N°. 2268. Donderdag 24 Juni 1909. 22ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGrEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. OEFENING BRANDWEER. Burgemeester en Wethouders van Texel; Gelet op art. 8 der verordening rege lende de inrichting van de Brandweer in deze Gemeente maken bekend, dat op Zaterdag den 26 Juni 1909 eene oefening zal worden gehouden met alle te den Burg gestati- oneeide brandspuiten en worden mitsdien de dienstplichtigen bij die brandspuiten daartoe opgeroepen en hierbij aangezegd op den gemelden dag des namiddags ten 6 ure aanwezig te zijn bij het brandspuithuisje aan de Nieuwstraat te den Burg alhier. Onder die dienstplichtigen bij die brand spuiten worden verstaan De Burgemeester der Gemeente Texel; Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, tei kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 26 Juni 1909, des voormiddags te 101/3 ure in de daarvoor bestemde zaal ten Iiaadhuize dezer Ge meente. Texel, den 22 Juni 1909. De Burgemeester van Texel, W. F. HIDDINGH, Onderwerpen ter behandeling: VERKIEZING 12 Juni19 Juni. Het Koninklijk Echtpaar heeft zijn zomer verblijf Het Loo betrokken en ook de Koningin-Moeder heeft de residentie verlaten om in haar slot te Soestdijk de zomer maanden door de brengen. Apeldoorn bad de komst van onze Vorstin met Haar gemaal en de kleine prinses Juliana afgewacht om niet alleen te zorgen voor een „bljje incomste" maar om tevens uiting te geven van zijn vreugde over de plaats gehad hebbende heugelijke gebeur tenis en ter eeie van de eerste komst op Het Loo van de jeugdige princes feest te vieren. Een feestviering niet minder be- teekenisvol waar ze plaats had op den 18 Juni, de dag der geboorte van de stam moeder van het Oranjehuis, prinses Juliana van Stolberg. En ook een feestviering, waarvan het vorstelijk echtpaar zelf het middelpunt vormde, om de bewijzen van liefde en vreugde en verknochtheid in ontvangst te nemen. Moge het Koninklijk gezin aangename dagen doorbrengen op het heerlijke zomer verblijf met zjjn schoone omgeving! Prins Hendrik, die zooals reeds algemeen bekend is, zich bijzonder intresseert voor den landbouw en z\jn belangen, gaf in de afgeloopen week daarvan opnieuw een bewjjs, door in eigen persoon do groote landbouwtentoonstelling te Roermond te bezoeken en deze plechtig te openen. Dat Roermond de bewjjzen gaf de groote eer van het vorstelijk bezoek op prijs te stellen, is te begrijpen. Ook de Koningin-Moeder toonde haar belangstelling in de Roermondscho ten toonstelling eu was voor 6en dag de wcl- komo gast van do feestvierende stad. —o—o—o— Wanneer wij zoo over de Roermondsehe tentoonstelling spreken, worden onze ge dachten onwillekeurig ook verplaatst naar het paleis voor Volksvlijt in de hoofdstad des lands, waar de groote middenstands tentoonstelling wordt gehouden, die in de afgeloopen week geopend werd. De opening die door verschillende autoriteiten werd bijgewoond had plaats bij monde van den minister van binnenlandsche Zaken, Mr. Heemskerk, die een rede hield, waarin hij o.a. wees op het groote belang dat de samenleving bij een krachtigen middenstand heeft en op het streven en de taak der regeering om deze krachtig te steunen en alle mogelijke inlichtingen te geven zooals reeds met zoo goede resultaten op het gebied van den landbouw geschiedt. Deze tentoonstelling, die georganiseerd is door de nijvere middenstanders zelf, zonder eenige subsidie van den Staat, legt een sprekend getuigenis af van de vorde ringen, die de organisatie van den handel- drijvenden en industrieelen middenstand in den loop der laatste jaren gemaakt heeft en zal ongetwijfeld niet weinig medewerken om de belangstelling daarin te verhoogen. Ieder die ook maar eenigszins belang stelt in den vooruitgang van den veel gedrukten, maar nochthans opbloeienden stand der nijveren en onze hoofdstad bezoekt verzuime niet de belangrijke tentoonstelling te Amsterdam te bezoeken. —o—o—o— Zooals te begrijpen is hield de publieke aandacht zich ten onzent hoofdzakelijk in. de afgeloopen week bezig met den uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamel en met de kansberekeningen omtrent de komende herstemmingen, die reeds achter den rug zullen zijn als deze regels onder de oogen der