N° 2280. Donderdag 5 Augustus 1909. 22ste Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Van week tof week Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÜN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBurg op Texel. GEMEENTEREKENING. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat de rekeniDg van de inkomsten en uitgaveD der gemeente over het jaar 1908, is overgelegd aan den Raad en gedurende 14 dagen, van den 1 Augustus tot en met den 14 Augustus aanstaande ter Gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Texel, den 31 Juli 1909. HIDDINGH, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. NATIONALE MILITIE. Oproeping van verlofgangers onder de wapenen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer Gemeente ingeschreven verlofgangers, wier namen hieronder zijn vermeld, bij deze wor den opgeroepen om in 1909, ieder voor het achter zijnen naam aangegeven tijdstip, krachtens art. 111 der Militie wet 1901 onder de wapenen te komen 10 Reg. Infanterie. Garnizoenspl. Helder Lichting 1902 Witte, Gerardus Johannes, 11 Aug. '09 Knol, Auke 11 Aug.'09 1904 List, Cornelis 7 Sept. '09 Witte, Petrus Theodorus Burger, Willem Heerwaarden, van Willem 1906 Plaatsman, Pieter Maat, Nanning Gren. en Jagers. 's-Gravenhage 1904 Zuidewind, Jacob 30 Aug.'09 Torpedisten. Helder. 1905 Boon, Jacob 30 Aug.'09 4e Reg. Vest.-Art. Helder. 1906 Kiljan, Gijsbert 23 Aug. '09 Heerwaarden, v. Job. Hendr. Verberne, Pieter Dogger, Klaas Graaf, de Johannes 1904 Bakker, Jacob 6 Sept.'09 Dob, Jan Kok, Cornelis Smit, Pieter "Bakker, Gerardus Roeper, Maarten Jan Bruin, Pieter Geus, Willem Anthon 1902 Roeper, Johan SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Texel brengt ter kennis, van belanghebbenden, dat het volgende bericht aan zeevarenden is uitgevaardigd Schietoefeningen van het fort Harssens. Reede van Texel. 3de District." „Volgens mededeeling van den Minister „van Oorlog zal op 6 en zoo noodig ook „op 7 Aug. as. eene schietoefening „worden gehouden van het fort Harssens. „Er zal gevuurd worden met kanonnen „van licht kaliber (6 c.M.) waarbij onvei lig wordt gemaakt de reede van Texel „tot op 4500 M. van het fort. „Op den dag waarop gevuurd wordt, „zal van het fort eene roode vlag waaien „die 3 uur vóór het begin der oefening „halfstok en één uur vóór de oefening „geheel voorgeheschen wordt, alsmede „gekleurde vlaggen, aangevende de ware „richtingen waarin gevuurd zal worden. „Bovendien zal op den avond vóór en „op den dag, dat gevuurd wordt een „waarschuwingsbord geplaatst worden „bij het gebouw van den vischafslag aan „de buitenhaven, vermeldende in welke „richting dien dag gevuurd zal worden „terwijl bij het torpedo-magazijn en „aan den ingang der haven borden zullen „geplaatst worden, waarop is aangegeven „de beteekenis der gekleurde vlaggen, als „volgt: rood witte vlag beteekent Noord, „witte vlag N.O., zwarte vlag Oost. „(Zie „Ned. krt." No. 201.)" Texel, den 3 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. 24—31 Juli. De afgeloopen week heeft ons een nieuwen minister van oorlog gebracht. Gezondheids redenen noodzaakten vooi eenlge dagen minister Sabron zijn portefeiulle ter be schikking der Koningin te stellen en diens ministerszetel zal ingenomen worden door generaal-majoor W. Cool, een opperofficier, die, als men verschillende bladen gelooven mag, tot een onzer bekwaamste officieren gerekend wordt te behooren. Minister Cool behoort tot het korps genietroepen, is 69 jaren oud, mocht kort geleden zijn 40-jarig officiers-jubileum vieren, diende zoowel in het leger hier te lande als in Indië en volgde in 1907 den thans als Minister af getreden generaal Sabron op als inspecteur van het militaire onderwijs. Generaal Cool mag aanspraak maken op een eervollen „staat van dienst." Dit is voor hen die belang stéllen in onze lands verdediging iets dat geruststelling kan geven. Want het ambt van minister van oorlog in ons land is verre van licht. Reeds het zoo dikwijls verwisselen van de oorlogsportefeuille in de laatste jaren wjjst daarop. Meer en meer breekt in breede kringen de meening zich baan, dat er aan ons militaire stelsel groote schaduwzijden ver bonden zijn zoo niet ernstige gebreken kleven. Menigeen is van meening dat we eindelijk eens moeten ophouden ons legertje een gebrekkig copietje te doen zijn van dat onzer naburen en dat we langzamerhand moeten komen tot wat men een volksleger noemt. 