N°. 2273. Zondag 11 Juli 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Binnenland. BOOT- EN SPOORDIENST Dit blad verschijnt Woensdag:- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 8 maanden. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL: Dagelijks 4,451; 6,40; 11, 3, 6, t Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3,—6,— TREIN van HELDER 5,381; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. t Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De Burgemeester der Gemeente Texel maakt bekend, dat bet kohier no. 1 der belasting op bedrijfs- en andere in komsten over het dienstjaar 1909/10 invorderbaar verklaard op den 5e Juli 1909 aan den Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, den 7 Juli 1909. De Burgemeester voornoemd, W. F. HIDDINGH. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het proces-verbaal, vermel dende den uitslag der op 8 Juli 1909 gehouden stemming, ter verkiezing van een lid van den Raad der gemeente Texel is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Texel, den 9 Juli 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. UITSLAG VERKIEZING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat een afschrift van het procesverbaal, vermel dende den uitslag der op 8 Juli 1909 gehouden stemming, ter verkiezing van drie leden van den Raad der gemeente Texel is aangeplakt en voor een ieder ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt. Texel, den 9 Juli 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, De Burgemeester, HIDDINGH. De Secretaris RUIBING. TEXEL, 10 JULI 1909. Bij Kon. besluit is benoemd tot Dijkgraaf van den polder Waal en Burg op Texel, de heer Aug. C. Keijser. Over het weêr en nog iets. Het weer is van de pen, hoort men thans veelmaal zeggen, en inderdaad er valt op het weer niet te roemen. Nadat Mei ons goed weer, zelfs warme dagen gaf (herinneren wij ons maar de mooie Pinksterdagen), trad na den eer sten dag in Juni een andere temperatuur in; den tweeden van zomermaand woedde er een nogal geducht onweder over een groot deel van ons land en na dien was het gedurende 14 dagen koud en droog; daarna volgde weder eenige dagen mooi weder tot den 21sten, toen alweder een onweder in vele plaatsen zich geducht deed gelden, de daarop volgende week was het maar steeds regen, den 28sten was het mooi weêr, doch daarop volgde tot op het oogenblik dat we dit schreven, maar steeds een regentijd, die de ver zuchting doet slakenook daarvan kan men te veel krijgen. Dit is niet slechts hier doch op meer andere plaatsen het geval; wanneer we lezen van de veelvuldige regens, welke vooral ook in het buitenland vallen, dan hebben we hier nog niet zoo erg te klagen. In België toch zijn alreeds groote overstroomingen daarvan het gevolg geweest, in het Walenland langs de Maas en haar bijrivieren is de toestand tengevolge de overvloedige regens zeker zeer verontrustend. Er worden cijfers genoemd van gevallen water op één dag, die eenig denkbeeld kunnen geven van de hoeveelheid op verschillende plaatsen; deze geven aan vanaf 19 tot 5S millimeter. Dat dien tengevolge nog meerdere overstroomingen zijn te vreezen ligt voor de hand. Te Aarlen, zoo wordt gemeld is Dinsdag 83 mM. water gevallen. De toestand is dus nogal zorgwekkend. De Maas, zoo lezen wij staat 1 M. 77 boven het normaal peil. Dit is dan de lieve zomer, waarnaar we allen zoo met verlangen hebben uit gezien, en waarlijk het staat nog niet naar zooveel beter. Maar toch men kan niet weten, het weêr is als een grillige dame, die nu eens pruilt dan weer lacht, het kan ons straks nog wel wat mooie dagen