N° 2274, Donderdag 15 Juli 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor den Burg 30 Cis. Franco per post door go- heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave Prijs der Advertentiën. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBtjbg op Texel. 3—10 Juli. Ook in de afgeloopen week kwam het onderwerp „ridderorden en verkiezingsgeld" nog in ruime mate onze aandacht vragen. Veel nieuws valt er evenwel niet van te vermelden dan alleen dat af en toe nog briefjes werden gepubliceerd door Dr. Kuy- per aan mej. Westmeijer geschreven. De aangevallene bewaart na zijn eerste ver dediging nog steeds het stilzwijgen. Althans van een weerlegging der verschillende beschuldigingen zijnerzijds was nog geen sprake. Wel schreef hij in de „Standaard" een klein ingezonden stukje waarin hij mededeelt nog niet te kunnen antwoorden vóór hij de zekerheid heeft dat de laatste briefjes van hem gepubliceerd zijn. In- tusschen heeft hij zijn koffers gepakt en is afgereisd naar het buitenland. Hoe lang hij de nieuwsgierigen nog zal laten uitzien naar een weerlegging der inderdaad ernstige beschuldigingen is dus moeilijk te zeggen, maar dat over de kwestie zijnerzijds nog wat gezegd zal worden mag in elk geval verwacht worden. Zooals te begrijpen is worden er uit de kwestie tal van conclusies getrokken. Zoo lazen we in de afgeloopen week o. a. ook dat de „lintjeskwestie" de oorzaak zou zijn geworden dat een terugkeer van Dr. Kuyper achter de ministerstafei— wat aan vankelijk het voornemen zou geweest zijn voorgoed afgesneden was. We kunnen natuurlijk over de meer of mindere juist heid van deze bewering niet oordeelen maar achten het niet ondienstig er op te wijzen dat van een reconstructie van het kabinet blijkbaar geen sprake is. Zelfs het lijforgaan van Dr. Kuyper heeft in de afgeloopen week zich in dien geest uit gesproken. Wel duikten dezer dagen weer geruchten op over het aftreden van eenige ministers n.l. van Minister Nelissen wegens gezondheidsredenen en van minister Iden- burg, die bestemd zou zyn om den open gevallen zetel van gouverneur-generaal van Indië te bezetten. Ook werd gemeld dat minister-president Heemskerk heen zou gaan om het ambt van Commissaris dei- Koningin te ontvangen en dat minister Sabron wegens gezondheidsredenen ontslag zou nemen. Van deze geruchten heeft alleen die omtrent minister van oorlog bevestiging gekregen. Zooals men weet is de heer Sabron vry ernstig ziek geweest en schynt zyn gezondheidstoestand het niet toe te laten dat hij verder aan het hoofd van het departement van oorlog blyft. Door hem is dan ook reeds ontslag aan gevraagd. De andere geruchten zijn door het offleieuse I-Iaagsche correspondentie bureau vrij pertinenttegengsproken, behalve over het aftreden van minister Idenburg waarover gezwegen werd. Een optreden als onderkoning van Indië lykt gezien den „dienststaat" van dezen bewindsman dan ook verre van onwaarschijnlijk. —o—o—o— De afgeloopen week brachten ons land de gemeenteraadsverkiezingen, die nog even weer den stembusstrijd deden opvlammen, maar meest van plaatselijk belang zijn, waarom wo ze verder stilzwijgend voorbij gaan. Nu we toch het onderwerp „verkiezingen" aanhalen, willen we nog even in herinne ring brengen dat do heer de Meester die voor ons district gekozen werd en van een vrij ernstige ziekte herstellende is voor Schoterland heeft bedankt, waardoor ons een nieuwe stembusstrijd bespaard is gebleven. Behalve in Schoterland zal ook in Harlingen een nieuwe verkiezing moeten plaats hebben omdat Dr. de Visser voor Leiden opteerde. Voorts vermelden we nog dat in Amsterdam IV waar de heer IJzer man zijn zetel ter beschikking van een anderen man van links stelde, gecandideerd zijn prof. van Hamel die tot de Unie liberalen behoort en de Marxistische ean- didaat Wijnkoop. Aanvankelijk had men verwacht dat de liberale candidaat bij enkele candidaat- stelling zou worden gekozen omdat de kerkelijke partijen alsmede de S. D. A. P.ers medegedeeld hadden geen candidaat te zullen stellen. De Marxisten hebben evenwel een spaak in het wiel gestoken, zoodat een stemming noodig zal zijn om prof. Van Hamel den Kamerzetel te bezorgen. Het staat toch vrijwel vast dat de professor zal worden gekozen in dit vaste liberale district. —o—o-o— In Utrecht werd in de afgeloopen week de algemeene