pr A dvertentiën Buitenland. M arktberichten. Posterijen en Telegrafie. De Pink Pillen w Predikbeurten Zuiveren het Bloed Het is goed te weten dat de Pink Pillen het bloed zuive ren. Het is goed zich dat te herinneren vooral nu, in de lente, waarin het bloed van iedereen meer of min lichtelyk in gisting is, in dit tydperk waarin, meer dan in welk ander jaargetyde ook, zich uitslag, roode vlekken, puis ten en zweren vertoonen. ADVERTENTIËN Oudeschilcl, 4 Mei. Schreven wij in de afgeloopen week, dat er thans veel rundvee van Texel werd vervoerd, thans kunnen wij er aan toevoegen, dat ook Zaterdag jl. met 2 veebooten veel vee naar de Purmerender markt werd vervoerd en dat Maandag avond niet miüder dan 56 stierkalveren met de Dageraad werden getransporteerd. Met het garnalenvisschen gaat het nog niet voordeelig. Ofschoon de vangst over het algemeen niet onvoordeelig is, laten de prijzen nog altijd veel te wen- schen over, zoodat de grootste schuiten of ter ansjovisvangst gaan of de Noord zee visscherij gaan uitoefenen. Een jeudige avonturier. Een bakkersknechtje van 's Graveland kreeg van zijn baas behalve lekkere warme bolletjes, van tijd tot tijd ook eens een boek ter leen, aldus vertelt de berichtgever van 't „Hbl." Of het nu de bolletjes gedaan hebben dan wel de boeken, waaronder in den laatsten tijd zooi6ts liep van Cooper en MayneRaid, of wel, dat de bolletjes en boeken beide zijn hersens geprikkeld hebben, 't is zeker 'dat hem opeens, als meer jeugdige Ro binsons, de lust niet bekroop maar bevloog, tot avontuurlijke tochten. Op den gewonen tijd ging hij 's morgens van huis hij sliep 's nachts thuis groette wel wat op een bijzondere wijze, meende moeder, ja wuifde op eenigen afstand van de ouderlijke woning nog eens „tot een laatst" vaarwel met de pet, maar de moeder dacht er niet verder bij, allerminst vermoedende, wat haar zoontje voor grootsche plannen bezig was uit te voeren. Toen echter de baas 's morgens, na een paar uur wachtens, liet vragen waar knechtje bleef, was Holland in last en moeder kreeg zelfs een flauwte. Vader alsmede een aanstaande schoonzoon, aan den zoek en de politie gewaarschuwd. Eerst 's avonds gelukte het, den koenen reiziger in de nabijheid van Weesp op te vangen. Hij was den weg en „de kluts" kwijt, had geen enkelen Indiaan ontmoet, vond ontdekkingstochten in Hollands beemden zelfs niet aantrekkelijk en verlangde het allermeest naar een warm bolletje want hij was meer dan op. Met hem zullen de Indianen ten minste wel nooit de vredespijp rooken. Waar het geld blijft. De Haagsche correspondent van „De Tel" schrijft Bij de komende verkiezingen zal weer van alle kanten om bezuiniging worden geroepen. De partijeD, die de Staatspen- sioneering willen invoeren, verkondigen het luid, dat er wel geld te vinden is. Wanneer er maar 'n algemeene inkomstenbelasting wordt ingevoerd, die de vrijstelling van den landbouwer opheft. Wanneer de suc cessie-rechten maar worden verhoogd, vooral voor groote erfenissen, en wanneer de militaire uitgaven maar worden geknot. Zoo roepen zij. Het is altijd eigenaardig, hoe de meeste bezuinigers willen bezuinigen in het groot, d.w.z. op de groote dingen. Wij durven zeggenwanneer eens in de staatsorgani satie, in de staats-administratie, werd na gegaan, ernstig en oprecht, wat er dd&r bezuinigd kan worden: een massa kleinigheden, die samen een groote som vormenwat zou men verrast opzien. Wellicht dat, indieD de Tweede Kamer be sluit tot het instellen van de bekende enquette, er wel het een en ander voor den dag komt. Wij willen thans op een paar van die kleinigheden de aandacht vestigen. Aanleiding daartoe vinden we in enkele feiten, genoemd in de „Verslagen der