Buitenland. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize 1 leidsel, 1 hoed en 1 broche. Naar wij vernemen werd gisteren door onzen vroegeren plaatsgenoot de heer C. L. Vonk, met gunstig gevolg examen afgelegd voor acte handteekenen, lager onderwijs. Oudescliild, 13 Augustus. Het werk aan den Oostdijk tusschen de haven en Nieuweschild is gisteren ten einde gebracht. Men is druk bezig met het opbreken der rails en het afbre ken der keeten en stallen, zoodat waar schijnlijk het werkvolk morgen of in het begin der volgende week gedaan zal krijgen. De dijk is vrij wat opgehoogd en de rijweg langs de berm is vrij breed, zoodat twee rijtuigen elkander gemak kelijk zonder gevaar kunnen passeeren. Wat de visschersvloot betreft, kan medegedeeld worden, dat zij wel de geheele week heeft kunnen visschen, doch dat de vangst zoo scbaarsch was, dat de verdiensten van geene beteekenis zijn. Geen snoepgoed. Vier kinderen te Velp, vonden op een puinhoop een doosje met twee poeders, en als vrienden deelden ze de gevonden lekkernij en aten ze op. Maar het bekwam hun slecht. De poeders waren een zwaar vergift voor rattenéén poeder was voldoende om 30 van deze dieren te dooden. De kinderen werden al gauw ernstig ongesteld, maar door een spoedig toegediend tegengif, zullen waarschijnlijk de vier snoepertjes het leven er af brengen. Hoe men een valsche beschuldiging kan oploopen. Een melkboer in de streek ging een dezer dagen met de bussen uit om melk te halen. Een der bussen tuimelde op de heenreis, door een ongelukkigen schok van den wagen af en zie, een geheel kleurlooze vloeistof bedekte den grond water. Dadelijk waren de glossen- makers bij de hand, om boertje er tus schen te nemen, doch deze, ook niet van gister, verklaarde leukweg, dat hij water in de bussen deed om ze koel te houden. Een ander zeizou hij later met hetzelfde water ook de melk koel houden. Prettige jeugd. Men meldt uit Leiden De heer S., handelsreiziger wonende Langebrug, Leiden, die in niet t6 innige verstandhouding leefde met zijn echtge- noote, is in de vorige week met een dochtertje voor eenigen tijd naar Duitsch- land afgereisd. Van die gelegenheid heeft zijn weder helft gauw gebruik gemaakt om met medeneming ook van een kind de echte lijke woning te verlaten, twee andere Dog jeugdige kinderen onverzorgd achter latende. De kleinen werden 's avonds laat op straat zwervende aangetroffen en voor- loopig bij een der buren onder dak gebracht, terwijl zij verder heden aan de tijdelijke zorg der politie werden toevertrouwd. Een ongeluk komt zelden alleen. Te Haarlem had een dame, die op de fiets zat en voor een rijtuig op den hoek van de Parklaan uitweek, hot ongeluk te vallen, doch bezeerde zich niet erg. Alleen haar hand was ontveld. Een juffrouw, die naar het ongeval keek, liep met het hoofd tegen een lantaarnpaal aan, waarbij zij zich zoo bezeerde, dat het bloed haar uit neus en mond sprong. Een slimme streek. Een winkelier beloofde dat de eerste, die in zijn eerstdaags op dat en dat uur te openen winkel iets kocht, tien gulden zou ontvangeD. Lang voor het aange kondigde uur staat een groote menigte zich voor de deur te verdringen. Juist als hot aangegeven uur slaat, komt een kwajongen den hoek om en schreeuwt: „De zijdeur is open Een wilde jacht naar de zjjdeur. De verontwaardiging der menigte steeg tot woede, toen zij, van den vergeefschen tocht terugkomend, den kwajongen uit den juist geopenden winkel zagen komen, triomfantelijk zijn goudtientje vertoonend. Ziekte in de aardappelen. Op verschillende plaatsen in Zeeland neemt de ziekte onder de aardappelen op onrustbarende wijze toe. Ook in de wintei aardappelen worden vele zieke knollen aangetroffen, terwijl op sommige akkers de vroege soorten zoo erg zijn aangetast, dat men het de moeite niet waard acht ze uit te doen. O ver loegenaanleg A. N. W. B. Men