N° 2269. Zondag 27 Juni 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland* BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD& DE ROOIJ, ParkstraatBubg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 4,451'; 6,40; 11, 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3, 6, TREIN van HELDER: 5,38t; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. TEXEL, 26 JUNI 1909. Van de afgeloopen week. Wanneer we eenige regelen wijden aan de afgeloopen week, dan kunnen we met dankbaarheid in de allereerste plaats zeker wel gewagen van de milde regen, welke als een zegenrijke weldaad de weiden verfrischte en een blijder uitzicht geeft aan hen wier bedrijf zoo zeer afhankelijk is van de natuur. De gevallen regen zal nog veel goed maken waar het uitzicht treurig was en velen zeker blijde stemmen. Tweedens herinneren wij ons de in het begin dezer week gehouden her stemming, welke ditmaal in ons district nog al spanning te weeg bracht, eene spanning welke is opgelost nu het pleit is beslist, en wij meer rustig kunnen leven, bevrijd van vergaderingen, strooi biljetten en wat dies meer zij. Gelukkig maar, want het liep de spuigaten uit. Van den uitslag der herstemming hebben wij naar bekend, aan al onze lezers per bulletins, telefoon of op andere wijze mededeeling gedaan, zoodat we hier niet op behoeven terug te komen, Wij hadden onze maatregelen zoodanig genomen, dat reeds des avonds aan ons bureau de volledige uitslag kon worden gepubliceerd, waar velen zich verzamel den om daarvan kennis te nemen; voor ons een bewijs dat de getroffen maat regelen aan het doel hebben beantwoord. Van het eigen district maakten wij door telefonisch bericht den uitslag op de dorpen bekend, aan den Burg ver spreiden wij al terstond bulletins, terwijl het ons verder mocht gelukken de bul letins van den volledigen uitslag van stemming en herstemming nog denzelf den avond voor al onze abonné's ter post te bezorgen. Door al het bovengemelde meenen wij te hebben voldaan aan den eisch welke in onzen tijd aan de uitgevers van eene courant wordt gesteld. De uitslag is alzoo bekend, doch uit den aard der zaak heeft die niet aan allen kunnen voldoen. Zoo zal het wel steeds zjjn. Die reden hebben zich te verheugen, verheugen zich nu maar en die daartoe geen reden heeft trooste zich met de wetenschap dat 't niet allen naar den vleesche kan gaan. 't Is hier mede als met vele aangelegenheden, de wenteling van het rad van fortuin waardoor nu de een, straks] weer een ander het hoogste punt bereikt. En zoo zal het wel blijven. Van den uitslag der verkiezingen wil- lea wij slechts nog dit melden De rechterzijde boekte 60 zetels, n.l. 25 Katholieken. 23 Anti revolutionairen. 12 Chr. Historischen. De regeering is alzoo afdoende rechts, de soc. dem. zitten nu niet meer op de wip, doch hebben hun plaats moeten ruimen aan de Chr. Historischen, welke in menig geval den doorslag zullen geven. De linkerzijde boekte 40 zetels, n.l. 21 Unie liberalen. 8 Vrijzinnig democraten. 7 Sociaal democraten. 4 Vrije liberalen. In twee districten zullen nog weder nieuwe verkiezingen moeten plaatsheb ben, n.l. te Harlingen of te Leiden, waar in beide districten de heer de Visser werd gekozen; te Helder of Schoterland waar in beide districten de heer De Meester werd gekozen. Hoe de uitslag daarvan nu ook moge wezen, op de indeeling der nieuwe Kamer zal zulks niet van invloed kunnen zijn. Hiermede is deze zaak afgedaan, alleen willen wij wijzen op deze onjuist heid in ons bulletin, dat in Rotterdam II niet is gekozen rechts Van Staveren, doch links de Klerk. Men wijzige het alzoo. Het tweede deel der week werd onze aandacht in beslag genomen door de in zicht zijnde kermis, waarvoor de toe bereidselen worden gemaakt. Inzonder heid is het de jeugd welke daarin het grootste belang stelt, zooals men kon bemerken bij de aankomst van het eerste transport der kermis attributen; 't geleek wel een „blije incomste." „Gelukkig als de