Buitenland. Oudeschild, 9 Jxili. Evenals het vorige jaar zullen de kin deren der 8 hoogste klassen der O. L. school alhier een reisje maken. Voor- loopig is bepaald, dat dit Vrijdag 16 Juli a,s. zal geschieden. Het plan bestaat eerst een kijkje in Alkmaar en in de Alkmaarderhout te nemen en daarna Bergen en Bergen aan Zee te bezoeken. Moest het vorige jaar, alvorens een reisje te ondernemen, bij de ingezetenen rondgegegaan worden om bijdragen, thans zullen de kosten bestreden kunnen worden uit de wekelijks bespaarde centen der kinderen. Met de kinderen der 3 laagste klassen zal op een nader te bepalen dag, mis schien een tochtje naar De Koog ge maakt worden. De weeën van den zomer. Tengevolge van de aanhoudende zware regenbuien en den soms hevigen wind is in Zeeland de kans op een goeden oogst, tenzij er spoedig warm en droog weder komt, niet groot. Vele akkers leveren een treurigen aanblik op, daar het koren door elkander gewaaid en tegen den grond geslagen ligt, wat natuurlijk de rijpwording van de korrels tegenhoudt. Ook met de inzameling van het hooi, waarvan de opbrengst, ook bij gunstig weer, toch al niet groot zou zijn, gaat het uitermate slecht. Het afgemaaide hooi ligt haast te rotten op de weide. Jacht. In Friesland hebben eenige jagers aan Gedep. Staten verzocht om de jacht op waterwild waarvan de opening gewoon lijk in de eerste helft van Augustus geschiedt 6 weken later te openen. Als redenen worden vermeld dat iu het begin van Augustus het wild, dat geschoten wordt, nog niet volwassen is en weinig waarde bezit, en daarenboven de verzending bij het warme weder wegens bederf zeer bemoeilijkt wordt. Brutaal. Reeds geruimen tijd werden diefstallen gepleegd uit den laatsten trein op de lfjn Leeuwarden—Zwolle, zonder dat het den wachtmeester der Kon. mare chaussee aldaar mocht gelukken de(n) dader(s) op te sporen. Ook alle maat regelen, door de directie van de S. S. getroffen, konden niet meer licht in deze zaak brengen, dan dat men tot de ontdekking kwam, dat tusschen Heeren veen en Leeuwarden de diefstallen wer den gepleegd. Voor het vertrek te Heerenveen n.l. werden al de goederen welke zich in de beide goederenwagens achter den trein bevonden, opgeschreven en de deuren der wagens verzegeld, terwijl bij aankomst te Leeuwarden direct werd vergeleken met den toestand bij vertrek te Heerenveen. Deze maat regelen konden echter niet verhinderen dat zelfs rijwielen, welke te Heerenveen aanwezig waren, te Leeuwarden bleken spoorloos verdwenen te zijn. Nadat nu sedert ongeveer 9 maanden niets meer werd vermist, verdween de vorige week weer een pak, inhoudende 1000 sigaren. De conducteur, die de goederen bege leidde, had het pak bij het vertrek te Heerenveen nog gezien, was onderweg niet uit den wagen geweest en vermiste bij aankomst toch het pak, zonder dat hij zulks kon verklaren. Bij een nauwgezet onderzoek bleek het den wachtmeester, dat de diefstal te Wirdum was gepleegd. Toen werd in deze richting het onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat als verdachte van diefstal van bovengenoemde sigaren werd aangehouden de 21-jarige A. K., de zoon van den stationchef aldaar. Het jonge mensch was nauwelijks één dag thuis. Hjj had 9 maanden gediend en was met groot verlof vertrokken. (Lw. Ct.) Te veel water. In het zuidelijk deel van Noord-Holland zijn enkele stoomgemalen en water molens in werking gesteld, tot uitmaling van het te hooge water in de polders. Nog al erg. Een staaltje van ellende wordt aan de „N. R. Ct." gemeld. Aan den weg van Hoogezand naar Groningen te Fox ham, gem. Slechteren, is sedert begin Mei een gezin met vijf kinderen in de open lucht gehuisvest. Eenige oude doe ken dienen ter beschutting tegen den regen en de nachtelijke koude. Wanbe taling van huishuur wordt als oorzaak genoemd. Door een adder geheten. In het begin dezer week beging de