vergadering gehouden van den bond voorStaatspensioneering, waarvan we enkele bijzonderheden meenen te moeten vermelden. Deze vergadering was druk bezocht en stond in het teeken van den vooruitgang. Geen wonder want het afgeloopen jaar was voor den bond eene van groote groei en krachtsontwikkeling, wat wel het best kan blijken uit eenige cijfers die we aan het jaarverslag ontleenen. Blijkens dat verslag bestond de bond op 1 Januari 1909 uit 237 afdeelingen met 23.744 leden en 430 algemeene leden. In 1908 werden 37 al- deelingen opgericht en 8 opgeheven. Aangesloten waren 66 bonden en landelijke vereenigingen met plus minus 25000 leden. Na 1 Januari 1909 werden nog opgericht 111 afdeelingen met 5222 leden en traden nog 3 vereenigingen met 400 leden toe, zoodat de totaalsterkte van den Bond is 348 afdeelingen met 28966 leden en 430 algemeene leden, dus een totaal van 29396 en 70 Bonden en vereenigingen met 25500 is totaal 54896. Alleen in April werden dit jaar 46 afdeelingen opgericht, Van hetgeen ter vergadering behandeld werd kunnen we natuurlijk geen uitvoerig verslag geven, maar toch willen we niet onvermeld laten dat een motie aangenomen werd waarin op de regeering een beroep wordt gedaan om een wetsontwerp tot stand te brengen,'waardoor voor de aller- behoeftigsten een staatspensioen wordt mogelyk gemaakt. Een motie die stellig niet alleen naar het hart van de bondsleden zal zijn maar ook gaarne onderschreven zal worden door allen die buiten den bond staande toch dringend voorziening tegen het „oud en arm" noodig achten. —o—o—o Van het buitenland bleef Duitschland nog steeds onze aandacht vragen. Met vrij groote haast heeft het nieuwe bloc van clericalen en conservatieven de flnan- cieele hervormingsplannen doorgedreven. De Rijksdag is thans er mee klaar en alleen een derd6 lezing zal noodig zijn om de verschillende belastingen definitief vast te stellen. Het Centrum en de jonkers hebben een paar belastingen, n. 1. de „Koherungssteuer" alsmede de molenaars belasting teruggenomen om de regeering tegemoot te komen maar in plaats daarvan enkele nieuwe belastingen aangenomen. Von Bulow's taak is thans tenoindc. —o—o—o— In België is in de afgeloopen week de legerkwestie aan de orde gesteld. De lezer herinnert zich dat ook onlangs daarover een en ander door ons werd geschreven, naar aanleiding van de interpellatie van een der liberale afgevaardigden in de Belgische Kamer over de plannen tot-reorga nisatie van het legervraagstuk. Door de regeering werd toen de mededeeling gedaan dat binnenkort een ontwerp mocht worden tegemoet gezien. Met belangstelling werd dit ontwerp afgewacht, voornamelijk omdat noch de rechter- noch linkerzijde voorspel len kon hoe het er uit zou zien, omdat in het ministerie zelf geen volkomen eenstem migheid over het legervraagstuk gevonden werd. De minister van oorlog toch had zich in een redevoering in de Kamer uit gesproken ten gunste van de invoering van algemeene dienstplicht en de afschaffing van het remplaganten stelsel. De liberalen wilden daarin meegaan en ook de jong- Rechtschen, die bij de Kamermeerderheid behooren. Deze meerderheid evenwel kantte zich tegen den algemeenen dienstplicht en eveneens tegen de afschaffing van de plaatsvervangers, waarna de minister-pre sident de beteekenis van de redevoering van den minister van oorlog trachtte te verzachten door namens de andere ministers te verklaren dat de heer Hellebaut in bedoelde redevoering enkel zijn persoon lijke meening en niet die van het Kabinet had weergegeven. Een verklaring, die blijk baar gegeven werd om de rechtsche Kamer meerderheid weer gerust te stellen. Thans is het ontwerp tot reorganisatie bij, de Kamer ingediend, maar het gaat niet in de richting van den algemeenen dienstplicht. De loting zal worden afgeschaft en ieder gezin zal een zoon leveren voor den militairen dienst, terwijl het rempla- gantenstelsel gehandhaafd blijft. Welke houding de liberalen, die in de minderheid zijn, tegenover dit ontwerp zullen aan nemen is nog niet bekend, doch de rechter zijde is er hoewel niet voldaan over, dan toch tevreden mee, zoodat het kans heeft aangenomen te worden. Ook minister Hellebaut schijnt zich er mee te kunnen vereenigen, wat de liberalen wel eenigszins vreemd vinden na zijn redevoering in de Kamer ter aanbeveling van algemeene