Predikbeurten. Marktberichten. jJBp Advertentiën ADVERTENTIËN. week te Helder eene redevoering ge- kouden, betrekking hebbende op Indische toestanden en voornamelijk op godsdien stig gebied. Hierna bespreekt de spreker achter eenvolgens de volgende 4 punten en maakt daarbij eene vergelijking links en rechts a. Algemeen kiesrecht, b. Staatspen- sioneering, c. Vrijhandel, d. O. L. School. Links is de candidaat der vrijzinnigen voorstander van algemeen kiesrecht de heer Staalman, die de souvereiniteit van 't Volk verwerpt is daartegen. In hoofdzaak komt het programma der liberale Unie, wat algemeen kiesrecht betreft, hierop neer Alle mannelijke ingezetenen boven 23 jaar en alle vrouwelijke boven 25 jaar, hebben behoudens wettelijke uitsluitin gen, het kiesrecht. Invoering van stemplicht en evenredige vertegenwoordiging is een eisch des tijds. De verbetering van kiesdistricten is noodig en billijk. Staalman is voorstander van het huismanskiesrecht, terwijl de R. C. het organische kiesrecht preferee- ren. Wat Staatspensioneering betreft, zet spreker voorop, dat deze allang een punt van bespreking geweest is. ZEd. gaat de verschillende bestaande stelsels na en noemt naar aanleiding van de brochure van Goeman Borgesius de invoering van staatspensioneeriDg, zooals die door de Meester wordt voorgesteld, mogelijk en gewenscht. Nadat spreker betoogt heeft, dat onder alle liberalen meer geneigdheid komt, tot invoering van Staatspensioneering zonder premie betaling en dr. Kuyper het wil laten voorkomen dat door de invoering daar van het eergevoel bij het volk wordt uitgedoofd, houdt spr. een warm pleidooi voor vrijhandel. Beschermende rechten drukken op de minderbedeelden en komen in het voordeel der meergegoeden. Met sprekende voorbeelden werd dit ten opzichte van Duitschland bewezen. Nadat spreker nog een drietal punten had besproken, waarin Staalman op een eigenaardig standpunt en zoo goed als alleen stond, n. 1. staatspensioneering, invoerrechten en progressie bij de ver mogensbelasting, brak spr. eene lans voor het recht van bestaan der O. L. School. Zij moest zijn en blijven de stuwkracht waardoor het bijz. onderwijs op hetzelfde peil werd gehouden als het openbare. Met eene korte levensgeschiedenis en eene warme aanbeveling van den can didaat der vrijzinniger, den heer de Meester, eindigde spreker zijne belang- lezing. Na eene kleine pauze maakte P. Lub, onderwijzer te Zaandam, gebruik van de gelegenheid om te debatteeren. ZEd. kwam voor zijne partij, de sociaal-demo cratie op en verdedigde met gloed de candidatuur van den heer Thomassen. Spr. begon met te zeggen, dat de spreker van dezen avond hem geheel had teleurgesteld. Hij had gehoopt iets over de beginselen der verschillende partijen te hooren, doch niets daarvan. Men moet niet over personen spreken, maar over zaken. Het kon best zijn, dat de heer De Meester een goed en bekwaam man was, maar als minister, had hij weinig gedaan, met evenveel recht kon men den heer Thomassen als een goed paedagogisch en methodisch ontwikkeld onderwijzer roemen. De heer Wijt had gesproken van liefde der Vrij zinnigen voor het O. L. Onderwijs. Leugen, getuige de benoeming van Wethouder van onderwijs te Amsterdam en het nog altijd bestaande verschil tusschen armen- en tusschenscholen en scholen voor M. U. L. O. Geen Stan denscholen meer dat was het ideaal der sociaal democraten Wij zijn altijd voor vrijhandel geweest zeggen de liberalen. Alweer onwaar. Het zijn juist de vrijzinnigen geweest, die ons de invoerrechten hebben gegeven. Algemeen kiesrecht zeggen de vrij zinnigen, ja, nadat de sociaal-democra tische partij ze in die richting hebben