N°. 2267. Zondag 20 Juni 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. BERICHT. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden' aangenomen bij de TJitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. De Uitgevers van de Tex. Courant berichten, dat de uitslag der her stemming in het district Helder op Woensdag a.s. op gelijke wijze zal worden bi kei l gemaakt als die van de stemming op Yrijdag 11 dezer. de bekendmaking hiervan zal vervolgens aan hun bureau worden gepubliceerd de uitslag der herstemming in de overige districten, waar her stemming noodig is, voor zoover dezelve inkomen. Yóór den aanvang van die publicatie zullen, voor zoover de voorraad strekt, kosteloos lijsten worden uitgereikt om aanteekening van de herstem ming te houden, aan ieder die daartoe zijn verlangen kenbaar maakt. -,is, Zoo mogelijk zal in een bijblad op het nummer der Courant van Donderdag, de geheele uitslag der verkiezing worden bekend gemaakt. UITG. TEX. COURANT. IIERSTEMMIXG voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt ter openbare kennis datop Woensdag den 93 Juni aanstaande, van des morgens acht tot des namiddags vijf uren de herstem ming zal geschieden ter vervulling van eene plaats in de Tweode Kamer der Staten- Generaal voor het Kiesdistrict Helder, waar toe deze Gemeente behoort. üe candidaten, in alphabetische volgorde, zijn MEESTER DE, Tb. H. STAALMAN, A. P. Tevens wordt de aandacht gevestigd op art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR." Texel, den 14 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, W. E. HIDDINGH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel maken bekend, dat de weg tus- schen de Waal en Oudeschild Woensdag 23 Juni 1909 voor het publiek verkeer zal worden opengesteld. Texel, den 18 Juni 1909. Burgemeester en "Wethouders vnd. HIDDINGH, Burgemeester. RU1BING, Secretaris. OEFENING BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 der verordening rege lende de inrichting van de Brandweer in deze Gemeente maken bekend, dat op Zaterdag dm 26 Juni 1909 eene oefening zal worden gehouden met alle te den Burg gestati on eei de brandspuiten en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op den gemelden dag des namiddags ten 6 ure aanwezig te zijn bij het brandspuithuisje aan de Nieuwstraat te den Burg alhier. Onder die dienstplichtigen bij die brand spuiten worden verstaan LANDWEER. REIZEN. Wanneer de lente is uitgeleefd en aan den zomer haar grooten rijkdom aan na tuurlijke schoonheden heeft nagelaten, zoo lezen we elders ontwaakt in het menschelijk gemoed de zucht, om al die schatten te gaan bewonderen, dan ontstaat de lust die weelde, waarmede de aarde op zoovele plaatsen getooid is, met eigen oogen to gaan aanschouwen en te genieten. Gelijktydig voldoet de mensch daarmede aan een behoefte aan vrjje beweging, aan de noodzakelijkheid van afwisseling in het eentonige en eenvormige van het dage- lijksch leven, aan den bewustcn of onbe- wusten drang naar rust van al de beslom meringen, die dag in dag uit zjjn deel waren. Uit een en ander wordt een begrip ge boren, dat men kan aanduiden met den naam van reislust. De reislust is daarom niet iets, dat door het toeval is ontstaan, of op kunstmatige wijze wordt opgewekt, maar moet worden opgevat als een innerlijke behoefte des harten, die door de omstandigheden, waarin wij zijn geplaatst, wordt gevoed en gesterkt. Zij herinnert er ons bovendien aan, dat onze toenemende beschaving een kunstma- tigen toestand tengevolge heeft, die noch aan de eischen van den menschelijken geest, noch aan de noodzakelijke eischen van het menschelijk lichaam in alle op zichten voldoet. Voegen wij—aldus „Moleschott"- daarbij nog een anderen, zeer gewichtigen factor De talrijke, gemakkelijke en snelle reis- gelegenheden en middelen van vervoer, zoomede de schoone reisrouten en