jongenskiel nog om de schouders glijdt," zong Hildebrand, en hij had het nog niet zoo mis. Knikker, tol of hoepel is voor de jeugd het grootste ideaal, vacantie, feest en kermis „zijn wereld." Gelukkige jeugd 1 Doch meer anderen, die de kinder schoenen zijn ontwassen of meenen te zijn ontwassen, gluren ook met gretige oogen naar de toebereidselen voor de kermisdrukte, waarvan zij veel ver wachten voor de straks komende dagen, dagen, die niet alleen genoegen beloven, doch voor hun verder leven somtijds van zoo grooten invloed kunnen zijn. Gunnen we hen dat genot, laten ze in gepaste vroolijkheid genieten, laat eene nieuwe af hernieuwde kennismaking hen blijde stemmen. En de ouderen van dagen Mogen zij genoegen vinden in de vreugd' der jongeren. In ons vorig nummer werd door ons alreeds eenige mededeeling gedaan van hetgeen met de kermis is te wachten. Aan tooneel zal geen gebrek zijn naar het zich laat aanzien, eigenlijk wel wat veel, hetwelk voor elk gezelschap op zichzelf wel eens een dunne zou kunnen wezen, terwijl voor hen die een avondje willen uitgaan er niet zooveel keuze zal zjjn. Vroeger sierde een paradetent wel eens de kermis of boodt een circus ofte wel paardenspel gelegenheid tot genoe gen aan hen, die dit vermaak hooger schatten dan eenige tooneelvoorstelling. 't Schijnt dat we aan dat soort dingen moeten ontwennen, het absent blijven daarvan geeft daaraan allen schijn. Toch zouden we aan iets afwisselends meer de voorkeur geven, wanneer wij het om 't zeggen hadden, dan eene overlading op 't tooneelgebied, zooals nu een drietal gelegenheden zal bieden, edoch't is niet aan ons om zulks te beslissen. Het tooneel zal vermoedelijk dus wel hoofdzaak blijven, zoeke ieder daarvan zijne gading, doch moge voor onderne ming van eigen ingezetenen de verwach ting niet worden teleurgesteld. Zoo ook waar meer andere begeerlijk heden in de kermisweek als een extraatje worden verbruikt of aangeschaft; vergete men niet de eigen neringdoenden, al behoeft men daarom hen, die om iets te verdienen naar hier komen, niet geheel te passeeren. Voor do jeugd zal in de eerste plaats wel de draaimolen de kermis maken, dat toch is een onontbeerlijk amusement, waaraan ook ouderen wel eens willen meedoen om heldhaftig op een paard of leeuw, of meer gemakkelijk in een koetsje of schuitje den cirkeltocht mede te maken. Ook hier ieder naar zijn smaak. Moge het meerder te bieden vermaak van schiettent, werptent en wat dies meer zij, er toe bijbrengen om het de kermisbezoekers aangenaam te doen wezen, wanneer de kermisweek zal zijn aangebroken, en geniete men van dit alles in bescheiden mate en op nette wijze. En mogen wij slottens bevrijd blijven van een bent van bedelaars, in verschil lende vorm, die het den' ingezetenen nu niet altijd zoo prettig maken door hun herhaald wederkomen, zoo twee- drie- of meermalen per dag, om een beroep te doen op de goedgeefschheid, want dat is gedurende de kermis wel eens een ware ramp. Aan de goede zorg van hen die in deze zeggenschap hebben, moeten wij overlaten of in de komende week der burgerij geen overtollige overlast zal worden aangedaanmoge zulks niet teleurstellen. Oosterend25 Juni. Keerden de kuilvisschers reeds eerder van de Zuiderzee, deze week zijn ook de laatste netjesvisschers teruggekomen. Voor slechts enkelen heeft de ansjovis- visscherij bevredigende resultaten gege ven. Thans gaan de meeste visschers weer ter Noordzeevisscherij. Cocksdorp, 21 Juni. De visschers van hier, die met hunne schuiten nog steeds grint varen, zijn niet zelden in de gelegenheid om op eene zeer goedkoope manier aan een zoo visch te komen. De stoomschelpenzuiger „Texel" n.l. zuigt met het grint menig vischje, dat argeloos in zijne nabijheid rondzwemt, door de zuigbuis mee naar boven, waarna het terecht komt in de schepen, die langs zij liggen te laden. De meeste visschen (voornamelijk schol) worden op deze manier verschalkt, wanneer de „Texel" een nieuw terrein voor de werkzaamheden