N°. 2252, Donderdag 29 April 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden- Noor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nur op den dag der nitgave Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. BESLISSING over verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst. Be Burgemeester der Gemeente Texel breDgt hiermede ter openbare kennis, dat op de secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld de beslissing van het Gemeentebestuur, dd. 24 April 1909 over de verzoeken om verbetering der vastgestelde kiezerslijst, ingediend door Simon Keijzer te Oosterend en Willem Smit Wzn. te den Burg. Texel, den 26 April 1909. De Burgemeester voornoemd, MDDINGH. VOLKSWEERBAARHEID. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de schietoefeningen tot verhooging van 's Landweerkracht in deze gemeente zullen worden gehouden in het lokaal van de Algemeene Bewaarschool te den Burg en wel des Zondags van 11 uurvoorm. tot 1 uur nam. aanvangende op Zondag 2 Mei a.s. Texel, den 27 April 1909. De Burgemeester voornoemd, EIDDINGH. 17-24 April. Al onze politieke partijen komen zoo langzamerhand met hun verkiezingspro grams gereed. Die van de Liberale Unie en van den S. D. A. P. werden reeds eerder definitief vastgesteld en in de afgeloopen week heeft ook de Anti Revolutionaire partij het program overeenkomstig het reeds vroeger ook door ons vermeldde ontwerp aangenomen. Te Utrecht werd Donderdag de Deputatenvergadering gehouden, die door een 1600 tal afgevaardigden van aange sloten kiesvereenigingen werd bijgewoond. Door den oud-minister Dr. A, Kuyper werd de gebruikelijke redevoering gehouden, die dit jaar nogal lang en met het oog op de komende verkiezingen niet minder belang rijk was. De leider der anti-revolutionairen bleek zeer optimistisch gestemd ten opzichte van den uitslag der komende kamerver kiezingen en we gelooven dat die stemming gedeeld wordt door heel zjjn partij. De eenheid der rechterzijde immers is voor de komende periode weer verzekerd en de linkerzijde doet daartegenover geen samen werking bij de stembus verwachten. Om met de uiterste linkerzijde te beginnen, de sociaal-democraten willen niet eens met de „burgerpartijen" overleg plegen, terwijl de vrijzinnig-democraten het met de Unie Liberalen niet kunnen vinden omtrent het vraagstuk der ouderdomsverzekering. Zooals men weet sprak de Liberale Unie zich uit voor het beginsel van Staatspensioneering, terwijl de partij van prof. Treub met het oog op de groote kosten staatspensioen on mogelijk acht en derhalve wil aansturen op verplichte verzekering met steun van den Staat. Wat de drie genoemde partijen echter wel wenschen dat is aansturen op algemeen kiesrecht. Behalve de verkiezingsprogrammas der boven vei melde partijen is thans ook een ontwerp-verklaring verschenen van den Bond der Vrije Liberalen en daaruit blijkt dat deze Bond voornemens is in geen enkel opzicht onder één leuze, met de andere linkerpartijen ter stembus op te trekken, zoodat naar we verwachten bij de komende verkiezingen van eenige samenwerking bij links, die gunstige resultaten zou kunnen beloven, geen sprake zal zijn. Gelet op deze omstandigheden is het derhalve be grijpelijk dat op de Deputatenvergadering zoo'n enthusiastische stemming heerschte als waarvan in de berichten melding wordt gemaakt. Weliswaar zal een deel der geestdrift mede gewekt zijn door de aan wezigheid en het bezielende woord van „den grooten leider" maar ook de stembus kans-berekening zal het hare er toe hebben bijgedragen dat de „mannenbroeders" zoo opgetogen hun vergadering hielden. Zooals boven gezegd, is thans ook het ontwerp-verkiezingsprogram van de Vrije Liberalen verschenen en waar we tot nog toe onze lezers steeds op de hoogte hebben gehouden met hetgeen de andere partijen voor de komende verkiezingen op den voor grond hebben gebracht, willen we hier ook opnemen de „verklaring" van de Vrije Liberalen. Met het oog op de aanstaande verkiezingen zal als tenminste de al gemeene vergadering hetontwerp goedkeurt de bond der Vrije Liberalen zijn oordeel uitspreken over de hierna te noemen onder werpen van politiek beleid I. Herziening van de