lezers verschijnen. Weliswaar kan de a. s. Woensdag te vallen beslissing geen verandering meer brengen in het feit dat de rechterzijde aan de regeering zal blijven, maar toch zal er in menig district nog met warmte om den zetel worden gestreden en wordt er in het geheele land met belangstelling de uitslag der herstemmingen afgewacht. Te meer waar enkele vrijzinnige districten gevaar loopen „om" te zullen gaan. De voorbereidingen voor de eindbeslissing zijn in vollen gang en ook de besturen der verschillende politieke partijen zijn in de afgeloopen week reeds met hun „adviezen voor den stembus" voor den dag gekomen Kortelijks willen we van deze even mel ding maken. De commissie van advies van den bond van Vrije liberalen uoodigde de partijge- nooten uit de candidaten der Unie-liberalen en Vrijz. democraten te steunen In districten waar geen dezer candidaten in herstemming komen worden de leden vrijgelaten in hun keuze. De unie liberalen zullen de candidaten van links steunen natuurlijk allereerst de candidaten der eigen partij wat ook het geval is met de vrijz. democraten. De sociaal democraten evenwel zullen op advies van het partijbestuur de candidaten der unieliberalen en vrijz. democraten steunen docb zich onthouden bij herstemmingen tusschen vrjj-liberale en kerkelijke candi daten. Het partijbestuur der anti revolutionairen adviseerde de kiezers zich te onthouden in alle zes districten waarin' candidaten van links met elkaar in herstemming komen, terwijl de Christ-historischen en katholieken de vrijzinnige candidaten zullen steunen tegonovor de socialistische. Worden deze partijadviezen opgevolgd dan is de kans groot dat de rechterzijde met hulp der socialisten door onthouding een paar vrijz. zetels zullen veroveren en omgekeerd de socialisten een beter kans krijgen in sommige districten b.v. in Hooge- zand waar de heer ter Laan tegenover oud-minister Rink staat. Doch de adviezen worden zelden trouw gevolgd en daarom valt er zoo goed als niets te voorspellen. We zullen afwachten, maar, zooals boven gezegd met groote belangstelling. o—o—o— De Duitsche Rijksdag is in de afgeloopen week weder bijeengekomen en de beraad slagingen over de voorstellen tot hervor ming der Rijksfinanciën zijn in vollen gang. Daarmede is de vraag of de oplossing der flnancieele kwestie eindelijk zal worden gevonden weder naar voren getreden, doch een afdoend antwoord daarop te geven is op het oogenblik dat wij dit schrijven nog even onmogelijk als vroeger. De behandeling gaat nu over de regee- ringsvoorstellen, die evenwel sedert ze naar een flnancieele commissie werden verwezen, veel van hun oorspronkelijkheid hebben verloren en over de voorstellen der genoemde commissie zelf. Eigenlijk zijn deze laatste de voorstellen van het nieuwe, het zg zwarte bloc van conservatieven en centrum want zooals de lezer weet hebben de nationaal liberalen en vrijzinnigen het werk ten slotte aan dezen overgelaten. Dinsdag nu heeft de regeering, na overleg met de bondsregeeringen gepleegd te hebben nieuwe voorstellen ingediend, waaruit blijkt dat ze de erfenisbelasting handhaafde, niettegenstaande de conserva tieven en het centrum deze beslist hadden verworpen. Het bedrag uit deze belasting te halen heeft de regeering evenwel op de helft van het oorspronkelijke teruggebracht terwijl voorts door haar als nieuwe belas tingen op het bezit voorgesteld werden de invoering van zegelrecht voor effecten, te lang loopende kwitanties etc. De rijkskanselier heelt de behandeling der voorstellen geopend met een rede ten aanhoore van een vol Huis, en volle tribunes. Von Bulow besprak de kwestie op de gewone diplomatieke wijze, veel woorden, breede gebaren en weinig zeggen. De algemeene indruk was dat zijn rede maar slap en weinig zelfbewust was. Zelfs tegenover het Centrum was hij vriendelijk de conservat ieven kregen slechts een lichte berisping bij een fatsoenlijke portie lof, de nationaal liberalen en vrijzinnigen idem, idem. Het eenige in de redevoering wat eenig houvast gaf was de verklaring dat de regeering beslist geen afstand van de erfenisbelasting wil doen en voorts de mededeeling van Von Bulow dat hij, wanneer hij mocht inzien de afwikkeling der zaken in den weg te staan den Keizer zou kunnen overtuigen dat zijn