heer v. d. Bergh schrijver aan het 3de gesticht te Veenhuizen, de onvoorzich tigheid een adder op te nemen. Het ongure reptiel beet hem onmid- delijk in den vinger. Hoewel de heer v. d. Bergh onmidde- lijk de wond uitzoog en zich zoo spoedig doenlijk naar den dokter begaf, die een wond maakte en zooveel mogelijk bloed uitperste, was de arm van den patiënt geheel opgezwollen. Overigens goevoelde hij zich wel. Dr. Jacobs telegrafeerde direct naar Amsterdam om serum tegen addergif. Schadepost. De plotselinge opkomst van het water in de Maas bij Gennep heeft zeer veel schade berokkend. Des morgens dreef het water geheel vol hooi. Honderden oppers zijn weggedreyen, terwijl veel niet gemaaid grasland is ondergeloopen. Ook de Niersweiden beneden de stuwing staan geheel blank. Nieuwe uitvinding. Een nieuwe wijze van grasdrogen wordt thans in de omstreken van Hoorn in toepassing gebracht. Een 4-tal palen worden in den grond geplaatst en van boven met touwen of ijzerdraad aan elkander verbonden. Het gras droogt nu daarop eerder tot hooi, dan wanneer het op vochtigen grond blijft liggen, ook omdat de zon en de wind er beter door heen kunnen spelen. Verschillende land bouwers hebben zich het nieuwe toestel reeds aangeschaft. (N. R. Ct.) Bond voor Staatspensioneering. Maandagavond had te Utrecht als in leiding voor het aldaar gehouden jaarlijksch congres van bovengenoemden bond, in huishoudelijke bijeenkomst mededeeling plaats van eenige indrukken, die de heeren dr. Van Krevelen en F. Netscher, op hun reis naar Denemarken voor den bond, hadden gekregen van het daar geldend stelstel van ouderdoms verzorging. In het gemeld rapport, dat binnen enkele weken zal verschijnen, zal uitgewerkt worden in hoeverre dat stelsel aan Nederlandsche toestanden is aan te passen. Met groote meerderheid van stemmen is een motie van het hoofdbestuur aan genomen, luidende: „De algemeene ver gadering van den bond voor staatspen sioneering, gehouden 6 Juli 1909 te Utrecht, die beoogt, (volgens artikel 1 der statuten), lettende op de eenstem migheid, waarmede bij de voorbereiding van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal alle candi- datan en alle thans gekozenen, voorzoover zij niet bij enkele candidaatstelling werden aangewezen, zich verklaard hebben ten gunste eener spoedige oplos sing van het vraagstuk der wettelijke ouderdomsverzorgingvan oordeel dat de daardoor bij arme ouden van dagen opgewekte verwachting recht heeft op bevredigingdringt er bij do regeering op aan, ten spoedigste over te gaan tot het in het leven roepen eener pensioen regeling zonder premiebetaling, aanvan kelijk voor de ailerbeboeftigsten besluit deze motie ter kennis te brengen van H.M. de Koningin, van de hooge regeering en van de leden der beide Kamers der Staten-Generaal." Aan het hoofdbestuur werd opgedragen de redactie van een volkspetitionnement op te stellen in den geest dezer motie. Wie mist zijn gouden ring. Een warmoezier te Loosduinen deelt het volgende mee „Wij hebben een hoekje aardbeien voor ons eigen gebruik gekweekt. Toen wij Woensdag er eens van wilden plukken viel de oogst tegen, maar wij vonden in een struik een gouden ring, waarschijnlijk door iemand verloren, die ons ongevraagd in het plukken was voorgeweest. De eigenaar van dien ring zal zich nu tot den warmoezier dienen te wenden om het verlorene terug te bekomen, maar of hij hard zal loopen Verandering iry het Ministerie. Er worden mededeelingen gedaan om trent bet mogelijk ontslag om gezond heidsredenen van den Minister van Oorlog. Met een tweeden minister, die „een hooge betrekking elders" zal ver vullen, wordt, naar het „Huisgezin" mededeelt, de beer Idenburg bedoeld, die voor den eventueelen opvolger van generaal Van Heutz wordt gehouden. Een derde wijziging in het kabinet is, verneemt het „Hbl." mogelijk. Ook de heer Nelissen, de Minister van