bezorgen. De barometer teekent iets beter. Voor zeer veel is dit te wenschen eerstens voor de werkzaamheden op het veld, welke door het ongunstige weder geducht lijden en de vrees voor misgewas en een slechten oogst doen ontstaan tweedons voor de toeristen .en vacantie- genietenden, wier genot anders zeker zeer zal worden vergald, doch ook voor de badplaatsen, de eigenaars van hotels, pensionhouders, houders van uitspan ningslokalen en dergelijken, wier bestaan zoo nauw samenhangt en afhankelijk is van het weder. Laat ons wenschen dat 't nog terecht moge komen, opdat veler programma niet zal behoeven te worden besnoeid. Ook voor vele anderen, die niet het voorrecht hebben van een vacantietijd te genieten, doch die wel eens een uitstapje willen doen, zou wat gunstig weêr zeker aangenaam wezen, en dan vestigen wij daarvoor de aandacht op het Groot Nationaal Concours van Fan fare- en Plarmoniecorpsen, hetwelk Zondag 18 Juli te Beemster zal worden gehouden. Wij doen zulks te meer, omdat ons corps, het Texelsch Fanfare corps, aan dien wedstrijd zal deelnemen, (voor dat corps voor de eerste maal.) Nu zou het niet uitgesloten kunnen wezen dat er onder onze ingezetenen mogelijk wel zouden kunnen zijn, die ons fanfarecorps daar eens zouden willen hooren, en zien optreden, en aangezien een tochtje naar Beemster een aange naam uitstapje kan wezen, willen wij bij deze belangstellenden eene geschikte reisgelegenheid aan de hand doen, n.l. als volgt Met de boot 4,45 van hier, met de trein 6,30 naar Alkmaar, van daar met de tram 8,45 naar Midden-Beemster, alwaar men te 9,50 aankomt, öf: met de boot 6,40 van hier, vervolgens met de trein 7,51 naar Alkmaar, en van daar met de tram 10,45 naar Midden-Beemster, aankomst 11,55. De deelnemende korpsen zullen te 11 uur officieel worden ontvangen; de wed strijd vangt te half twaalf aan en het Texelsch fanfarecorps is het 4de korps hetwelk optreedtmet de laatst aange geven gelegenheid is men alzoonog tijdig genoeg. Voor de terugreis kan men gebruik maken van de tram 3,55 van Midden- Beemster, aankomst te Alkmaar 5,05, waardoor men in de gelegenheid is met de trein 5,48 van Alkmaar naar Helder te vertrekken om met de boot 7,30 weder naar Texel te komen. Wij doen deze mededeeling in bet belang van hen die een mooi uitstapje willen maken en daardoor tevens van hunne belangstelling bewijs zouden geven in het Texelsch Fanfarecorps. Men denke er eens over na. De verkiezing van leden voor den gemeenteraad is afgeloopen en gelukkig maar in één keer beslist. De 3 aftre denden werden alle herkozen in de vacature werd gekozen de heer Jb. Kikkert P.Pz. Per bulletin en op andere wijze gaven wij daarvan ouze abonné's op Texel kennis. Wij merken hierbij nog op dat de heer Dros niet 669, doch 659 stemmen bekwam; deheerKeesom niet 389, doch 899. Wanneer de gekozenen nu allen hunne benoeming maar aannemen, dan is dat werk voorhands weder afgeloopen; even- zoo als zulks het geval zal wezen voor het lidmaatschap der 2e Kamer, indien de heer De Meester zich mag verheugen in een weder keerenden gezondheidstoe stand. 