N° 2260, Donderdag 27 Mei 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland* Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. 15—23 Mei. Meimaand spoedt ten einde maar ze heeft niet heen willen gaan zonder ons het heerlijke Meiweder te brengen waarnaar wij allen zoo lang en zoo verlangend hebben uitgezien. Gure dagen en koude nachten heeft de Mei die door menig dichter als de liefelijkste aller maanden bezongen is, ons dit jaar in groot aantal gebracht. Van den eenen dag tot den anderen zagen we ver langend uit, of het nog niet komen zou, het schoone ie venwekkende van Lente- weelde en Lentekracht volle Meiweder. En al het hopen en verwachten werd weder iederen dag beschaamd. Maar thans is het gekomen, 't Is nu Mei. De kastanjes tooien zich met hun sneeuwwit bloesemgewaadde seringen prijken met hunne paarse en blanke en geurende bloesemtrossen het jonge vee dartelt weer in de groene weide, die ook heur feestkleed, heur Meikleed van gouden paardebloemen dragenin de groene struiken zingen de blijde vogels hun liedjes van liefde en gelukover het groen-blauwe water der zee sprankelt de zon 'heur kostelijk goud en over het pronkende aardrijk welft zich de hemel met heur teere kleuren van be- tooverend blauw. 't Is nü Mei 1 't Is nu de tijd van het wondere genieten, genieten volop van de schoonheid die uitbreekt aan allen kant en in menigerlei vorm. —o—o o Na bovenstaande Meiontboezeming keeren we tot de gewone prozaïsche dingen terug, om daarvan het belangrijkste te kronieken. De oogst voor den kroniekschrijver is niet groot dezen keer, want de afgeloopen week was arm aan gebeurtenissen die genoeg belangrijk zijn voor een bespreking. Met de komst van het heerlijke Meiweder hebben onze volksvertegenwoordigers 's lands vergaderzaal vaarwel gezegd en als er nu niet eersteen verkiezingscampagne te voeren was zouden de heeren hun koffers kunnen pakken om aan het strand of in boscbryke oorden uit te rusten van den parlementairen arbeid. Dit is thans voor menigeen hunner niet mogelijk, want de verkiezingsdagen naderen, waarin zij aan de spits van hun kiezerscorps moeten staan om de hun dierbare beginselen met hand en tand tegen den vijand te verdedigen. We zijn thans in de dagen waarin de balans wordt opgemaakt van het doen en laten onzer volksvertegenwoordigers, in de dagen waarin zooveel gedaan wordt aan politieke schriftvervalsching en onjuiste waardebepaling, in de dagen van politiek gescharrel en naar-zich-toe-halerjj. Voor den onbevooroordeelden toeschouwer helaas er zijn in deze dagen zeer weinig van dit soort menschen is het wel een eigenaardig genoegen eens na te gaan hoe zeer verschillend tal van parlementaire werkzaamheden beoordeeld, veroordeeld of geprezen worden. Het nieuws van de afgeloopen week betreft ook reeds meerendeels de komende verkiezingen. Overal worden de politieke tournooien gehouden en de banieren der verschillende politieke partijen ontrold, Laat ons hopen dat in deze en de komende dagen de verkiezingsstrijd op waardige wijze moge worden gevoerd. Bij al de verdeeldheid die er op verschillend gebied in ous klein landje te vinden is, mag men waarlijk wel dezen wensch uiten. Van de onderwerpen waarover thans bjj deze verkiezingen de moeningon nogal uit- eenloopen behoort inzonderheid wel het vraagstuk der Ouderdomsverzekering ge noemd te worden, Hoe zeer men het er ook over eens is dat die verzekering er moet komen, dat het nu lang genoeg ge duurd heeft, dat „oud en arm" dikwijls samen moet gaan, toch is men het er zeer oneens over hoe en op welke wijze dit vraagstuk moet worden opgelost. Naast een sterke strooming voor algeheele staats- pensioneering, gaat er eene in de richting van verplichte zelfverzekering met steun van den Staat. En het eigenaardige is wel dat inzonderheid in de politieke partijen der linkerzijde daarover geen eenheid bestaat. Zoo b.v. in den Vrijz. Democrati- schen bond, waardoor de in de afgeloopen week gehouden algemeene vergadering van dezen met eenige belangstelling tegemoet werd gezien. Nu er is voldoende aandacht aan de kwestie gewijd en zoowel de voor als tegenstanders van Staatspensioneering hebben zich laten hooren. Toch sprak de Bond zich niet pertinent voor het een of ander stelsel uit. Vooral werd er de nadruk