gestuwd, bewijze het blancoartikel, onder het Ministerie de Meester. Warme voorstanders van Staatspen sioen 1 Is dat waar Men behoeft slechts weinig in de politiek te huis zjjn, om te begrjjpen, dat hiervan nog veel ont breekt. De verschillende fracties in de liberale partij bewijzen het. Zelfs de Meeiter is gekomen met een voorstel, waarbij nog sprake was van 20% premie. De liberalen hebben wel is waar, sommige accijnzen verlaagd, doch andere zooals op alcohol en suiker verhoogd. Wat de scheuring betreft in de S. D. A. P. hier werden eenvoudig zij, die niet aan de genomen besluiten wilden voldoen buiten de partij gezet, opdat de eenheid bewaard bleve, wat misschien in de liberale partij ook wel eens noodig ware. Uveral werden door de liberale partij de Sociaal Democraten, als het op werke lijke verbetering der toestanden aan kwam op den achtergrond gesteld, getuige de Staatscommissie (blanco artikel) en de arbeidersinspectie. En wat hebben de liberalen gedaan ten opzichte van Militaristische bezuini ging? Minister Staal noemde het een kind in de wieg en vroeg 8 millioen aan voor de stelling Amsterdam. Een ander minister vroeg niet minder dan 8475 millioen voor bouw van nieuwe schepen. En hoe die gelden te vinden, och door opcenten op bedrijfs- en ver mogensbelasting. Na dit alles en nog meer opgesomd te hebbeD, eindigde de debater, met de opwekking niet op den liberalen candidaat de Meester de stem uit te brengen maar op den heer Thomassen, die de werkelijke belangen der arbeidersklasse voorstaat. De heer Wijt beantwoordde uitvoerig de opmer kingen van den debater, waarna de heer Lub nogmaals het woord bekwam, om dupliek te kunnen geven. Toen eindelijk de heer Wijt het laatste woord bekwam, was het 12 uur gewor den en sloot de heer J. de Jongh, met een woord van dank, zoowel aan spreker als debater de bijeenkomst. Waal, 8 Juni. Mej. M. A. Visser, onderwijzeres aan de openbare school alhier, is benoemd tot onderwijzeres 2e klasse bij het open baar lager onderwijs te 's Gravenhage. lie Cocksdorp, 8 Juni. Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met het rijden der grint naar de eerste te beharden wegen in Eierland. Aannemer is de heer Alb. Dros Pzn., voor de grint zal worden betaald 11.10 per kubieke meter en voor de steenen f 1.50 per 1000. Vlieland,. In de Rijkspostspaarbank ten Post kantore alhier werd in de maand Mei ingelegd f 432.816 terugbetaald f 80.76 Het laatst uitgegeven boekje was no. 343. De heer Thomassen, candidaat der S. D. A. P. voor het district Helder, sprak Vrijdag j.l. ten tweeden male alhier. Spreker behandelde o a. Algemeen Kiesrecht, Staatspensioneering, Woning wet, Ongevallenwet enz. Er waren vele belangstellenden, ook vrouwen. Zaterdag j.l. sprak in hotel Meijer de heer Van der Wielen. Spr. wekte op tot ondersteuning der candidatuur De Meester. Een zeldzaam feit. Zekere F., die voor 4 jaar tengevolge van een val van de trap zijner woning te Amsterdam, blind werd, herkreeg plotseling zijn gezichtsvermogen terug na een hevige neusbloeding. Portretkunst. Het „Hdbl. maakt melding van een prentbriefkaart, die in de Zuidelijke provincies vlot van de hand wordt gezet. Het is een reproductie van een pho- tograflsche opname van de Koninklijke familieKoningin, Prins en Koningin- Moeder. De jonggeborene ontbreekt natuurlijk niet op deze familiegroep, want op den voorgrond zit een pleeg zuster met het Prinsesje in de armen. Doch wanneer ge terdege naar de portretten kijktdan Dan is de pleegzuster niemand anders dan de gemalin van den Duitschen kroonprins, met haar eigen jongste baby in de armen. Zoo komt ons Prinsesje Juliana als de dochter van den Duitschen