Binnenland, groetiög der beide monarchen was naar luid der berichten allerhartelijkst. De tra- ditioneele omarming en het kussen op beide wangen ontbrak niet. De visites werden van boord tot boord gebracht. De beide vorsten dineerden samen en staken beide een toast af op de wederzijdsche vriendschap enz. Het afscheid was even hartelijk als de ontvangst. In 't bovenstaande hebben we al zoowat alles opgesomd wat er omtrent deze samen komst bekend is. En veel meer zal er ook wel niet over bekend worden. Wel zijn er waarschijnlijk besprekingen gehouden over verschillende staatkundige vraagstukken, maar daarover laten de betrokken personen zich natuurlijk niet uit. Mogelijk dat later uit het spel der z. g. „hooge politiek" afgeleid kan worden wat het eigenlijke doel van het samenzijn der beide monarchen was. TEXEL, 28 JUNI 1909. De Lammerenmarkten enz. De zes groote lammerenmarkten zijn met die van Maandag afgeloopen. Op deze markt werden ruim 1300 lammeren aangevoerd. Toekende de handel wat vluggeren geest, in de prijzen bracht zulks weinig verandering. Zullen over het algemeen de prijzen wel iets beter zijn geweest en was mogelijk een enkele verkooper al zoo gelukkig een meer hoogeren prijs te bedingen, toch was vlugger verkoop meer dan de prijzen het kenmerk van den vluggeren geest. Op de zes gehouden markten werden aangevoerd 33000 lammeren. Als de hoogste prijs noteerden wij f 12,25, als laagste prijs f 3.00. Of de gemiddelde prijs op zeven Gulden mag worden ge steld is wellicht nog twijfelachtig. In vergelijk met de laatste jaren, was dit jaar de opbrengst van het jonge wolvee zeer onbevredigend en bracht teleurstel ling - zoo toch is de eindconclusie. Groote aanvoer op deze markt was er ook van schapen, een gevolg zooal niet van financieelen aard. meer zeker wel van het weinige voedsel dat op de weiden is te vinden tengevolge de groote droogte. Gelukkig hebben de flinke regenbuien welke Maandagavond tijdens het onweder zich over het eiland ontlastten, in het gebrek aan water wat voorzien. Zoowel voor de bouwerij als voor het grasland was die regen een ware weldaad. Wel regent het zoo direct geen gras, doch de goede gevolgen er van zullen zich niet laten wachten. Om aan te toonen de hoeveelheid water welke is gevallen, teekenen wij aan dat in een ronde zinken bak van 32 c.M. middellijn, door ons op een open ruimte geplaatst van 's avonds 5 uur tot 8 uur den volgenden morgen, 4 halve liters water werd gegaard. Het onweder, ofschoon nogal beteeke- nend en langaanhondend, veroorzaakte geen brand, wel werd in de weide vee doodgeslagen, o.a. aan den Hoorn een tweetal schapen. De Herstemmingen. Wanneer dit nummer van ons blad buiten den Burg en buiten Texel wordt verspreid, zullen de herstemmingen zijn afgeloopen, waarvan de lezers de uitslag in de bijblaadjes kunnen nagaan. Ten einde dit doel te bereiken zullen som mige abonne's de courant wel een post later ontvaügen. Als propaganda voor de herstemming in dit district trad Zaterdagavond in het Hotel Texel nog op tot aanbeveling van de candidatuur van den beer De Meester, de heer Snijders van Middelburg, die de party der vrijzinnigen verdedigde en zulks grootendeels op gronden door de tegenpartij aangevoerd. Zondag kregen we hier bezoek van de jonge liberalen van den Helder die een fietstocht hadden georganiseerd om propaganda te maken voor de candida tuur van den heer De Meester, 't Was een groep van zeker meer dan 100 fietsrijders, 't welk veel beweging gaf. Dinsdagavond traden nog op de heeren Oosterbaan en Staalman, ter verdediging van de candidatuur van dezen laatste. Aangezien de herstemming reeds heeft plaats gehad, meenen wij ons van het geven van verslag van de gemelde lezin gen te kunnen onthouden. Gisterenavond ging het gerucht dat er brand was ontstaan nabij de Koog het bleek al spoedig dat een schuur van Gebr. Schumaker in Everstekoog was in brand geraakt. De brand bleef daartoe bepaald, de brandweer rukte niet uit. De oorzaak is onbekend. Voor de kermis. 