N°. 2266. Donderdag 17 Juni 1909, 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. 35 5LS Van week tot week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advcrtentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. £55 v.,< IIERSTEMMING voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Do Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis dat op Woensdag den 33 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren de herstem ming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het Kiesdistrict Helder, waar toe deze Gemeente behoort. De candidaten, in alphabetische volgorde, zijn; MEESTER DE, Th. H. STAALMAN, A. P. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrilt uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 14 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, W. P. HIDDINGH. VERKIEZING GEMEENTERAAD. OPGAVEN AN CANDIDATEN, Collecte voor den bewapenden dienst. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de jaarlijksche Collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Nederlanden" in deze Gemeente zal worden gehouden aan de huizen der ingezetenen. Zij achten het niet ondienstig de inge zetenen te herinneren, dat dit Fonds niet is opgericht en wordt aangewend om datgene te doen waartoe de Staat ver plicht is, maar om buitengewone beloo ningen uit te reiken aan hen, die bij de verschillende oorlogen voor ons Vader land en onze overzeesche bezittingen lijf en leden hebben vei! gehad. Burgemeester en Wethouders ver trouwen, met het oog op de steeds toe nemende behoefte, dat de ingezetenen door milde offers blijken zullen geven van hbnne belangstelling in het lot der gekwetsten. Texel, den 15 Juni 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. 5 Juni—13 Juni. De stembus heeft gesproken cn ze heeft geen onduidelijk geluid doen hooren. Ons land zal in de komende vierjarige parle mentaire periode geregeerd worden door de partijen der rechterzijde, De nederlaag der vrijzinnige partijen is volkomen geweest. Over de geheele linie zijn ze verslagen en menige stelling hebben ze prijs moeten geven. Alles wat in 1905 veroverd werd uitgenomen dan het district Gouda is weer verloren gegaan. Den Haag I, Amsterdam II, VII en IX, Gorinchem, Enkhuizen en Kampen die voor vier jaren aan de rechterzijde ontnomen konden worden zijn thans weder in haar bezit gekomen en bovendien kon ze Enschedé en Amsterdam VIII als nieuw buit binnen halen. Geen harer aftredende leden is gevallen, waar ze niet in herstem ming komen werden de meeste harer can didaten gekozen en reeds bij eerste stemming heeft ze het tot 54 zetels kunnen brengen. Hiervan komen er 20 aan de anti-revoluti onairen 25 aan de katholieken en 9 aan de Christ, historischen. Daar in het district Ede twee candidaten der rechterzijde met elkaar in herstemming komen staat het vast dat al zouden ook straks alle her stemmingen door links worden gewonnen, de rechterzijde een meerderheid van vijf stemmen zal hebben. Van de linkerzijde zijn bij deze stemming gekozen 8 vrijz. democraten, 6 unie-liberalen en 1 vrije liberaal totaal 10 zetels. De vrjjz. dem. partij leed een gevoelig verlies doordat hare voormanneh Limburg, Nolting en Van Deventer niet herkozen werden de Unie liberalen boeken het verlies van twee hunner beste vertegenwoordigers, de oud-ministers Lely en Goeman Borgesius die beiden in hun districten het niet eens tot herstemming konden brengen van de oud-liberalen vielen de heeren Blooker en Van Styrum terwijl de sociaal-democraat Van Kol zijn Enschedésohen zetel moest afstaan aan den anti-rev. Elhorst. Herstemmingen moeten er plaats hebben in 36 districten en al zullen in de meeste gevallen de candidaten van links ook ge kozen woiden, toch is de mogelijkheid niet uitgesloten dat rechts nog met enkele zetels zal gaan strijken. Zoo is de nederlaag van links volkomen geweest en 't is te begrijpen dat de coalitie- gonooten in hun nopjes zijn en vreugde bedrijven. Onverwacht kwam do overwinning van ïechts voor ons niet. We hebben reeds eerder uiteengezet waarom