Grondwet. Een grondwetsherziening uitsluitend of in hoofdzaak ten doel hebbende de invoe ring van algemeen kiesrecht mogelijk te maken begeeren wij niet. Gewenscht achten wij eene herziening van wijdere strek king, die beoogt aan de Eerste Kamer, op andere wjjze dan de Tweede Kamer gekozen een grooteren invloed op de wetgeving dun haar thans toekomt te verzekeren, en die evenredige vertegenwoordiging, alsmede het kiesrecht voor vrouwen mogelijk maakl. Daarbij kan dan tevens de mogelijkheid worden geopend tot uitbreiding van het kiesrecht voor de Tweede Kamer, in den zin van ons beginselprogram. II. Herziening van de Ongevallenwet. Herziening van Je Ongevallenwet is noodig om de bestaande regeling van hare aan den dag gekomen gebreken te zuiveren. Door een doelmatiger organisatie zullen de lasten, die de tegenwooidige regeling legt op de schatkist en op allen, die bij de nijverheid betrokken zjjn, minder drukkend moeten worden gemaakt. In meerdere mate moet worden gestreefd naar voorko ming van ongevallen door het belang der werkgevers daarbij te vergrooten. De aansprakelijkheid van het bedrijf voor do geldelijke gevolgen van ongevallen moet ook voor de overige takken van volkswel vaart wettelijk worden vastgesteld. III. Ziekteverzekering. Eene regeling van het Ziekteverzeke- ringswezen zal zich bij de herziening der ongevallenverzekering hebben aan te slui ten, ten einde te voorzien in de ongevallen behandeling gedurende de eerste maanden. Voor het overige zal zij moeten gericht zijn op de bevordering van algemeene vrijwilligedeelneming van minvermogenden in Ziekenfondsen, die, belangeloos, gehouden door den staat gesteund worden en onder diens toezicht staan. IV. Zorg voor den ouden dag. Voorziening in de nooden van den ouden dag worde bevorderd door een stelsel van vrywillige verzekering met steun van Staatswege. Als overgangsmaatregel zullun aan on- vermogenden boven een te bepalen leef tijd uitkeeringen kunnen gedaan worden zonder storting hunnerzijds. V. Herziening der Armenwet. Eene herziene armenwet, die meer ver band brengt tusschen de uitoefening der armenzorg door particuliere-, kerkelijke- en overheids-instellingen, moet bovenbe doelde sociale voorzieningen aanvullen. VI. Kosten der sociale maatregelen. De staatsuitgaven voor de sociale maat regelen zullen grootendeels door nieuwe belastingheffing moeten worden gedekt. Het beginsel van belasting naar draagkracht zal daarbij in het oog gehouden moeten worden. Een zoodanige verhooging van het tarief van invoerrechten als ons vrij handelsstelsel in gevaar zou brengen moet worden afgewezen. VII. Rechtswezen. Invoering van administratieve recht spraak en herziening van het burgerlijk procesrecht zijn noodig, om aan een ieder de deugdelijke middelen tot handhaving van zijn recht te verschaffen. Met de invoering der Militaire Straf- en Tuchtwetten mag niet langer worden ge wacht. VIII. Onderwijs. Nieuwe eischen van staatssubsidie aan het bijzonder lager onderwijs moeten, in afwachting van de gevolgen der Lager- onderwijswet 1905, niet ingewilligd worden. Zooals de lezer ziet stelt de Bond niet minder dan een 8-tal onderwerpen op den voorgrond. De actueelste zijn daarvan ongetwijfeld de Grondwetsherziening en de Ouderdomsverzekering en zooals uit 't bovenstaande blijkt verschillen de oud liberalen nog iets omtrent deze onderwerpen van gedachte met de andere partijen der linkerzijde. Zaterdag 1 Mei zal te Utrecht de jaar- lijksche vergadering can den Bond worden gehouden en dan zal nader omtrent het ontwerp worden beslist. —o—o—o— De Duitsche Rijksdag heeft de vacantie weder achter den rug en zal zich du weer bezig hebben te houden met de plannen vaD Von Bulow omtrent de hervorming der financiën van het rijk, de plannen die reeds zooveel stof hebben opgejaagd. We behoeven hier niet in herinnering te brengen alles wat er tusschen de bioc-partijen om de financieele plannen al te doen is geweest. De conservatieven zijn het lang niet met hun vrijzinnige bloc-broeders over een en ander eens en meermalen leek het of een bloc-crisis vlak voor de deur stond. Een geluk voor den kanselier in dat alles was intussehen dat do partijen van het bloc alle doordrongen zijn van het diepe besef dat de hervorming der financiën een onaf wijsbare eiscii is al is meD het er on derling nog zoo oneens over op welke wijze de 500 miljoen die er jaarlijks meer moeten wezen gevonden dienen te worden. 