kroonprins onder uns volk, en zoo proseert de Duitsche kroonprinces als Hollandsche verpleegster. Die had aan 2 sehoenen niet genoeg. Naar het Huis var Bewaring te Haarlem is een werkvrouw overgebracht, die uit een scboenenmagazyn, waar zij sinds eenigen tijd werkte, ongeveer 300 paar schoenen bad weggenomen, welke zij te Amsterdam beleende! Een vcemd geval. Te Pa^sens kwam S. T. tot de minder aangename ontdekking, dat uit zijn kist een briefje van f 40 werd vermist. Het biljet' had gelegen tusschen twee van f 100, welke, opmerkelijk genoeg, op hun plaats waren gebleven. Nekkramp. Naar uit Haarlem wordt gemeld, is van het gezin in de Schermerstraat in het gasthuis ook het derde door de ziekte aangetaste kind overleden. De doctoren meenen de ziekte thans te hebben gestuit. De vader, een zuivere bacillenbron, en twee kinderen zijn nog geïsoleerd, maar gevaar voor voortplanting bestaat niet meer. Onrust in Veenhuizen. Te Veenhuizen moet, volg6ns de „Ass. Ct." het een en ander zijn voor gevallen, dat ordeverstoring deed vreezen. Door den hoofddirecteur zoude zijn ver boden, dat aan verpleegden wekelijks meer dan een half pond boter uit de cantine werd verschaft. De verpleegden, die tot nu toe zooveel boter konden verkrijgen als ze wilden, waren over dezen maatregel ontevreden. De kleermakers en wevers van het derde gesticht weigerden te werken. Daarop is de compagnie wielrijders onder bevel van een le-luitenant van Assen naar Veenhuizen gegaan en, na eerst te zijn teruggekeerd, voor de tweede maal daarheen vertrokken, Vrijdag reeds vóór de reveille, blijkbaar op telefonisch ver zoek uit Veenhuizen. Een viertal verpleegden zijn in ver zekerde bewaring gesteldalle rijks veldwachters en marechaussees zijn in dienst. Begrafenis met hindernissen. In het gezin H., te Heer, waren twee kinderen een dag na elkander overleden. Het eerstgestorvene zou Vrijdag ter aarde besteld worden. Volgens gebruik brengt men ook de kinderlijkjes ter kerke alvorens deze te begraven. Zoo geschiedde dit ook. Na de kerkelijke inzegening ging het naar het kerkhof. Toen de grafdelver het kistje van de baar opbeurde om het in de geopende groeve te laten neerzinken, viel het hem op, dat dit bijzonder ligt was, hetgeen bij hem het vermoeden wekte, dat het kistje ledig was en waarlijk al spoedig vernam men tot niet geringe verbazing, dat de beide lijkjes nog in het sterfhuis H.lagen. Een uur later toog dezelfde lijkstoet andermaal kerkwaarts en had vervol gens de werkelijke begrafenis plaats. („L. K.") Duur leven. Een werkman uit Tie], sedert 16 jaar werkzaam te Mühlheim a/R., is op zoek naar werk in Holland. „Het is er niet uit te houden", verklaardde hij. „Toen ik er kwam, betaalde ik 4 mark belas ting nu 60 mark. Voortaan moeten arbeiders voorzien zijn van invaliditeits- kaarten, die ook weer 2,10 mark kosten. Schoolgeld 24 mark per kind, behalve de leermiddelen. De loonen zijn in die jaren wel ge stegen, maar de uitgaven veel meer. Ik verdien nog 4,50 mark per dag, waarvan 1 mark afgaat, omdat ik yer van mijn werk moet wonen, vanwege de hooge huur. Van wat er overschiet, kan ik er niet komen. Plet leven is er l'/i a 2 maal zoo duur als hier." Gilles, Johan August Adam, lichting 1902 regiment Genietroepen, van en mot 21 Juli 19Ó9 tot met 31 Juli 1909 (garnizoensplaats legerplaats bij Zeist) Kondaft 13 Juni. Texel, 7 Juni. Aangevoerd werden 1 paard f 150 13 koeien f 85 a f 165 1 Stier 4 pinken f 60 a f 85 1 ram 15 schapen f 16 a f 18 5796 Lammeren f 4 a 12,25 1 schram 29 biggen f 10.