Bekendmaking. Prinses Juliane Oranjeboom. Predikbeurten Marktberichten. ADVERTENTIËN. sproken, of het niet wenschelijk is, de algemeens vergadering zoodanig in te richten, dat elke afdeeling eenige afge vaardigden benoemt, die met elkander de wetgevende macht der vereeniging uitmaakt. Door een referendum konden alle leden en donateurs in de gelegenheid worden gesteld, over belangrijke zaken hun stem uit te brengen. Onze vroegere plaatsgenoote, Mej. A. Barends te Heilo, leerlinge der Huishoud en Industrieschool te Alkmaar, heeft het diploma voor custuumnaaien verworven. Oudeschild, 23 4 Juli. Het wiermaaien is bijna weder afge- geloopen. Verreweg de meeste visschers, die consenten hadden aangevraagd heb ben de hun toegestane hoeveelheid ge maaid. Voor de kleinere schuiten is du, zoolang de oestervisscherij niet begint weinig of niets te verdienen. De grootste schuiten gaan geregeld ter kustvisscherij doch hare besomming is in de laatste weken verre van schitterend. Vele visschers zoeken in dezen slappen tijd op andere wijze in hun onderhoud te voorzien. Oosterend24 Juli. De HandelsvereeDigiDg „Wilhelmina" gevestigd alhier, en kantoor houdende te Helder, zal overgaan tot het bouwen van een nieuw vischpakhuis op den Havendijk te Nieuwediep, waarvoor het terrein welwillend in huur is afgestaan door het betrokken Ministerie. De aan besteding zal plaats hebben op Zaterdag 31 Juli a. s. (zie achterstaande adver tentie.) Door den heer A. Trap, handelaar in rijwielen, alhier, is een aardige reclame uitgedacht. Een groot cirkelvlak, vol geplakt met allerlei rijwiel-onderdeelen, enz., draait gestadig voor het winkel raam in het rond, aldus alle artikelen achtereenvolgens aan de kijkers vertoo- nende. Dat het nieuws veel kijkers lokt, spreekt wel vanzelf. Voor den onder nemer is het te wenscheD, dat ook vele koopers zullen volgen. Vlieland. Op het Noordzeestrand spoelde eene partij ongemerkte kolders aan, 2'/i M. lang. Hoewel men dagelijks hoopt op verbetering, iaat het zomersche weer nog steeds op zich wachten. De bad gasten, wier aantal bijna iederen dag vermeerdert, hebben nog volstrekt niet 't ware genoegen aan zee en strand, in de duinvalleien is 't het 't best te vertoeven. Een jaarlijksche gast, de Leeuwarder Gezondheidskolonie, een 25-tal kinderen sterk, arriveerde gisteren. Gered. Door den kapitein van de stoomboot „Burg. Coenen" werd op de Zuiderzee ter hoogte van Harderwijk een in zin kenden toestand verkeerend, met steen geladen, tjalkschip ontdekt, de „EmaDuel" van Wijnaldum, schipper B- Langius. De hevige wind bemoeilijkte de redding. Van de stoomboot „Burgemeester jhr. Coenen" sprong een matroos op het zinkende schip en had de voldoeniDgde opvarenden te redden. Door aanhoudend pompen gelukte het 't vaartuig drijvende te houden en met genoemde stoomboot naar Kampen te brtDgen. Help u zelf I Er was herstemming voor twee leden van den Raad der gemeente Winschoten. In herstemming kwam ook de varkens drijver Hilko Kuiper, die zelf met strooi biljetten ter aanbeveling zijner Candida- tuur liep Landloopers zijn brutaal. Dat ondervond mej. C. Binken, hande laarster in schoenen te Oud Beierland. Deze juffrouw hoorde geschuifel en ging naar boven. Daar zag zij een laDdlooper die een doosje met schoenen in zijn zak stak. De juffrouw zag het dus bijtijds en nam hem de schoenen weer af. De landlooper vroeg toen nog heel leuk of de juffrouw nog potlooden noodig had, daar hij ze verkocht Lage daad. In de gemeente Baarderadeel heeft iemand bij het hooien eene menigte naa.den in het hooi gevonden. Vxij zeker heeft men hier te denken aan eene lage wraakneming waarvan de runderen die het hooi eteD, de slachtoffers zouden geworden zijn. De dader is niet bekend. Een truc, die niet opging. 