op gelegd dat het gevaarlijk is het een of andere stelsel aan te bevelen zoolang men geen betrouwbaar overzicht kan geven van de waarschijnlijke financieele gevolgen. Toezegging werd gegeven, dat waar de bond de ouderdomsverzorging alleszins urgent acht, de Kamerafgevaardigden de verschillende stelsels aan een nauwkeurig onderzoek zullen onderwerpen. Intusschen het vraagstuk der Ouderdoms verzekering schijnt een grooten invloed op de komende verkiezingen te zullen uitoefe nen, inzonderheid nu de bond voor staats pensioneering zich hier en daar met de verkiezingen bemoeien gaat en wellicht voor menig afgevaardigde „het water troebel zal maken." —o—o—o— Van het buitenland is het wel inzonder heid Duitschland dat in de laatste dagen van zich hooren doet. 't Is nog altijd de oude financieele kwestie die er de gemoe deren in beroering brengt en die nog maar steeds niet opgelost is. De Rijksdag is met vacantie gegaan alleen de financieele commissie werkt vlijtig door Von Bulow's verklaring dat de financieele horvorming nog voor het recès van den Rijksdag tot stand moest zjjn gekomen is derhalve zonder resultaat geweest. Het bloc blijkt thans voor goed dood te zijn, want, bij de stem mingen over de effectenbelasting in de afgeloopen week in de financieele commissie gehouden, schaarde de conservatieve bloo- broeders zich aan de zijde van het Centrum en de agrariërs en stemden voor, terwjjl do nationale liberalen en vrijzinnigen tegen stemden en de sociaal-democraten zich ont hielden. Er is dan blijkbaar thans ook een nieuwe overeenkomst gesloten tusschen conservatieven en Centrum en het bloc moge in naam nog bestaan in der daad is het dood, morsdood. De kwestie is nu maar wat Von Bulow zal doen. Zal hij zich schikken in den toestand en zyn kracht zoeken in het samengaan van het nieuwe bloc Of zal hij recht op zijn doel afgaan en zjjn erfenisbelasting handhaven om er desnoods mee te vallen of de Rijksdager mee te doen vallen Waar do conservatieven, agrariërs en het centrum in plaats van de erfenisbelasting thans aansturen op een belasting op de waardevermeerdering en ze wellicht daar voor een meerderheid in den Rijksdag zullen vinden, wordt de kwestie voor Von Bulow niet hoopvoller. Toch schijnt hij vol goeden moed, inzonderheid na het onderhoud dat hij met den Keizer de vorige week te Wiesbaden had. Naar men beweert heeft de Keizer den kanselier de betuiging van zijn volste vertrouwen gegeven en hem vrijheid verleend in zake de binnenlandsche staatkunde te handelen naar welgevallen. Wat zooveel beteekent alsdat, ook wanneer de meerderheid van den Rijksdag niet mee wil gaan op Von Bulow's weg tot de be lastinghervorming deze niet benauwd be hoeft te zijn het slachtoffer van het verzet te worden. —o—o—o Tot welke zonderlinge en afkeurens-« waardige daden het wat al te veel gevoelde machtsbewustzijn aanleiding kan geven leert Frankrijk ons in deze dagen. Men is daar getuige geweest van een totaal mislukte poststaking, die een aantal slacht offers heeft gemaakt. Met de noodige bombarie werd deze staking aangekondigd, doch 't werd „veel geschreeuw en weinig wol", want van de vele duizenden „postiers" hebben maar enkele honderden het gewaagd „in staking te gaan". De stakers zijn ont slagen en de geheele beweging is op niets uitgeloopen. En nu alles verloren is voor de postiers, ziet men de zoogenaamde machtige „Confederation génerale du tra vail" de algemeene staking afkondigen in alle bedrijven. Gelukkig blijkt ook deze algemeene staking niet algemeen te zijn zelfs wordt gemeld dat er zoo goed als niets van terecht komt. Het dwize in den daad van den „Bond van den arbeid" is wel dat uit solidariteit met de postiers gestaakt moet worden, terwijl deze zelf althans de overgrootste meerderheid niet eens willen staken. 