Buitenland. INGEZONDEN STUKKEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 oorringetje, gevonden op de Groene- plaats te den Burg; 1 stuk van een paardetuig. WEGEN. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat de passage voor rij en voertuigen (niet voor vee) over den weg op den Zuiderdijk tusschen Oudesobild en den apangerweg weder is opengesteld. Texel, den 7 Augustus 1909. De Burgemeester voornoemd, HIDDINGH. Dm hoorn6 Augustus. Het werk aan den Stuifdijk, aange nomen door den aannemer De Vries van den Helder, begint zijn voltooiing te naderen. Van de vele werklieden, die voor dit werk waren aangesteld, zijn er reeds eenige ontslagen. Zeer wenschelijk was het anders, dat dit werk nog wat aanhield, daar er an ders na dien tijd vel3n zonder werk zullen zijn. Verlorm een bruidegom. Iemand uit Leidschendam, die zich in den echt zou begeven met een meisje uit Lisse, is juist op den huwelijksdag zoek geraakt, of liever gezegd, niet ver schenen, om, zooals hij zich meermalen uitdrukte, „zijn laatste kwajongensstreek uit te halen." Eenige familieleden, die al afgereisd waren, in de hoop een vroolijk dagje te maken, konden in den namiddag de terugreis weer aanvaarden. Na lang zoeken vond men hem 'snachts te 12 uur slapende in de reeds gehuurde woning. Hef fruit goedkoop. De handel in vroeg fruit is in de omstreken van Zaltbommel begonnen met den verkoop van vroege peren (Jan baasjes) die eerst tegen f 3.50 a f 4.— per H.L. op 't hout gekocht, nu reeds moeielijk koopers kunnen vinden. Zoowel uit België als Frankrijk en Italië, ontvangen fruitkoopers bericht dat het gewas van peren en appels overvloedig is, terwijl de commissionnairs gewaarschuwd worden bij 't koopen voorzichtig te zijn, daar daling der prijzen te verwachten is. Verschillende op- koopers nemen nu een afwachtende houding aan, zeer ten nadeele van be zitters van vroeg rijp ooft, die dit thans niet kw\jt kunnen. Een foutieve omroep. Een zeker ongepaste aardigheid haalde de omroeper te Katwijk aan Zee uit. Hem was opgedragen bij bekkenslag bekend te maken, dat te 2 uren inden namiddag vanwege de afdeeling Am sterdam der Nat. Chr. Geheel-Onthouders Vereeniging bij den vuurtoren een open luchtmeeting zou worden gehouden. In plaats van hieraan gevolg te geven, bracht hij ter algemeene kennis, dat iemand om 2 uur met een vliegmachine in de openlucht zou opstijgen, (feit van den dag). Overbodig te zeggen, dat menigeen er in vloog. De roode haan op het dak. De vorige week ging te Klaaswaal een groote bouwmanswoning in vlammen op. Naar men thans hoort zouden nog 17 boerderijen aangewezen zijn om dit jaar nog een gelijk lot te ondergaan, met dien verstande dat zij die de gewassen van de afgebrande boerderij durven oog sten, het eerst aan de beurt zouden zijn. Waar zulke geruchten loopen, heeft de politie geen benijdenswaardige taak. Rondreizende soldeerders. Dinsdagmiddag waren er te Lisserbroek een drietal rondreizende soldeerders, die soldeerden met.... pek. De huismoeders, die hun kapotte pannen en potten aan het trio ter reparatie hadden toever trouwd, en dit waren er velen, waren echter niet best te spreken over deze manier van soldeeren. Het trio beweerde echter, dat het een soort emaille was, die eerst den vol genden dag voldoende van kracht werd. De buismoeders geloofden dit echter niet zoo grif, waarbij nog kwam, dat het trio een loon eischte, dat gelijk stond met afzetterij, zoodat er al spoedig een ontevreden geest ontstond ondor haar. Toen de mannen zoo zoetjesaan van hun werk thuis kwamen, werd het geval natuurlijk spoedig verteld en alras waren er een tweetal die het geld terugeischten waaraan door het trio maar spoedig vol daan werd, om vervolgens met bekwamen spoed de Lisserbroek te verlaten, want zij begrepen, dat het noodig was wilden zij heelhuids weg komen. Over de vliegkunst. Het „Vad." maakt een aardige opmer king. Eigenaardig, zegt het blad, was de eerste indruk, dien het menschelijk vliegen op het vee maakte. Wild holden koeien en paarden de weide over zoodra zij het geraas van de schroeven boven zich hoorden en het