Uitslag van gehouden Verkoopingen. M arkt berichten. Predikbeurten. Hongaarsch dorp 'nflesch echte Tokayer- wijn in een vat zouden doen, ten einde gezamelijk dit vat met die dure wijn aan een geliefd priester ten geschenke aan te bieden. Toen het vat geopend was, bleek dat het niets dan helder water bevatte, omdat ieder meende, dat het op een enkele flesch water Diet aankwam. Het vraagstuk voor vrouwenkiesrecht is tegenwoordig in alle landen aan de orde en in het eene land meer gevorderd dan in het andere. Is eenmaal de vrouw gelijkwaardig gekeurd met den man, dan zal ook het kiesrecht weinig tijd van haar in beslag behoeveD te nemen, ten minste wat het grootste deel der vrou wen aangaat. Maar zal men zeggen de vrouw is er nog niet rijp voor. Spr. wil gaarne bekennen, dat niet alle vrouwen er rijp voor zijn, maar zegt spr. waren de mannen er rijp voor toen zij het kiesrecht kregen en zijn ze nu allen er rijp voor? Geef de vrouw het kiesrecht en zij zal er rijp voor worden. De eisch voor vrouwenkiesrecht is geboren uit den drang der tijden. Tal van vrouwen blijven ongehuwd en moeten hun eigen brood verdienen, overal op de arbeidsmarkt moeten de vrouwen optreden naast de mannen; er wordt van hun evenveel geëischt maar hun rechten verschillen enorm. Wij willen hebben eene regeering van, door en voor mannen en vrouwen en dit is een eisch der rechtvaardigheid. Of zou het niet in 't belang van allen zijn, indien ook vrouwen mede mochten werken tot verkrijgen en verbetering van wetten betreffende opvoeding en onderwijs, leerplicht, kinderzorg, armen zorg, krankzinnigenverpleging enz. enz. Heeft het algemeen geen belang bij goede huishoudscholen, bewaarscholen enz.? Ontbreekt het de vrouw dan aan goed iDzicht iD drankwet, belastingwetten, leger en vloot en dan het woningvraag stuk, de huwelijkswetten en scheidings- wetten Zou ook in de staatshuishouding een vrouw niet op haar plaats zijn Zou b v. de gemeente Amsterdam een bedrag van f 2U00 hebben uitgetrokken enkel voor het wasschen der gordijnen van het paleis, indien een vrouw zitting in den raad van Amsterdam had gehad. Spr. eindigt haar met groote aandacht gevolgde lezing met eene opwekking, allen, zoowel mannen als vrouwen zich aan te gorden voor den strijd voor vrouwenkiesrecht. Gedurende de pauze, welke nu volgde werd door eenige dames met brochures gecolporteerd, terwijl tevens door hen getracht werd leden te werven voor de vereenigiug, waarvan de contributie t 1 's jaars bedraagt plus 25 cent als toe trediDgskosten voor drukwerk. Tevens werd de legenheid opengesteld zich voor het debat op te geven. Daarvoor gaven zich op mej. G. Kopper en de heeren N. Godfried en B. van 't Hof. Na de pauze kreeg eerstgenoemde het woord. Deze verklaard zich beslist voor algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen in den geest zooals de S.D.A.P. zulks wenscht en dan in de eerste plaats algemeen kiesrecht voor mannen met desnoods vocloopig beperkt kiesrecht voor de vrouwen. Zij is niet voor dameskiesrecht, waarbij de vrouwen der arbeiders worden uit gesloten. Mej. Groot hierop antwoordende zegt dat de vereeDiging er een is voor vrou wenkiesrecht en niet speciaal voor dames kiesrecht. In de vereeniging zitten maDnen en vrouwen van allerlei kleur, zij telt thans 6500 leden die allen streven ter verkrijging van het stemrecht der vrouw. Ook de kerkelijke partijen zijn er even zoo goed in vertegenwoordigd als de Socialisten. Een der vurigste strijdsters voor het groote doel, die ook in het hoofdbestuur zit, is mejuffrouw Naber, eene Christelijk Historische. Is eenmaal ons beginsel in de grondwet vastgelegd dan kan elke partij werken in eigen richting. De heer Godfried ziet na het optreden zijner partijgenoote van het woord af zoodat thans de heer Van 't Hof optreedt. Deze begint met een