N°. 2281. Zondag 8 Augustus 1909. 22ste Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. i Binnenland, Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, ParkstraatBueg op Texel. STREMMING PASSAGE. Het Gemeentebestuur van Texel brengt ter algemeene kennis, dat verkeer met rij- en voertuigen over den dijk van Cere3 tot Scbanssluis van heden tot nadere aankondiging zal zijn gestremd. Er bestaat gelegenheid voor passage door Westergeest, waartoe een til is gelegd over de dijksloot bij „het Oude batterijtje." Texel, 3 Aug. 1909. Burg. en Weth. van Texel, HIDDINGH. De Secretaris RUTBING. LOTING VOOR DE MILITIE. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel maken bekend, dat de loting voor de lichting van 1910 voor deze ge meente zal plaats hebben te den Burg alhier in een lokaal der o. 1. scholen op Donderdag 19 Augustus 1909, des voor middags te elf uur. Aan de loting nemen deel de ingeschreve nen voor die lichting wierinechrijving plaats had vóór den lsten Juli j.l. met inbegrip van hen, wier inschrijving voor de lichting nè, evenvermelden datum krachtens art. 24 der Militiewet 1901 mocht zijn bevolen. Bedoelde ingeschrevenen worden mits dien uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aan wezig te zijn. BEPALINGEN BETREKKELIJK DE LOTING. TEXEL, 7 AUGUSTUS 1909. Eindelijk Eindelijk zal dan toch de natuur zich over ons ontfermen, en ons den zomer, althans meer standvastig weer bezorgen. De laatste dagen teekenen wel in dien geest. De zomer zelve beteekende tot nu toe al bitter weinig; sommige bladen spreken van een mislukten zomer, anderen van een verongelukten zomer, terwijl nog weder door anderen wordt gesproken van een winterschen zomer. Doch aan al die venijnige uitingen hèeft de natuur zich in het geheel niet gestoord, onverpoosd was het koud, griemelig en onaangenaam weder tijdens de dagen toen de zon vroeg opkwam en op een laat uur onderging zonder zich den geheelen dag slechts eenmaal te laten zien. En met de lange dagen is toch het idee van zomer saamgeweyen volgens 's menschen begrippen. Die langste dagen zijn voorbij. De straatverlichting des avonds wordt alweder in praktijk gebracht, en dit officieel gedoe kan ons duidelijk maken dat het zomertijdperk zoo goed als ten einde spoedtzonder dat we het genot van den zomer hebben mogen smaken. 't Is dan ook een merkwaardige tijd geweest de zomer, van 1909. Wanneer we onze memoires raadplegen dan zien we dat na de mooie dagen van einde Mei, Juni ons koude dagen bracht voor de eerste helft dier maand, terwijl het tweede werd aangevuld met regenachtig weèr, Juli deed zich niet veel beter kennen vele dagen achtereen was het maar iederen dag regen, verder storm achtig of buiig, enkele dagen slechts iets beter doch ook maar matigjes. Augustus zette zich gelukkig beter in, en belooft zich gunstiger te doen kennen. Doch zeggen weerprofeten vertrou w er niet te veel opAugustus zal wel mooie dagen geven, doch ook regendagen, pas met September kan goed weör wor den verwacht, of die profetie zal uitko momen zullen we wel ondervinden. De schade door het ongunstige weèr aan den landbouw toegebracht is van groote beteekenis naar we iederen dag in de bladen kunnen lezen, vooral de hooibouw trof het slechtook de veld vruchten hebben geducht geleden; laten we wenschen dat de Oogstmaand nog veel zal vergoeden. Toch hebben de vele regens ook nog eene goede zijde gehad voor de weiden alhier: „het is een lust te zien" hoorden wij iemand zeggen, „hoeveel voedsel op het oogenblik voor het vee in de weide is te vinden." Het doet zich zeker aangenaam aan zooiets te hoorenbij de zeker ongunstige tijden welke onze veefokkers moesten ervaren, mag het bemoedigend heeten dat voor het oogen blik althans overvloed van voedsel voor den veestapel is te vinden. Houde het goede weer nu maar wat lange stand, en melde de herfst zich niet te spoedig aan. Wij herinneren er aan dat morgen, Zondagmiddag te halfvier, het Fanfare corps zich op de Groeneplaats zal doen hooren. Voor die er belang in stellen. Wij ontvingen ter kennisname de voor waarden en tarieven van eene nieuw opgerichte maatschappij, de Verzeke ringsbank „Jong Nederland", welke zich ten doel stelt om aan jongelieden van beiderlei kunne, inwoners van Nederland, tegen betaling van premie of storting eener geldsom ineens: a. Uitkeering te doen van kapitaal op den dag dat zij een volgens de Neder- landsche wetgeving, wettig huwelijk aan gaan of uiterlijk op hun 23 sten ver jaardag. b. op hoogeren leeftijd van levenslange renten c. uitkeering te verzekeren van kapi taal na overlijden, wanneer dit overlijden plaats vindt, na en volgens de Ned. wetgeving wettig gesloten huwelijk of na bereiken van 23 jaar. Wij wagen