meldt uit Deventer De trek- en vernielingsproeven, die op de verscbillonde kunst- en onverharde wegen, aangelegd door den A. N. W. B. op een terrein in de Worp, ter gelegen heid van de groote landbouwtentoon stelling alhier genomen zijn door den inspecteur van de wegencommissie, den heer Janson, onder wetenschappelijke leiding van prof. J. Nelemans te Delft, zijn afgeloopen. Wat de trekproeven betreft, is gebleken, dat op een grintweg voor eenzelfden last de trekkracht on geveer tweemaal grooter moet zijn dan op een-bazaltslagweg. De vernielingsproeven, die genomen zijn met wagens die belast werden met een totaal gewicht van 20Ü0 K.G., hebben, niettegensteande de grintwegen extra stevig onderlegd waren, en zorg vuldig met den stoomwals onder profiel zijn samengeperst, ten duidelijkste doen blijken, dat de bazaltslagweg draag- krachtiger en duurzamer iszoo waren op de grintwegen 36 ritten reeds vol doende, om zoowel met 5 als met 10 cM. velgbreedte een vrij diep spoor in te rijden, terwijl op den basaltslagweg, na vijftig ritten, slechts van den wagen met wielen van 5 cM. een begin van spoorbeschadiging viel waar te nemen. Wat de resultaten van de trekproeven betreft, kan nu reeds wel vermeld worden dat in hoofdzaak voldoende en duidelijk is aangetoond, dat op den onverharden weg het gebruik van breede velgen besparing geeft aan trekkracht, in ver gelijking tot die welke vereischt wordt met gelijk belasten wagen, voorzien van smalle velgen. Naar wij vernemen, heeft het dag. bestuur van den A. N. W. B. aan het gemeentebestuur van Deventer verzocht, om de aangelegde wegen nog tot Maart 1910 te mogen laten liggen, opdat dan worde waargenomen hoe zich de ver schillende wegen, een winter over, zullen houden. Vooral wordt verlangd te weten hoe de teerbazaltslagweg en de geasphalteerde basaltslagweg de ge volgen van vorst in een natten onder grond zullen verdragen, of m. a. w. bij deze wegen gevaar bestaat van het z. g. opvriezen van het wegdek. Een brutaal stukje. Dezer dagen wist zich 'n dief (of dieven) des nachts door middel van 'n ladder toegang te verschaffen in een woning in de Willemstraat te Heerlen. De dief kwam terecht in de slaapkamer. De man was afwezigde vrouw lag te bed met een kind. De dief zette kisten en kasten onderst boven, op zoek om geld. Dan wierp hij vrouw en kind van het bed en onderzocht het heele bed. Hierin vond hij de spaar penningen der familie tot een bedrag van f 85. Het eigenaardigste is van dit geval, dat de vrouw eerst tot bewustzijn kwam, toen de dief of dieven reeds ver trokken waren. Een zuster van den bewoner, die gelijkvloers slaapt, heeft niets gehoord van dezen diefstal. De dief heeft blijkbaar de woning verlaten door een venster. De politie stelt een ernstig onderzoek in. Zouden die vrouw en kind gecbloro- formiseerd zijn geworden De vrouw had een klein wondje op een wang. Of ze dit gekregen heeft door een slag of door den val van het bed, weet zij niet. Een goed adreskaartje. Een familie te Velp bemerkte's mor gens dat, evenals verleden jaar, 's nachts al de perziken waren gestolen. Nu had de dief echter de onhandigheid gehad, zijn jis naast den leeggeplukten boom te laten hangen. Kortstondige vrijheid. Dinsdagmiddag tegen vijf uur wist een gedetineerde uit het Huis van Bewaring te Breda te ontsnappen. Buiten het gebouw gekomen, zette de man bet op een loopen, doch een gevangenbewaar der, die de vlucht bemerkt had, zette den uitbreker achterna en mocht de vol doening smaken den uitgevlogen vogel weder in de kooi terug te brengen. Het uitstapje was te kort geweest om er bepaald genoegen van te hebben. Het zonnebad. De zon is de beste heelmeester voor lijders aan rheumatische, bleekzucht, bloedarmoede, onbehaaglijkheid, hoofdpijn algemeene lichaamszwakte, gebrek aan eetlust en nog veel andere kwalen. Zijt gij stadsbewoner, ga