vreemde ding zagen zij zochten blijkbaar een uitweg, maar begrepen niet in welke richting die te zoeken was, zoodat de dieren een paar maal tegen elkaar opliepen. Gewoonlijk kwamen ze daardoor dan tot bezinning, dat het gevaar slechts boven hen was en bleven zij er verder gelaten naar kijken, totdat de machine weer over bun koppen heenging en zij opnieuw schrikten en holden. Men bedenke dat deze dieren geen enkele courant hadden gelezen en stelle zich voor wat wij, menschen, zouden gezegd of gedaan hebben, wanneer we niets vooraf van vliegproeven hadden gehoord. Verscheidene minuten lang had de vliegmachine het eskorte van een troep vogels, was dit een welkom in hun ge bied of een wantrouwige inspectie Wie zal het zeggen Maar dit is zeker als de dieren met elkaar converseeren, dan zal op dit oogenblik tusschen de vogels, die de aëroplane zagen, nog over niets anders gebabbeld worden. Een kaartclub. Te Zevenaar is een kaartclub „De Dageraad" waarvan men alleen lid kan worden als men aan de volgende voor waarden voldoetAlgeheele verslaafd heid aan den dranktotale onverschil ligheid voor geld en goedelk lid moet eens per week blijven doorspelen tot aan den dageraad. Heeft de candidaat aan deze en nog meer eischen voldaan, dan wordt hij als lid aangenomen, op voorwaarde, dat hij zijn clubgenooten een gezellig avondje bezorgt. Als 't geen mop is, is het kwajon- genswerk. Verzending van'rijioielenper spoor Nu en dan worden klachten vernomen dat rijwielen, die als bagage per spoor vervoerd worden, beschadigd worden door de dextrine, waarmede de plakbriefjes aan het rijwiel bevestigd worden. De afdeeling goederendienst der H.S M. deelt dienaangaande het volgende mede: Het gevaar dat bij het beplakken van rijwielen de daarvoor gebruikte dextrine in aanraking komt met de fiets hetgeen vooral voor de verlakte deelen minder gewenscht is, bestaat inderdaad voornamelijk omdat dit beplakken dik wijls haastig moet geschieden, daar vele wielrijders eerst kort voor vertrek van den trein, waarmede zij wenschen te reizen, hun fiets ten vervoer aanbieden. Aan dit euvel is tegemoet te komen door een middel waarvan de spoorweg dienst de bruikbaarheid gaarne aan de praktijk zal toetsen. Dit is het volgende: Wielrijders, die er prijs op stellen, dat de verlakte of vernikkelde gedeelten van hnn rijwiel door de beplakking niet besmet worden, zorgen er voor, dat bij aanbieding van hun flets ten vervoer als bagage aan |de stuurstang een betrek kelijk groote label (plm. 12 cM. lang) met touw of met leeren riempje stevig bevestigd is, het personeel kan dan de plakbriefjes op deze label plakken. Ter overdenking waardig. In het laatste nummer van de „Hol- landsche Lelie" geeft de redactrice als haar meening te kennen dat de schuld van de dienstboden misère volgens haar meening ligt bij de hedendaagsche toe standen, in het leven geroepen door den eisch, dat iedereen hetzelfde moet doen, en hetzelfde moet zijn in de wereld, tengevolge waarvan zij, die er vroeger een eer in stelden dienstbode te worden en in een deftige familie te worden op genomen als zoodanig, zich nu veel voornamer vinden wanneer ze desnoods fabrieksmeid, of weet ik wat, maar daardoor haar „eigen baas" zjjn De schuld ligt b i. in de eerste plaats bij degenen, die deze dwaze denkbeelden zaaiden, en die er nu de vruchten van moeten plukken, doordien zij zelf geen dienstboden meer kunnen krijgen; maar mede-slachoffers zijn natuurlijk met-een die velen, die mede moeten lijden onder dezen hedendaagschen dienstbodennood zonder er zelf schuld aan te hebben dat het zoover kwam. De redactrice persoonlijk is het geheel eens met hen die zeggen Leer u zonder dienstboden redden. Indien zij dochters had zou zij haar zoo opvoeden, dat zij, geheel en al onafhankelijk van dienstbare hulp, zouden kunnen trouwen, in staat om alle huiselijke bezigheden zelve te verrichten. Als men dat alles werkelijk goed verstaat, is het ook lang niet zoo inspannend en tijdroovend, als wanneer men het maar te hooi en te gras doet. Zie maar eens, zegt zij, hoeveel een moid alleen, dikwijls bijna nog een kind, op