N° 2255. Zondag 9 Mei 1909. 22ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Bii) nee land BOOT- EN SPOORDIENST l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANG-EVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 4,45f; 6,40; 11, 3, 6, 1' Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11,-; 3,-6,-. TREIN van HELDER: 5,381"; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER: 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 8 MEI 1909. Van deze en van komende dagen. Omtrent de gewichtige gebeurtenis welke de vorige week plaats vond en het overgroote deel van het Nederlandsche volk in extase bracht, wordt het verder verloop als zeer gunstig gemeld. In vele plaatsen werd die gebeurtenis op feestelijke wijze herdacht, op andere plaatsen maakt men toebereidselen om het gewichtig feit feestelijk te herdenken, waarvan evenwel het gevolg is geweest dat andere zaken meer op den achter grond werden gedrongen. Nu evenwel alles zoo naar weDsch is afgeloopen en de feestroes voor wat meer kalmte heeft plaats gemaakt, wordt meer de aandacht gevraagd voor een niet minder belangrijke gebeurtenis, welke staat te wachten: de vernieuwde of hernieuwde samenstelling van de Tweede Kamer, duidelijker gezegd de aanstaande verkiezingen. Met iederen dag komen wij hieraan nader en de voorbereidingen daartoe, het stellen van voorloopige candidaten, is in vele districten alreeds geschied en zal nu worden gevolgd door het houden van lezingen. De bronnen van welspre kendheid zullen over Nederland een stroom van goede beloften doen gaan, waaraan het volk zich zal mogen laven. Of 't veel lafenis zal bieden zal moeten worden afgewacht, 't kan mogelijk nog wel teleurstelling baren. In het district Helder, waartoe ook onze gemeente behoort, worden ook voorloopige candidaten genoemd en zal de officieele candidatenlijst straks ver moedelijk luiden De Meester, Staalman, Thomassen. Van deze is de laatstge noemde alreeds voor de kiezers opge treden om zijn programma te ontvouwen en de beide andere 1-leeren zullen zich ook zeker niet onbetuigd laten. Ter voorlichting van de kiezers zal intusschen de heer Biersteker hedenavond in Hotel Texel eene lezing houden, waarin hij zal duidelijk maken, waarom Vrijzinnig'? waarom Diet Christen democraat Wij herinneren aan deze lezing. Den Hoorn, 6 Mei Hedenavond vergadert de Commissie belast met het organiseeren van Oranje feesten in het „Loodsmans Welvaren." Het plan bestaat namelijk tegelijk met het schoolfeest eenige volksvermakelijk heden te houden. Was .T. Beumkes verleden week zoo gelukkig een groote zalm te vangen, thans was het zijn broeder C. Beumkes die dit buitenkansje ten deel viel en wel een van ruim 18 pond. Oosterend, 7 Mei. A.s. Zondagmorgen zal alhier in de Ned. Herv. Kerk tot het predikambt bevestigd worden Ds. J. L. van Grasstek en wel door Ds. Heijnes van Landsmeer. Des namiddags zal de nieuwe leeraar zijn intrede prediken. De Texelscho Wielrijdersvereeni- ginglaathet wielerpad tusschen Oosterend en den grintweg van Eierland weder berijdbaar maken, 't Was door verschil lende voortuigen geheel stuk gereden. De voerlieden zullen zeker wel willen medewerken, om voortaan het wielerpad behoorlijk te houden. Door J. Burger Pz. alhier is een postduif opgevangen. Twee ringetjes om de pooten dragen de merken fl. 27 en 5560. 50 80 V. Men zal het dier een briefje aan een der pennen binden en daarna weder vrij laten. Niet bemoedigend. „In verschillende deelen des lands aldus schrijft mr. R. J. H. Patijn in een tweede artikel in „Het Vaderland" breekt zich onmisbaar een krachtige stroom baan, om eindelijk te komen tot, een voorziening in het lot der ouden van dagen. Het lijdt geen twijfel, dat de Bond voor Staatspensioneering illusies in het leven roept, die in afzienbaren tijd Diet verwezenlijkt zullen worden maar vermoedelijk zal de aandrang, door dien Bond geoefend, er toe leiden, dat dit vraagstuk, dat nu achteraan op de regeeringsprogramma's en dientengevolge Dooit in behandeling placht te komen, van veel actueeler beteekenis wordt dan tot dusver „Het wordt inderdaad tijd", zegt