de kansen der linkerpartijen zoo slecht stonden en half en half dezen uitslag voorspeld. Maar dat de nederlaag van links zoo beslissend zou zijn dat hadden we niet gedacht. De meer derheid van rechts is thans zoodanig dat er mee te i'egeeren valt en mogeljjk is dat dan ook nog beter dan een wisselvallige meerderheid van een it twee stemmen. De Kamer staat niet meer op het doode punt en de christelijke regeering moet nu maar met haar plannen voor de draad komen. Over vier jaar zal dan nader uitgemaakt kunnen worden of ze inderdaad het Neder- landsche volk de zegeningen gebracht heeft die ze bij de stembus van 1909 beloofde, —o—o—o— Terwijl Woensdag j,l. aan onze beminde Vorstin in de residentie de indrukwekkende aubade werd gebracht door een groot aantal zang- en muziekgezelschappen, ter herinne ring aan de heugelijke gebeurtenis ver zamelde de Prins in het paleis op den Kneuterdijk om zich heen de vertegenwoor digers van een aantal corporaties, teneinde te komen tot de oprichting van eennatio- nalen bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken. De bond kwam tot stand nadat de prins een rede had gehouden, zal den naam „Oranje Kruis" dragen, onder voorzitterschap staan van den prins en het volgende doel najagen a zonder behoud hunner zelfstandigheid, aaneensluiting te verkrijgen van alle lichamen of vereenigingen, welke het red dingswezen of het verleenen van eerste hulp bij ongelukken geheel of gedeeltelijk ten doel hebben of daarin belangstellen b het bevorderen van de samenwerking der bij den bond aangesloten lichamen en vereenigingen onderling, dezelve doen voor deel trekken van elkanders ervaring c uitbreiding geven aan het reddings wezen en het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, en waar mogelijk, hierin eenheid te breDgen d het aanleggen van volgens bepaald model ingerichte lijsten en statistieken van alle voorzorgsmaatregelen welke op dit gebied worden genomen, en van alle hulp, welke wordt verleend e het oprichten van een eigen nationaal fonds en het verbinding zoeken met andere fondsen, werkzaam op het gebied van reddingswezen, of het verleenen van eerste hulp bij ongelukken, teneinde bij zware rampen ook financieele hulp te kunnen brengen en bij zelfopofferend gedrag be looningen te kunnen geven, met dien ver stande, dat de hulp alleen kan bestaan in leniging der directe en eerste gevolgen van het ongeluk f het aanraking zoeken met verwante organisaties in het buitenland, en, wanneer de tijd daartoe gekomen is, daarmede in blijvende verbindiDg treden. —o—o—o— Czaar Nicolaas zal een ontmoeting hebben met Keizer Wilhelm en daarover is iu de afgeloopen week heel wat geschreven, wat niet behoeft te verwonderen omdat aan deze vorstenontraoeting ongetwijfeld nogal eenige internationale politieke beteekenis moet worden gehecht. Uit' de polemiek tusschen de Duitsche en Engelsche bladen, die meer dan eens nogal heftig was, kon reeds die beteekenis afgeleid worden. De Engelschen stonden al dadelijk klaar met de bewering dat het initiatief voor de samenkomst uitgegaan was van den Duit- schen Keizer en natuurlijk met geen ander doel dan de bondgenootschap tusschen Enge land, Frankrijk en Rusland te verzwakken en het Duitsch-Oostenrijkseh overwicht in Europa voorgoed te verzekeren. Een be schuldiging die evenwel dadelijk door de Duitsche bladen werd terug gewezen en ook onjuist is gebleken, daar de uitnoodi- ging tot de samenkomst uitgegaan is van den Czaar. De ontmoeting zal plaats hebben in de Finscho wateren. Een drietal dagen zullen de beide vorstelijke personen in elkanders nabijheid zijn en de wederzijdsche visites zullen van schip tot schip gebracht worden. Zooals te begrijpen is worden naar aan leiding van een en ander reeds tal van vragen gesteld en verschillende antwoorden gegeven. Want dat er verschillende be langrijke internationale onderwerpen be sproken zullen worden door de beide monarchen is te verwachten en kan trou wens ook blijken uit het feit dat de vorsten hun eerste ministers mee nemen op de visite. Hoewel men