dan in uw stadstuintje woont ge op een bovenhuis, wandel dan naar een stadspark of koop een ladder om op uw dak te klimmen. Hebt ge kinderen, breng ze naar een openbare speelplaats (als die er tenminste is) of stuur ze de wei in. Woont ge buiten, dau kunt ge overal de geneeskrachtige bron vinden. Ziet de landelijke kinderen maar eens, waarvan ge niet begrijpt, hoe ze er zoo gezond uitzien. Zij hebben den slag beet, weten dat de zon heilzaam is. En de stadmensch Hij verduistert de kamers, met dubbele gordijnen, jhet eene wat dikker en donkerder dan het andere. Hij zoekt steeds schaduw en als deze niet te vinden is, neemt hij parasol, paraplu of en tout cas. Op deze wijze kweekt hij met opoffering van heel wat geld bleeke melkgezichten en kasplantje.-.; zoo ontstaan de allen „ijselijk" en „vree- selijk" en „afschuwelijk" vindende arm- bloedige zwakkelingenen zenuwlijdenden. Groot is de invloed der zon op het menschelijk organisme. De nog zwakke herstellende verlangt naar zonneschijn en voelt onder den invloed daarvan, als hij er eenmaal is zijn krachten toenemen. „Waar de zon niet komt, komt de dokter," zegt een spreekwoord en een oude uitspraak verklaart„Aan den schaduwkant der straat houdt de lijk wagen driemaal zoo vaak stil als aan de zonzijde." Hitte overal. Uit Frankrijk, Engeland en Amerika komen nog steeds ongeveer gelijkluidende berichten over de noodlottige gevolgen der thans heerschende, buitengewone hitte in die landen. In Frankrijk werden in een dag 15 personen door zonnesteek gedood, terwijl vele andere door de hitte krankzinnig werden. Ook in Engeland blijft de geweldige hitte aanhouden, zoodat ook daar vele gevallen van zonnesteek met doodelijken afloop zijn te betreuren. In verschillende plaatsjes kwamen bij het baden 11 per sonen om het leven, die verhit het water waren ingegaan. De noordoostelijke staten van Amerika zijn dezer dagen opnieuw door een hittegolf bezocht, en 's middags steeg de thermometer tot 38.3 graden Celsius (ruim honderd graden Fahrenheit). Ge lukkig was de vochtigheid der lucht niet bijzonder groot. En, ofschoon vele personen ziek werden door de hitte, waren er toch geen gevallen met doode lijken afloop te betreuren. In Philadelphia heerschte op straat een tempatuur van 40 graden Celsius (104 gr. Fahrenheit), in Boston 94 gr. Fahrenheit. In deze beide steden zijn vele personen door de hitte gedood. Men vreest in Amerika, op grond der mededeelingen der meteorologen, dat de hitte langen tijd zal duren. Ook in Duitschland is de hitte bij zonder groot. Te Berlijn zijn gisteren elf menschen op straat, tengevolge van de hitte on gesteld geworden. Lucifers met twee koppen. Dit zal in Duitschland de nieuwste curiose verschijning in den handel zijn, als gevolg van de nieuwe lucifersbelas ting. Door deze belasting werd de prijs voor een pakje van 6 doosjes tot 40 Pfg. verhoogd. Daar de belastiDg wordt geheven naar het aantal lucifers en niet naar het aantal koppen, zoo zullen deze dubbele lucifers belangrijk goedkooper in 't gebruik zijn. Meerdere groote Duitsche lucifersfa brieken zijn druk bezig om ten spoedigste een grooten voorraad van deze lucifers aan de markt te brengen. Be „Koning der reclameis dezer dagen te New-York overleden. Charles Parson, die te Herlisville, in Arkansas, geboren is, kwam destjjds als zooveel jonge Amerikanen als een arme jongen naar New-York en begon zijn loopbaan als een boy iD een hotel. Toen bedroeg zijn inkomen drie dollars per week en toen hjj stierf was zijn vermogen 44 millioen groot. Later werd hij loopjongen en toonde toen reeds hij was 15 jaar oud veel initiatief voor reclame maken te hebben. Destijds begon men ook in Amerika eerst te begrijpen wat reclame vermag. Hij gaf zijn patroon den raad reelamebiljetten rond te geven en zie, het aantal klanten vermeerderde snel. Parson werd compagnon en nu was hij in zijn element. 