ons niet aan eene beoor deeling van de verschillende tarieven, doch maken opmerkzaam op deze maat schappij, die volgens da oprichters voor ziet in kinderverzorging, op tot heden niet gekende meest volmaakte wijze. De maatsch. is gevestigd te Amsterdam Heerengracht 415; directeur is de heer J. H. Moojen te Haarlem, die zeker wel bereid zal worden gevonden, aan belang stellenden de gewenschte inlichtingen te verschaffen. -r Eet nut van verzekering. In het belang van vele anderen, geven we een plaatsje aan het volgend ons toegezonden bericht „In Boskoop is op afdoende wijze ge bleken, dat „de Tuinbouw-Onderlinge" in eene groote behoefte voorziet. Maandag, 26 Juli j.l. had de arbeider A. V., werkzaam bij den heer P. alhier, het ongeluk te water te geraken en te verdrinken, nalatende een weduwe en 6 kinderen. Hoe droevig het ongeval op zichzelf ook is, is het toch zeker eene troost voor de weduwe te weten, dat zij, nu „de Tuinbouw-Onderlinge" bestaat, als weduwe op dezelfde uitkeering kan rekenen als zij zou hebben ontvangen, wanneer haar overleden man in de Industrie werkzaam was geweest. Bij het behandelen van dit ongeval met doodelijken afloop bleek, dat de zoo dikwijls geüite meening: er komen in den Tuinbouw geen ongevallen voor, niet geheel met de waarheid overeen komt. Sinds het in werking treden van „de Tuinbouw-Onderlinge" op 1 Juli j.l. hadden reeds 6 kleinere ongelukken plaats en het bovengenoemde, dat den dood tengevolge had. Eene aansporing tot toetreding. Een leuke snuiter. Te Barger-Compascum (Drente) kwam dezer dagen omstreeks 11 uur des avonds bij B. H. Hulscher iemand, die vroeg aldaar te mogen overnachten. Hij gaf voor G. S. te heeten, gepensionneerd Oost-Indisch militair, eerst onlangs uit Indië teruggekomen. Voorts dat zijn koffer met goed nog te Nieuw-Amster- dam stond. Na den nacht aldaar geslapen te heb ben, gaf hij te kennen wel gaarne bij H. in den kost te willen zijn tegen ver goeding van f 6 per week. Een paar dagen later stelde hij zijn „kostbaas" voor gezamenlijk naar Emmen te rijden, om aldaar f 600 te halen, welke hij als gepensionneerde moest ontvangeu. Aan zijn verzoek werd voldaan en er werd goede vertering gemaakt op rekening van den zoogen. kostganger. Al spoedig echter bleek, dat de vogel gevlogen was en de kostbaas kon onver- richterzake naar huis trekken en boven dien beider vertering betalen. Geen prettig geval. Een eigenaardig geval heeft zich op de kermis te Heilo voorgedaan. Een paartje, dat van het café-Ruijter weer per rijtuig naar hun woonplaats te Bergen wilde gaan, kon de verleiding niet weerstaan nog een dansje in het café van den heer van der Hout te nemen. Na afloop daarvan wilden ze weder instappen, doch een ander had van de gelegenheid gebruik gemaakt door met het paard en rijtuig er van door te gaan. Of men hier met een grap, die aan oude kermissen herinnert, of wel met een formeelen diefstal te doen heeft, valt nog niet uit te maken. Vliegproeven in clen Haag. Woensdagmiddag om half vijf is Le- fébvre weer opgestegen nabij den Haag. 't Was een extra opstijging, welke door Prins Hendrik, die vergezeld was van zijn adjudant Bijl de Vroe, werd bijge woond. Eerst was Z. X. H. getuige van de toebereidselen, welke in de loods gemaakt werden. Met zeer veel be langstelling bezichtigde hij de machine. Toen alles in orde was, nam Lefébvre plaats en klonk het bevel: „Roulez" en de machine rolde over de rail. Statig zweefde zij door 't luchtruim, bijna 7 minuten. Daarna daalde Lefébvre juist voor de rail. De Prins betuigde zijne groote ingenomenheid met het succes. Te kwart na zes steeg Lefébvre weer op, nu vpor 't publiek, dat in dichte drommen opgekomen was. Hij vloog nu bijna 17 minuten. Ook deze proef slaagde volkomen, Onderwijzersnood. Door den to6nemenden omvang van het lager onderwijs in Indië do9t zich daar een sterke behoefte gevoelen aan onderwijskrachten. Voor het volgend jaar moeten, naar de „Javabode" ver neemt niet minder dan 100 onderwijzers uit Nederland zijn aangevraagd. Toch iets achtergelaten. Een bewoner van de Damstraat te Utrecht heeft na zijn inboedel te hebben verkocht, de restende biezen gepakt, drie minderjarige kinderen in de haast achterlatende. De buren hebben zich over de bloedjes ontfermd, terwijl de politie poogt den spoorloos verdwenen vrijheidslievende te achterhalen. (U.D. Dat wil ook niet. In Maas en Waal ziet het er met het tabaksgewas slecht uitwel een derde deel der tabak bestaat uit zoogenaamde roestplanten. Te veel regen en te weinig zon ziju or de schuld van. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden. Voor en Buiig 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn. Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Ct Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De ingeschrevenen worden in de volgorde der alphabetische naamlijst afgeroepen ten einde zelf een nommer te trekken, voor den ingeschrevene die niet is opgekomen of, hoezeer opgekomen, buiten staat of onwillig is zelf een nummer te trekken, kan dit geschieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Is ook deze niet opge komen, dan geschiedt het trekken door den Bur gemeester of het Lid van den gemeenteraad, bij de loting tegenwoordig; het lotingsbiljet wordt alsdan bewaard ter gemeentesecretarie, waar de loteling het binnen drie maanden na de trekking kan afhalen of doen afhalen Voor hen, die op den dag der loting blijken te zijn overleden, wordt niet geloot. Door belanghebbende lotclingen of door hun vader, moeder, voogd of curator kunnen tegen de wijze waarop de loting is geschiedt, bezwaren worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten. Het bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld, doch moet, na behoorlijk te zijn onder teekend, binnen vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen bewijs van ontvang worden ingeleverd bij den Burgemeester. Gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de uitspraak ter kennis van belanghebbenden is gebracht, kan daarvan bij de Koningin in beroep worden gekomen door be langhebbende totelingen, of door hun vader, moeder, voogd of curator. Het daartoe strekkend verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Het moot rechtstreeks aan Hare Majesteit worden verzondon en behoeft niet gefrankeerd I te zijn. VRIJSTELLING VAN DEN DIENST. Do loteling, die vermeent recht te hebben op' vrijstelling van den dienst, geeft do redenen van vrijstelling op b\j de loting, na het trekken van zijn Dommer. Is de loteling niet in persoon bij do loting tegenwoordig, of is hij, hoowel tegenwoordig, buiton staat die opgave zelf to doen, dan kan het opgeven der redenon van vrijstelling ook geschieden door zijn vader, moedor, voogd of curator. Onverminderd de opgave bij de loting gedaan, moot do vrijstelling in elk geval nog worden ge vraagd by den Militioraad, zulks op hot tijdstip nader bij openbare kennisgeving bekend te maken. Voorts wordt ter kennis gebracht: lo. Dat eigen militaire dienst en brocdordienst alleen dan als reden van vrijstelling in aanmerking komen, zoo deze bestond op den lsten Augustus van het jaar, waarin de loteling, voor wion de vrijstelling wordt gevraagd, het 18e levensjaar volbracht ïo. dat tot hot bokomon van vrijstelling wogens eigen militairen dienst moot worden overgelegd hetz\j een paspoort of ander bewjjs van ontslag, hetzij eon uittreksel uit hot stamboek of een be wijs van wcrkoljjkcn dienst. 3o. dat lot hot erlangen van vrijstelling op grond van brocdordienst ten aanzien van eiken dionen- den of godiend kebbonden broeder moet worden ovorgologd cou bewjjs als ouder 2o bedoeld, nis mede een door den Burgemeester af te geven getuigschrift, waaruit blijkt het getal zonen tot het gezin behoorende 4o. dat een getuigschrift als onder 3o bedoeld, ook moet worden overgelegd, indien vrijstelling wordt gewenscht wegens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer in hetkelfde jaar geboren broeders 5o. dat het getuigschrift hiervoren onder 3o en 4o bedoeld, door of vanwege de lotelingen aan den Burgemeester kan worden aangevraagd op Donderdag den 19 Augustus 1909, des voormid dags te 11 uren, ter Gemeentesecretarie Go. dat de hiervoren genoemde bewijsstukken, noodig voor het erlangen van vrijstelling wegens eigen militairen dienst of wegens dienst van een broeder of van broeders ten minste veertien dagen voor de opening der zitting van den Militieraad, alzoo voor den 11 October 1909, moeten worden ingeleverd bij den Burgemeester, althans voor zoover bedoelde stukken op dat tijdstip niet reeds ter Gemeentesecretarie berusten. Waar in het bovenstaande sprake is van vader, moeder of voogd, heeft zulks betrekking op min derjarigen en strekt de uitdrukking «vader// voor het geval dat de vader de ouderlijke macht uitoefent de uitdrukking «moeder// voor het geval dat de moeder de ouderlijke macht uitoefent en de uit drukking //voogd// voor het geval de minderjarige onder voogdij staat. De uitdrukking //curator// geldt den meerderjarige, die onder curateele staat. Belanghebbenden worden er nog uitdrukkelijk op gewezen, dat nalatigheid in het doen opmaken en in het tijdig inleveren van de vereischte be wijsstukken ten gevolge zal hebben, dat de lotelin gen tot den dienst zullen worden aangewezen. Gedaan voor de tweede maal te Texel den 7 Augustus 1909. De Secretaris, De Burgemeester, RU1BING. HIDDINGH.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 1