't Gebeurde te Heusden, dat bij den heer Van H. een antiquair kwam, vra gende naar alles wat antiek was. Hem wordt een gouden voorwerp getoond, waarvoor f 10 gevraagd werd. De anti quair zegt echter eigenlijk gekomen te zijn voor een antieke kast, waarvoor al f 350 geboden was. Hij beziet de kast en koopt ze voor f 450 en zal ze komen halen en dan betalen. Nu moest ge me dat goud voor f 5 geven, zei hij. Dat vond de heer Van H., met'toog op zijn goeden verkoop van de kast billijk. De antiquair zou dat goud maar vast meenemen en geeft f 5. De heer Van H. begreep echter d9 truc en zeieerst beide betalen, aDders geef ik Diets, De koopman moet nog komen om zijn kast. Een waarschuwing voor anderen. Overtreding leerplichtwet. De Leerplichtwet bepaalt, dat een kind, dat den leeftijd van 13 jaar bereikt, de klasse doorloopen moet, waarin het geplaatst is, en eerst na afloop van den cursus de school mag verlaten. Een joDgen te Rotterdam, geplaatst in de 5de klasse, werd 13 jaar. Hij werd niet naar de 6 klasse bevorderd. De vader nam hem van de school en deed hem in een betrekking. Daar hij niet te bewegen was, den jongen weer naar school te zenden, vserd proces-verbaal opgemaakt en de zaak kwam voor den kantonrechter. De vader zegt, dat de jongen de klasse heeft doorloopeD, waarin hij geplaatst was, toen hij 13 jaar werd. Aan de wet is dus voldaan. Anders zou dat geweest zijn wanneer hij naar de 6e klasse was overgegaan. Moest hij op school blijven, dan zou hij dus de 5de klasse op 13- jarigen leeftijd twee malen afloopen en dat staat niet in de wet. Het hoofd der school is van dezelfde meening, maar voegt er bij, dat de ouders in zulke gevallen in het vervolg alles in het werk zullen stellen om te voorkomen, dat huD kind bevorderd wordt. Het O. M. gelooft niet, dat zulks de bedoeling van de wet is en vroeg ver oordeeling tot f2,— boete. Een brutaal stukje. Op klaarlichten dag, in een der drukste straten van Amsterdam, hebben Maandag dieven hun slag weten te slaan, gebruik makende - het oude recept 1 van de tijdelijke afwezigheid der bewoners. De huurkoetsier Zuyver, wonende Haarlemmerdijk 89, 1 hoog, had als ge woonlijk op Maandag, zijn vrijen dag en giDg omstreeks halt drie met zijn vrouw uit. Zijn dochter, die buitenshuis dient, zou eerst 's avonds zeven uur thuis-, komen. Den sleutel van hun woDing gaf het echtpaar aan de bovenbuurvrouw, om daarmee de dochter binnen te laten daar de ouders eerst des avonds laat terug zouden keereD. 't Zal ongeveer 4 uur geweest zijn, toen de juffrouw van tweehoog beneden gestommel meende te booren. „Bent u daar, buurman" riep ze, düch ze kreeg geen aDtwoord. Ze vertrouwde het zaakje Diet erg en ging eens één hoog kijkeD. Wie beschrijft haar ontsteltenis, toen ze do deur der woDiDg van bet echtpaar Zuyver open vond en in de woDing alles overhoop zag liggenTot zelfs het beddegoed was van het ledikant getrokken I Een penantkastje was voor de deur der voor- komer opengebroken, 't Was maar al te duidelijk dat hier dieven aan 't werk waren geweest. Toen 's avonds de dochter, en later ook de man en vrouw thuis kwamen, kon men nagaan wat er gestolen was. De dieven hadden een ijzeren geldkistje meegenomen, waarin zich eenige gouden en zilveren sieraden, papieren en een portemonnaie met f 5 betonden. Uiteen spaarpot die opengebroken was, hadden de „heeren" een bedrag van f 24 gestolen. Van de daders geen spoor. Valsche bankbiljetten. Wij vernemen dat er te Amsterdam weder een valsch bankbiljet van veertig gulden is voorgekomen, nu met de letters N. W. 3559, evenals de vroeger ver melde valsche exemplaren met de letters N.G. 5355 door directe fotografische reproductie verkregen. De kleur