel werden vijandige be toogingen gehouden tegen het Jong-Turk- sche ministerie. En de regeering zelf? was nergens op voorbereid zoodat het militaire en andere verzet haar als een wervelwind omver gooide. Een paar dei- ministers werden door het vijandige volk gedood, de rest bood in allerijl ontslag aan en vluchtte naar Saloniki, de bakermat van het Jong-Turksche comité van Eenheid en Vooruitgang. Uit alles blijkt dat deze revolutie enkel gericht was tegen de wijze waarop het „verjongde Turksche rijk" bestuurd werd, dat ze het werk is van reactionaire ele menten die al lang met leede oogen hadden gezien dat meer en meer de oude Turksche opvattingen door de Westersche verdrongen werden. En de revolutie kon des te ge makkelijker voorbereid worden waar de jonge nieuwe regeeiing een groot aantal vijanden had. In de eerste plaats stellig onder de Mahomedaansche geestelijkheid die voor alles wenschen dat de grondslagen van het landbestuur, zullen rusten op de inzettingen van den Koran en die der vaderen. Verder onder het groote leger van Turksche ambtenaren, dat al aardig gedund was door de regeering. Er waren toch honderden ambtenaren overcompleet, die een lui en lekker leventje hadden op kosten van de schatkist. De nieuwe regeering evenwel voerde vereenvoudiging en bezuiniging in en een groot aantal „eters aan de staats ruif" kregen hun ontslag. Ten slotte waren er onder het leger zeer veel ontevreden elementen, een outevredenheid die zooals uit de omwenteling kan blijken heele leger corpsen had aangetast. Gedeeltelijk lag hiervan de schuld aan de zijde der regee ring, die verschillende soldijregelingen had ingevoerd en de legercorpsen die als ge trouw aan de regeering bekend stonden meer salaris gaf dan de corpsen die wat verder uit de buurt waren of niet al te best aangeschreven stonden. Allen hebben samengespannen om den val van de re geering te bewerken en ze zijn er in ge slaagd. De nederlaag der Jong-Turken is volkomen geweest. De waarschijnlijkheid is niet geheel denkbeeldig dat ook de Sultan en zijn aanhang de hand in het spel hebben gehad, want toen de revolu tionaire troepen voor de Porte gemanifes teerd hadden trokken ze naar Jildiz Kiosk het verblijf van den padisja, en werden door den Sultan vriendelijk toegesproken. Hij begroette hen met een „mijne kinderen", zeide hun toe dat hij al hun wenschen zou inwilligen en dat al de opstandelingen genade zouden ontvangen. Een nieuwe regeering is reeds benoemd een van minder vooruitstrevend karakter dan de verdrevene. Oogenschijnlijk is de kalmte weer teruggekeerd, maar of het zoo zal blijven is nog de vraag. Het comité voor Eenheid en Vooruitgang telt duizenden leden over het heele land en kan beschikken over een groot deel van de troepen die niet in de buurt van Konstantinopel verblijf houden. Met belangstelling zien we d e verdere afwikkeling der Turksche aange legenheden tegemoet. Intusschen blijkt uit de latere berichten dat de grondwet niet zal worden ingetrokken en dat de Macedonische troepen die op de hand van het Jong-Turksche comité zijn, besloten moeten hebben af te zien van hun eerste voornemen om naar Konstantinopel op te trekken en wraak tegen de revolu tionairen te nemen. Dat klinkt nogal geruststellend, want als de Jong-Turken in beweging mochten komen is de vrees voor een burgeroorlog in het Turksche rijk geenszins denkbeeldig. TEXELSCHE COURANT. O H£0—os—

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1