70 pCt. der winsten gaf hij voor reclame uit. Op zekeren dag deden twee vechtende mannen talrijke nieuwsgierigen toestroo- men. Toen er een paar honderd waren, gingen de vechtenden, door een joelende menigte, naar Parsons warenhuis. Deze had 40 maunen gehuurd, die op ver schillende plaatsen der stad dezelfde comedie uitvoerden. Het succes van dezen truc was zeer groot. Een voorspelling van Edison. De groote Amerikaansche uitvinder Edison heeft voor een paar dagen het volgende verklaard „Binnen tien jaar zal de postdienst door vliegmachines verricht worden. Deze machines zullen eveneens reizigers vervoeren en 160 K.M. per uur afleggen. Daar valt niet aan te twijfelen." Het vermiste schip. Er is nog geen nieuws van het ver miste stoomschip „Waratah" en zijn 300 opvarenden. De sleepboot „Tulier" is uit zee te Mosselbaai teruggekeerd zonder een spoor van het schip gevonden te hebben. De oorlogschepen „Forte" en „Panao- ro" zijn nog zoekende. De ongerustheid neemt hand over hand toe. De herverzekeringspremie is tot 75 pCt. gestegen. Een liefdesdrama in de lucht. Nabij het dorp Beuron (Bretagne) daitlde een ballon neeruit de mand hing een vrouwenlichaam. Hoewel de ballon tamelijk laag bij den grond was en voortdurend met de boomkruinen in aanraking kwam, was het voor de boeren moeilijk den ballon vast te houden daar hij door den wind heen en weer gedreven werd. Toen de touwen einde lijk in de takken verward raakten, kon de ballon ten slotte naar den grond getrokken worden. Men ontdekte naast het levenlooze lichaam van bet meisje, op den bodem van het mandje het lijk van een jongen man. Het bleek dat het de zoon van den bekenden lucht schipper baron Fleury was. De vader werd telegrafisch van het ongeluk op de hoogte gesteld. De aanleiding tot dezen dubbelen zelfmoord in de lucht was overigens niet ongewoon. De jonge baron Fleury was verliefd op een jong burgermeisje en wilde haar ook trouwen. Daar hij nog niet meerderjarig was, moest hij wachten op de toestemming van zijn vader, welke geweigerd werd. Het jonge paar besloot dus samen te sterven en koos als plaats daartoe een luchtballon, 't Wordt wel wat gek. Een wagen in de lucht gevlogen. Door het dorp La Varenne Colombes, nabij Parijs, reed een vrachtwagen, waarin men eensklaps een geweldig knetteren en knallen hoorde, terwijl een vlam van wel een huis hoog uit den wagen oprees. De wagen was geladen met circa 1000 kg. afval van celluloid, dat er open op lag en in brand geraakt scheen te zijn toen de voerman zijn pijp aanstak. Het paard sloeg met den bran denden wagen als zinneloos op hol en, om nog grootere ongelukken te voor komen schoot een gendarme het dier met zijn karabijn neer. Op den wagen zat de vrouw en 2 kinderen van den voerman, die geheel door de vlammen waren omhuld. De voerman was dadelijk van den wagen gesprongen en ongedeerd gebleven, maar bp de pogingen om de zijnen te redden, bekwam hij ernstige brandwonden. De vrouw en een kind werden nog levend van dbn brandenden wagen gehaald, door den vader geholpen door vooi bjjgangers. De oudste zoon was reeds een verkoold lijk, toen men hem uit den wagen had. Moeder en kind zyn in hopenloozen toestand naar het hospitaal gebracht. De voerman ver klaart niet geweten te hebben, wat voor goed hij op zijn wagen had. .Aardbeien. („Tel.") Dc pluk is voorbij. Een enkele nakomer mag er nog zijn, maar overigens is 't uit. Wie niet nauwkeurig gezorgd heeft voor liet verwijderen der onkruidon, vindt zijn bedden overgroeid niet allerlei goedje, dat er niet thuis behoort. En dan de ranken. Als een taai netwerk heeft het zich om de planten uitgebreid. Trek je aan een eind dar. worden een menigte plantjes uit den grond gelicht. Misschien gaat wel een stuk van de moederplant mee den grond uit. Wie do moeite

Texelsche Courant | 1909 | | pagina 2