't Is zoo dan ook al welletjes, heel wat meer andere dingen dan scheeve verhouding-kweekende, wantrouwen- wekkende en andere onaangename ge volgen eener verkiezings periode, vragen de medewerking van allen in het belang van Texel en de ingezetenen. Worde daaraan de vereenigde kracht gewijd. Waal, 8 Juli. Voor de vacante betreklciDg van On derwijzeres aan de school alhier, hebben zich 21 sollicitanten aangemeld. Cocksdorp, 8 Juli. 34 leerlingen van de winterlandbouw- cursussen te Den Burg en Zuid-Eierland maakten gisteren onder leiding van hun onderwijzer, den heer H. Visser, te Zuid-Eierland, een uitstapje naar den Anna Paulownapolder en de Wieringer- waard, waar drie boerderijen en het beroemde veebedrijf van den heer Gro- neman werden bezichtigd. Ofschoon er dien dag veel regen viel, bleef het gezelschap, dat per fiets reisde, in opge wekte stemming. Door den heer C. Troost Czn. is eene postduif gevangeR met de merken „Anvers '07-68687" en „D. 539". Oosterend, 9 Juli. De kruisbekvinken hebben hunne broedplaatsen in Noordelijker streken en komen bij ons op ongeregelde tijdstippen als zwerfvogels voor. Tegenwoordig kan men ze in troepjes vinden in de meeste boschjes en tuintjes. Er zijn er bij met mooie roode kleurendit zijn de oude mannetjes. De wijfjes en de jongen zijn geelachtig en grauw. De diertjes zijn zoo tam, dat men ze met de hand kan grijpen. Ze hebben aan de eenzame broedplaatsen de men- schen niet als hunne vijanden leeren beschouwen en bovendien komen ze hier tamelijk vermoeid aan. Na enkele dagen verblijf worden ze schuwer. Ge woonlijk vertoeven ze hier maar enkele dagen. De kruisbekben broeden zeer vroeg in het voorjaar, dikwijls al in Januari en Februari. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank ten Postkan tore alhier werd in de maand Juni Ingelegd f 8051.34. Terugbetaald f 579,80. Het laatste uitgegeven boekje was no. 346. Treurig voorval. Men meldt uit Enkhuizen Toen zich gisterenmiddag op de begraafplaats alhier de inspecteur van politie Groot en de doodgraver Last bevonden, voegde zich bij hen een als heer gekleed persoon, die inlichtingen vroeg omtrent het graf van de gebroeders Scholten, die indertijd op de Zuiderzee verdronkeu. Nadat hem de graven gewezen waren begaf hij zich daarheen en deelde met betraande oogen mede dat de gebroeders Scholten studie vrienden van hem waren, voorts dat ook zijn vader op dit kerkhof begraven ligt, alsmede dat in zijn eigen memo randum en testament geschreven stond dat hij daar zou worden begraven. Het gesprek dat zich daarna ontspon, zullen wij niet mededeelen. Slechts willen wij melden dat de heer inspecteur het kerkhof 4.15 uur verliet. Eenige oogen- blikken later meldde de heer Last aan de politie dat bovengenoemde persoon slapende aan den rand van het kerkhof lag. De heer Groot ging daarop naar het kerkhof en bemerkte dat de man nog rochelde en zich een weinig bewoog. Nadat de agent Talsma was gekomen werd de man opgebeurd, waarbij bleek dat zijn gelaatskleur blauw was. Hier moest dus aan vergiftiging worden ge dacht, welk vermoeden meer zekerheid verkreeg toen men bemerkte dat de stervende een flesch in den binnenzak had. Dokter v. d. Lee, inmiddels ont boden, kon slechts-den dood constateeren. Verdere mededeelingen zijn voor publici teit niet geschikt. Reuzenaanvoer aardappelen. Aan de veiling te Bovenkarspel (Station) waren vorige week Vrijdag aangevoerd 13582 zakken aardappelen, 't hoogste getal, dat tot nu toe werd bereikt. Het aantal waggonladingen voor ver zending bedroeg -52. Edele daad. Te Heumen had de jaarlijksche ver pachting van uiterwaardsch hooigras plaats van den heer J. J. Luden, van Heumen. W egensde overal heerschendoschaarschte aan gras waren de prijzen hoog. Een blijde verrassing was den koopers echter weggelegd. Er werd medegedeeld, dat de heer Luden hun 25 pet. van de koopsom kwijtschold. Weet men nu, dat de opbrengst van het hooigras f 35S0.- bedroeg, dan gaf de heer Luden zijn koopers dus f 870 cadeau. TEXELSCHE COURANT Voor den Borg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 0 Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1