is vuil en vlekkerig. Alles is in denzelfden fotografischen tint, zoodat in de gravure van vignet, lofwerk eo cijfers de noodige nuanceering ontbreekt. De onderdruk, dirn de fotografie niet teruggaf, is zeer onvolkomen uit de hand bijgewerkt en bestaat slechts uit een klein laagje verf. Een watermerk ontbreekt. Het papier is glad en glanzig, aan alle zijden afge sneden. (Hbld.) Luchtvaart. „De Morgenpost" verzekert, dat graaf Zeppelin onderhandelt over een overeen komst tusschen de ontworpen vaste luchtvaartdiensten voor reizigers en het spoorwegbestuur. Tot nu toe was het plan geweest om luchtschiploodsen bij de voornaamste Duitscho steden te bouwen, doch graaf Zeppelin zou nu voorgesteld hebben om als bijgebouwen van de bestaande spoorwegstations dergelijke loodsen op te richten, wat veel minder geld zou kosten en voor de reizigers, die per „Zeppelin" aankomen, ook veel ge makkelijker zou zijn, daar zij zich dan onmiddellijk in het centrum der stad bevinden. Blad en Vrucht. Bladeren en steDgels der verschillende gewaseen bevatten veel meer kali en min der fosforzuur dan de vruchten. Dit geldt niet alleen voor de vruchten, maar ook voor booneD, erwten, mangelwortelen, aardap pels, enz. Wat de stikstof aangaat, de granen zijn er veel rijker aan dan het stroo. Doch bij mangelwortelen, suikerbieten en aard appelen treft men de meeste stikstof in het loof aan. Uit deze omstandigheid kan men heel wat leeren met het oog op de be mesting. Teelt men een gewas, waar het vooral om blad en stengel te doen is, dus gras, klavers en dergelijke, dan is een kali bemesting en nog wel een ruime zeer nood zakelijk. Verbouwt men granen, dan komt kali in de tweede plaats, maar er moet toch veel van gegeven worden, want zonder flinke bladeren en halmen kan men geen goede aren krijgen. Wordt het geoogste stroo op de boerderij vervoederd, dan komt in den mest bet groote deel van het kali weer terug. Houdt men echter weinig vee en wordt het stroo grootendeels verkocht, dan voert men in iedere 10CO ko. ook weg 8 a 16 ko. kali, in haverstroo 't meest, in dat van tarwe 't minst. Er wordt op die wijze een ontzaglijke hoeveelheid kali aan het bedrijf onttrokken. En zeker mag voor elke 1000 ko. stroo die de boerderij verlaat wel minstens één zak kaiDiet op het land gebracht worden. Waar bieten en mangel wortelen verbouwd wordeD, heeft men veelal de goede gewoonte het loof op den akker achter te laten. Dat vormt een zeer goede bemesting. Want wat de plant eerst aan den bodem onttrok, wordt hem voor een deel teruggegeven. Doch slechts voor een deel! Waar de beetwortelen verkocht worden, voert men in elke 1000 kg. bieten ook 4 a 5 ko. kali weg. Al lijkt dat weinig de ontzaglijk groote oogsten doen dit kali- verlies zeer groote afmetingen aannemen. Worden de bietenbladeren aan het eigen vee vervoerd, ook dan bomt in den mest een deel terug. Anders staat het, wanneer men ook het blad verkoopt. Het verlies aan plantenvoedsel is dan enorm. Het- zelide is met aardappelen het geval. Het loof blijft meestal op den akker en geeft zijn beste deeleD weer aan den grond terug. Maar dat neemt niet weg, dat in de vrucht zelf heel wat kali verloren gaat. Verkoopt men eigenlijk 'thooi, dan wordt er ook per Hektare wel voor 100 kg. kali weggevoerd. Hoe men de zaak nok keert ol wendt, er heelt steeds verlies van plantenvoedsel plaats. Natuurlijk het meest als de bladeren en stengels verkocht worden. Het minst als men het loof op den akker laat, op den mesthoop werpt, of aan het vee vervoert. Naast kali wordt er eveneens zeer veel stikstof en vooral in de graan vruchten heel wat fosforzuur meegenomen. Al deze ver liezen moeten terug komen, of de bodem verarmt. Waar de stalmest in niet voldoende hoeveelheid voorhanden is, moet de kunst mest komen. Voor stikstof: Chilisalpeter of Zwavelzure Ammoniak. Voor kali: Kai- niet, dat zeer goedkoop is, of het veel duur dere Patentkali of Chloorkalk Voor fosfor zuur: Superfosfaat of Slakkenmeel. B. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 ceintuur, gevonden te den Burg; 1 dop van een wageD, gevonden op den Schil- derweg. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Van 17 tot en met 23 Juli '09. ONDERTROUWD:. Geene. GETROUWD: Gerrit Coevert (Twisk) en Cornelia Zuidewind (den Burg.) GEBOREN Maria Jannetjed.v. Jan Toolens en Jacota Christina floogeste- steger (Eierlaod) Anna Wijnanda, d v. Dirk Witte en AnDa Maria Kind (den Burg.) Catherina Alida Wilhelmina, d.v. Johannes Jacobus van der Vliet en Marijtje Schaap (Eierland) Gerrit, z.v. Cornelis Witte en Grietje Barhorst (NoorderbuurtAaltje, d.v. Pieter Jan Zutphen en FeDna Schaap (de Waal.) OVERLEDEN: Geene. LEVENLOOS AANGEGEVEN: één. Kondag 35 Juli. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 6Vs uur ds. Kijne. Waal. Voorm. 10 ds. Smits. Oudeschild. Voorm, 10 uur ds. Kijne. 's Avonds 7 uur ds. van Tricht van Graft. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. H. Avondmaal. Oosterend. Vm. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker Scliagen, 22 Juli. Aani<\oerd: 23 Kalfkoeien f 140,— a f 275— 60 Vette Koeien 1 160 a f 305; 20 Geldekoeien f 130 a 1 200 25 Nuchtere Kalveren f 7 a f20, 00 Overhouders f a ,00 180 Lammeren f 7.00 a f 12.00 30 Vette Varkens 43 a 52 cent per Kg. 0 Magere Varkens f a 1 60 Biggen f 9,a f 14,00; Boter f 1,10 a f 1,30 per K.G. Kipeieren f 3,25 a f 4,00 per 1001 V.P. N. EIEREN VEILING. 23 Juli 1909 f 3,35 tot 1 5,05 p. 100 stuks. Leiden, 23 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd 27 Stieren f108,— a f207,—; 183 Kalf- en Melkkoeien f 154 a 1 290; 87 Varekoeien i 108 a f 207; 153 Vette Ossen en Koeien f 186 a f 312 49 Kalveren (vette) f 44 a f 108 46 Kalveren (magere) 16at 10 235 Schapen (weide) f 9 a f 14; 304 Schapen (vette) f 20,— af 26. 734 Lammeren f 6.a f 10.00, 541 Magere Varkens f 15-- a f 43, 415 Biggen f 6,50 k f 14,00; DANKBETUIGING. Bij dezen betuigen wij onzen kartelijken dank voor de vele bewijzen van deelne ming ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote en Moeder, Klaziena Remmers, Uit aller naam, K. LAP Bz. den Hoorn op Texel. Voor do vele blijken van deelneming, on dervonden tijdens de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Wed. D. de Boer en kindereD. Texel, 23 Juli 1909. DANKBETUIGING. Met dezen betuigen wij onzen kartelijken dank aan Familie en Vrienden, die blijken van belangstelling hebben gegeven bij ge legenheid onzer 25 jarige Echtvereeniging. M. BLOM Kolhorn.D. BLOM—Smit. Het College van Dagelijksch Bestuur van het Waterschap „de 30 Gemeenschap pelijke Polders op Texel GezieD art. 107 van het Algemeen Re glement van Bestuur voor de Waterschap pen in Noord-Holland (Prov. Blad 1904, No. 8); Brengt ter kennis van de Ingelanden, dat het KOHIER VAN OMSLAG voor het jaar 1909, door de Vergadering van Hoofd-lDgolanden is vastgesteld en ter in zage is nedergelegd ter Secretarie van ge noemd Waterschap aan den Burg alhier, yan heden tot den 3 Augustus aanstaande van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure, Texel, den 19 Juli 1909. Ilet College van Dagelijksch Bestuur vnd., J. S. DIJT, Voorzitter. RUIB1NG, Secretaris. Een altijd groeiende Oranjeboom, moet behandeld worden als de bekende gras varkentjes. 25 cM. hoog, keurig uitgevoerd prijs met pakje zaad f 1,50, franco toez. na ontvangst poswissel. Bloemenmag. Linnaeus, Oosterpark 87, Amsterdam.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2