'tValt niet te ontkennen dat do oplossing van het militaire vraagstuk in de laatste jaren gegaan is in die richting. Blijkbaar is men het daarover ook in onze volksvertegenwoordiging wel eens, doch het verschil gaat vooral over de vraag in welk tempo die legerhervorming tot stand zal komen. Daarover nu is men het in onze volks vertegenwoordiging en in de militaire krin gen nog niet eens, wat de taak van minister van oorlog nu juist niet gemakkelijker maakt. Afgewacht dient te worden hoe de nieuwe minister over ons legervraagstuk denkt, —o-o—o— Ter afwisseling eens eenige regels over een nog niet politiek onderwerp, maar dat toch langzamerhand ook al gevaar loopt in de klauwen van de politiek te geraken. We bedoelen het onderwerp „luchtsport" als we het zoo met dit nieuw gefabriceerde woord mogen noemen. Het groote feit van deze week mag wel genoemd worden de welgeslaagde tocht van den Franschman Blériot met zijn vlieg machine over het Engelsche Kanaal. Na de mislukte proef van den ingenieur Latham, die de vorige week met zijn „grooten vogel" van de Fransche naar de Engelsche kust wilde oversteken, maar die in plaats van eer en roem en een mooi duitje een nat pak kreeg, doordat hij nog niet halverwege gekomen met zijn vliegtuig in zee viel, na deze mislukte proef dan had men de hoop opgegeven dat het waagstuk spoedig zou worden bekroond met succes. Blériot heeft het echter durven ondernemen en hij be reikte zijn doel. Als een pijl uit den boog sneller dan de Fransche torpedoboot die veiligheidshalve hem volgde schoot hij hoog door de lucht van Calais naar Dover, In ruim een half uur volbracht hij de merk waardige reis van strand tot strand en oogste daardoor uitbundige roem, kreeg de hoogste Fransche regeeringsonderscheiding hij werd n.l. benoemd in het legioen van eer en verdiende meteen het aardige kapitaaltje van f 20000. Blériot is thans de man en de Engelsche zoowel als de Fransche bladen schallen de loftrompet over hem. De Franschen zijn zooals te begrijpen is het geestdriftigste. Ze zijn er trots op dat de eerste vlieger over het Kanaal een landgenoot was. De Engelsche bladen onthouden Blériot volstrekt den lof niet dien hem toekomt, maar toch gaat het een beetje met een zuur gezicht. En door de meeste wordt uit deze gebeurtenis al politieke munt geslagen ook. Engeland is zeer bezorgd over zijn veiligheid of beter gezegd is vol vreeze zijn overwegende meerderheid op zee te zullen verliezen, wat tengevolge heeft dat er maar steeds nieuwe Draednoughts op stapel worden gezet en dientengevolge weer de belastingdruk steeds moet worden verzwaard. Nu door Bleriots goedgelukte tocht ge bleken is dat de zee ook al geen veiligheid meer biedt roeren de imperialistische bladen opnieuw de groote trom, —o—o—o— Was de naam van den Franschen vlie ger Blériot in de afgeloopen week op ieders lippen de Fransche minister Briand trok ook een niet gering deel der publieke aan dacht tot zich. Hij toch was het aan wien de president der republiek de vor ming van een nieuw Kabinet opdroeg, die deze opdracht aanvaardde en in korten tijd met zijn taak gereed was. Ofschoon reeds dadelijk na den val van het ministerie- Clemenceau vermoed werd, dat de socialist Briand als Kabinet formeerder zou optreden, scheen het een oogenbliik dat dit niet zou worden bewaarheid. De radicalen die de oudste brieven hebben kantten zich nogal tegen een formatie opdracht aan Briand en waarschijnlijk naar aanleiding daarvan noodigde de president een der radicale voormannen uit een nieuw Kabinet samen te stellen. Deze weigerde evenwel en de beurt was aan Briand die zich vlug van zijn taak kweet en een ministerie leverde, dat als „het ministerie der republikeinsche verzoening" aangediend werd. Briand is de eerst6 socialistische minister president die Frankrijk heeft ofschoon hij niet tot de z. g. onvervalsche socialisten partij van Jaurès behoort. Hij zelf heeft de portefeuille van justitie verwisseld met die van binnenlandsche zaken en de eerste overgedaan aan den voormaligen minister van openbare werken en posterijen, de heer Barthou. Verder zijn uit het afgetreden Kabinet in het nieuwe overgegaan de minister van buitenlandsche zaken Pichon, die van onderwijs Doumergue, die van arbeid Viviani en die van landbouw Ruau. Alle andere leden van Clemenceau's kabinet zijn door nieuwe bewindsleden vervangen. Verder valt nog te vermelden, dat het ambt van onder-minister van posterijen en tele grafie, het laatst door den uit den post staking