Al gemeene Rekenkamers in Nederland en in Nederlandsch Indië, bedoeld in art. 79 der Indische Comptabiliteitswet, over 1907", alsmede in het gewone verslag der Reken kamer over 1907. Hier is iets In 1906 weid aangekocht eene groote hoeveelheid lederettenkartonpapier voorde verpakking der Indische zoutbriquetten. Toen dit papier in Indië aankwam, bleek, dat het voor het gebruik minder geschikt was. Op 2 November 1906 was er nog 72.000 K.G. van dit voor het beoogde doel minder bruikbare papier in de pakhuizen in Nederland opgeslagen. Wat doet men nu Toch werd in die maand een nieuwe partij van hetzelfde papier aangekocht.... Verstandig en zuinig, nietwaar? Een ander staaltje. Wanneer 4ie militairen hier te lande op manoeuvres zijn, en hun volledige uitrus ting bij zich hebben, krijgen ze ook de levensmiddelen mede, die zij in tjjd van oorlog mede nemen. Daarvoor zijn twee pak jes beschuit. Gewoonlijk wordt het strenge consigne gegeven, dat die beschuit niet mag worden opgegeten ze moet na afloop der oefeningen weer worden ingeleverd. Wij weten b. v., dat eenige jaren geleden een compagnie, die op 'n dag slecht eten kreeg, had afgesproken de beschuit op te eten, waarvoor alle manschappen werden gestraft met inhouding van soldij. Wat is nu ge beurd In 1906 bleek, dat in de lands- magazijnen een hoeveelheid van 10000 k.g. beschuit in bedorven toestand verkeerde, zoo dat zij voor 'n schijntje moest worden ver kocht. „De oorzaak er van kon niet worden verklaardVan zuinigheid en wijsheid gesproken En nu zou men denken, dat tenminste bij zulk een uitgebreide, .dure, bureaucra tische administratie toch alles wel in de puntjes was? Onnoozele! Wij lezen, dat aan een officier van gezondheid, die er absoluut geen recht op had, een gratificatie van f 1000.werd toegekend. „Er bleek niet", zegt het verslag, „hoe het mogelijk was geweest, dat zulk een aanzienlijk be drag ten onrechte weid betaald". De officier is nu bezig z'n „gratificatie" in maande- lijksche termijnen terug te betalen. De Rekenkamer protesteert er tegen, dat aan gezanten, plotseling boven hun jaarwedde een belooning van f 5U00 werd uitgekeerd, dat aan een majoor-betaal meester bij zijn zilveren ambtsfeest een persoonlijke jaarlijksche toelage van f 1000 boven z'n salaris werd verstrekt. En er zijn meer dergelijke feiten. Een duur en weelderig departement is dat van Landbouw, Nij verheid en Handel. Vooral de uitgaven voor het pand, waar de minister z'n bureau heeft, doen, zegt de Rekenkamer, „minder denken aan de aanschaffing van de noodzakelijke benoo- digdheden voor een tot bureau bestemd gebouw, dan wel aan stoffeering en meu bileering, in overeenstemming met de nieuwe en fraaie lokalen ran een voornaam, op deftigen stand gelegen huis.11 Sinds de instelling van het departement (in 1905) is reeds f 27000 uitgegeven voor meubi leering, f 9000 voor verwarming en ver- lichtings-installatiën. Wil men eenige uit gaven voor oogen zien Hier zijn ze Meubelgordijnen f 1700.— Tafelkleeden1000, Cylinder-bureau's per stuk 200,— Een bescheidener soort a 165, Schrijftafels per stuk 137,50 Haarden p. stuk v. f200 tot 300,— Vulkachels per stuk70, Verguld haardstel 42,— Kolenemmer met turfbak 35,— De Rekenkamer maakt de opmerking, dat haar schrijftafels f 55,— kosten. Die van het Landbouw-departement zijn f82.50 duurder. Een vau de zaken, die ook het land schatten gelds kosten, zijn de examen commies. Daar wordt eenvoudig, we durven wel zeggen, schandelijk met het geld geleefd en gesmeten. Zoo werden aan de leden van een commissie tot afneming van het examen voor 2e klerk aan het depar tement van Landbouw, boven de examen gelden van f5,— tot f 1,— per dag, nog belooningen van