woord van hulde te brengen aan de spreekster voor hare duidelijke uiteenzetting der zaak en wenscht zich dan ook te bepalen in hoofdzaak tot enkele vragen en opmer kingen. Nu reeds door de geachte spreekster aan de vorige debatster is verklaard, dat de vereeniging er niet eeo is, zooals ook Spr. vreesde voor dameskiesrecht zou hy wil eens willen weten wat de spreekster denkt van de Sufragettes in Engeland over wier optreden hij wel een woord vau afkeu ring had verwacht. Spr. verklaart zich meer voor dames- dan voor vrouwen kiesrecht. De contributie acht Spr. te hoog en zal naar Spr. meent het toetreden van leden tegenhouden, men zette de deur zoo wijd mogelijk open en bepale zoo mogelijk de contributie op b.v. 25 cent. Spr. meent verder, dat een overgangstijdperk Doodig is en niet direct algemeen kiesrecht voor vrouwen moet worden ingevoerd. Ook Spr. was van meening geweest dat „rechts" niet voor vrouwenkiesrecht was en verheugd zich dat dit niet algemeen het geval is. Mej. de Groot gaf hierop tenantwoord dat het militant optreden der Sufragettes in Engeland ook haar goedkeuring niet kan wegdragen, doch in ons land zou zulk optreden wel nimmer noodig zijn, niet alleen omdat men hier altijd voor komend wordt behandeid, maar ook omdat niet zooals in Engeland de afge vaardigden door de vakvereenigiDgen worden betaald wier belangen zij hebben beloofd te willen behartigen. In die vak vereenigiDgen du zijn tal van vrouwen welke dan ook het hare offeren voor den afgevaardigde, die hun belangen verwaarloozen. Van de 416 afgevaar digden, die beloofd hadden de belangen der vrouwen te verdedigen, was er slechts 1 die zijn woord hield, wonder is het dus niet dat de Suffragettes nu optreden. Er zijn echter in Engeland 14 vereeni- gingen voor vrouwenkiesrecht en daar van is er maar 1 die zoo millitant op treedt. Wat de contributie aangaat ook Spr. zou die gaarne lager zien en enkele ver- eenigingen nemen ook leden aan ad 50 ct. maar dan heeft zoo'n vereeniging ook leden van b.v. f 2.50, waarnoor alles weer in 't gelijk komt Wat het overgangstijdperk betreft, in Zweden heeft men dit en de Koningin van Zweden met haar dochter hebben persoonlijk veel gedaan om de vrouwen op te wekken nu toch vooral te toonen dan men dat kiesrecht waardeert. Het bezit van het kiesrecht maakt iemand meer rijp er voor. Dat een Chr. Hist, in het Hoofdbestuur zitting nam, deed de hoop voeden, dat ook meerderen van haar partij zullen volgen. Met een woord van dank aan spreek sters en debaters in 't bijzonder en alle opgekomenen in 't algemeen sloot daarop Mej, Kluin de vergadering, terwijl de dames, welke als lid waren toegetreden werden verzocht even na te blijven. Hun aantal bleek 10 te zijd, waaronder 9 nieuwe leden en 1 welke reeds eerder lid was geworden. Naar men ons mede deelde was er alhier nog een dame lid, doch deze was niet ter vergadering opgekomen. Er waren juist voldoende voor het oprichten van een afdeeling. Een voorloopig bestuur werd gekozen bestaande uit de dames Mevr. Van 't Hof - Poot presidente, Mej. E. Langeveld vice-presidente, Mej. Gr. Keijser secreta resse, Mevr. Wageraaker Keijser, pen- ningmeesteresse en Mej. R P. Kievit bibliothecaresse. De tweede Lammerenmarkt. De verkoopers welke den vorigen marktdag hunne koopwaar weder mede huiswaarts hadden genomen, hebben de ondervinding moeten opdoen dat zij zich daardoor niet hebben bevoordeeld. De prijzen waren op dezen marktdag nog lager dan op de vorige. De berichten welke omtrent de Leidsche markt inkwamen waren niet zoo bemoe digend en de nu gehouden markt heeft die ongunstige berichten bevestigd. De handel ging trekkend en bleef maar flauwtjes; de prijzen waren daaraan even redig. De gemiddelde prijs zal wellicht acht Gulden zijn geweest. Een enkele partij bracht het tot elf gulden, doch zeven