N° 2261, Zondag 30 Mei 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Bi nn en Land. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. NATIONALE MILITIE. UXDEItZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend, dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers der Militie te land zal worden gehouden in een der lokalen van de o. 1. school te den Burg, op DINSDAG 8 JUNI 1909, des voor middags ten half twaalf ure. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door volgende wetsbepalingen Nog worden de verlofgangers opmerk zaam gemaakt, dat het niet-ontvangen eener bijzondere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deel neming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging van eene ge zegelde en gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens on vermogen eene ongezegelde vet klaring is afgegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-Secretarie worden inge leverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfden genees kundige reeds eene verklaring is uitge reikt, dan kan ook voor niet onvermo- genden met een ongezegelde en niet- gelegaliseerde verklaring worden vol staan. Texel, den 27 Mei 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, H. OVER. L.B. f e Secretaris RUIBING. TEXEL, 29 MEI 1909. Einde Mei, Pinksteren en wat volgt. Mei spoedt ten einde, doch we zeggen het onzen overzichtschrijver na ze heeft niet willen heengaan zonder ons het heerlijke Meiweder te bezorgen waar naar door velen zoo vurig werd verlangd. Deed de eerste helft van Mei zich niet zoo gunstig kennen, de tweede helft heeft veel vergoed; ze gaf heerlijk groeizaam weèr door heldere zonneschijn en door ver- frisschende regen. Zie om u henen, alles prijkt en pronkt met lieflijk groen, in heerlijke bloemenpracht. De laatste dagen van Bloeimaand brengen ons tevens het Pinksterfeest, het feest door de Chr. Kerk aangewezen als het feest van de verbreiding der zegeningen van het Christendom onder de meoschheid, dat daarom een feest van beteekenis mag worden genoemd. En met dat feest valt samen de schoonste tijd, waarin Moeder Natuur hare schatten der menschheid biedt. Heerlijke tijd, de tijd van nu; heerlijk feest, het Pinksterfeest, dat in aantocht is. Het biedt de gelegenheid volop te genieten, ook door hen die dagelijks in het gareel van zware werkzaamheid zich hebben te schikken; te genieten van de zoete rust, van zoo menige ontspan ning waartoe zich deze dagen leenen. Blijft het weder ons zoo gunstig ge zind, dan beloven de Pinksterdagen recht heerlijke dagen te zullen wezen. Wan delingen in de natuur, uitstapjes naar elders, ze staan ongetwijfeld op menig programma. En de gelegenheid daartoe wordt zeker ruimschoots geboden. Het gemakkelijk zich verplaatsen, hetzij per boot, per spoor of ook wel per fiets, zal door menigeen worden aangegrepen om zich eens recht vrij te gevoelen gedurende een paar dagen, waaraan velen nog wel eens een derde dag aanknoopen. Geniete ieder zoo het Pinksterfeest naar zijn behagen öf door een dankbaar opgaan naar het bedehuis, öf door zoete rust, öf door het genieten van natuur schoon of op welke wijze ook, doch allen in dankbare blijde stemming, welke krachtig maakt voor den levensstrijd in de dagen welke straks weer onvermij delijk zullen volgen. En b\j den levensstrijd welke na de dagen van ontspanning weder volgt, wacht ons ook een strijd op politiek gebiedde verkiezingsstrijd. Wanneer Mei zal zijn voorbijgegaan en de Zomermaand haar intrede doet, dan is de dag aangebroken waarop de opgave zal moeten worden gedaan van candidaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dan zal de strijd eerst goed beginnen om het „begeerde baantje." hetzij uit pure liefde voor het welzijn der Staat en deszelfs bevolking, hetzij uit eerzucht of om geldelijk voordeel. De redenaars zullen de voortreffelijkheid hunner can didaten bepleiten en deze zelve zullen wellicht niet nalaten hunne geschiktheid en anderer ongeschiktheid den volke te verkondigen. En dat volk zal worden opgejaagd naar de stembus, om zich daar uittespreken hoe hij wenscht te worden geregeerdEn de slotsom van heel de geschiedenis en drukte