Justitie moet om gezondheidsredenen overwegen zijn portefeuille neer te leggen. „Het Centrum" meent te zeggen, dat het „Huisgezin" zich niet vergist, waar dit blad Minister Idenburg als den aan staanden gouverneur-generaal noemt. Van matroos Kamerlid. Gelijk men weet, bevindt zich onder de nieuwe Kamerleden de heer J. E. W. Duijs, afgevaardigde voor Zaandam. Wij meenen niet onvermeld te mogen laten dat deze heer anderhalf jaar als matroos op de „Seahorse", varende van Amster dam op Huil, dienst deed. Wij ver melden zulks niet als aanbeveling, even min om iets op den nieuw gekozene af te dingen, wij vermelden het feit alleen als nieuwtje, zoo schrijft Schutte- vaer. jEen vermakelijke vergissing. Te Nieuwe Schans (Gr.) zou door eenige lui candidaat worden gesteld voor lid van den Raad de heer A, Kruize. De voorstanders dezer candidatuur vul den deu naam echter in op z'n Gro- ningsch dialect A. Kroeze. Toen de lyst nu van de noodige handteekeningen voorzien reeds op het Gemeentehuis was bezorgd, kwam men tot de ont dekking, dat in de gemeente ook een oude werkman woonde, die A. Kroeze heette, een man, die zich heelemaal niet met de politiek bemoeit en in geen geval lid van den Raad wenscht te worden. In allerijl werd nu een tweede lijst voor A. Kruize met de noodige hand teekeningen voorzien, bij den burge meester ingediend en zoo prijken thans op de officieele kaart de namen A. Kroeze en A. Kruize, waarmee een en dezelfde persoon is bedoeld Om 't langste strooitje. In een gemeente nabij Roermond is men bij de gemeenteraadsverkiezing practisch geweest. Er waren twee af tredende leden. Een kon wegens vertrek niet meer in aanmerking komen. Maar er daagden voor deze plaats twee lief hebbers op. Er bestond dus gevaar voor eene stemming en al den aankleve van dien. De burgemeester, die het wel meent met de gemeente-financiën, vond er echter iets op. Hij ging eens met de beide heeren praten. Hoewel zij reeds gereed waren om hun lijstje in te dienen, bracht hij het zoover, dat beiden besloten om den gemeenteraadszetel te loten. En zoo kwam het, dat een der leden de gelukkige word, omdat hij het langste strookje trok. De andere scheurde zijne volteekende candidatenlijst aan stukken. („N. Ct.) Lieve dames 1 Twee vrouwen, beide wonende in de Eleonorastraat te Rotterdam, kregen in die straat woorden over hun kinderen. Van gekijf kwam het tot daden, waarbij de eene vrouw de andere met 6en broodmes een belangrijke verwonding aan den rechterarm toebracht. De ver wonde vrouw werd, nadat haar aanvan kelijk in een politiepost hulp was ver leend, in het ziekenhuis verbonden. De stekerige dame zal er nog wel meer van hooren. Vereenigt u l Wegens de vele processen verbaal, die op het eiland Marken even mild als regen neerdalen, (daar zal dan toch zeker reden voor zijn,) hebben eenige personen een voorloopige vergadering gehouden om in het najaar te komen tot de oprichting eener coöperatieve ver- eeniging, teneinde eventueele boeten, proceskosten en advocatenrekeningen uit gezamenlijke bijdragen te kunDen be strijden. Vreemd Courantennieuws. Uit het ingezonden stuk van een slager, die zich verzet tegen het oprichten van een stedelijk abattoir te Zwolle „Wij vragen de strengste keuring, zoowel levend als geslacht op ons toe te passen, waaraan wij ons zeer graag onderwerpen, daar wij meenen, dat het openbaar slachthuis zal worden het kerkhof voor de slagers te Zwolle." Uit een correspondentie met een stedeljjk armbestuur „De vader overleed begin Mei en sedert dien is niets meer met hem aan te vangen." De dames houden maar aan. De stemvrouwen hebben weer kabaal gemaaktnu op een verkooping te Londen, waar eenige kostbaarheden, ten huize van mevrouw Despard in beslag genomen voor achterstallige belasting schuld, onder den hamer kwamen. Me vrouw Despard, die, zooals men weet, voorzitster van het