N° 2275. Zondag 18 Juli 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. van en naar Texel. Bin n enland, BOOT- EN SPOORDIENST l)it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 unr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANSEVELD DE ROOIJ, Parkstraat, Burg op Texel. aansluiting gevende BOOT van TEXEL Dagelijks 4,45+; 6,40; 11, 3, 6,-. Maandags en na feestdagen 4,15. Zondags 4,45; 6,40; 8,15; 11, 3,— 6, TREIN van HELDER 5,38+; 6,30; 7,51; 9,22; 12,33; 4,20; 7,32. Alleen Maandags en na feestdagen. TREIN te HELDER: 8,47*; 11,40; 3,11; 5,47; 6,53. Zondags 9,52. BOOT van HELDER: Dagelijks 5,45; 9,20; 12,15; 4,15; 7,30. Zondags 5,45; 7,30; 1020; 12,15; 4,15; 7,30 Men lette er wel op dat de met een aangeteekende treinen des Zondags niet rijden. Voor de uren van de boot geldt de gewone tijd, evenzoo voor die der treinen. Men raadplege verder de door ons verstrekte Boot- en Spoordienst, gratis aan ons bureau verkrijgbaar. Als het gety verloopt, Tnoct men de bakens verzetten. Onder de vele volksgezegden, waaraan onze taal zoo rijk is, is zeker haast wel geen dat zoo duidelijk is, als het hierboven geplaatste opschrift. Wanneer het getij verloopt is de weg welke men volgde, niet veilig, niet betrouwbaar meer, men loopt gevaar en om dit te vermijden verzet men de bakens waarlangs wordt gestuurd, om daardoor een meer betrouwbaren weg te verkrijgen, om zich te vrijwaren voor schade. „Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten", zou men aanvan kelijk kunnen beschouwen als eene waarschuwing voor de scheepvaart, doch niet minder waar is dat gezegde van toepassing voor vele andere zaken, 't zij van algemeenen aard, 't zij voor ver- eenigingen, 't zij voor zaken van per soonlijken aard. En in zoodanige omstandigheden ver keert voor het oogenblik de vereeniging „Texels Belang", eene vereeniging welke zich (zie art. 1 Huish. regl.) het loffelijk pogen ten doel stelt, om in overeen stemming met art. 3 en 4 der statuten „door vastgestelde bijdragen van de „leden onderling een kapitaal bijeen te „brengen, waaruit bij overlijden van een „lid, aan diens nagelaten weduwe en „kinderen eene wekelijksche uitkeering „wordt gedaan," enz. Art. 8 vult dit art. aan door deze bepaling: „Verder kunnen andere gepaste middelen tot versterking van de kas aangewend worden." Deze mededeeling moge voldoende zijn om het doel der Vereeniging in herinne ring te brengen. Bekend kan het zijn welke middelen sinds de oprichting der Vereeniging üoor het bestuur zijn aangewend om de kas der Vereeniging te stijven, tengevolge waarvan de financiën een gunstig cijfer mochten gaan aanwijzen. Het ging, dank de volijverigheid van het bestuur, waarvoor wij gaarne een woord van lof hebben, der Vereeniging voorspoedig, temeer daar zij niet tot verplichtingen werd geroepen. Doch ook die tijd kwam en ofschoon zonder bezwaar die verplichtingen werden na gekomen, daagde er toch een wolkje op, hetwelk eenige onrust gaf, en deed zich de vraag opzal de Vereeniging aan hare verplichtingen kunnen blijven voldoen Het was de Eere-Voorz. van de Ver eeniging, de E.A. Heer Hiddingh, iemand wiens groote belangstelling in de Ver eeniging in ieder jaarverslag en verg. notulen zoo luide wordt verkondigd, die meende deze vraag eens goed onder de oogen te moeten zien. Aan de verschillende afdeelingsbesturen werd door Z.E A. daarvan kennis gegeven en het was naar aanleiding daarvan dat door de afdeelingen werd goedgevonden om bij een deskundige ter schole te gaan, teneinde een rapport te bekomen hetwelk antwoord zou geven op de vraag„zal de vereenigiug aaa hare verplichtingen kunnen blijven voldoen?" En dat rapport heeft aangewezen dat de koers der vereeniging, zooals is op heden, niet betrouwbaar is, gevaar op levert, en dat het verstandig zou wezen, teneinde zich te vrijwaren voor schade, teneinde te kunnen blijven voldoen aan verplichtingen, de bakens te verzetten, en anderen koers te volgen. In eene algem. verg. 10 dezer gehouden werd het rapport behandeld en de vraag gesteld of men naar aanleiding van de conclusie van dat rapport, de bakens zou