't Gevolg van dat tactlooze optreden van den genoemden bond zal enkel kunnen zijn, dat nog het aantal slachtoffers met eenige honderden vermeerderd wordt en de vakvereenigingen zelf bij het publiek in discrediet komen. —o—o—o— In Engeland wordt men gekweld door een geheime vrees, dat een machtige vijand en dat kan naar Engelsch begrip geen andere zijn daD Duitschland bezig is het land van alle zijden te bespieden. Op verschillende plaatsen heeft men 's nachts een luchtschip hooren manoeu vreeren, waarvan niemand wist vanwaar het kwam noch waar het zich heenbegaf. Van alle kanten stroomen de berichten binnen over het geheimzinnige luchtmon ster en het eigenaardige is wel dat niemand er nog in geslaagd is de plaats te ontdekken vanwaar de Duitsche spionnendienst uit den hooge want natuurlijk denkt men enkel aan Duitsche spkmnen wordt ondernomen. Allerlei fantastische verhalen doen de rondte en het Engelsche publiek begint aan een ware Zeppelinkoorts te lijden. Bij kris en kras wordt beweerd dat zich hier of daar in zee een Duitsch vaartuig moet ophouden van hetwelk het luchtmonster zijn geheimzinnige tochten doet, waarbij het van een sterk zoeklicht gebruik maakt om alles beter te kunnen opnemen. Er zijn er zelfs al van onze Westelijke buren die het oogenblik niet ver meer achten dat het nachtelijke spionnenvaartuig voor de grap eens wat bommen of andere projec tielen over het een of andere fort of stad zal uitstrooien. Natuurlijk zijn er ook nog een aantal nuchtere menschen in Engeland die een loopje nemen met de wat al te bont ge kleurde berichton over het geheimzinnige luchtschip en we gelooven ook dat het vreeselijke monster alleen in de verbeel ding van met Duitsche vrees bevangen personen bestaat. Evenwel men praat aan de overzijde van de Noordzee over bijna niets anders dan over het vreemde geval. TEXEL, 26 MEI 1909. V ronwenkiesreclit Velen, waaronder uit den aard der zaak tal van leden der vrouwelijke sexe, waren Zaterdag opgegaan, naar hotel Texel, om nader kennis te maken met doel en streven der vereeniging voor vrouwenkiesrecht. De vergadering werd geleid door mej. R. Kluin secretaresse der afd. Helder, die de vergadering opende met een welkom aan allen en de mededeeling dat de spreekster antwoord hoopte te geven op de vraag Waarom vrouwen kiesrecht. Mej. C. S. Groot daarop het woord verkrijgende, gaf eerst een kort over zicht van het ontstaan en de geschie denis-der vereeniging, waaruit bleek, dat aanvankelijk in de wet niet was opgenomen de bepaling, dat alleen man nelijke personen kiesgerechtigd zijn het welk duidelijk werd door het optreden van de bekende doctoresse Aletta H.Jacobs die beweerde recht te hebben op kies recht, en het stembiljet vroeg, dat haar echter werd geweigerd. Later werd in de wet opgenomen, dat alleen mannelijke personen de kiesbevoegdheid kunnen hebben. Dit had tengevolge dat in 189é werd opgericht de vereeniging voor vrouwenkiesrecht, wier doel het is voor de vrouwen het kiesrecht te verkrijgen dat haar al zoo lang werd onthouden. Aanvankelijk werd de vereeniging met spot ontvangen. Allerlei spotprenten verschenen, waaruit dan moest blijken, dat de vrouwen indien zij het kiesrecht hadden, haar huiselijke en moederplich ten zouden veronachtzamen, zelfs in hun kleederdracht zouden ze gelijk zijn aan den man en huwelijken zouden naai de tegenstanders beweerden, niet meer gesloten worden. Vrouwen zelfs werkten de jonge ver eeniging tegen. Zij wilden, beweerden zij, heerschen in eigen huis, op welker bewering hen werd gewezen, dat de Nederl. wet niet gedoogd, dat zij dat doen en dat zij door te trouwen onmon dig zijn geworden als een kind. Door tal van voorbeelden werd dit door spreekster aangetoond en bewezen, dat volgens de wet de man wat heeft te zeggen. Maar, zei men, moet de vrouw daarin dan maar- blijven berusten, is het niet noodig dat de vrouwen zelf trachten dat schreeuwend onrecht haar aangedaan weg te nemen en hoe kan dat anders en beter dan door de vrouwen zelf het stemrecht te geven, opdat zij mede kunnen helpen voor de daarstelling der wetten waaraan ook zij onderworpen zullen zijn. Ieder moet daartoe medehelpen. Met een paar eigenaardige voorbeelden wordt door spr. aangetoond hoe noodig het is, dat allen eendrachtig samenwerken. Volgens het eene zou op een bepaalden dag op hetzelfde oogenblik door alle bewoners der aarde „O" worden gezegd hetgeen zulk een klank zou geven, dat het zelfs op „Mars" zou kunnen worden gehoord, allen op een na verzuimden dit, omdat zij meenden, dat het op een enkele stem niet aankwam eu van het groote geraas was dus geen sprake. Het andere voorbeeld niet minder waar zeker, was, dat alle bewoners van een TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1