één dag klaar krijgt, of ook een flinke werkvrouw. Daarenboven zou op die wijze aan de werkbehoefte, die zoovele volwassen meisjes drijft het huis uit en tot nuttigheid en kunstgedoe en studie, worden voldaan op een natuurlijke wijze, en, indien de ouders zoo verstandig waren dan de dochters voor die in het huishouden verleende diensten van strij ken, koken, wasschen enz., behoorlijk en naar vastgestelde regels te betalen, dan zouden deze zich daardoor ook be vredigd voelen in het rechtmatig bewust zijn hun brood evenzoo goed te verdienen als hunne broers. Zoo ergens dan ziet zij voor zich daar alleen de oplossing van de brandende questie Wat moeten onze volwassen dochters beginnen Hoe houden wij haar wezenlijk nuttig bezig? Hoe maken wij haar geschikt voor den levensstrijd De aardbeving in Mexico. Men schat het aantal slachtoffers op duizend en de stoffelijke schade op on geveer vier en twintig millioen. De kathedraal in de Mexico is een ruïne. Een reeks van dertien schokken ver lamde, volgens een bericht van Zondag, de Mexicanen zóó van schrik, dat in vele districten de heele bevolking niet meer in de huizen durfde overnachten doch buiten in het open veld haar tenten opsloeg. De staten Guerrero, Oakoca eo Colima waren de centra van het aard- bevingsgebied. In Guerrero is de stad Chil- pancingo bijna geheel verwoest. Groote gebouwen stortten met donderend ge raas als kaartenhuizen ineen, te midden van wolken stof. Vooral in mijndistricten moet de verwoesting groot zijn. De regeering neemt krachtige maatregelen tot redding en naar alle kanten worden tenten en voorraden gestuurd voor de noodlijdende bevolking. Nut van politiehonden. In Holthe bij Meppen (provincie Han nover) vermiste een familie haar twee jarig kind. Daar het, niettegenstaande ijverig zoeken, niet te vinden was nam men aan, dat het gestolen was. Men besloot dus een politiehond te laten komen en Rex vond weldra het spoor. Dadelijk ging hij in de richting der korenvelden. Ongeveer vijf K.M. van't huis der ouders verwijderd hield Rex halt en ging toen een ander korenveld in. Na korten tijd gezocht te hebben begon hij te blaffen en men vond het kindje daar nog levend liggen. Twee dagen en nachten was het zonder voedsel geweest en buiten twijfel zou het gestor ven zijn, wanneer de politiehond het niet bij tijds gevonden had. Een trouwpartij op rolschaatsen De rolschaatssport of rolsport begint zoetjesaan in Berlijn tot 6en manie te worden, en zooals men in het afgeloopen jaar zijn leven op straat niet zeker was en er op bedacht moest zijn, ieder oogenblik een diabolo op den knikker te kunnen ontvangen, zoo is het thans noodig, zich ten zeerste in acht te nemen, om niet door een rolschaatser of schaats- roller „overreden" te worden. Maar het record van dezen mode waanzin is geleverd door een trouwpartij die dezer dagen in Berljjn N. door den verbluften voorbijgangers kon worden nagestaard. Zoowel 't bruidspaar als de getuigen en de gasten waren leden van een rolclub, en dermate fanatieke lief hebbers dezer sport, dat zij het niet konden nalaten, zelfs bij deze gelegenheid van deze hunne liefde te doen blijkon. Aan de spits van den optocht, die uit ongeveer 20 personen bestond, schreed - beter is natuurlijk rolde - het bruidspaar, de bruigom in rok, claque en witte handschoenen, en aan zjjn arm de bruid, in een wit kleed, waarvan zjj de sleep, noodgedrongen, wel moest opnemen daar de pages ontbraken. Rechts en links van het bruidspaar rolden de ge tuigen, eveneens in foestkleedij, en daar achter scharrelden moeizaam de ouders van 't bruidje, waarvan de vrouwelijke helft, te dik voor deze rolwereld, aamach tige beenstreekjes volvoerde. En eindelijk remden de feestgangers voor de kerk, waar ze, tot hun bittere spijt denkelijk, hun rolschaatsen moesten afbinden, die een meegenomen chaus- seurtje bewaarde. Na de kerkelijke plech tigheid rolde de optocht weer blij van zin naar den burgerlijken stand. Daarna rolde men naar een bruiloftzaal, waar zoo copieus gedineerd werd, dat het grootste deel der partij onder de tafel rolde, zonder dat de schaatsen