heengaan wenschelijk mocht worden geacht. Veel indruk schijnt intusschen de rede voering niet gemaakt te hebben op de tegenstanders. Dat blijkt uit hun houding in den Rijksdag en ook uit de beschouwingen hunner bladen. De beraadslagingen zijn thans in vollen gang en mogelijk dat we in ons volgend overzicht wel meer belang rijks kunnen melden. —o—o—o De ontmoeting tusschen den Duitschen Keizer en Czaar Nico laas heeft in de Fin- sche wateren plaats gehad. Na hetgeen we over dit onderwerp in ons vorig over zicht schreven valt er al weinig bijzonders meor te vermelden. De wederzijdsche be- TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden- Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. de pompcrs bij de zuigpomp de manschappen bij de malmirum de manschappen bij de perspomp de reserve-perspompers de pijplijdcrs; de reperateurs; de lapzakdragers de lantaarndragers de manschappen bij de geredde goederen de manschappen bij de brandhaken en zeilen benevens de opperporders en porders. alle afdeelingen met hunne commandeurs en plaats ervangende commandeurs, voor de kleine spuit alle manschappen, commandeur en plaats erv. commandeur. De dienstplichtigen worden hierbij tevens her innerd aan artt. 9 en 10 der brandweerverorde ning, alsmede aan art. 245 der algemeenc politie verordening, luidende dit art. als volgt «De brandweerplichtigen zijn gehouden bij brand of oefening de bevelen, hun gegeven door den brandmeester of door de andere boven hen gestelde personen, stipt en onmiddelijk te volbrengen. Zij zorgen bij oefeningen op den bepaalden tijd en bij brand na de gedane oproeping op hun post aanwezig te zijn en mogen die zonder geldige redenen niet verlaten, dan met goedvinden hunner superieuren." Overtreding van dit artikel wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste f 25, subsidair 6 dagen hechtenis. Texel, den 17 Juni 1909; Burgemeester en Wethouders voornoemd, H1DDINGH. De Secretaris RUIBING. RAADSVERGADERING. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis ouer 1908. III. Wijziging begrooting Algemeen Arm bestuur uoor 1908. IV. Voorstel tot het uerleenen eener gratificatie aan het eeruol ontslagen hoofd der school F. Heeroma. V. Wijziging gemeentebegrooting uoor 1908. VI. Voorstel tot het aangaan eener tijdelijke geldleening. VII. Ontslag-aanurage Mej. M. A. Visser als onderwijzeres te de Waal. VIII. Idem als onderwijzeres in uak k aan de herhalingsschool aldaar. IX. Voorstel tot het leggen uan paar- denpad in den Schildéruieg. X. Voorstel raadslid Mets tot oprichting uan een stembureau te de Waal. XI. Voorstel betreffende de uiateruoor- ziening te Oudeschild. XII. Verzoeken atschrijuing Hoofdeliiken omslag. VOOR DE G E M E E i\ T E R A A D. De Burgemeester der Gemeente Texel brengt biermede ter openbare kennis, dat op Dinsdag den 29 Juni aanstaande zal plaats bebben de ver kiezing van '4 leden van den Gemeenteraad, we gens periodieke aftreding van de beeren J.S. Dijt, W. Keesom en D. C. Dros en ter voorziening in de vacature onstaan wegens ontslagneming van den heer G. J. O. D. Dikkers, dat op dien dag, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren ter Secretarie-der ge meente bij de:i Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN AAN CANDIDATEN, als bedoeld in art 51 der kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste 24 kie zers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing en bekoorende tot het district, waarvoor de can- didaatstelling geschiedt. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. "Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren voor de opgaven bovenvermeld zijn ter Secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar, van heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herinnering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van hand- teekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die band- teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijven, wordt gestrafd met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of eene geldboete van teu hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die, wetende dat bij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 14 Juni 1909. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1