Aanbesteding. TELEGRAM. IJZERWAREN de Wagenmakerij Tijdgeest-Polis 15091 TWINTIG DUIZEND GULDEN. IJZERHANDEL yan P. J. ZOETELIEF r UIT DSN GEMEENTERAAD. Predikbeurten. Marktberichten. Advertentiën ADVERTENTIËN. Kantoor Gemeente-Ontvanger. De ondergeteekenden berichten, zal worden voortgezet. a. Het opsteken en onderhonden der Straatlantaarns, b. Het drie-jarig onderhond der kachels, enz., van de o. 1. scholen in de Gemeente. Ch. v. d. KWAST, J. v. d. POLL, Schildereind. Zeissen, Zichten, Zeisboomen, Zichfmerven, hooivorken, enz. SCHROOTEN en Schalen "fSsg J De motortrawlers in IJmuiden liggen daar ongebruikt, men durft er ni6tmee in zee en geen maatschappij wil ze ver zekeren. Een nieuwe boot zou niet alleen wat kostbaar zijn doch bovendien te veel tijd eischen, omdat het dringend noodig is dat „de Dageraad" eens uit de vaart komt. De „Baron Rengers" is niet te huur voor 15 Sept. a. s.; de „Terschelling" van de firma Zur Muhlen wel, maar dit is een wel wat kostbare geschiedenis. Tal van aanbiedingen ontving het bestuur van te koop zijnde booten. In de eerste plaats werd gelet op zee waardigheid en geschiktheid voor het vaarwater en de haven, en ook op directe leverbaarheid en prijs Verschillende booten werden bezichtigd maar geen van alle aangebodenen kon aan al de eischen voldoen. Het bestuur werd gemachtigd zoo mo gelijk een reserveboot aan te koopen; de vergadering stelt ten volle vertrouwen in het bestuur dat dit de belangen der vennootschap ook in deze uitstekend zal weten te behartigen. Besloten word de gelden voor de re serveboot te halen zoo mogelijk uit nog te plaatsen aandeelen en mocht dit niet mogelijk zijn, dan door het sluiten van een hypotheek, door het uitgeven van preferente aandeelen of door eene obli gatielening tegen 4 h 4'/3 Door het bestuur werd hierna nog medegedeeld, dat tot administrateur is benoemd de heer Admiraal van Amster dam, en als technisch adviseur is be noemd de heer H. W. Bakker ex-mach. bij de Kon. Ned. Marine, welke voor die diensten beslist geen salaris wilde ont vangen, hoezeer het bestuur er ook op had aangedrongen. De heer B. meende n.l. dat het toch zeker niet ongepast was dat ook aan den Helder iemand gratis zijn diensten verleende terwijl op Texel verschillende personen zich ook zonder belooning zoo zeer voor de zaak inspanneD. Bij de rondvraag wordt door eeD der aandeelhouders nog het wenschelijke betoogd in de cantines te Helder bekend te maken, dat militairen ook op de dagen van goedkoop tarief voor half geld kunnen reizen op de boot. Spr. begreep n.l. dat dit niet algemeen bekend was en dat daardoor nog door enkele militairen van de „Alkmaar Packet" gebruik wordt gemaakt. De Voorz. antwoordt, dat naar men beweert een deel dezer passagiers gratis worden vervoerd, docb dat aan dit punt de aandacht zal worden gewijd, terwiji door een der andere aanwezigen wordt medegedeeld, dat een milicien van Oudeschild het aan zijn mede-miliciens enz. zou vertelen. Met een woord van dank aan de op- gekomenen voor de aangename bespre kingen en met de opwekking allen eensgezind te blijven arbeiden voor de goede zaak, sluit de Voorz. de vergadering. Van het verslagde balans en de winst en verliesrekening van T.E.S.O. zijn, voor zoover de voorraad strekt, voor belangheb benden afzonderlijke afdrukken aan ons bureau gratis verkrijgbaar. Oosterend, 30 Juli. De gebrs. D. van hier verblijven weder vele weken op de Zeeuwsche stroomen tot het uitoefenen van verschillende visscherijen. Wegens overtreding van het Schelde- reglement hadden zij zich enkele be keuringen op den hals gehaald. De schipper J. D. werd veroordeeld voor drie boeten, elk van f 1, eventueel een dag hechtenis voor elke boete, met ver beurdverklaring en vernietiging van twee kreeftenfuiken. Voor de overige bekeuringen volgde vrijspraak. Oudeschild30 Juli. Het grootste deel der visschersvloot heeft door het onstuimige weder der laatste dagen bijna niet in de gelegenheid ge weest om te visschen, zoodat de besom- sing zeer gering is. Eenige schuiten die