reiscom- binatiën, die het moderne leven jaarlijks als evenzoovele verlokkingen door de pers onder onze oogen en aandacht doet bren gen. Ziedaar een geweldigen hefboom te meer, om onzen bestaanden reislust in ge- wenschte richting voorwaarts te stuwen. Aan de behoefte aan beweging en afwis seling beantwoordt het reizen volkomen, zoowel met betrekking tot de ideale zijde van het leven, als ten opzichte van de matefieele. Het meest misschien nog wel ten aanzien van eerstgenoemde zijde. De weldadige invloed, die een verplaat sing naar een ander oord, het verkeeren in een andere omgeving, op het innerlijke leven, zoowel als op het stoffelijk bestaan uitoefentde opeenvolging van nieuwe, ongewone indrukken, de verandering in leefwijze, alles werkt samen, om bij goede keuze en eenigszins langen duur, het ge- wenschte gevolg teweeg te brengen, n.l. nieuwen lust en kracht tot arbeid, betere gemoedsstemming, nieuwen levensmoed te schenken. Uit het aangevoerde volgt vanzelf dat, zal de reis aan het doel beantwoorden, zij geheel en al naar de behoeften van het individu ingericht en opgevat moet worden als een goed overlegd plan tot bevrediging van zekere levensbehoeften Deze bestaan voor den zoogenaamd ge zonde, evenzoo als voor den merkbaar naar lichaam en geest lijdende. Op deze wijze onderscheidt men tweeërlei soort personen, die zich tot bevrediging eener levensbehoefte willen verplaatsen. Zij, die alleen voor genot, om aan de behoefte aan afwisseling te voldoen, op reis gaan, en zij, die, meer gedwongen, daartoe wor den genoopt tot herstel eener geschokte gezondheid. Doch zoeke men de gelegenheid daartoe nu niet in den vreemde, ons eigen land, ja zelfs ons eiland, biedt daar voor goede gelegenheid. TEXEL, 19 JUNI 1909. Eeu zorgvolle tijd. De zomer moge ons al enkele mooie dagen hebben gegeven, over het algemeen blijft het droog en koud, en veehouders, landbouwers en tuinlieden ondervinden daarvan de treurige gevolgen, welke we zeker niet zoo uitvoerig behoeven op te noemen. „Als het op den een regent dan druipt het op den ander," zegt een spreekwoord; dit is even zoo waar bij kwade als bij goede tijden. Zoo zal het ook nu gaan nu voor den afzet zoo weinig geld binnenkomt. We hebben al spoedig den langsten dag en 24 Juni, de betaaldag, is reeds in zicht; met bezorgdheid wordt dietjjd zeker tegemoet gezien door niet weinigen die zich angstvallig afvragen hoe zij aan hunne verplichtingen zullen voldoen. En die verplichtingen zijn velen. Toch meenen wij goed te doen door attent te maken op eene verplichting waarmede ieder belastingplichtige heeft te rekenen, n.l. de betaling van grond belasting en van die op het personeel, waarvan vóór einde Juni de helft moet zijn afgedaan. De fiscus laat niet met zich spotten en op een accoordje gooien zal ook niet gaan. Daarom herinneren wij hieraan bij deze, opdat men zich kan vrijwaren voor een ongewenscht cadeautje wanneer de kermis straks in gang zal zijn. Gemeenteraadsverkiezing. Naar ons wordt medegedeeld zal de stemming van leden voor den Gemeen teraad alhier, plaats hebben Donderdag 8 Juli de herstemming zoo noodig Dinsdag 20 Juli. Oosterend, 18 Juni. Vogels kunnen weieens zonderlinge nestplaatsen uitkiezen. Zoo bevindt zich nu in eene boot bij Oost een nestje met 5 eieren. Eigenaardig is het, dat de boot gedurig gebruikt wordt, wat het vogeltje bij den nestarbeid enz. niet ge stoord heeft. Wegens de zeer slechte uitkomsten der garnalenvisscherij in de laatste weken hebben de vi&schers dezen arbeid ge staakt. De uitkomsten waren gemiddeld veel slechter dan in het vorig jaar. Vlieland, 17 Juni. Een hoogst droevig ongeluk heeft hier gisteren plaats gegrepen. Met anderen ging ook de eenige zoon van den heer W. Blom alhier naar het Zuiderzee strand om te visschen. Toen de anderen huiswaarts gingen wilde hij nog eenigen tijd blijven en is niet teruggekeerd. In