heeft opgezocht. Belastingbetaling. Het nieuwste op het gebied van coöpe ratie mag zeker wel genoemd worden de pogingen, welke te Haarlem worden aangewend om een vereeniging te vor men onder de werkmariskringen, met het doel door eene kleine, wekelijkscbe bijdrage, hen in staat te stellen, op tijd de verschillende belastingen te voldoen. Aanleiding hiertoe is de grootere be langstelling, die men in zijn kiesrecht gaat stellen. Een vreemde sinjeur. De politie te Loosduinen heeft Zondag avond een zonderling persoon aangehou den en voor den burgemeester dier gemeenie geleid. Daar gekomen ver klaarde hij uit Thuringen hierheen te zijn gekomen om in Scheveningen lezingen te houden over natuurlevens- wijze. Hij liep blootshoofds, droeg lange grijze haren en liep barrevoets. Een dun tricot pakje diende tot kleeding. Daar hij behoorlijk van middelen was voorzien, liet men hem naar Den Haag terugwandelen. Door het onweder. Op de Gouwzee is Dinsdag een vis- schersboot door den bliksem getroffen. De getroffen visscher, D. Bosschieter, is niet weder tot bewustzijn gekomen. Nadat dr. van Tyen ruim 2V* uur alle hulpmiddelen had toegepast, moest hij den dood constateeren. B. was 25 jaar oud, oppassend en kostwinner voor zijn behoeftige ouders. Met Jb. Schümaker, 17 jaar, gaat het vrijwel; hij heeft eenige kwetsuren en brandwonden bekomenzijn kleederen zijn op tal van plaatsen verbrand. Een vergissing. Uit Ouddorp (Zuid-Holland) bereikte ons het bericht, zegt het „N.v.d.D.," dat men aldaar een gelen koekoek had gezien, wat zeker als een groote zeldzaamheid te beschouwen is en daarom wel wereld kundig gemaakt mocht worden. Vóór het echter zoover kwam, bereikte ons een tweede tijding, namelijk dat deze gele koekoek hoogstwaarschijnlijk.... geen koekoek is geweest. De burgemeester bezat een papegaai, en deze vogel heeft een paar dagen geleden uit zijn kooi weten te ontsnappen. Nu gelijken een papagaai en een koekoek wel niet precies op elkander, maar niet alle menschen zijn ornithologen, en meer dan waarschijnlijk is nu het zeldzame verschijnsel voldoende verklaard. Verkiezings-amusementen. Werden we hier vóór de herstemming even als voor de stemming onthaald op een massa lectuur in den vorm van strooibiljetten, te Rotterdam maakte men propaganda op eene wijze waardoor er werkelijk een pretje van werd gemaakt, n.l. door lichtbeelden, in het publiek, op eenig plein of op een weiland. Door middel van een groote toover- lantaarn werd de naam en de beeltenis van den candidaat op het doek geworpen, terwijl tot afwisseling landschappen, grappige straattooneeltjes, carricaturen enz. werden Vbrtoond. De niet-politieke beelden, gedeeltelijk van grappige strek king, wekten zeer de lachlust op en vonden dikwijls een toepasselijk lied dat door de menigte werd aangeheven. Een verkiezingsstrijd op zulke wijze bezorgt vrij zeker een goede stemming en kan tot aanbeveling strekken. Er is althans minder gevaar bij om het goede humeur te verliezen. Zoo kan zelfs een verkiezingsstrijd nog een prettige stemming teweeg brengen. Mogelijk is dat nog wel den goeden weg. Het onweder- van Maandag. Heeft de onweersbui van Maandag avond op verschillende plaatsen nog al vrij hevig gewoed en schade aangericht, niet het minst zeker over een deel van Zuid-Beveland, waar het onweder gepaard ging met een hevige hagelbui welke een kwartier aanhield, gepaard nog met een hevigen wind. De te veld staande oogst is voor een groot deel vernield; kuikens hagelden dood en nog 's avonds uren na de bui kon men hier en daar den hagel opscheppen TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor dun Burg 30 CU. Franco per post door ge bed Nederland 45 CU. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién. Van 1 tot 5 regels 30 CU. Iedere regel meer 6 Ct. Groote letters en Vignetten worden naar plaaUruimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. per nummer. 0 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1