de schrijver. Maar naar zijn meening kan men de vraag, of het aannemelijk is, dat het aangekondigde ontwerp-Talma vóór het eind der volgende vierjarige periode wet wordt, veilig ontkennend beantwoorden. Na dit uitvoerig betoogd te hebben, vervolgt mr. Patijn „Is het bovenstaaude niet met deug delijke argumenten te ontzenuwen, dan staat nu reeds vast, dat, als voortge- arbeid wordt overeenkomstig het werk plan der Regeering, er van hulp aan de ouden van dagen nog in tal van jaren niets komt. Dit ware zeker in hooge mate te betreuren. Niet het belaDg der be jaarde beboeftigen alléén zou daardoor worden geschaad, maar een veel verder reikend nationaal belang, n.l. dat ons volk vertrouwen in zijn iegeeriDgstelsel kan blijven stellen. Sedert bijkans 20 jareD paradeert de zaak bij wisseling van ministeries in de Troonrede, de Volksvertegenwoordiging heeft met na genoeg algemeene stemmen de wensche- lijkheid uitgesproken, vier Kabinetten, twee van links en twee van rechts, hebben den wissel geaccepteerd, en nog is niet alleen niets tot stand gebracht, maar bestaat zelfs niet de kans, dat er in afzienbaren tijd iets tot stand gebracht zal worden. Hoe kan de natie ver trouwen blijven stellen in haar consti- tueele instellingen, indien deze op den duur zoo onmachtig blijken een alge- meenen volkswensch te vervullen, waar mede bijna alle partijen instemming hebben betuigd, en waarvan de vervulling bij Koninkljjk woord nu reeds vijf malen is toegezegd? Mij dunkt, er is een groot Staatkundig belang mee gemoeid en het raakt de eer onzer Staatslieden, dat men vóór alles aan dit vraagstuk een op lossing geve." Het naar vee den stal terug. Werden de vorige week bij vele boeren te Krimpen aan den Lek en omstreken de koeien in de wei gebracht, het Datte en koude weder van de volgende dagen heeft hen genoodzaakt ze weer op de stallen te halen. Het weinige jonge gras was al spoedig verdwenen en de groei stond geheel stil. Wildo de boer zijn wei niet voor den heelen zomer bederven en zijn vee dezer dagen laten honger lijden, dan moest hij wel tot genoemden maatregel overgaan. Wat een toestand. Dezer dagen schreef men aan de „N. R. Ct." Op het streekje te Stadskanaal (Gr.) verblijft het gezin van den helling knecht H. D. heden juist 4 weken onder den blooten hemel, Van Buinormond gekomtn, waar man en vrouw ook reeds 7 gure dagen en nachlen zonder woning waren, hebben ze nu 5 volle weken in de open lucht doorgebiacht, beschut door eenig zeildoek, dat koude, wind en legen doorlaat. Nog niet volop zomer. Te IJselmonde heeft het de vorige week zoo hard gevroren, dat de aardappels welke op rijen stonden, bevroren zijn. Ook vele bloesems hebben veel geleden, zoodat de tuinders er gioote schade van hebben. Op een oud thema. Het graan is reeds duurder, de jenever accijns zal waarschijnlijk verhoogd worden zoodat noodzakelijk een nieuwe bereke ning noodig wordt, wat ieder kan ver dienen van eeD mud koren, want een dergelijk sommetje vonden wij vóór eenige jaren reeds vermeld. De „brander" maakt van een mud koren, met behulp van toevoegselen, een vaatje jenever, die in het klein wordt verkocht voor honderd en twintig gulden. De boer, die het koren zaaide, krijgt er f 4 van. De regeering, die den jenever belast, krijgt f 32. De distileerderij die 'm maakt, krijgt f25. De spoorwegmaatschappij, die 'm ver voert, krijgt f 6.50. De sleeper, die 'm wegbrengt, krijgt f 2.50. De herbergier, die 'm verkoopt, krijgt f 47.50. De drinker krijgt hoofdpijn. De vrouw krijgtslaag. De kinderen krijgenhonger en lompen. Zoo wordt Texel bekend. In de Deiftsche Courant lezen wij De Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland is op 28 April j.l. eigenaresse geworden van een belang rijk broedterrein van verscheidene vogel soorten op het eiland Texel. Dit terreiD, groot ruim 7 H.A., is gelegen in den polder Waal-en-Burg, in het midden van het eiland en greDSt voor een aanzienlijke lengte aan het water van het Rommel- potskil en het Molankil. Het zal streng bewaakt wordeD, ten einde aan de vogels een ongestoorden broedtijd te verzekeren. In dit jaar