dienstplicht en afschaffing der plaatsvervangers. Waarschijnlijk, dat daarover in de komende dagen nog wel een hartig woordje zal worden gesproken. In de Italiaansche kamer heeft het ge- spooktin de voorbije week. Door deregeering was een ontwerp ingediend waardoor aan de Italiaansche Lloyd (stoomvaartmaat schappij) verschillende rechten werden toegekend waarvan steden als Palermo en Venetië groote schade duchten. De bevolking van Palermo heeft zich dan ook reeds niet onbetuigd gelaten en op echt Italiaansche, dat is woeste, wijze tegen het wetsvoorstel geprotesteerd, zoodat politie en carabiniers bijna niet in staat waren de orde te herstellen. In de Kamer nu heeft het wetsontwerp tot even heftige tooneelen aanleiding ge- geveD, waarbij zelfs geducht gevochten werd Een der Siciliaansche afgevaardigde deed de regeering heftige verwijten waarop de minister van posterijen en telegrafie woedend van zyn zetel sprong en den afgevaardigde bij de kraag greep. Een hevig tumult ontstond hierdoor die in een algemeene vechtpartij ontaarde. Don volgenden dag toen de gemoederen wat gekalmeerd waren werd het wetsont werp bohandeld en de regeering beducht voor nieuw verzet, deed de toezegging de rechten niet alleen te geven aan de Itali aansche Lloyd doch ook andere maatschap pijen in de gelegenheid te stellen in te schrijven. In verband met die toezegging besloot de Kamer de verdere behandeling eerst te staken. Later zullen we er dus wel meer van hooren. TEXEL, 14 JULI 1909. Vergadering Texels Belang. Zaterdag j.l. had in 't hotel „de Lin deboom" de vergadering plaats van „Texels Belang" uitgeschreven door het Dag. bestuur dier vereeniging naar aan leiding van het rapport van een deskun dige, wiens oordeel was gevraagd over de levensvatbaarheid van T. B. In de oproeping tot die vergadering waarin alle leden werden uitgenoodigd te verschijnen werd door het bestuur volgens opdracht der algemeene vergadering d.d. 26 Juni j.l. een uittreksel uit het rapport van den deskundige gegeven, terwijl er in werd betoogd, dat T. B, reeds in de naaste toekomst niet meer aan hare verplichtingen zou kunnen voldoen, waarom door het bestuur werd voorge steld de vereeniging op een duurzame leest te schoeien en dus niet meer uit te keeren, dan volgens de wiskunstige berekening kan worden uitgekeerd f 150 a f 170 in eens of f 20 per jaar) welk bedrag zoo noodig nog kan worden aan gevuld met eene extra uitkeering uit een te vormen hulpkas. Dit voorstel werd door verschillende personen, waaronder de eere-voorzitter warm verdedigd, terwijl weer anderen waaronder de algemeene secretaris der vereeniging het met vuur bestreden, deze beweerde dat op Texel of minstens in spr. omgeving de kans op een lang leven veel grooter was als door den heer Turksma was gerekend, terwijl blijkbaar bij spr. niet weinig gewicht in de schaal legde de omstandigheid dat bij aanneming van het bestuursvoorstel bijna alle leden te Oosterend en ook elders zouden bedanken. Door de inlassing in het reglement van de clausule, dat het pensioen zou worden uitgekeerd voor zoover de kas het toeliet, was het best. volgens spr. gewaarborgd tegen mogelijk lateren last. Lang en breed werd over het onder werp gediscusseerd. Ten slotte werd het voorstel op de convocatie vermeld in stemming gebracht en verworpen met 31 tegen 14 stemmen. Twee van de 3 leden van het dag. bestuur stem den tegen. Door deu algemeene Secretaris werd daarop voorgesteld op den ouden voet door te gaan en alleen het reglement in zooverre te wijzigen dat eene weduwe mits met goedvinden vau het bestuur ook eene uitkeering in eens zou kunnen krijgen van f 175, of meer, het bedrag later vast te stellen, in plaats van pen sioen en verder de uitkeeringen en pen sioen zouden plaats hebben voor zoover de kas het toeliet. Ofschoon sterk be streden door enkele der aanwezigen, werd dit voorstel met groote meerder heid aangenomen. Door den eerevoorzitter werd dit besluit ten zeerste betreurd, omdat nu de ver eeniging op zeer losse schroeven staat, spr er vast van overtuigd is, dat de donatiën veel minder zullen vloeien. Vrij duidelijk was er tevens uit sprekers woordeu te begrijpen, dat ZEd. zou ophouden eere voorzitter der vereeniging te zijn. Ook uit het sluitingswoord van TEXELSCHE COURANT. —o—o—o—

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1