verzetten, teneinde een meer be trouwbaren koers te bekomen, d. w. z. of men den aangewezen veiliger weg zou volgen. En wat nu zeker wel verwondering mag baren, tot dat laatste werd niet besloten, zelfs bestuursleden wraakten deze koersverandering en bleven de voorkeur geven aan den niet betrouw baren weg. Dat is geen goede zeeman schap. De gevolgen daarvan hebben zich alreeds geopenbaard, de Eere-Voorz., de man, die bij elke gelegenheid welke zich voordoet, door het bestuur hoogelijk wordt opgevijzeld om zijn overgroote belang stelling in de vereeniging, doch die men niet heeft ontzien om door het genomen besluit eene gevoelige slag in het gezicht toe te brengen, die man heeft er genoeg van, en heeft aan het bestuur der vereeniging bericht inge zonden, dat hij als Eere-Voorz. der ver eeniging bedankt. Dat is een geduchte schok voor de vereeniging. De vereeniging zal het zonder een Eere-Voorz, wel redden, doch de reden welke aanleiding gaf tot het bedanken in dit geval, kan van vér strekkende gevolgen zijn. Aan hen die aan den ouden koers de voorkeur gaven in deze de schuld, doch niet het minst aan die bestuursleden, die, inplaats van als mannen met oordeel den aangewezen koers te kiezen, door hun op zwakken grond steunend optimisme, het scheepje in gevaarlijk water laten varen. De Eere-Voorz. heeft in eene circulaire, tot alle leden gericht, de reden van zijn bedanken uitvoerig verdedigd, aan de leden dus het oordeel of zij aan die waarschuwende stem het oor willen leenen. Tot zoover is de geschiedenis van Texels Belang, welke wij eens onder de aandacht van allen meenden te moeten brengen. Het is niet te ontveinzen dat het uitgebracht rapport een groote teleur stelling is voor hen, die ter goeder trouw het oor hebben geleend aan de schoone beloften en toezeggingen welke bij de oprichting werden gedaan. De deelne mers toch beoogden, indien zij kwamen te overlijden, aan hunne weduwe en jonge kinderen eene uitkeering te ver zekeren, welke, zij het ook weinig, toch eenigen steun gaf in den verderen levens strijd. En dat loffelijk doel waarvoor zij zich uitgaven hebben getroost, is thans voor goed verijdeld, tenzij zij alsnog door hoogere contributie zulks mogeljjk maken. Of de fin. krachten zoover reiken, wagen wij niet te beoor- deelen, doch zoo niet, dan blijft niet anders over dan te besluiten tot eene uitkeering in eens, teneinde uit de schipbreuk te redden wat nog te redden is. 't Is wel niet zoo de bedoeling geweest, doch een half ei is beter dan een ledige dop. Men bedenke dit wel. o Niet zoo direct tot het bovenstaande behoorende, maar toch indirect daarmede wel in verband staande, moeten wij onze verwondering er over uitspreken dat van de afd. van den Bond voor Staats- pensioneering alhier, zoo in het geheel niets wordt gehoord. De bedoeling van dien Bond toch is genoegzaam bekend er op aan te sturen dat „oud en arm" uit onze samenleving zal verdwijnen, door het toekennen zonder premiebe taling van eenig pensioen öf aan allen, minstens aan hen die daaraan behoefte hebben. De afd. Texel gaf indertijd een niet gering contingent van leden aan, welke door hun toetreden blijk gaven van instemming hiermede. Is dat vuur gebluscht, omdat niet dadelijk eeu bevredigend antwoord werd verkregen Wij kunnen het moeilijk geloovenimmers de deelname bij Texels Belang getuigt er van dat men voor zulk eeu doel zelfs nog wel een penningske wil offeren. Of zouden de voorstanders van verplichte verzekering het inderdaad nog het meest aan het goede eind hebben 't Zou wellicht nog aanbeveling ver dienen, als de administratiekosten maar niet zoo schromelijk veel zouden vragen. Wij wenschen goed succes. De lezer zal zich herinneren dat we in ons voorlaatste nummer eenige regelen hebben gewijd aan het concours van Harmonie- en Fanfarecorpsen hetwelk morgen, Zondag, te Beemster zal worden gehouden en waaraan door het Texelsch fanfarecorps zal worden deelgenomen. We zijn in onze gemeente rijk aan vereenigiDgen, ze rijzen als paddestoelen uit den grond, doch ze hebben vrijwel een weerstandsvermogen ook als padde stoelen, m.a.w. ze