't Schijnt echter dat de kanselier er ein delijk in geslaagd is een weg te vinden die hein tot zijn doel zal brengen. Hjj heeft de nalatingsbelasting vervangen door een belasting op de erfdeelen en wil voorts door het heffen van een directe verbruiks belasting op bier tabak en koffie het ont brekende aanvullen. Wel rijst nog de vraag of de vrijzinnigen met dit laatste genoegen zullen nemen maar de kans bestaat daartoe wel en in elk goval zijn de conservatieven nu bereid tot medewerking nu de gehate belasting op de nalatenschappen, die volgens hen te zeer zou ingrijpen in ieders per soonlijk leven, van de baan is. Alleen de agrariërs willen er nog niet van weten, doch als de andere bloc-partijen maar medewerken kan Von Bulow de hulp der landjonkers wel missen. Bij de ontvangst van een aantal afge vaardigden van verschillende Bondsstaten heeft de kanselier in de afgeloopen week zijn meening omtrent de gewijzigde plannen uiteengezet en er nog eens met de noodige klem op gewezen dat het geld er moet komen en de Rijksdag nog in deze zitting tot de financieele hervormingen zal moeten besluiten. —o—o—o In Hongarije staat een ministrieele crisis voor de deur, die waarschijnlijk als deze regelen onder de oogen der lezers komen reeds een feit zal zijn geworden. Deze crisis zou stellig reeds eerder uitgebroken zijn als de ernstige Balkanverwikkeling waarin Oostenrijk - Hongarije betrokken waren haar niet hadden tegengehouden. Bij het groote algemeene gevaar, dat meer dan eens ernstig dreigde, werd de onder linge verdeeldheid voor een wijle op zij gezet en de geschilpunten werden tijdelijk vergeten. Nu evenwel het algemeene ge vaar voorbij is komen de geschilpunten opnieuw met kracht naar voren treden. Hongarije hééft in zijn Kamer een groote meerderheid, die aangesloten is bij de onafhankelijkheidspartij en er naar streeft Hongarije zelfstandig te maken. Zoo is b.v. al lang getwist over de commandotaal bij het leger waaromtrent de Oostenrijksche ministerraad streng aan zijn eischen vast houdt. Behalve deze taalkwestie is er ook nog de bankkwestie. De meerderheid der Hongaarsche Kamer wenscht een zelfstan dige Hongaarsche bank en ook de minister van financiën Kussoth wil hetzelfde. De meerderheid van het ministerie wilde er eerst niet veel van weten en wenschte de band met de Oostenrijksche bank niet te verbreken, waardoor in het Kabinet on- eenigheid ontstond, maar tenslotte werd overeengekomen op een meer zelfstandige bank bij de Kroon aan te dringen. Keizer Franz Joseph scheen eerst niet ongenegen, maar de Rijksraad verwierp het denkbeeld geheel en zoo zat er voor den Keizer- Koning niets anders op dan het Hongaar sche ministerie mede te deelen, dat de instelling van een Hongaarsche bank niet plaats kan hebben, 't Spreekt vanzelf dat nu het Hongaarsche kabinet wel het bijltje er bij neer moet leggen, tenzij op 't allerlaatst nog een compromis mocht worden gevonden. Veel hoop bestaat daarvoor echter niet en het feit dat Keizer Franz Joseph reeds omtrent de hangende kwestie met graaf Andrassy besprekingen heeft gehouden, doet vermoeden, dat een nieuw Kabinet in de maak is. We zullen er spoedig wel meer van hooren. —o—o—o— De verwachting dat de Jong-Turken na de zoo plotselinge omwenteling die in Konstantinope] met behulp der troepen werd in 't leven geroepen, zich in den nieuwen toestand zouden schikken is niet bewaarheid geworden, 't Is gebleken dat de Jong-Turken grooter aanhang hebben in het Turksche rijk dan men eerst wel vermoedde en met verrassende vlugheid wisten de leiders der hervormingspartij in Saloniki en Adrianopel een aanzienlijke hun goedgezinde troepenmacht bijeen te brengen, die zich onmiddelijk op weg begaf naar de hoofdstad om het verloren gezag der Jong-Turken te herstellen. Gelukkig is het niet tot een botsing gekomen tusschen de troepen die de vaan des opstands ont- TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1