f 40,— tot f 64,— toege kend. De commissie tot afneming van het voorbereidend notarieel examen kostt6 in 1907 de som van f 2200,— Aan plaatsver vangende leden, die niet hadden behoeven in te vallen, werd nota bene vergoeding uitgekeerd. De Rekenkamer nam hier absoluut geen genoegen mee, en de heeren moesten de centen terugbetalenKen merkend is ook het zenden van afgevaar digden naar feestelijkheden in het buiten land, waarbij 't landsbelang absoluut niet is betrokken, maar dat toch hahden vol geld kost, enz. enz. O die 20 minuutjes 1 Niettegenstaande aanhoudende waar schuwingen, hebben honderden zich Zater dag nog vergist in de tijdrekening. Geregeld werd nog met de beruchte 20 minuten gewerkt. Natuurlijk ontstond er dan een gemopper van belang, maar ten laatste begreep men toch, dat 't eigen schuld was. Men lette toch vooral op, dat voortaan de spoortijd precies dezelfde is als stadstijd, of liever, dat er in 't geheel geen spoortijd meer is, doch dat als er in 't spoorboekje staat, dat een trein bijv. om 6 uur vertrekt, dat hij dit dan ook inderdaad om 6 uur doet. 't Is toch zoo eenvoudig. Staatspensioneering. De heeren Frans Netscher en ds. D. van Krevelen zijn naar Denemarken om als gedelegeerden yan den bond voor Staatspensioneering, aldaar een onder zoek in te stellen naar de werking van het Deensche stolsel van staatspensio neering en daarover rapport uit te bren gen. Tevens zullen zij eenige Duitsche plaatsen bezoeken om nog enkele inlich tingen in te winnen over het Duitsche stelsel van „dwangverzekering" met premiebetaling. Een brandweer van niets. In een stal, waarin 40 koeien, een hit, een ezel en eenige varkens waren gestald, staande even buiten Amsterdam aan de Bullekade, langs de Kostverloren Vaart aan de Baarsjes, brak in de vorige week brand uit. Onmiddelijk werd alarm gemaakt en de boeren uit den omtrek kwamen in allerijl aanloopen om de beesten teredfen. Terwijl de vlammen hoog op sloegen, was men bezig de loeiende dieren uit den stal te drijven. Gewillig gingen ze niet; met stokslagen werden ze vooit- gejaagd en het land bij de belt opge dreven. Terwijl het reddingswerk in vollen gang was, stond de schuur, van geteerd hout vervaardigd, geheel indtn bi and. Het duurde vrij lang, voor de brand weer van Sloten kwam opdagen. Op een sukkeldrafje kwamen de spuitgasten over de Bullenkade, schreeuwende en de jongens voor zich uitdrijvende. Een man droeg slang en spuit en toen men bij de brandende massa was aan gekomen, werd onder veel lawaai de slang aangelegd, terwijl de veldwachter met stokgedreig eenige ruimte maakte. Met emmers en melkblikjes bad men intusschen wat water op de vlammen gegooid, maar zonder resultaat natuurlijk. Eindelijk, er werd gepompt, de slang vulde zich en daar kwam water, onder gejuich van de nieuwsgierigen, die zich op den smallen weg verdrongen.'t Was er een echte bende. (R. N.) Zoo zijn er niet veel. Men schrijft aan de „Ass. Ct.": Een krasse grijsaard is voorzeker de ruim 82-jarige M. v d Vis, te Winschoten, die nog uit timmeren gaat. En toen we onze verwondering daarover te kennen gaven, sprak de öuwe: „No will'n ze tegenwoordig op 60 jaor pensjoun. Wat willen ze den doun Kaiern en klokjes drinken Ik ken ten minste nog nait stil zitten 1" Het Ronde Kruis. Door Prins Hendrik wordt als voor zitter van „Het Nederlandsche Roode Kruis" een circulaire verzonden, ban delende over de bedoeling om die ver- eeniging, opgericht met het uitsluitend doel hulp te verleenen aan zieke en ge wonde krijgslieden in oorlog, ook in vredestijd bij rampen en epidemiën hulp te brengen. Meegedeeld wordt, nu dat het H. M. de Koningin behaagde bij Kon. besluit aan het verzoek van het Hoofd-Comité