verdwijnen vaak weer even vlug, althans men hoort er niet meer van. Enkele vereenigingen maken daarop eene uitzondering en daaronder behoort het fanfarecorps, dat, hoe moeilijk vaak het voortbestaan ook bleek, toch het hoofd boven water hield. Van vereenigingen evenwel die naar elders trokken om daar aan een wed strijd deel te nemen, vinden we nog niets genotuleerd, 't Is het fanfarecorps hetwelk dit thans zal ondernemen. Onder de leiding van hun directeur hebben de leden zich zoo goed mogelijk voorbereid. Blijve het succes niet uit Oosterend, 16 Juli. Een drietal heeren van elders zijn in het begin dezer week met schipper Brouwer, van hier, uitgezeild naar plaatsen op de Wadden, waar zich vele zeehonden ophouden. Men wil n.l. de robbenjacht uitoefenen. Te Terschelling zou zich ook nog iemand aan boord begeven. Het gezel schap logeert op de schuit. Van den Inspecteur yan het Loods wezen in het 3e district is bij het bestuur der vereeniging „Betracht het Goede" bericht ingekomen, dat het ver zoek om verbeterde bebakening van „Het Diep" is ingewilligd en de uitleg ging er van aan den tonnenlegger Daalder is opgedragen. Een verzoek om verbeterde bebakening van den Binnenbresem zal worden over wogen. Slimme idioot. Een dorp houdt er een dorpsidioot op na, van wien bekend is, dat hij, wanneer men hem een dubbeltje en een twee-en- een-half centstuk voorhoudt, steeds het laatste kiest. Het is een geregelde proefneming, waarmede ieder, die het dorp bezoekt, zich onledig houdt. Op zekeren dag vraagt een vreemde ling hem: „Waarom neem je toch altijd het verkeerde geldstuk Weet je het verschil in waarde dan niet „Jawel", zegt de idioot, ,,'k ken het verschil wel. Maar als ik het dubbeltje nam, zou niemand 't meer probeeren". Nu eens een goed bericht. Welke oogsten ook mislukt mogen zijn (en dat zijn er helaas verscheidene) die van aalbessen niet, tenminste in den omtrek van Middelburg en Vlissingen. In den tijd der regens waren ze nog niet rijp en konden dus niet „verrege nen", en nu komt het vocht ze ten goede. Er komen nu handen te kort voor den pluk. Rijke belooning. Men schrijft aan het „H. Dagbl."; De vorige week is in de Haarlemmer hout onder Heemstede het met 2 paar den bespannen rijtuig van mejuffrouw Sluyterman van Doo, op hol gegaan en aan de Spanjaardslaan gegrepen en tot staan gebracht door een huzaar, in gar nizoen te 's-Gravenhage, die met verlof te Heemstede verblijf hield, zoodat mej. S, die in het rijtuig zat, met den schrik vrij kwam. Als belooning is door genoemde dame aan den huzaar f 8 per week gedurende zijn geheele leven toegekend. Volgens ander bericht schijnt de belooning niet aldus, doch anders te zijn geschied. TEÏELSCHE COURANT. Abonnementsprijs por 3 maanden. Voor en Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. O Aankomst Trein Helder. Vertrek Boot. MARKT. Burgemeester en "Wethouders van Texel herinneren belanghebbenden eraan, dat de aanvoer ter markt van al het vee, waaronder ook te verstaan korven met biggeD, kippen, enz., moet geschieden langs het logement DE ZWAAN en dat het marktgeld onmid dellijk aan den Marktcontroleur moet wor den voldaan. Texel, den 16 Juli 1909. Burgem. en Weth. voornoemd, J. 8. DIJT, L.-B. RUIBING, Secretaris. SCHIETOEFENINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat blijkens ontvangen bericht van den heer Commjs- Baris der Koningin in deze Provincie, de jaarlijksche schietoefeningen van de forten Kijkduin en Erfprins en het werk Wier- hoofd te Helder in 1909 zullen worden ge houden van 22 Juli tot 14 Augustus, be houdens enkele oefeningen die eerder zul len plaats hebben. De doelen zijn schijven in het zeegat van Texel, op de zandplaat Onrust of op schijf- schiotterrein ten Zuiden van Kijkduin. Bij deze schietoefeningen, waarbij dezelfde veiligheidsmaatregelen zullen worden toe gepast als in vorige jaren, wordt het godeelte van de Heldersche zeewering dat vóór de genoemde werken ligt, onveilig gemaakt. Texel, den 16 Juli 1909. De Burgemeester vnd., J. S. DIJT, L.-B. TEXEL, 17- JULI 1909.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1