— a f 12, Amsterdam, 7 Juni. Aangevoerd 242 Runderen, le kwal. 68 k 72 ct. j* 2e kwal. 64 a 66 ct. u 3e kwal. 58 a 62 ct. g, 135 Melk- en Kalfkoeien f 130 a f 280, 72 Nuchtere Kalveren f 8,k f 13, 362 Vette Varkens 48 a 50 ets. 176 Schapen f 20 k f 24, 588 Lammeren f 9.a f 11,50 Purmerend, 8 Juni. Aangevoerd: 757 Runderen waaronder: 222 vette koeien 56 k 76 Ct. per KG. f-19 Gelde koeien f 110 d 180. Melkkoeien f' 140 6. 230. 23 stieren. 270 vette kalveren f 0,70 a f 0.90 p. Kg. 386 Nuchtere kalveren f 12a f 26 2490 Schapen f 17,d f 26,00 prijsh. h. mtg. 1060 Lammeren 1* 6,a t 13, 200 vette varkens f 0,47 a f 0,51 per Kg.; 27 magere varkens 1 14 a f24, 245 biggen f7 a f 12 kipeieren f 3.40 a f 4.00 per 100; voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsche Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in bet verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, wier namen bieronder zijn vermeld, bij deze w or den opgeroepen om in 1909, ieder voor bet achter zijnen naam aangegeven tijdvak, krachtens art. 111 der Militie wet 1901 onder de wapenen te komen Dc opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder co den voor bem aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bjj hun ver trek met groot verlof medegegeven voorwerpen van kiceding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel le. zij, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk te 8 uur voormiddag; 2e. zjj, die woonachtig z(jn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterljjk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zjj binnen het Itijk gevestigd zijn, op zoodanig tijd stip, da', zij zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met bet eerstvertrekkend openbaar mid del van versneld vervoer van hun woonplants of naaste station naar dc plaats van opkomst moeten begeven, eri, voor zooveel zij buiten het Jtijk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger n ochten verhinderen, moet hier van zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie wor den overgelegd eene gelegaliseerde geneeskun dige verklaring, welke op ongezegeld prpierkan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld bij zijn korps. Hij Die zonder geldige reden niet voldoet aan deze opi reping wordt, na daartoe verstrekte last van den Minister van Oorlog als deserteur afge voerd. Hij die zonder geldige reden zich te laat bij het. korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijke opro pingsbriof ontheft een vermfganger, zoo deze althans binnen het llijk verblijf houdt,geenszins van zijne vcrplichtiug tot opkomst in werkelijkcn dienst, daar dc openbare kennisgeving KENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. Texel, den S Juni 1909. Dc Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm, 10 uur ds. Kijue. Waal. Nam, half 3 ds. van Grasstek. Oudeschild. Vm. 10 uur ds. Smits. 's Av. 7 uur de br. J. C. A. Petter Cand. t.d. H D. te Waalwijk Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Vm. 10 uur ds. Boeke. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. kalftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. van Drooge van Deventer. Nam. 2 uur ds. Bussemaker. Intree. Gf.troüwd A. LAP EN N. GAKItl r.SEN, die, mode namens wederzijdscbe familie, bun dank betuigen voor de vele blijken van belangstolliug b(j hun huwelijk ondor- vonden. Midd. Eiorland, 8 Juai 1909. Slechts enkele uren na bot over lijden van onze geliefdo Moeder en Grootmoeder, AAGJE DRIJVER, volgende haar in don dood haar Ecbtgonoot, onze beminde Vader en Grootvader, LEENDËRT VONK, in den ouderdom van 75 jaar en 2 maanden. Ruim 46 jaar waren zo door een gelukkigen echt vereenigd. Namens do Familie, J. VONK. Oostorend op Texel, 6 Juni 1909.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2