er part of deel aan hadden. Voor kalirijken grond. LaDgen tijd gold als een vaste wetOp kalirijken bodem moet in geen geval kali- mest gegeven worden. Werkelijk hebben sommige proefnemingen bewezen, dat er op dergelijke gronden met kalimest weinig voordeel behaald werd. Doch andere proef velden wezen er op, dat deze betere soort gronden wel degelijk kalimest gebruiken kunnen om een grooteren oogst te geven. Hier is dus de theorie in strijd met de praktijk. Doch slecht schijnbaar. Het is namelijk zeer goed mogelijk, dat de bodem veel kali bevat, zonder dat bet direct door de planten opneembaar is. En daar komt het toch maar op aan. Wie vermoedt, dat zijn grond veel kali bevat, moet niet be ginnen met mest zonder kali te geven. Evenmin late hij een monster grond onder zoeken en bouwe dan een praktijk der bemesting op dezen zwakken grondslag. Neen, hij moet vergelijkende proeven ne men. Op het eene perceel mest met kali, op het andere zonder kali. Dat is beter dan alle theorie. Na de uitgebreide proef nemingen in deze richting door prof. Schnei- dewind zijn ook hier te lande de oogen open gegaan voor het nut van kalimest op kali rijken grond. De verslagen omtrent de rijks proefvelden leveren telkens het bewijs voor de nieuwere inzichten. En nu komt in „de Veldbode" van 17 Juli 1909 een artikeltje voor omtrent proefnemingen op het land, dat niet minder bevatte dan ruim 2,2, 1,9 en ruim 1,5 procent kali op diepte van 3, 8 en 15 d.M. Dit is buitengewoon veel. Toch leerden proeven, dat deze grond uiterst dankbaar was voor een geregelde kalibe mesting. Er werd zomergerst geteeld na mangelwortelen in stalmest. Per Hektare bedroegen de opbrengsten aan graan en stroo onbemest5560 k.g. mest zonder kali 6760 mest met kali dus een voll. bemest. 7560 Alzoo 800 kg. meer door kalimest. Wintertarwe gaf onbem. 2704 kg korrel en 5000 kg stroo mest z. kali 3064 5550 mest met kali 3200 5950 kalimest gaf dus 136 kg. korrel en 400 kg. stroo meer. Suikerbieten onbemest 30240 kg. mest zonder kali 35740 mest met kali 38620 met een hooger suikergehalte. Kalimest gaf dus niet alleen 2880 kg. bieten meer, maar ook een hooger suikergehalte. In het kort leeren deze proefnemingen dus: ook op kalirijken bodem moet men naast stikstof en fosforzuur kali geven, om te weten te komen, of de opbrengst er door belangrijk kan vermeerderd worden. Men neme deze proef niet alleen met mangel- of suikerbieten, maar ook met granen en andere gewassen. Proeven bewijzen meer dan de beste theorie. B. De eerste balans van Te.vels Eigen Stoombootomlerncming. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte voor het navolgende. In de algemeene vergadering van aandeelhou ders op 15 Mei j.l. gehoudon, werd na eonig debat de voorgelegde balans en winst en verlies1 rekening niet goedgekeurd en met 143 tegen 35 stemmen eene motie aangenomen, voorgesteld door den heer van 'tHot on luidende: De ver gadering draagt aan het Bestuur op een accoun tant te benoemen om de boekon na te zien, do administratie te regelen en verslag uit te brengen.» In hoeverre is aan die motie gevolg gegeven P Het onderschrift van do thans openbaar ge maakte balans en winst en verliesrekening geeft daarop het antwoord. //Opgesteld in overeenstemming met de aan mij verstrekte gegevens. J.C.Post Accountant. Dat wil dus zeggen, dat de accountant de boeken niet heeft nagezien doch de cijfers beeft ovcr- gonomen hem door den Raad van Beheer verstrekt. Er is dus noch aan de motie van 't Hof gevolg gegeven, noch is de verantwoordelijkheid voorde Balans van hot Bestuur afgewenteld, zooals de Voorzitter in de vergadering van 28 Juli j.l. zich veroorloofde op te merken. En niet de heer Post doch het bestuur is verantwoordelijk voor do onjuiste balans die het door de vergadering liet aannemen op meer handige dan ecrlyke wijze gebruik makende van don naam van den heer Post die stellig oen opdracht tot voorafgnand onderzoek der boekhou ding zou geöischt hebben, indion lijj had kunuon vermoeden, dat op die wjjzo met zijn naam gespeeld zou worden.

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2