stijgende onrust werd door zijne familie de middag en avond doorgebracht. Den geheelen avond en nacht is gezocht naar den vermiste, zonder resultaat. Men vermoedt, dat hij in een kuil is geraakt en op de zeer gevaarlijke plaats waar hij zich bevond, is verdronken. Vandaag heeft men voortdurend pogingen gedaan om het lijk vinden, tot nu toe vergeefs. In het vorig nummer der courant vermeldden wij het goed afgelegd examen voor 3de stuurman van den overledene. Groote verslagenheid heerscht in de gemeente. Een echtelijk, treurspel. De huisknecht D. S., te Rotterdam, leeft sedert geruimen tijd gescheiden van zijn vrouw, die hem reeds meer malen verliet. Zaterdag ontmoette de man zijn wederhelft op straatze kregen ruzie, de man wond zich op tengevolge van jaloezie en ging plotseling zijn vrouw met een knipmes te lijf. Hij bracht krachtige steken in 't gelaat en den hals toe. De hevig bloedende vrouw werd in de politiepost aan de Oosterkade verbonden, en nadat een ter hulp ge roepen geneesheer geconstateerd had, dat haar toestand niet levensgevaarlijk was, per rijtuig naar het hotel, waar zij verblijf houdt, vervoerd. De dader werd dadelijk gearresteerd, en het mes iu beslag genomeu. Pe beet van een rups. Uit eeu boom viel eeu groote rups juist in den nek van v. V. te Bodegraven. Het beestje maakte met zijn kaken een wondje daarin, waarna bloedvergiftiging ontstoDd. Het hoofd van v. V. zwol in korten tijd geweldig op. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp werd erger voorkomen. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. de pompers bij dc zuigpomp de manschappen bij do nmlmirum dc maoscliappon bij de perspomp; de rcserve-porspompers do pijplijdcrs do rcperatcurs de lapzakdragers de laulaaradragcrs dc manschappen bij de geredde gocdoron de mansehappon bij de Drandbakon. en zeilen benevons do oppcrpordcrs en porders. aile afdeelingon met hunne commnndeurs en plaatsvervangende commandeurs, voor do kleine spuit alle mansehappon, commandeur en plaaVcrv. commandeur. Do dienstplichtigen worden bierbij tevens her innerd aan artt. 9 en 10 der brandweerverorde ning, alsmede aan art. 245 der algemeene politie verordening, luidende dit art. als volgt: «De brandweerplichtigen zijn gehooden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op bun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden bunnor superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 17 Juni 1909; Burgemeester en Wethouders voornoemd, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. OproepÏDg onder de wapenen van Reserve-personeel. De Burgemeester der gemeente Texel roept bij deze onder de wapenen den reserve-sergeant- majoor JANSSEN, GEltARDUS AUGÜST1NUS, van de Landweer Vesting-Artillerie, om gedurende het tijdvak van 19 Juli 1909 tot en met 21 Augustus d.a.v. bij bet 4e Regiment Vesling- Artülerie te Helder onder de wapenen te komen. De opgeroepene moet zorg dragen, dat hij zich op 19 Juli des voormiddags ten aebt ure bij gemeld korps aanmeldt, voorzien van de hem uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, wapenen en leder goed en van zijn zakboekje. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie werden overgelegd eene gelegaliseerde geneeskundige verklaring, welke op ongezegeld papier kan worden gesteld. Na zijD herstel vervoegt hij zich onverwijld bij het korps. Hij, die zonder geldige reden niet voldoet aan deze oproeping, woidt na daartoe verstrekte last van dcnMinislei van Oorlog als desertcurafgevoerd. Hij, die zonder geldige reden zioh te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-ontvangeu eener nfzondereijke oproeping ontheft een verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in wcrkelijken dienst, daar de openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Texel, den 17 Juni 1909. Dc Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1