Buitenland. Marktbem li ten. Advertentiën Enquête naar den toestand Handeldrijvenden en Indus- triëelen Middenstand. Landbouwwintercursus. Predikbeurten ADVERTENTIËN. A. den Held Jr. Rostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kos- telooze inenting en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe aanmelden: te Ben Burgin de O. L. School, op Woensdag 7 Juli 's middags "12 uur; te Be Cocksdorp, ten huize van Jb. Buijs op Zaterdag 10 Juni, middags 12 uur; Texel, den 3 Jnli 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Be Burgemeester, RUIBING. HIDDINGH. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 portemonnaie, inhoudende eenig geld 1 geldbeursje, 1 bromtol en 1 zakdoek gevonden te den Burg. De raad der gemeente Beverwijk benoemde gisteren tot onderwijzer aldaar de heer P. J. Quakkelaar te Amstelveen, vroeger alhier als zoodanig werkzaam. Ook nogal liefhebberij. Als een merkwaardigheid van plaatse lijk politiek leven meldt men uit Sittard, dat daar tegenover de vijf aftredende leden, door de r.-k. kiesvereeniging wederom candidaat gesteld, niet minder dan 14 tegencandidaten zijn gesteld. De kiezers zullen dus een stembiljet met negentien namen ontvangen, om daaruit de vijf uitverkorenen af te vaar digen naar het Raadhuis. Ongelukken. In een bovenwoning aan den Grutters- dijk te Utrecht sloeg de vlam van een brandend petroleumstel in de olie. De man trachtte het toestel naar builen te dragen, maar werd bij die pogingen deerlijk aan been en onderlijf gebrand. Ook de vrouw, die hem met een emmer water was nageloopen om het brandende stel te blusschen, kreeg ernstige brand wonden aan armen en beenen. De man werd per brancard naar de Rijksklinieken gebracht, waar hij werd opgenomen. De vrouw stelde zich thuis onder genees kundige behandeling. In de woning zelf ontstond geen brand. Het dienstmeisje van een manufactu- rier te Zutphen was bezig hare glacé handschoenen met benzine te wasschen, toen plotseling de benzine ontvlamde door een brandende gaslamp, die zich boven den bak met benzine bevond. Zij werd aan beide armen tot den schouder ornstig gebrand, terwijl haar hoofdhaar verschroeide. Dadelijk werd het arme meisje in het ziekenhuis opgenomen. Aan de glasfabriek te Diemen is bij het verrichten van graafwerk een man in een kuil gevallen en met het hoofd op de steenen lundeering terecht ge komen, waardoor hij zoo ernstig gewond is, dat voor zijn leven gevreesd wordt. Een droevig ongeluk. Zaterdagnamiddag had te Dedemsvaart een vreeselijk ongeluk plaats. De kleine Jo v. G.. het dochtertje van den machinist H. van Giessel, was op stap om zelf de nieuwe schoenen voor het schoolfeest te halende schoenmaker kon ze eens vergeten 1 Tusschen den houtzaagmolen en 't Ommerkanaal schrikt ze voor een blaffenden hond, loopt snel zijwaarts en komt onder de tram van 4.17 richting Zwolle, die nog geen meter van het kind af was. Aan remmen viel niet meer te denken. Geheel vermorzeld werd het lijkje onder den goederenwagen achter den personenwagen te voorschijn gehaald. Eerst een kwartier nadat het meisje in het station was gelegd, werd het door den broeder herkend als „onze kleine Jo." Margarine-reclame. Achter een winkelraam prijkten zeep, handdoeken en.... boter, 't Was een boteraffaire, of betermargarinezaak. Een klant stapte binnen om een stuk zeep te koopen en kreeg het volgend pleidooi van de eigenaresse der zaak „Wat hebben de menschen aan al die vaasjes en popjes, die ze