zal in het verder verloop van tijd wellicht velen teleurstelling baren. Zoo is nu eenmaal datgene wat men politiek noemt doch waarvan het gros der kiezers weiDig benul heeft. Zullen aan den vooravond van Pinkster in vergadering en lezingen de verkie- zingszaken aan de orde worden gesteld ook Pinksteren zal ons van de politiek niet vrij houden. De groote verkiezings meeting in de open lucht, welke aan den Burg zal worden gehouden op den 2den Pinksterdag en waar de heer Thomassen zal spreken, moge daarvoor ten bewijze strekken. Doch 't behoort in deze dagen er bij en daarom willen wij er aan herinneren. Verder herinneren wij aan de hard rijderij met rijwielen, ook al op den 2den Pinksterdag, en maken wij slottens er op attent dat de boot van T. E. S.O. op dien dag dezelfde diens turen heeft als des Zondags, namelijk 4,45, 6,40, 8,15, 11,- 3- 6, - uur. Van Helder 5,45, 7,30, 10,20, 12,15, 4,15, 7,30. Om te onthouden. Arbeiders! A!s er Dwangverzekering komt, dan betaalt iemaDd met f4.— in de week inkomen, f 5.20 premie per jaar (de patroon evenveel). Als er Staatspensioneering komt, be taalt zoo iemand niets. Als er Dwangverzekering komt, be taalt iemand met f 7 per week inkomen f 6.24 per jaar. Als er Staatspensioneering komt, be taalt zoo iemand niets. Als er Dwangverzekering komt, be taalt iemand met f 11 per week inkomen f 8.32 per jaar. Als er Staatspensioneering komt, be taalt zoo iemand waarschijnlijk slechts f 0.50 of f 1.— per jaar. Dwangverzekering is onchristelijk en individualistisch. Staatspensioneering huldigt het „draagt elkanders lasten." (Org, bond v. St.Pens.) Perio. Veredeling van den veestapel. Een boer uit de Wieriogerwaard heeft enkele van zijn beste koeien een reisje laten maken naar Roordahuizum (Fr.), waar ze den bekenden stier „Albert" van den heer Schaap een bezoek hebben gebracht, voor welke visite de eigenaar der koeien twintig gulden per stuk had te betalen, plus de kosten van vervoer en geleide. Zoo'n gentleman-cow zal wel een van het bovenste bordje zijn, met een prima prima stamboom, en de Hollandsche boer, die in het belang van zijn fokkerij zooveel kosten en moeiten veil heeft, moet wel een man zijn van „vooruit", zegt het „Nieuwsbl. v. Friesland", met het principe Wie zijn kans voorbij laat gaan, Blijft als Jut voor 't landhek staan. Geen animo! De heer Van Kuykhof, candidaat der sociaal democraten in 't district Alkmaar, zou voor de kiezers te St. Pancras op-' treden daar er geen toehoorders waren kon do redenaar onverrichtetzake ver trekken. Overneming van tuberculeuze runderen. Omtrent de overneming van tubercu leuze runderen zijn dour deD Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel nadere voorschriften gegeven. Uitsluitend rundvee van fokkers komt voor overneming in aanmerking. Voor overneming komt niet in aan merking het vee van veehouders, wier bedrijf bestaat uit a. handel in wrakke kwijnend zieke dier6n; b. gewonen veehandel; c. melkerij vereenigd met veehandeld. fokkerij, maar veehandel tevense. vetmesterij of vetweiderijf. melkerij, die geheel of gedeeltelijk door voortdurenden aan koop in de behoefte aan melkvee voorziet en die de kalveren, welke geboren worden, gewoonlijk onmiddellijk of na gemest te zijn, van de hand doet g. melkerij zonder eigen fokkerij h. vee houderijen, waar een gestadige wisseling van vee door aan- of verkoop bestaat, ook al worden daar herhaalde malen kalveren geboren. Toelichting. Onder „veehandel" wordt niet verstaan aankoop van een of meer diereD, ter aan vulling of verbetering van denbestaanden veekoppel, of verkoop van de overtollige dieren, die door eigen aanfokking yerkre- gen zijn. Aan het begrip „veehandel" wordt de beteekenis toegekend van stelselmatig plaats grijpende aan- en verkoop van vee. Zoodra het bedrijf van melkerij, zuivel bereiding of fokkerij zich met veehandel combineert, kao het niet in aanmerking komen voor de gunstige bepalingen van het Kon. besluit van 2 September 1904 (St. blad No. 219.) Is het bedrijf een melkerij zonder eigen fokkerij van vee, dan valt dat bedrijf eveneens buiten deze gunstigebepalingen. Wijl slechts fokkerijen voor de over neming van vee in aanmerking komen, moet er rekenschap mede gehouden worden, dat als fokkerijen alleen zulke bedrijven geldeD, die hoofdzakelijk door eigen aanfokking hun koppel compleet houden. Veehouders, in wier koppels de geboren kalveren steeds onmiddellijk na de ge boorte of na gemest te zijn worden verkocht, vallen niet onder de rubriek van fokkers. Een gestoorde verknoping. In de Korenbeurs aan het Spaame te Haarlem zou eene verkooping plaats hebben van rijwielen voor een handelaar buiten de stad. 