Woensdagmorgen de haven hadden verlaten, moesten voor den plotseling opkomenden storm eene veilige ligplaats zien te krijgenwat haar ook gelukte. Ook de grootere en kleinere vaartuigen, die by den stoomschelpen-en grintzuiger „Texel" lagen te laden moesten in allerijl de haven zien te bereiken. Hierbij liep een Cocksdorper schuitje doordat het wat water overkreeg nog eenige oogenblikken gevaar in de diepte weg te zinken. Gelukkig werd echter de haven nog bytijds bereikt. In den storm van Woensdag. De kapitein van een vrachtboot deelde bij aankomst te Enkhuizen mede, dat de kleine sloepboot „Ideal" tusschen daar en Stavoren niet meer tegen den storm op kon stoomen en den steven moest wenden; voortdurend liepen hooge zeeën over het kleine bootje heen, dat weldra in zuidelijke richting uit het gezicht verdween. Een nader telegram meldt dat de „Ideal" van Urk behouden te Enkhuizen is binnengeloopen. Te Tiel zijn vier boomen omgewaaid waardoor de daken van vier perceelen vernield werden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Op den Zuilenschen weg bij Utrecht is de 14-jarige de B.. die daar met eenige andere kinderen aan het spelen was, onder een grooten boom, welke door den hevigen wind omsloeg, terecht ge komen. Hij werd er levenloos onderuit gehaald. Ook te Utrecht zijn groote boomen omgewaaid, terwijl verscheidene andere dreigen om te vallen. Slechte tijdingen komen van overal Beloofden de ooftboomen in Friesland eerst een goeden oogst, deze zal tegen vallen. Tal van boomen toonen zich ziekelijk, de reeds gezette vrucht valt voor een groot deel af Volgens deskundigen is het groote ver schil in temperatuur en vooral de koude die 's nachts heerscht,daarvan de oorzaak. Ook heerscht in de appelboomen hier en daar de luis. Een vreeselijk ongeluk gebeurde te Geer, bij Borgworm. De kinderen van een weezenschool gingen, onder toezicht van een klooster linge, onderwijzeres, spelen in een oude zandgroef, toebehoorende aan dokter Delens. Eenige kinderen speelden op den bodem en anderen op den helling. Eensklaps steeg een vervaarlijke kreet op eene instorting had plaats gehad en de instortende massa had vier kinderen bedolven en drie meegesleept. Men snelde toe, men bevrijdde de kin deren, maar vier waren dood en drie gevaarlijk gekwetst. Het ongeluk heeft veel ontroering in het dorp verwekt. De regen moet de instorting veroor zaakt hebben. Onbetrouwbaar goedje. Een royaliteit als gisterochtend aan de vischmarkt heerschte, zegt hetRott. Nbl. zou ons haast doen denken, dat het geld maar op straat voor het grijpen lag. Vrouwen wierpen elkander met bankies van f 10, terwijl de mannen er gemoedelijk aan mee deden of aan zulk een kostbaar papiertje hun sigaar aan staken. Het was echter maar een denk beeldige waarde, want een naamlooze vennootschap had een partij strooibiljet ten verspreid, waarin die dingen nage drukt zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 meisjeszak met zakdoek, gevonden te den Burg, 1 zweep, gevonden te den Burg. Bnrgcrlijke Stand der Gemeente Texel. Van 24 tot en met 30 Juli '09. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Klaas Eelman (hetNoor den) en Grietje Bremer (Oosterend.) GEBOREN Pieter Dirk, z.v. Jan Oornelis Roeper en Cornelia Marie Keijserfden Burg.) Marina Jannette, d.v. Jan Wit vliet en Johanna Platvoet (den Burg.) OVERLEDENJan Schumaker, oud 73 jaar, woduwn. v. Jantje Bispinck (den Burg.) LEVENLOOS AANGEGEVEN: één. In de heden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werden de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden van den raad, n.l. de heeren Dros, Dijt, Keesom en J. Kikkert P.Pz. onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating werd besloten. Een stukje grond te den Hoorn, behoorende tot de ongenummerde wogen en voor de gemeente yan geen waarde werd verkocht voor drie vierde gedeelte aan S, Zoetelief en voor de restant aan H. Schoenmaker, respec tievelijk van f 30 en f 10. Ter verbreeding van de straat einde Parkstraat wordt besloten tot aankoop van