't Is de bouwweek en al spoedig zullen de attributen voor de kermis worden opgesteld. Naar wij vernemen zijn te verwachten: Caroussel Vermolen. Schiettent Althof. Werptent Belot. Beignetkraam Wed. J. W. Visser. Schouwburg Bakker. Circus Variété, Olymp. spelen, Timmerman. Menagerie Groningen. Straatathleten Gab. Zuiderman. Verder zuurkramen, wafelkramen, palingkramen, koekkramen, enz. enz. en volgens geruchten zou ook nog wach tende zijn, het Circus Roberti-Althof. Naar men weet zullen in de Vergulde Kikkert en in Hotel Texel ook tooneel- gezelschappen optreden. Ben Hoorn22 Juni Gister woedden boven ons dorp een drietal hevige onweersbuien. Vlak bij werden in de weide twee schapen van den heer G. D. gedood, terwijl ten zuiden van ons dorp een lam van den heer K. L. door het hemelvuur werd getroffen. Oudeschild, 22 Juni. Zaterdag j.l. werd des avonds de „Ada van Holland" vervangen door de „Prinses Juliana." Deze boot is de vroegere „Alkmaar Packet VI," doch opnieuw gerestauteerd en o.a. voorzien van een glazen dak en een promonadedek. Zondag 20 Juni, was het vervoer van passagiers met „de Dageraad" weder buitengewoon groot. Des morgens om 11 uur bracht zij behalve meerdere pas sagiers, ruim een hondertal fietsers aan die een fietstocht over Texel zouden maken, ter aanbeveling van de candida tuur de Meester. Allen waren van kaarten voorzien, waarop met duidelijke letters stond„Stemt de Meester." 's Avonds met de laatste boot verlieten zij weder het eiland. Bij hun vertrek zag het op de haven zwart van nieuws gierigen. Oosterend, 21 Juni. De visschersvereeniging „Wilhelmina" heeft besloten tot den bouw van een nieuw vischpakhuis aan de buitenhaven te Nieuwediep. De Minister van Waterstaat heeft vergunning verleend, om voor dien bouw in gebruik te nemen een gedeelte van den havendijk langs de Rijkszeebaven, en daarop mag niet anders geplaatst worden dan een gebouw, lang 17 en breed 10 meter, bestemd voor het inpakken van garnalen en visch, met kantoor en zoutbergplaats. Binnen enkele weken kan de aanbesteding van het gebouw tege moet worden gezien. De verkiezingen hebben hier, be halve op de stemmingsdagen, niet veel beweging gegeven. Alleen de heer Thomassen heeft hier voor een veertig hoorders eene lezing gehouden, en debat volgde er niet op. Het resultaat voor dien candidaat was al zeer zuinig, daar er op 11 Juni net één stem op hem uitgebracht werd. Voor geen der partijen is hier overigens iemand opgetreden, zoodat men zich alleen heefg moeten laven aan ver kiezingscouranten en strooibiljetten. Cocksdorp, 19 Juni. Bij kalme zee had heden morgen een proeftocht plaats met de bij den Stuifdijk gestationneerde reddingsboot. De bemanning toonde opnieuw voor hare taak uitstekend berekend te zijn. Boot en matriaal bleken in goeden staat. Er werd met goed resultaat een vuurpijl afgeschoten; de afstand bedroeg ongeveer 370 M. De heer De Booy, secretaris van het Hoofdbestuur, en drie leden der plaatse lijke commissie waren tegenwoordig. Door den heer H. Dolsma is eene postduif gevangen. Op een ringetje om den linkerpoot staat gegraveerd N U HP '07 2394 Op een der vleugels staat 20-7 '09. Vlieland,, 21 Juni. Donderdagavond j.l. zou alhier optreden een spreker uit den Haag, met het doel de candidatuur de Meester te steunen. Het droevig ongeluk den vorigen dag gebeurd was oorzaak dat slechts enkele toehoorders aanwezig waren. De lezing werd niet gehouden. Dagen lang zijn door velen pogin gen aangewend om het lijk van den verongelukten A. Blom te