zuilen nog geene bezoekers worden toegelaten, doch waarschijnlijk zullen in 1910 de leden der Vereeniging in staat gesteld worden het terrein in den broedtijd te bezichtigen. Een nieuwe vischsoort. De IJmuider correspondent van het „Nieuws" schrijft Met de uitbreiding van de visscherij, het verlaten van de ;zooveel bevischte Noordzee en het zoeken yan nieuwe vischgebieden, ziet men telkens nieuwe vischsoorten, meest nog in zeer kleine hoeveelheden, aan onze markt ver schijnen. Langzamerhand verkrijgen dan eenige soorten door grooteren aanvoer en het vinden van afzetgebieden daarvoor, het burgerrecht. Zoo zagen we deze week een flinke partij Hake die, volgens een kenner, een smakelijke visch moet zijn. In 1907 en 1908 kwamen zij slechts sporadisch aan onze markt voor. Nu de visscherij zich ook verplaatst naar de westkust van Engeland, zullen wij deze visch zeker wel, zooals deze week reeds bleek, in grootere hoeveel heden hier zien aanvoeren. Men deelde ons namelijk mede, dat deze Hftke vooral aan de westkust van Enge land gevangen wordt en door ue Engel- schen gaarne gegeten wordt. het ongeluk bij de Lemmer. Het lijk der vrouw van schipper Dinkla is Dinsdagavond bij de Lemmer opge haald. In een trommeltje in haar zak bovond zich f 37.50. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Borg 30 Cts. Franco par post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. RAN Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 0 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. LAJlMEKEVJlARKTEiV Burgemeester en Wethouders van Texel brengen belanghebbenden in herinnering le dat dit jaar de groote iammerenmarkten alhier zullen werden gehouden op Maandagen 17 en 24 Mei, Dinsdag 1 J uni en Maandagen 7, 14 en 21 Juni; 2e. de navolgende artikelen der politieveror dening dezer Gemeente Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lammeren- markten a zich met wagens anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven (met dien ver stande dat tot dat doel geen gebruik zal mogeD worden gemaakt van de Nieuwstraat) of dit plein met wagens of vee anders te verlaten, dan door de overige daarop uitkomende straten b het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stofTen, welke tot strooisel gediend ticbben in de lammerbokken, daaruit te verwijderen of zelf daaraan meer toe te voegen c met bet wegvoeren der lammeren vdór des voor middags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester, krachtens opdracht verleend. Art. 101. Ieder, die ter gelegenheid van de in bet vorig artikel bedoelde markten, lammeren ter mnrkl wensebt aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, do noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot bet gebruik van een hok, moet bet zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan ben, wier recht op eenig hok, dooi bet niet voldoen der verschuldigde marktgelden is vervallen,verbo den een standplaats in te nemen, tenzij met toe stemming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmeester geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zy Brengen voorts ter algemeene kennisse, dat voor bet verplicht bespreken der noodigo bokken gelegenheid bestaat a ter Gemeentesecretarie op alle werkdagen, ge durende de gewone burcau-uron van 9 uur v.m. tot 2 uur n.m. b des Maandags van 9 uur v.m. tot 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het Marktploin c voor de markten op Maandag te houden bij den Marktcontroicur, die daags voor die markten zitting zal houden van des voormiddags half elf tot namiddags half twee in een der aan bet marktplein gelogen hotels. Zy, die lammerenhokken besprekon, worden drin gend uitgonoodigd daarby bet vorschuldigde markt- geld, enz. onmiddellijk te voldoen. Aangiften, hotz(j mondeling of schriftelijk ter Se- crotaiie of door den mnrktmocstor ontvangen na Zondagnamiddag half twee voor do Maandagscbo markton worden niet meer ton uitvoor gebracht. Texel, don 4 Mei 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIIDDINGH, Burgemeester. HUIBING, Secretaris.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1