gulden en zelfs daar beneden was geen zeldziamheiden dat op den tweeden marktdag. Wel treurig! Naar wij vernamen waren nagenoeg 8800 lammeren aangevoerd, welke wel niet allen zullen zijn verhandeld. Voor de Dinsdag alhier gehouden Stierenkeuring, werden aangeboden 10 jarige stieren en 5 tweejarige stiereD. De uitslag der keuring wees premiën toe aan inzendingen van de volgende heeren Jarige stieren. Premie f 40, Gebr. Bakker Westen. f 25, J. v. Maldegem Eierland. f 15, Usbr. Lap P. H. Polder. Tweejarige stieren. Premie f 40, P. S. Koning Oosterend. f 20, Gebr. Boerhorst. Dinsdag werd door J. Kelderhuis, te Koog, een postduif gevangen, gemerkt op een ringetjo aan de rechterpoot H 1 7 17 3. Oranjefeest te Helder. De feesten ter gelegenheid van de heugelijke gebeurtenis zijn in vele plaat sen gehouden, niet echter in alle ge meenten. In de naburige gemeente te Helder zullen die feesten plaatshebben op Donderdag 27 Mei, (alzoo morgen.) Wij werden verzocht daarop attent te maken en wij voldoen daaraan, door bij deze mededeeling te doen van het programma, als volgt: 's Morgens 7,30 Reveille. 9—10 Muziekuitvoeringen. 9 Schoolfeest. 11 Uitv. Feestcantate, 's Middags 1,30 Hist. Alleg. Optocht. 5 Uitv. Kleppermarsch. 's Avonds 8 10 Muziekuitvoeringen. 9,30 Gymnastische groepen. 9 11 IllumiD. en Vuurwerk. Bij deze mededeeling van het pro gramma zullen wij het laten. Het zeer uitgebreide programma, een boekje van ongeveer 30 pagina's is voor 10 Cents verkrijgbaar en geeft alle gewenschte inlichtiDgeD omtrent tijd en plaats. Laat ons hier nog aan toevoegen dat de optocht 25 verschillende nummers of groepen aanwijst, waaronder een praal wagen; wagen voorstellende den arbeid in de bouwvakken; groep voorstellende een luchtschip; wagen met drukpers; groep het schildersgilde; groep een drij vend droogdok; idem, een stoomwerk- plaats; idem, een volgetuigd driemast schip; wagenzinnebeeldige voorstelling „Oranje boven," - wagen het slachters- bedrijf, enz. enz. Wanneer wij hierop nog laten volgen dat de feestcantate zal worden uitgevoerd door een koor van 600 dames en heeren en door 400 kinderen dat de klepper marsch door 600 leerlingen van alle scholen zal worden uitgevoerd en dat verschillende muziekcorpsen zich zullen doen hooren, dan kan men, hoewel flauwtjes, zich een denkbeeld maken hoe bij onze buren het feest der heugelijke gebeurtenis zal worden gevierd. 'tZal dien dag te Helder volop feest zijn en wij raden ieder aan, die dien dag mede gaat feestvieren, om zich voor den prijs van 10 cents een programma aanteschaffen, waarin tot in de kleinste bijzonderheden alles omschreven is. Wij wenschen onze buren een recht prettigen feestdag toe. Waal24 Mei. Mej. M. A. Visser, onderwijzeres alhier, staat No. 1 op de voordracht (3-tal) voor onderwijzeres 2de klas aan eene open bare lagere school te 's Gravenhage. Oudeschild, 2-5 Mei. Bet lammeren vervoer is in vollen gang. Gisteren werden met 3 stoombooten 12 1300 lammeren naar de Purmerender markt vervoerd. Ook met „de Dageraad" is het veevervoer van tijd tot tijd niet onaanzienlijk. Zoo werden hedenavond niet minder dan 160 lammeren en 5 koeien naar Helder getransporteerd. Wie heden eene wandeling langs den Oostdijk maakt, kan zich overtuigen dat de werkzaamheden flink vorderen. Over eene aanzienlijke lengte is de dyk reeds opgehoogd en de weg beneden den dijk begint al mooi zijne voltooiing te naderen. Het belooft een flinke, breede rijweg te worden, zoodat op de meeste punten 2 zwaar beladen hooiwagens elkander gemakkelijk kunnen passeeren. Cccksdorp, 25 Mei. Heden werden ons een paar geweer patronen getoond, welke door de stoom- schelpenzuiger „Texel" op Texelstroom met grint van den bodem der zee waren opgevischt. Ze werden in de grint, welke hier wordt aangevoerd, gevonden en zyn vermoedelijk