zoo bekende Simyan waargenomen vervallen is, Simyan is dus van het tooneel verdwenen en de postbeamten zullen er niet treurig over zijn. Dinsdag heeft het nieuwe Kabinet zich aan de Kamer vertoond en 't moet gezegd dat de eerste ontmoeting boven verwachting vriendschappelijk was. Briand las een ministrieele verklaring voor, waarin het werkprogram der regeering was opgenomen en ging punt voor punt nader toelichten. Een en ander schijnt een goeden indruk op de Kamer te hebben gemaakt, want met 306 tegen 46 stemmen werd een dag order aangenomen, waarin de Kamer haar vertrouwen in het nieuwe Kabinet uitsprak en keurde vervolgens verschillende credieten goed o.a. ook die voor marine, welke laatste dezei dagen de aanleiding werd van Cle menceau's val. Dat alles zoo vlot ging kan wel eenige verwondering wekken omdat naar luid der berichten van Zaterdag vooral de radicalen alles behalve met het formeersel van Briand ingenomen schenen te zijn. De tijd zal intusschen wel spoedig leeren of de vriendelijke begroeting van het jonge Kabinet in de Kamer er een van heeler harte was. —o—o o Spanje doorleeft moeielijke dagen. Marokko is meer dan eens bij een wespennest ver geleken en SpaDje heeft daarin zijn handen gestokeD. Onrustbarende geruchten doen er de ronde. En geen wonder; er is in Marokko hevig gevochten in de afgeloopen week en naar het schijnt allesbehalve met succes voor de Spaansche troepen. Het feit dat generaal Marina gedwongen werd „om catastrofen te voorkomen" zooals het in het regeeringsbericht heette nu de vooruitgeschoven posten terug te trekken, wijst daarop reeds. De regeering oefent een scherpe cencuur uit op alle telegram men uit Marokko afkomstig en daardoor komt men het rechte niet te weten, doch als in de doorgelaten berichten gemeld wordt van „groote verliezen" dan laat zich het andere gemakkelijk denken. Algemeen gelooft men dan ook in Spanje dat de toestand ernstiger is dan de regeering wil laten blijken. Het gevolg hiervan is groote ontstemming jegens de regeering die meer en meer het reeds tot uiting gekomen verzet tegen den Marokkaanschen oorlog doet aangroeien. Dat verzet is reeds zoo groot inzonderheid te Barcelona dat in de laatste dagen de nieuwe versterkingen alleen konden vertrekken door een groot machtsvertoon van politie en troepen. Uit de weinige berichten die de cencuur doorlaat blijkt maar al te duidelijk dat er een geest van oproer en anarchie vooral in Catalonië tot uiting komt die tot groote bezorgdheid aanleiding geeft en de militaire dictatuur noodig maakt. TEXELSCÏÏE COURANT. Abonnementsprijs per S maanden. Voor en Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij zich, ieder op den voor hem aangegeven dam in uniform gekleed en voorzien van hun ver lofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun ver trek met groot verlof medegegovcn voorwerpen van klecding en uitrusting, bij hun korps aan melden, en wel le. zy, die woonachtig zijn in de plaats van opkomst, uiterlijk lo 8 uur voormiddag; 2e. zij, dio woonachtig zijn binnen 20 kilo meter van de plaats van opkomst, uiterlijk te 10 uur voormiddag 3e. de overige verlofgangers, voor zoover zjj biunen het Rijk gevestigd zijn, op zoodanig tijd stip, dat zjj zich op den dag, voor de opkomst bepaald, met hot eorstvertrekkend openbaar mid del van versneld vervoer van hun woonplaats ot naaste station naar do plaats van opkomst moeten bogeven, en, voor zooveel zij buiten het Rijk gevestigd zijn, voor 4 uur namiddag. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst van een verlofganger mochten verhinderen, moet hier van zoodra doenlijk ter Gemeentesecretarie wor den overgelegd eene gelegaliseerde geneeskun dige verklaring, welke op ongezcgeld pipier kan worden gesteld. Na zijn herstel vervoegt hij zich onverwijld by zijn korps. Hy die zonder geldige roden niet voldoet aan deze opi ïoping wordt, na daartoo verstrekte last van den Minister van Oorlog als deserteur afge voerd. Hij die zonder geldige reden zich te laat bij hot korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen van een afzonderlijko oproe pingsbrief ontheft een verlofganger, zoo deze nlthans binnon het llyk-verblijf houdt, geenszins van zijne verplichting tot opkomst in workelijken dienst, daar de openbare kennisgeving EENIG en ALLEEN als BEWIJS geldt, dat hij behoor lijk is opgeroepen. Texel, don 19 Juli 1909. l)c Burgemeester voornoemd, HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1