tegenwoordig op de margarine toe krijgen Neen, wij zjjn modern en practisch 1 Wij doen zoobij elke 5 pond margarine geven we een bonnetje. Vijf bonnetjes geven recht op een stukje zeep. Dat is tenminste friscb. Als men 12 stukjes zeep heeft krijgt men een handdoek. Dat is dan om te wasschen en af te drogen." „Dus de natte menschen moeten 300 pond margarine eten eer ze zich kunnen afdrogen „Dat is hun zaak. Als ze dan 12 handdoeken hebben krijgen ze een kaartje voor een volksbad. Twaalf volks- badkaartjes geven recht op een half uur pianoles en na 12 halve uren piano les krijgen de klanten een maand een piano te huur. Wie zes piano's te huui- heeft mag er een houden en wie 12 piano's heeft.... „Verkoopt ze en haalt in een boimen- loozen winkel echte prima grasboter." „Pardon meneer, we geven hem een margarineverteringsmachine. (Hbld.) Liefhebberij voor 't lootje. Wat zit er de jacht naar goud, de wilde jacht naar 'n zweempje van 'n kansje om geld te krijgen, toch in bij de menschen en wat kan die toch vaak tot excesse leiden! Woensdagnacht om twaalf uur, in den druiligen fijne motregen, die maar ge staag neersijpelen bleef, stonden al een gansche groep menschen op den Dam, bij de Kromme Elleboogsteeg te wachten totdat om negen uur 's morgens het kantoor van den collecteur der staats loterij zou opengaan.... 't Is de „Tel." die 't vertelt. Ook een protest. Bij de opneming der stemmen voor lid van de Tweede Kamer, op liet eiland Marken is (de vorige week) geprotesteerd en in het procesverbaal het feit vermeld: „dat de burgemeester in den morgen zich op den openbaren weg had begeven om sinaasappelen te koopen 1" Een goed icerk. Een belangwekkend kjjkje op delevens- omstandigheden van menigen Italiaan- schen bedelaar schenkt een telegram uit Rome aan een Berlijnsch blad, waarin wordt vermeld, dat te Savona een oude straatzwerver en bedelaar werd gearres teerd, in wiens bezit men niet minder dan honderd duizend Lire in baar geld en Staatspapieren vond. Zooals bekend, bloeien de zaken der Italiaansche bede laars vooral in Rome, waar veel kerk- bedelaars hun dochters een betere bruids gift meegeven dan menig Nederlandsch burgemeester. Be hitte in Amerika. Het is nog steeds verbazend heet in New York en andere groote steden in Amerika. Er zijn weer verscheidene menschen bezweken. In de avondzitting van den Senaat was het voor de aanwezigen haast niet uit te houden. De senatoren begonnen eerst hun jassen uit te trekken, maar dat gaf nog niet voldoende verlichting. Eerst toen, naar het voorbeeld van den heer Elkins, de meesten zich van boord en das hadden ontdaan, voelden de heeren zich wat meer op hun gemak. President Taft had de minister en een aantal senatoren bij zich aan tafel ge- noodigd. Het maal werd, door de druk kende hitte, op 't dak van 't Witte Huis aangericht. Be kiesrechtvrouwen" Een dezer avonden hebben te Londen de kiesrechtdames een betooging zonder weerga gehouden. Do betooging duurde den geheelen avond; de suffragettes pro beerden herhaaldelijk zich een weg naar het parlementsgebouw te banen, hetgeen tot wilde tooneelen aanleiding gaf. 1500 bereden en niet bereden politie agenten waren in de weer; de suffra gettes gooiden ook met steenen naar het admiraliteitsgebouw. Tegen 10 uur waren er 108 opgepakt, 3 werden gewond naar het hospitaal gebracht. Onder deze in hechtenis genomen kiesrechtvrouwen bevindt zich ook mevrouw Pankhurst, de leidster der „suffragettes", die een inspecteur van