afkomstig van de marine. Zaterdag jl. had de beer J. Slot Cz. het ongeluk van zijn rijwiel te vallen en daarby een been te breken. Vlieland. Tot predikant alhier is beroepen de heer P. Cannegieter, candidaat tot den H. Dienst te Tzum. Zaterdag 22 Mei werd een proef tocht gemaakt met de reddingboot ge stationeerd nabij het Posthuis. De zee tocht gelukte uitstekend, alles werd in orde bevonden. Ook het vuurpijltoestel werkte goed, Een buitenhansje. Vrijdagochtend is H. K. H. Prinses Juliana het eerste militaire saluut ge bracht. Toen kort na halt twaalf H. M. de Koningin, in gezelschap van zuster De Haan, met H. K. H. Prinses Juliana het paleis verliet, om de eerste wandeling te maken, presenteerde de aan de Molen- straatzijde op wacht zijnde schildwacht - een jager het geweer. Dit was het eerste militaire saluut H. K II. gebracht. Bij zijn aflossing vernam de schild wacht tot zijn groote verwondering, dat hij op het paleis ontboden was, waar hem door Z. K, H. PriDs Hendrik de mededeeling werd gedaan, dat bet H.M. had behaagd hem de eerste militair die het saluut aan Haar dochter bracht naar zyn keuze met een diamanten das speld of een gouden horloge met inscriptie te vereeren. Men begrijpt dat deze jeugdige lands verdediger, zelf vol over deze hem te beurt gevallen eer, door zijn makkers bij terugkomst in de kazerne langdurig ondervraagd werd. Op de chambree was het dien avond groot feest. Een zonderling geval. Er gebeuren tegenwoordig veel vreemde dingen met aangeteekende brieven Iemand stuurt „aangeteekend" diaman ten aan zichzelf en ontvangt kiezel steentjes, een ander zendt tweeduizend gulden en de brief komt zonder geld aan Een derde geval van dien aard heeft zich, naar het „N.v.N." verneemt, dezer dagen voorgedaan Uit Etersheim (by Hoorn) werd in het begin van deze maaDd een aangeteekende brief met bankbiljetten Daar Amsterdam verzonden. De afzender verzekert, en hij beweert daarvoor getuigen te kunnen aanvoeren, dat hij er een bankbiljet van f 60, een van f 40 en twee van f 10, dus bij elkaar f 120, in gedaan heeft. De geadresseerde te Amsterdam ont vangt het stuk in ongeschonden staat en van vijf lakken voorzien, opent het op het postkantoor en komt aan het loket terug, met de mededeeling, dat hij er slechts een bankje vdn f 60 en een van f 10 in vindt. De afzender houdt vol f 120 in de enveloppe gedaan te hebben. Dinsdag 25 Mei 1909. Notaris G. J. O. D. DIKKERS. 40,29,90 Hofstede „Leiden" Ingezet op f 12400, 40,00,20 Hofstede „de Vlijt" Ingezet op f 7450, Kooper in massa S. Bregman te Alkmaar voor f 24550, Texel, 24 Mei. Aangevoerd werden 3 paarden f 100 a 175, 2 Stieren f 120 a 145. 11 Koeien f 135 a f 172,50. 1 Pink f 80. 12 N. Kalveren f 14 a f 18. 1 Ram f 25. 8795 Lammeren f 6 a 11,25 1 Varken 18 schrammen f 16 a f 22,00. 23 biggen f 10.— af 12,00. Purmerend, 25 Mei. Aangevoerd 866 Runderen waaronder: 165 vette koeien 60 d 74 Ct. per KG, ft7o Gelde koeien f 120 d 180. Melkkoeien f 140 d 250. 28 stieren. 257 vette kalvoren f 0,70 a f0.90 p. Kg. 412 Nuchtere kalveren f 10a 126—; 3089 Schapen f 17,k t 25,00 prijsh. h. mtg. 1690 Lammeren f 5,a 1 11, 282 vette varkens f 0,46 a 10,50 per Kg.; 110 magere varkens f 16 a 130, 235 biggen 17 a 1 12 kipeieren f 3.20 a 1 4.00 per 100; Amsterdam, 24 Mei. Aangevoerd 419 Runderen, le kwal. 66 k 70 ot. jl" 2o kwal. 60 a 64 ct. 3e kwal. 56 a 60 ct. g, 130 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 280, 102 Nuchtere Kalveren 1 8,k f 13, 503 Vette Varkens 46 a 50 cta. 183 Schapen 1 20 a 1 23, 1380 Lammeren 1 6.50 a 1 10,— Zondag 30 Mei. le Pinksterdag. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur da. Kijne. Zendingscollecte. Waal. Voorm. 10 uur do hr. Karmelk Agent Ned. Zendingsvereeniging. Collecte voor de Zending.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2