vinden. Ook heden was men den ganschen dag op de plaats des onheils b9zig, tot nu toe helaas zonder resultaat, toch geeft men den moed niet op. Zaterdagmiddag kwam in den tuin der pastorie een postduif aan, om den eeneu poot had het dier een metalen ringetje, waarop de letters Anveis 18686. Merkwaardig. In den grafkelder in de kerk te Wien- werd (Fr versteenen, zooals men waar schijnlijk wel weten zal, de lijken. In het vlak daarbij gelegen dorp Mantgem heeft zich nu het volgende geval voorgedaan. Ruim 9 jaar geleden verdween aldaar op een boerderij een kat. Toen nu deze boerderij afgebroken werd vond men op een afgesloten plaatsje boven op den zolder van den koestal het lijk van de kat, geheel versteend en daarnaast het ook versteende lijk van eeu rat. Geen nagel, kies of tand ontbrak aan de lijken, alles was nog even gaaf. Buitenkans ie voor ondencijzers. Is het Koninkl. besluit van 23 Maart 1909, krachtens hetwelk onderwijzers aan Rijksnormaallessen pensioengerech tigd zijn verklaard, een belangrijk besluit voor de in functie zijnde onder wijzers, een echt buitenkansje is dit voor hen, die wegens opheffing dier in richtingen hun betrekking zijn kwijt geraakt. Veel onderwijzers, die al haast ver geten waren dat zij vroeger aan Rijks normaallessen zijn werkzaam geweest, hebben nu wegens opheffing van hun betrekking recht gekregen op wachtgeld, hetwelk de helft bedraagt van den pensioengrondslag. Snel\(?) recht. Te Diemerbrug passeerde 16 October 1907 de bakker L. Visser uit Durgerdam het kruispunt van den weg, toen hij plotseling werd aangereden en meege sleurd door de auto van den heer D. Laan te Wormerveer. Hij bekwam ernstig lichamelijk letsel en ondervond geruimen tijd nadeel in zijn zaak. Thans is voor de rechtbank te Haarlem de behandeling aangevangen van de vordering, door den heer L. V. wegens schadevergoeding ingesteld, terwijl de voortzetting dier behandeling is bepaald op 3 November a.s. De heer Laan is intusschen reeds lang overleden. Prijsverhooging. Voor de derde maal zijn te Numans- dorp de broodprijzen met een cent ver hoogd. Dat is anders dan te Zuid-Beierland. Een wormkoekjes-historie I In de Looiersdwarsstraat te Amster dam stond Dinsdag een handkar, met een trommel wormkoekjes, die er uitzien als flikjes, er op. De kar dompte, zooals men dat noemt, en de trommel met wormkoekjes viel er van af, met het gevolg, dat de inhoud op straat verspreid lag. 't Gebeurde juist op het oogenblik, dat de schooljeugd in vrijheid gesteld was en de kinderen, die groote hoeveel heid flikjes, die zoo maar voor het grijpen lag, gewaar wordende, vlogen er als uitgehongerde wolven op af en grab belden maar toe. De flikjes verdwenen al spoedig in de mondjes en of de karrijder ook uit alle macht riep, dat 't geen gewone choco lade was, de kleinen waren niet zoo spoedig van de lekkerij af te slaan. Toen men hen eindelijk uit den weg had, waren er al heel wat wormkoekjes naar de diverse magen verhuisd. Men kan van het goede te veel krijgen. Een groote hoeveelheid wormkoekjes mag een goede remedie tegen eventueel in het menschelijk lichaam verblijf hou dende wormen zijD, doch het lichaam kan niet tegen een al te sterke dosis. Het gevolg van het flikjes-grabbelen was dan ook, dat de kinderen, die er van gegeten hadden, 's avonds zeer onpas selijk waren. Twee van hen waren zoo ongesteld, dat zy nog denzelfden avond naar het Gasthuis vervoerd moes ten worden. Bat ziet er slecht uit. Uit 's Gravenmoer Bij de groote verpachtingen van hooi land zijn tengevolge van de schaarschte van gras in den ganschen omtrek hier ongekend hooge prijzen geboden. Niet tegenstaande er dit jaar minstens een derde minder gras is gegroeid, waren de pachten gemiddeld 40 procent hooger. Voor het puike koehooi werd nog