in Engeland niet zeer ingenomen is met deze vorstensamenkomst toch troost men er zich met de gedachte dat na het onderhoud in de Finsehe wateren, de Czaar een bezoek bij koning Edward en bij president Faillieres zal brengen, zoodat er gelegenheid zal zijn de kiemen van Duitschgezindheid waarmede de diploma tieke Duitsche Keizer hem wellicht zou kunnen besmetten, te verstikken. Intusschen is het toch niet onwaarschijn lijk dat de vorstelijke ontmoeting ten gevolge zal hebben dat de verhouding tusschen Rusland en Duitschland, die in den laatsten tijd, inzonderheid in de Balkan- dagen, niet zoo heel vriendschappelijk was, beter zal worden. o o—o Uit het verre Oosten komt weder een kwestie onze aandacht vragen. We bedoelen de Kretenser kwestie. Volgens overeen komst zullen de beschermende mogendheden in de volgende maand hun troepen van Kreta terugtrekken en zal de militiedienst georganiseerd door Grieksche officieren de handhaving van orde en veiligheid over nemen. Dan zal in Kreta opnieuw de vraag aan de orde komen of het niet het Turksche gezag geheel zal afschudden om zich onder de Grieksche vlag te scharen. Zooals de lezer weet heeft dit laatste in de rumoerige Balkandagen feitelijk reeds plaats gehad. De sympathie der Kretenzers gaat uit naar Griekenland en dat is licht verklaar baar. In overgroote meerderheid toch zijn ze, wat afkomst, landaard, gewoonten en zeden betreft nagenoeg Helleensch en daarbij hebben ze van de heerschappij van Turkije nog nimmer eenig voordeel of genoegen beleefd. Zoo is langzamerhand de ver- eeniging met Griekenland het ideaal der Kretenser geworden en de Grieken zelf hebben hen daarin geleidelijk opgevoed. Door den Grieksch-Turkschen oorlog scheen dat ideaal een flinke stap naderbij gekomen Wel bleef de souvereiniteit van Turkije nog gehandhaafd doch de bescher mende mogendheden trokken zich het lot der Kretensers aan en lieten het meermalen niet onduidelijk doorschemeren datKreta's vrijheid slechts een kwestie van tijd was. Die gedachte had ook langzamerhand ingang gevonden bij het bewind van Abdul Hamid, zoodat dit, toen onlangs de Kreten sers de Grieksche vlag ontplooiden, vol strekt geen neiging toonde om den wensch van Kreta met geweld tegen te gaan. Doch het nieuwe Turksche gezag denkt er anders over. Ze willen niet alleen hun rijk hervormen, doch ook de verbrokkeling daarvan tegengaan. Niet onduidelijk heeft de Porte dan ook aan Kreta en Griekenland doen. weten, dat ze van een afstand van Kreta niet wil hooren. Zelfs maakt ze reeds troepen gereed om, indien Griekenland tot de annexatie mocht overgaan, dit den oorlog te verklaren. Intusschen, de mogendheden beraadslagen er thans over hoe de kwestie op te lossen en we hopen dat die oplossing een vrede lievende zal zijn. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. VOOR DE De Burgemeester der Gemeente Texel brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 29 Juni aanstaande zal plaats hebben de ver kiezing van 4 leden van den Gemeenteraad, we- fens periodieke aftreding van de heeren J.S. Dijt, W. Keesom en D. C. Dros en ter voorziening in de vacature onstaan wegens ontslagneming van den heer G. J. O. D. Dikkere, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren ter Secretarie der ge meente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd als bedoeld in art 51 der kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste 24 kie zers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en beho.orende tot het district, waarvoor de can- didaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door dón of meer der personen, die de opgave hebben onderleekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar, van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zy is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestrafd met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden'. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bodocld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 14 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1