't Was niet erg naar den zin van verschillende Haarlemsche rijwielhande laren, die in vrij grooten getale waren gekomen om de verkoopiDg bij te wonen; tegelijkertijd kwamen met hen ver schillende baliekluivers binnen. Er is kwistig gewerkt met voetzoe- kertjes en peper, zoodat geknal en gesis door de zaal bij afwisseling weerklonken, en van de verkooping zoo weinig bleek terecht te zullen komeD, dat de kastelein het 't beste oordeelde de hulp vau de politie in te roepen, en de zaal door den sterken arm deed ontruimen. Een kranig staaltje. De vorige week slaagde te Leeuwarden voor de akte van onderwijzer een36jarige candidaat uit Sneek. Van beroep timmerman, heeft hij zich het laatste jaar met al zijn kracht aan de studie gezet, met het gevolg, dat hij thans inplaats van timmerknecht, onder wijzer is. Rattenplaag. Te 's Bosch looft de gezondheidscom missie, met het oog op de tallooze ratten in de riolen en de Binuen-Dieze, 10 ct. uit voor eiken dooden rat. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor djbn Burg 30 Ct3. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. a. de verlofgangers die in het loopende jaar voor vermelden dag uil andere hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Mililiewet 1901d.i. voor straf onder de wapenen zijn geweest; b. de verlofgangers die bestemd zijn om in het loopende jaar krachtens art. 108 of art. 109 of voor herhalingsoefeningen krachtens art. Ill van voormelde wet onder de wapenen ot in wcrkelijken dienst te worden geroepen; c. de verlofgangers aan wie, hetzij bij de ben verleende toestemming tot uitoefening van de buitenlandsche zeevaart of tot verblijf buitenslands hetzij ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden, is toegestaan bet onderzoek in de nmaud November of December van het loopende jaar te ondergaaD; d. de verlofgangers die bestemd zijn om op 1 Augustus van het loopende jaar eenen verlengden Militiediensttijd bij de landweer te volbrengen; e. de ingelijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wet van den werkelijken dienst zyn onthe ven of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wapenen is verleend; f. de militiepliclitigen, die dadelijk na de inlijving met verlof tot nadere oproeping huiswaarts zijn gezonden; g. de adspirant militie officieren, en h. de verlofgangers van de Exploitatie Compagnie derSpoorwegafdeeling van het reg. Genietroepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de dat de verlofganger bij dit onderzoek moet verschij nen in uniform gekleed en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken bcm bij zyn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewariDg, door den Militie Commissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger: le. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt 2e. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen; 3e. wiens klecding of uitiustingsstukken bij'het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4e. die kleeding of uitrustingstukken aan een ander bchoorende, als de zijne vertoont; dat de manschappen der militie te land worden geacht onder de wapenen te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer zy in uniform zijn gekleed, zoodat zij die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig makenhetzij bij het gaan naar do plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren te dier zake zullen worden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en bet Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. Dc vcrlofgnnger, die by herhaling kleeding of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. VflTl TI? "VUT

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1