een stukje grond groot plm, 2 M3 van C. Boekei aldaar voor f 25, terwijl tevens wordt besloten tot aankoop van een strook grond, benoodigd voor ver breeding van den weg Oudeschild—Waal behoorende aan verschillende eigenaren, totaal voor een bedrag van f 174.94. Het stukje straat van Oudeschild naar de Haven kreeg den naam „Havenstraat", terwijl de nieuwe straat aan den Burg, waaraan de gasfabriek is gelegen, den naam ontving van „Julianastraat". Aan den Secretaris werd verlof ver leend van 7 Aug. tot 4 Sept. Op de voordracht voor onderwijzeres te Waal kwamen voor de dames 1. Johanna Wilhelmina Taaie te Hil versum. 2. Aaltje Dousma te Texel (Eierland). 3. Elisabeth Bakker (den Burg). 4. Clasina Johanna Wilhelmina Burger te Utrecht. 5.KlazinaStuffers,te Midden-Beemster. No. 2 en 3 hadden geen acte vrije- en orde oefeningen. Benoemd werd Mej. E. Bakker, bij loting met Mej. Dousma. Zondag 1 Augustus. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kijne. Voorbereiding. Koog. GEEN DIENST. Oudeschild. Voorm, 10 uur ds. Smits. Dm Hoorn. Vm. 10 uur ds. Visser. Dankz. H. Avondmaal Bed. H. Doop. Oosterend. Nm. 3 uur ds. Kijne. Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. Boeke, GEREFORMEERDE KERK. Oosterend. Voorm. halftien ds. Rooseboom Nam. 3 uur ds. Rooseboom DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Vm. 10 uur ds. Bussemaker Schagen, 29 Juli. Aangevoerd: 40 Kaltkoeien f 160,a f 270— 55 Vette Koeien 1 170 a f300: 50 Geldekoeien f 140 a f 200 50 Nuchtere Kalveren f 7 a f20, 00 Overhouders f a ,00 180 Lammeren f 5 00 a f 11.00 20 Vette Varkens 52 a 58 cent per Kg. 0 Magere Varkens f a 1 60 Biggen f 8a f 13,00; Boter f 1,20 a f 1,30 per K.G. Kipeieren 1 3,25 a t 3,75 per 1001 Leiden, 30 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd 79 Stieren f120,— a f325, 272 Kalf- en Melkkoeien f 160 a 1 280; 92 Varekoeien f 115 a f 223; 233 Vette Ossen en Koeien f 178 a f 308 81 Kalveren (vette) f 49 a 1 120 54 Kalveren (magere) f4 af 10— 361 Schapen (weide) f 8 a f 13 620 Schapen (vette) f 19,— a f 25. 631 Lammeren f 6.f 10.00, 424 Magere Varkens f 16-- a f 43, 411 Biggen f 7,00 f 13,00; V.P. N. EIEREN VEILING. 30 Juli 1909 f 3,25 tot f 5,30 p. 100 stuks voor VIER achtereenvolgende plaatsingen in de Tcxclsche Courant in eens opge geven, worden slechts driemaal in rekening gebracht. Hiermede geven wij kennis van het overlijden van onzen besten Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer JAN R E T II L E II E Dl, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Heldor 29 Juli 1909. Uit aller naam, C. Bethleiiem. Bij mijn vertrek naar Amerika roep ik aan al mijne familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel toe. Wed. K. EELMAN. a/b s.s. Rijndam. De Ontvanger der Gemeente Texel brengt ter algemeene kennis, dat hij VERHUIST naar de MOLENSTRAAT en dat, met ingang van 8 Augustus a.s. kantoor wordt gehouden in het perceel B 85 aldaar, ter wijl van 2 tot en met 5 Augustus a.s. voor hem kantoor zal worden gehouden door den Heer Rijksontvanger in de Hooger- straat alhier. den Burg, 31 Juli 1909. De Ontvanger voornoemd, A. LANGEVELD. dat op denzelfden voet Aanbevelend, Gebr. SCHUMAKER. Burgemeester en Wethouders van Texel zullen op MAANDAG 2 AUGUSTUS 1909, 's middags 12 uur ten Raadhuize dezer Gemeente, aanbesteden te de Cocksdorp, den Hoorn, de Koog, Oosterend, Oudeschild en de Waal, gedurende het jaar 1909/1910; De voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing. Burgem. en Weth. voorn., HIDDINGH. De Secretaris, RUIBING. Spaarne 22, Haarlem. Geld reeds verzonden, Inlichtingen te bekomen bij den Agent der N.V. „DE TIJDGEEST", te Burg-Texel, levert alle tegen concnrreerende prijzen. IN VOORRAAD: Aanbevelend. GROOTE VOORRAAD tegen concurreerenden prijs. J. P. DROS Pz, de CocksdorpTexel. -1 l_ De Uitgeuers uan deze Courant belasten zirli gaarne met de plaatsing uan aduertentiën in an dere couranten en met de leuering uan Cou- ranten en Tijdschriften

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 3