Hare goedkeuring te hechten en te bepalen, dat het doel der Vereeniging „Het Nederlandsche Roode Kruis" zou zijn „het verleenen van hulp aan zieke of gewonde personen behoorende tot de legers of de vloten van oorlogvoerende mogendheden" „mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in binnen- of buitenland"; en dat de Vereeniging om de vervulling van haar taak mogelijk te maken zich in vredestijd zou kunnen wijden aan maatschappelijk werk. Van nu aan zal „Het Nederlandsche Roode Kruis" zijn vredesarbeid dus krachtig en volgens een vast plan kunnen aanvatten. Maar om hare roeping :n vrede en oorlog te kunnen vervullen heeft de Ver eeniging geld noodig, meer geld dan waarover zij tot nog toe kon beschikken. Daarom doet zij een beroep op alle Nederlanders en vraagt zij, dat een ieder zijn penningsken offere om haar het volbrengen van hare taak mogelijk te maken. Tegenstrijdig. Op den Isten April is in Groot-Brit- tannie en Ierland de kinderwet in wer king getreden, waarbij onder meer het rooken op straat door jongens onder de 16 jaren verboden wordt. Nu wordtin de „Glasgow Herald" opgemerkt, dat in Schotland volgens de wet jongens van 14 jaar en meisjes van 12 jaar mogen trouwen, liet blad meent, dat de wet' gever, die een jongen v^n 14 jaar oud genoeg acht om in 't huwelijk te treden, aan jongens van dien leeftijd ook wel mocht toestaan een sigaartje te rooken. Purmerend, 4 Mei, Aangevoerd 383 Runderen waaronder: 129 vette koeien 56 a 70 Ct. per KG, 941 Gelde lcoeieD f 160 a 220. Melkkoeien f 160 a 240. 13 stieren. 257 vette kalveren f 0,70 a f 0.90 p. Kg. 618 Nuchtere kalveren t 10a f 24 4234 Schapen f 16,t 25,00 prijsh. h. mtg. 170 vette varkens i 0,46 a 10,50 per Kg.; 92 magere varkens t 16 a 1 36, 395 biggen f 7 a 1 12 kipeieren f 3.10 a 1 3.60 per 100; Ingang 1 Mei a.s. zullen de post- en telegraafkantoren op Texel geopend zijn: Post- en Telegraafkantoor den Burg. op werkdagen 8 3,30 6-730 op Zon en feestd. 8-9 vm. 1—2 nm. De hulptelegraatkantoren te Cocksdorp den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oude- schild en de Waal op werkdagen 8—12 1—3,30 6 7,30 op Zon-en feestd. 8—9 voorm. De hulppostkantoren te Cocksdorp, Oudeschiid en de Waal op werkdagen 9 J2 2 3 6,30-7,30 op Zon-en feestd. 8 9 voorm. Het hulppostkantoor te Oosterend op werkdagen 9—12 2 3 7-8 op Zon-en feestd. 8 9 voorm. De Directeur, van 't Hof. Amsterdam, 3 Mei. Aangevoerd 347 Runderen, le kwal. 66 70 ct. J"" 2o kwal. CO a 64 ct. u 3e kwal. 55 a 59 ct. a, 65 Melk- en Kalfkoeien I 185 a f 275, 151 Nuchtere Kalveren i 7,f 11, 443 Vette Varkens 46 a 48 ets. 99 Schapen 1 19 k 1 23, Prijs f 1,75 de doos, f 9,per fi doozen. Vcrkrijebaar bij Snabilid, Hoofd-depót,houder voor Nederlai'd, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor den Burgen omstreken bij de firma T.BU1JS en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand April 1909 Ingelegd f 6177,17 Terugbetaald 9713,01 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven,, hoekje draagt het nummer 3313. Zondag 9 Mei. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 6 uur ds. Visser Waal. Geen Kerkdienst Oudeschiid. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds Visser. Doopsbediening Oosterend. Bev. en Int. van ds. Grasstek Cocksdorp. Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftion ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Roosehoom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. voor VIEK achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Geboren: ADRIA AN zoon van W, J. METS on A. METSde Jono. den Burg 4 Mei 1909. J. 1». I» A I, M E IJ E It. p. p. c.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2