Vrouwenstemrecht- verbond en zuster van generaal French is, had nog steeds niet kunnen besluiten haar belasting te voldoen, zoolang zij geen kiesrecht had. De vendumeester deelde, vóór de dingen van mevrouw Despard geveild werden, mede, dat hij, sedert bekend was geworden, dat hij de in beslag genomen voorwerpen zou verkoopen, ettelijke dreigbrieven ontvangen had en dikwijls door de telefoon gehoond was. Dat alles zou hem niet beletten, zijn plicht te doen. Groot lawaai overstemde hem, tot mevrouw Despard stilte gebood. Een nieuwzilveren koekschotel ging voor 10 p. st. aan een geestverwant van mevrouw Despard weg. Hij ver klaarde, hem haar terug te zullen geven. En aangezien mevrouw Despards schuld maar 7 p. st. beliep, ging de verkooping van de rest, meerendeels lijfsieraden, niet door. Nog al meer aardbeving. Aan de „Éclair" werd uit Rome ge meld, dat op het eiland Malta groote ontsteltenis hoerscht wegens eenzelfde verschijnsel, als zich te Messina even voor de groote aarbeving voordeed. Sedert Zaterdag is de zee om Malta zoo vlak als een spiegel. Maar plotseling komt er beweging in en dan zwellen de wateren aan tot hooge golven, die over de kaden slaan, terwijl tegelijk een dof klagend geluid zich doet hooren. Dit verschijnsel, om het uur telkens opnieuw waargenomen, houdt eenige oogenblikken aan, waarna de zee weer een wijle tot rust komt. De door den schrik bevangen bevolking brengt grootendeels den nacht' door in de straten. Dat xoordt een zaakje. Eenige jaren geleden werd een zekere Ruffln, een candidaat der socialisten, lid van den gemeenteraad van Luik, waar hij achtereenvolgens tot verschillende functies werd benoemd o. a. ook tot ambtenaar van den burgerlijken stand, in welke kwaliteit hij meer dan 500 paren in den echt heeft verbonden. Nu is men 6chter plotseling tot de ontdekking gekomen, dat Ruffln, die de zoon is van Duitsche ouders, in België niet genatu raliseerd is, zoodat al de door hem gefloten huwelijken onwettig zijn. In den zomertijd. Op de hooggelegen plaatsen in de Appenzellerbergen, Zwitserland, is het nog winter. De hotels stoken er nog altijd en de heele natuur ziet er niet veel anders uit dan in het hart van den winter. Aan het Santiswirtshaus zijn de ruiten geheel of voor twee derden dichtgesneeuwd, terwijl de ijskegels van het dak hangen. De zon, die de sneeuw massa's zou moeten doen smelten, be schijnt de bergwereld niet. ISTa liet hooien. Het jaar 1909 heelt zich, wat land-en tuin bouw betreft tot nu niet gunstig onderschei den van vorige jaren; we durven wel zeggen dat het in vele opzichten ongunstig is. De langdurige koude in het vroege voorjaar, gevolgd door koude in April en twee strenge nachtvorsten in Mei, hebben onberekenbare schade toegebracht aan aardappelen en vruchtboomen en sommige vroege groenten; doch ook hebben zij hnn invloed doen gelden op de graslanden. Zelfs in de maand Juni, waarin het gras tot vollen wasdom moet komen zijn de dagen zóó koud geweest en de winden zoo schraal, dat het gras zeer ten achter was en menig veehouder al bij voor baat kon zeggen, dat hij tekort hooi zou telen. Zulk een vooruitzicht is niet rooskleurig en velen zullen nd den hooioogst hopen op een flink etgewas, 't zij om het tekort aan te vul len, dat reeds hier en daar hecrecbt, 't zij om door een tweeden hooioogst, in den winter het aankoopen van duur hooi zooveel moge lijk te beperken. Meer dan andere jaron is het dit jaar van groot bolang het gras tot groeien a.h.w, te dwingen en vuil het land te halen, wat er redelijkerwijze van gehaald kan worden. IToo wordt hot nu mogelijk gomaakt, dat na het hooien het grasland nog een flinko hoeveelheid gros (hooi) oplevert. Volgens onze meoning is er maar óén weg, n.l. zorg voor bemesting, on in dit goval vooral voor stikstof bemesting. Meestal wordt uit ver-

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2