politie herhaaldelijk in het gezicht geslagen heeft. Castro is zoek. Waar is Castro? En wat voert hij in zijn schild De Parijsche correspondent der „Daily Expres" seinde MaandagEr zijn hier een aantal telegrammen uit Venezuela aangekomen, vragend om nieuws aan gaande den oud president Castro, wiens verdwijnen nog een raadsel is. Venezolaansche speurders, die in last hadden het oog op hem te houden, zijn wanhopig. Door hun nalatigheid is de oud-president volkomen verdwenen; er is geen spoor van hem te ontdekken. Er is geseind naar Berlijn, Genua en allerlei soort plaatsen in Europa, zoo ook naar ettelijke havens tusschen hier en Venezuela. Van een mandie een vrouw ivas. Alweer een vrouw in mannenkleeren „ontsluierd". De strafkamer van het 2e kantongerecht te München had een bevel tot arrestatie uitgevaardigd tegen een ouden stalknecht, in dienst te Mies- bach, en wel wegens Zecbprellerei, welk woord misschien het best is te vertalen door „verterings-oplichtorij". De oude heer had in 't café vergeten bijna tien liter bier en een half dozijn sigaren te betalen en was ook op de eerste uitnoodiging van de justitie niet verschenen. En nu bleek bij het voorgeschreven onderzoek door den gerechtsdokter, dat de 50jarig6, gladkinnige knecht eene vrouw is, en 't klaar heeft gespeeld, om in die streek 30 jaren lang in mannen kleeren rond te loopen, te drinken, te snuiven, te rooken, somtijds zelfs te vechten, en in de kroeg en op de kegel- baan een rol te spelen. In den groententuin. Volgens velen is een bemesting met stal mest voor onze groenten voldoende. Tot op zekere hoogte gaan wij met hen, die dit beweren mede, indien de te gebruiken hoe veelheid stalmest zóó buitengewoon groot is, dat voor een te kort van de een of andere voedingsstof geen vrees behoeft te bestaan. Maar... bijna altijd bestaat die vrees wel, om den eenvoudigen reden, dat men gewoonlijk te weinig stalmest geeft, om in alle behoeften der planten te voorzien, zoodat men in verreweg de meeste gevallen met succes hulpmeststoffen bij den stalmest kon toedienen, of daarvan alleen gebruik kan maken. In den winter of het vroege voorjaar worden de kali en phosphorzuur- meststoffen uitgestrooid, in het voorjaar en verder gedurende den Zomer gebruikt men het Chilisalpeter. Ja, lezer, ook gedurende den zomer. De heeren D. R. en U. J. Mansholt (resp. pract. landbouwer en Rijks- landbouwieeraar) zeggen: „Wanneer het er op aan komt, om aan onze cultuur planten op een gegeven moment een meer of minder groote hoeveelheid dadelijk opneembaar stikstof toe te dienen, laat stalmest ons in den steek en moeten wij naar andere stikstofbronnen omzien. In dit geval komt in de eerste plaats in aanmerking het Chilisalpeter." Een oordeelkundig gebruik van het Chili door den groentenkweeker kan hem ruime geldeljjke voordeelen afwerpen. Dit geldt ook voor de volle zomer- en najaarsgroenten. De te gebruiken hoeveelheden kunnen öf ingehakt worden óf (maar dan hoogstens 3 Gr. per Lin water opgelost en uitge goten worden, öf gewoon uitgestrooid- We willen hier enkele gewassen noemen met de hoeveelheden Chili daarbij noodig, in de veronderstelling, dat voor kali en phosphorzuur reeds vioeger gezorgd is. Koolsoorten, salade, andijvie, selderij, prei geve men 0,6 K.G. per 10 M2, 't zij in eens, 't zij in twee of drie gedeelten. Tuinwortels 0.4 a 0,6 K.G. (niet inhakken) schorseneeren 0,6 a 0,8 K.G-(niet inhakken) augurken, komkommers en tomaten 0,6 KG. per 10 M2. Ook bij deze gewassen kan het nuttig zjjn, vooral op lichte gronden, in 2 of 3 keer de bemesting toe te passen.P. Kondag 4 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijoe. Waal. Geen kerkdienst. Oudeschild. Geen dienst. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Kijne. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek, Cocksdorp. Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Russemaker I.eiden, 2 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd 29 Stieren f108,- a f320,-; 170 Kalf- en Melkkoeien f 158 a f 282; 101 Varekoeien t 114 a f 192; 181 Vette Ossen en Koeien f 190 a I 282 85 Kalveren (vette) f 43 a f 98 78 Kalveron (magere) 16ai 12 803 Schnpen (weide) f 18 a f 26 523 Schapen (vette) (22,— at 29. 1668 Lammeren f 5.a f 11.00. 426 Magere Varkens f 15-- a f 41, 382 Biggen f 6,00 k f 13,50; Schagcn, 1 Juli. Aangevoerd: 20 Kallkoeien f 160,a f 220—; 81 Vette Koeien f 170 a (310; 16 Geldekoeien f 110 a f 170 50 Nuchtere Kalveren f 7 a f20, 40 Overhouders f 18,a 22,00 415 Lammeren 1 5.00 a f 11.00 40 Vette Varkens 44 a 50 cent per Kg. 4 Magere Varkeus f 17,a f 70 Biggen f 14,a f 17,00; Boter 1 1,15 a f 1,25 per K.G. Kipeieren 1 3,25 a f 3,75 per 1001 V.P. N. EIEREN VEILING. 2 Juli 1909 f 3,05 tot f 5,10 p. 100 stuks Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 26 tot en met 2 Juli '09. Ondertrouwd: Geene. Getrouw d: Abraham Borgström (Helder en Grietje Stark (Eierland) Geboren: Trijntje, d.v. Jacob Bakker en Johanna Iminelie Keijser (den Burg) Overleden: Simon de Porto, oud 35j., geh. m. Johanna Mulder (Westermient). Levenloos aangegeven: een. Postkantoor te DEN BURG (Texel) LIJST van de aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkan toren ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. 2e helft der maand Juni 1909, van Oudeschild: Mej. N. Vlas, Helder. voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Texelsclie Coarant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Bevallen van een meisje. A. KIKKERTDo Ruijter. Burg Texel, 2 Juli 1909. Ondetrouwd SIJRRAND BACKER Bz. en RENETTA IIU1ZINGA. Koogras o T i nnn Den Burg 3 Junl 1909" Heden ontsliep zacht en kalm na een lijden van slechts enkele dogen, onze gehelde Echtgenoote, Moeder en Grootmoeder Mej. KLAZIENA REMMERS, in den ouderdom van 59 jaar en 10 maanden. De hoop, dat zij is ingegaan in de ruste die er overblijft voor het volk van God, zij onze troost. Uit aller naam, K. LAP Bz. Don Hoorn 2 Juli 1909. Bij mijn terugkeer naar Noord-Amerika roep ik aan vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. J. SCHAATSEN BERG. a/b S.S. Potsdam. van den De 2e afdeeling van de Commissie voor de Middenetands-Enquête noodigt allen die belmoren tot den Handeldrijvenden en In- dustriëelen Middenstand in hun bolang dringend uit tot eeno vergadering, welko zal worden gehouden op DINSDAG 6 JIILI a.s., 's avonds 8 uur in het hotel „Texel" te den Burg op Texel. Door den voorzitter Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen zal aldaar het dool van bovengenoemd onderzoek worden uiteen gezet en tevens de heer J. Ruibino als leider van het onderzoek worden geïnstal leerd Mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen Voorzitter. M. H. G. Th. Fiedeldij Dop Mr. J. R. II. v. SciiAiCK, Secretaris. Do excursie naar Anna Paulowna en Wieringcrwaard is bepaald op WOENSDAG 7 JULI a.s, Vertrek: Boot 6.40 's morgens, H. VISSER.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2