moer dan f 200 per bunder besteed. Zelden ook waren de verpachtingen zoo druk bezocht als thans. Verkiezingsijver. Te Enkhuizen verscheen Vrijdag om streeks half vier een kiezer aan het stembureau, die rechtstreeks uit Brazilië kwam. In IJmuiden had hij nog juist den trein kunnen halen. Voor het geval dat hij den trein zou missen, stond een automobiel klaar. Drie jongelui verdronken. Vier jongelui, van 17 a 19 jaar, giDgen Dinsdag van Amsterdam 6en zeiltochtje ondernemen naar Oudekerk. Het duurde niet lang of de gehuurde boot, een tjotter, sloeg door een rukwind om en de vier jongelui, die zeilen noch zwemmen konden, lagen in den Amstel. Op hun hulpgeschrei schoten warmoeziers uit de buurt met hun schuitjes toe, doch zij konden er helaas slechts in slagen één der drenkelingen, een 17jarige, te redden. Wel werden vrij spoedig nog twee der anderen opgehaald, doch van deze was de eene reeds overleden terwyl bij den andere, die eerst nog eenige teekenen van leven gaf, een geneesheer tevergeefs trachtte de levensgeesten weder op te wekken. Het derde slachtoffer had men des avonds nog niet opgevischt. De twee lijken werden naar het lijkenhuis op het naburige kerkhof Zorgvliet gebracht. Een dichtgespijkerde kerk. De kerk der Oud-Gereformeerde ge meente in de Vijzelstraat te Amsterdam is dichtgespijkerd. Woensdag hebben zich eeDige kbrkeraadsleden bij den koster vervoegd en eischten van hem de sleutels van het gebouw. De man weigerde die af te geven, omdat hij meende dat ook de predikant over de sleutels beschikken kon. Hoe goed hij zich ook verdedigde, de tegenpartij wist uit een van de deuren het slot te zagen en ten slotte bezweek de koster voor de overmacht en gaf de sleutels af. Tot na middernacht vergaderde toen de kerkeraad en liet de kerkdeuren daarna dichtspijkeren, zoodat niemand het gebouw thans kon binnen gaan. De aanleiding tot dit zonderling op treden is een verschil van meening tusschen den voorganger der gemeente en den kerkeraad. Laatstgenoemde zou wel gaarne een einde gemaakt zien aan het optreden van den predikant, doch deze blijft op zijn stuk staan en daar hij mede-huurder van bet kerkgebouw is, hebben de kerkeraadsleden gehandeld zooals zij deden. Be toekomst der vliegmachines. Een van de vliegende menschen, Gabriel Voisin, heeft als zijn meening uitgesproken, dat de menschen over een paar jaar met evenveel gemak met een vliegtoestel Zullen vliegen, als ze nu rijden in een auto. Een buitenkansje 1 Ten eerste voor de menschen-met geld, die zich dan boven 't aardsche gewoel zullen kunnen verheffen ten tweede voor de miDdor gul door Fortuna bedachten die in dat aardsch gewoel zullen moeten blijven, maar dan tenminste de wegen niet zoo door de automobielen zien onveilig gemaakt als thans. Waar echter weer tegenover staat de kans om hier beneden verrast te worden door een neerstortende defect geraakte vliegmachine. Onder den blooten hemel. Bij (je tegenwoordige temperatuur, al is 't dan ook zomer, onder den blooten hemel den nacht te moeten doorbrengen is geen pleziertje. Te Veendam leven thans 2 gezinnen onder den blooten hemel. Een gezin bestaat uit een ongehuwde moeder met vijf kleine kindertjes, die geregeld tot laat in den nacht op den weg loopen en iederen wandelaar bedelende aanhouden. 't Is toch nog niet volmaakt hier beneden 1 Een gekke vergissing In de grensplaats Borken heeft Zater dag een reiziger, die van Munster kwam met een dwaze vergissing te doen gehad. Hij seinde een stalhouder te Borken met een (leichte) gemakkelijke wagen aan het station te zijn. Het telegram ver meldde echter Leichenwagen waardoor de stalhouder met een lijkwagen aan het station was. De reiziger keek leelijk op. („N. R. Ct.")

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2